"Ako ljubav ne daje slobodu, to nije ljubav" -

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
35.452
"Ako ljubav ne daje slobodu, to nije ljubav" - Osho je vjerovao da nam 3 stvari kradu radost i mir

Ljubav prema životu nosi sa sobom ogromnu važnost. Često zaboravljamo koliko je svijet oko nas predivan i koliko su trenuci koje živimo dragocjeni.

Ova ljubav prema životu, čistoj duši i dobroti su koncepti koje je indijski duhovni lider Osho isticao kao osnovu mnogih svojih mudrosti. U nastavku, predstavit ćemo neke od najvažnijih poruka koje je on prenosio, a koje nam mogu pomoći u našem svakodnevnom životu.

Osho je podsjećao na tri zamke koje nam mogu ukrasti radost i mir: žaljenje za prošlim vremenima, brigu za budućnost i nezahvalnost za sadašnji trenutak. Previše vremena potrošenog na prethodne događaje i previše brige o budućim stvarima može nas odvesti iz stvarnosti sadašnjeg trenutka.

Život je dar koji trebamo živjeti sada i ovdje. On je također naglašavao važnost unutrašnjih resursa. Ako nemate sreće ili ljubavi u sebi, ne možete ih ni podijeliti s drugima. Prije nego što možemo pomoći drugima, moramo prvo pronaći izvor snage i pozitivne energije unutar sebe.

Njegova poruka "Ne tražite najbolje, nego tražite svoje" podsjeća nas da ne trebamo stalno uspoređivati sebe s drugima. Ono što je "najbolje" često je subjektivno i može nas odvući od vlastitog puta i autentičnosti. Na kraju, naša vlastita iskustva i osjećaji su najvažniji.

Osho je govorio i o važnosti slobode u ljubavi. Ljubav treba pružiti slobodu, a ne postavljati ograničenja i zabrane. Zdrav odnos se temelji na uzajamnom poštovanju i slobodi izražavanja. Jedna od njegovih ključnih poruka je da možemo promijeniti samo sebe. Nema svrhe gubiti vrijeme i energiju pokušavajući promijeniti druge ljude. Naša jedina prava mogućnost je raditi na sebi i rasti kao osoba.

Osho nas također podučava važnosti učenja iz grešaka. Greške su prirodni dio života i prilika za rast i razvoj. Važno je samo da se ne ponavljaju iste greške, već da iz njih izvučemo pouke.

Osho nas podsjeća na to da tuđe mišljenje o nama ne bi trebalo biti presudno. Ono što drugi govore o nama je njihova percepcija i odraz njih samih. Bitno je da li smo srećni i ispunjeni unutar sebe, bez obzira na vanjske kriterije poput fizičkog izgleda ili materijalnog bogatstva. Sreća leži u unutarnjem mirom i zadovoljstvu, a ne u stalnom traganju za vanjskim potvrđivanjem.

IMG_7557.jpeg

@SilverStar

Pročitala sam post, ne znam zašto je obrisan.
Taman htedoh da odgovorim.
Naravno da svako donosi zaključke i sopstveno mišljenje o nekome.
Ima pravo na to. Logično je.

To se mišljenje formira na osnovu ponašanja i karaktera te osobe.
Ljudi su subjektivni.

Odraz su njih samih, baš zbog te subjektivnosti.
Nemaju svi iste prioritete i kriterijume.
Svako je za nekoga dobar, za nekoga loš.

Čim malo nekom krene u životu odmah ga partner guši, sputava u karijeri, nije ipak to što se na početku mislilo, ,,meni krila niko neće seći", ,,samo me deca još uvek drže", čim se deca snađu ide ,,ja više ovako ne mogu".

Ljubav je nešto najlepše na svetu a život bez ljubavi je prazan kao prazna kuća. Setite se ovih reči kada amplituda karijere krene da pada ka dole. ,,Nikom sveća nije večno gorela".

Čim malo nekom krene u životu odmah ga partner guši, sputava u karijeri, nije ipak to što se na početku mislilo, ,,meni krila niko neće seći", ,,samo me deca još uvek drže", čim se deca snađu ide ,,ja više ovako ne mogu".

Ljubav je nešto najlepše na svetu a život bez ljubavi je prazan kao prazna kuća. Setite se ovih reči kada amplituda karijere krene da pada ka dole. ,,Nikom sveća nije večno gorela".

Mislim da ovo nije tačno

Danas sam baš poslušala nešto o poražavajuće lepoj glumici i dan-danas. U pitanju je Monica Bellucci. I ona je ovo što je naslov teme, od reči do reči, izgovorila u jednom trenutku, prilično davno, u odnosu na sopstvenog tadašnjeg ljubavnog partnera.
U ljubavi moramo paziti da partneru ne uskratimo slobodu, da ga ne stavimo u poziciju gde se oseća zarobljenim. Kako... well, nisam stručnjak-trudila sam se da verujem i dajem toliko slobode svojim "drugim polovinama" u trenutku-koliko je i meni slobode (samoće) bilo potrebno. Oni su prestajali da uopšte misle da su sa mnom u bilo kakvoj vezi! :mrgreen:

Poslednja izmena:
E, baš volim ova tumačenja prevedenih mišljenja i generisanje šablončina, koji "oslobadjaju", čista budalaština
Šta je sloboda, za tumače, a šta duhovnika?
Sami šabloni su direktni napad na slobodu, čiji je smisao da se čovek oseća komotno i ne razmišlja o slobodi....
Primer su ljudi kojima je sloboda ono što šablondžijama nije i sad neko smisli šablon da mu ne da slobodu...meni to deluje kao nasilje na svest ljudi...nikako na oslobadjanje čoveka...

Back