Ako je nacionalizam oblik kolektivizma zašto onda levica beži od nacije???

Upravo ti, koji su naprasno, nakon pucanja Berlinskog Zida, postali krajnji desnicari! :smeker:

_nobody_

ili desna deca levih roditelja ...

- - - - - - - - - -

Nemam pojma ko je, ali znam, da su vama, krajnjoj desnici, tzv. navijackom lumpenproletarijatu, nametnuli tako snazne mentalne amove, da boli (vas) glava, a usi (vam) otpadaju. Iebiga, druze Vodjo Cigana. :kez:

_nobody_

z:mrgreen:

- - - - - - - - - -

за мене јесте

Kojo ti naciji pripadas ? SNS nije nacija.
 
Kolektivisti(levičari) mnogo vole razne kolektive kao što su rasa ili klasa. Kolektivisti mnogo vole da pozovu na rat radnike protiv buržuja ili nemce protiv jevreja.....znaš kolektiv protiv kolektiva.
Zašto onda kolektivisti ne vole naciju?
I nacija je oblik kolektiva zar ne?

Само у Србији иРусији, левичари су мрзели нацију. И то само Руску и Српску. Нигде другде то није случај.
 
48365332_2104154569895550_5573266339155410944_n.jpg
 
Jel jeste , sta kazu ovi sto su zarili i palili 90ih ?

Усташе Балије и шиптари немају Исидору Секулић. А немају ни национализам, то јест родољубље. Њихова национална свест лежи искључиво на мржњи према Србима, ако би те мржње нестало, нестао би и њих. Не би више постојали. Срби да нестануу, ови би их мрезли и даље, јер без те мржње нема ни њих.
 
Poslednja izmena:
Све је почело од Буржоаске револуције у Француској..ја кад ти кажем.
и тада,као и сада имаш стране факторе који, инфлинтирани у страно поднебље служе само зато да би унередили један Национ.

Бог на Небу-Краљ у Земљи- Домаћин у кући.

Ко се тога још сећа??
Пре Буржоаске револуције "национ" није ни постојао. Иди у школу мало.
 
Само у Србији иРусији, левичари су мрзели нацију. И то само Руску и Српску. Нигде другде то није случај.

Не лажи када се зна да су Срби у СФРЈ били конститутиван народ [народ = нација, од латинског nasci што буквално значи "бити рођен"] у пет од укупно шест република. А за твоје Русе у њиховој источњачкој деспотији која је многима огадила социјализам за сва времена боли ме ето баш д. како им је било решено национално питање, мада ми све нешто говори да си и то слагао.
 
Mislim da se ovaj dasa ne bi slozio sa uvodnim postom :

patria-o-muerte.jpg


patria-o-muerte.jpg



Realno ne postoji veci i autenticniji levicar od Ce Gevare , "Patria o muerte" (iliti "Otadzbina ili smrt") je bio glavrini moto Kubanske revolucije, tako da ta teza kako su levicari i komunisti anacionalni ili anti-nacionalno orijentisani pada u vodu.
 
Poslednja izmena:
Само у Србији иРусији, левичари су мрзели нацију. И то само Руску и Српску. Нигде другде то није случај.

Jos jedna velika zabluda ,u vreme SFRJ vecina Srba su bili svesni i ponosni na svoje srpsko poreklo , ali nisu bili nacionalisti vec pro-jugoslovenski orijentisani , a to tek za Ruse je budalastina , mislim Rusi su i u vreme SSSR bili veliki Rusi, uostalom gotovo da niko na Zapadu Sovjete nije nazivao Sovjetima vec su to sve bili Rusi , jer kad bi neko na Zapadu rekao Sovjeti niko nije mislio na Ukrajince, Litvance, Gruzijce, Azerbejdzance, Uzbekistance, Kazahstance ili vec koga vec se automatski mislilo na Ruse , iako je SSSR bila multi-etnicka tvorevina , svuda na Zapadu je znacilo SSSR = Rusija.

Uostalom i dan danas u Rusiji najveci i najtvrdji ruski nacionalisti glasaju za Komunisticku partiju (KPRF) koja je druga stranka po snazi u Rusiji , uglavnom oni sto zameraju Putinu misleci da je previse mek i tolerantan prema Zapadu , da se nedovoljno efikasno bori protiv oligarha , da ne stiti dovoljno ruske nacionalne interese i interese naroda u Rusiji bas na adekvatan nacin ....itd , uglavnom ti malo radikalniji glasaju za komuniste.
 
Levica nije ideološki ni formirana da ima smisla već da zaludi narode, udalji ih od istorijskog i verskog nasleđa. Komunizam je stari vlažni san bankarskih mešetara o svetskoj dominaciji. Danas to zovemo globalizam. Nisu bez razloga kod nas bili zakonom zabranjeni 1920-te. Tad je još bilo zdrave pameti. Danas ti treba štipaljka za nos od silnih jugonostalgičara i titoista. Fuj!
 
Усташе Балије и шиптари немају Исидору Секулић. А немају ни национализам, то јест родољубље. Њихова национална свест лежи искључиво на мржњи према Србима, ако би те мржње нестало, нестао би и њих. Не би више постојали. Срби да нестануу, ови би их мрезли и даље, јер без те мржње нема ни њих.

z:cry: iskreno boli me patka za njih ... mene brinu pojedini Srbi ... a palanka nam je jaka sve dok ne vidimo beli svet z:mrgreen:
 
Žarko Laušević ekskluzivno za RTS: Mentalitet nam se za 150 godina nije promenio


Serija „Koreni“ je obeležila televizijski program u Srbiji. Poslednja epizoda biće emitovana u nedelju. Uz rekordnu gledanost i nepodeljenu pažnju publike i kritike, posle svake epizode su i društvene mreže bile usijane od pohvala na račun „Korena“. Ističe se bravurozna gluma svih glumaca, a publika je oduševljena maestralnom pojavom Žarka Lauševića kao Aćima Katića. O ovoj ulozi i novom romanu „Sve prođe, pa i doživotna“ ekskluzivno za RTS – Žarko Laušević.


– Uvek je lepo čuti pozitivne komentare. Mislim da smo s velikom ljubavlju to radili. Da se okupila jedna zaista vredna ekipa ozbiljnih profesionalaca, koji su to ozbiljno shvatili i zahvaljujući Goranu Šušljiku, od kog je i krenula cela ideja, mislim da je tu napravljen dobar posao i nadam se da će to ući u jedan novi period televizije ne samo Televizije Srbije već i drugih, da prihvate taj princip, da se vrate dobrim, literarnim predlošcima koji su uvek dobar početak za jednu kreativnu produkciju, kakva je, čini mi se, ova bila.

Rađeno je sa ljubavlju, sa poverenjem. Sklopilo se tu više dobrih okolnosti. Ja sam gledao seriju pre nego što je emitovana, sad nisam bio u situaciji da je pratim, ali dopiru do mene ti pozitivni komentari, pa gode... Lepo je, i mislim da će serija ostati zabeležena u nekom dobrom fundusu naše televizije.

Koliko je bilo teško savladati lik Aćima Katića?

– Savlađivali smo se Aćim i ja. Aćim mene, ja njega. Borili smo se i ne znam ko je tu pobedio. Čovek uvek kreće od sebe, šta god radio u životu, i od sebe ne može. To nije stvar izmaštavanja i neke potpune iluzije, nego ipak kreće se od jedne fantastične pretpostavke, kakav je literarni predložak Dobrice Ćosića, i to je u startu već dobro polazište, sjajno polazište za nešto što može da urodi ovim čime je urodilo.

Zanimljiva je reakcija javnosti koja postoji na dva nivoa – jedan je oduševljenje Vama kao glumcem, mnogi su Vas sada videli prvi put, a s druge strane prihvatanje teme koju nose Koreni.

– To je, čini mi se, jedan vrlo aktuelan komad i koji, nažalost, govori da se u tih 150 godina nije nešto mnogo ni promenilo. Promenili su se neki drugačiji, formalni, pojavni faktori, a to je možda moda koja je drugačija. Naš mentalitet je negde, u suštini, ostao isti – svađe u Skupštini, nesloge u porodici, tajne koje ima svaka porodica, koje krije ili pokušava da sakrije. Ono čime se bavio Ćosić je vrlo aktuelno i dan-danas iako ima više od 60 godina otkako je delo napisano, nije se mnogo izgubilo. Ne samo naše, srpsko društvo, balkansko nego uopšte društvo u celini, civilizacija nije mnogo napredovala, tako da se dobra literatura može dobro snaći u bilo kom vremenu.

Mene je intrigirala ta neka javnost i pojavnost njegova (Aćimova) i taj politički uspeh koji ima, evidentno, i autoritet koji uživa u društvu, i taj krah koji ima unutar svoja četiri zida. Taj kontrapunkt mi je bio strašno zanimljiv, i poroci tajni, vrline javne. Nešto u tom suprotstavljanju njegove ličnosti meni je bilo intrigantno. Da li svako kreće od sebe ili traži paralelu sa sobom, ali to je nešto što me je privuklo i učinilo da po tome kopam. Pored zaista fantastičnog teksta, sjajne ekipe sa kojom sam imao sreću da sarađujem, pored tog vrlo talentovanog skupa ljudi.

Goran Šušljik kaže da su tokom procesa stvaranja mnogi učili od Vas. Jeste li i Vi naučili nešto?

– Čovek uči svakog dana. Lepo je ako sam uspeo nešto da prenesem mlađim ljudima, mada je bilo tamo i starijih ljudi. Na snimanju se nekako menjao odnos, nekako je nešto isplivavalo – više energije, više želje da se uspe, i sa moje strane prema njima. Bilo bi me sramota pred mladim kolegama da vraćamo zbog mene.

Koliko su danas ovakvi projekti važni?

– Mislim da mi imamo mnogo materijala neiskorišćenog u našoj literaturi. Čini mi se da bi trebalo malo više čitati, prekopavati po našim bibliotekama i našlo bi se mnogo vrlo zanimljivih dramskih predložaka i za ovakav vid produkcije. Mogla bi jedna spretna ekipa ljudi i da napravi nastavak Korena, mada je Ćosić, verovatno s razlogom, preskočio jedan ceo period kada je završio Korene. Imamo sagu o Katićima tek početkom Prvog svetskog rata, posle Atentata u Sarajevu i ono što se dešavalo između saznajemo iz reminiscencija. Da smo u nekoj drugoj državi i produkciji, verovatno bi jedna spretna grupa pisaca i producenata uspela da popuni tu prazninu i da nastavi sa kontinuitetom gde smo se mi zaustavili po završetku 10. epizode.

Koliko ima simbolike u naslovu knjige koju ste upravo objavili Sve prođe, pa i doživotna? S obzirom na to da je Vaš prvi roman nosio naziv Godina prođe, dan nikad, da li je ta priča zatvorena?

– Ta priča nije zatvorena. Negde u startu, kada sam pisao, to su moji zatvorski dnevnici i oni su davno završeni i zapisani i ovo što radim poslednjih godina kad imam vremena je neka vrsta montaže tih tekstova i pokušaj izbacivanja nečega što mi je ličilo na prejudiciranje nečega što se stvarno desilo. U startu je to bilo zamišljeno da bude u nekih šest knjiga, ali biće u četiri. Ostaje jedan deo koji će se ticati moje Amerike i tih poslednjih, nekih 15 godina. Biće neka vrsta tetralogije, četiri knjige te zatvorske hronike.

Šta Vam je najveći izazov kada na papir stavljate najličnije iskustvo.

– Jadan papir. (Smeh) Teško je o tome misliti. Vodim dnevnik od kada sam dete bio. Naš profesor Minja Dedić insistirao je da studenti uz studiranje glume vode svoje lična promišljanja o životu. Ispostavilo se da je u zatvoru to bio nastavak rutine, tako da mi to nije bila obaveza. Tokom jednog dela dana sam gledao malo više u sebe, to je bila neka vrsta olakšanja, ventila. Meni nikad u životu nije bilo dosadno, to i svojoj deci pokušavam da objasnim. Uvek mi je bilo zanimljivo, neki zanatski posao, slikarski, stolarski. Sve to doprinosilo je, čak i do jednog apsurda, da mi dan u zatvoru bude i kratak.

Pohvalila Vas je Vida Ognjenović, u uvodu za knjigu kaže kako je svaka rečenica oslobođena svih viškova i kako je jedina važna emocija sažeta u toj rečenici ostala. Ko su Vam uzori za pisanje kako ste to izgradili taj stil?

– Ja sam se malo bavio slikanjem u životu. Imao sam dva profesora, obojica su Cetinjani, Milo Božović i Milo Pavlović. Učili su me slikanju i crtanju. I tu je bio postupak koji je meni značio i mene je odredio kasnije u životu. Kažu, uzmeš olovku, ispred je papir i nemoj da skidaš olovku sa papira, vuci tu liniju, vuci tu liniju, sve dok ne dođeš do konture koju želiš da postigneš. I prepoznaćeš je u jednom trenutku. Sigurno ćeš doći do te linije, samo nemoj nikad da podižeš olovku sa papira. Taj postupak mi je pomogao kasnije u životu i uspeo sam slučajno da ga nekako prenesem na glumu. Tako da mi je sistem koji sam primenjivao u glumi bio beskrajna ponavljanja i treninge gde – pokušaću na ovu stranu, na onu stranu, uradiću 1.000 pogrešnih poteza, dok ne pronađem onaj najbolji. To se, na sličan način, desilo i sa pisanjem, odbacivanjem pogrešnih reči, odbacivanjem viška reči, da bi se stiglo do te neke forme koja možda nije najbolja, uvek, može bolje, ali do forme koja je pristojna.

Koje uloge Vas intrigiraju?

– Čini mi se da je uvek lepo bežati od sebe, ako se to može. Nešto što ne liči na ono što misliš da si. To je uvek zanimljivije. Pokušavam da budem iskren u ovom razgovoru, da govorim o onome što mislim o sebi, ali je uvek zanimljivije raditi nešto što je dalje od tebe. Na primer, ako bih imao neki problem, mentalni ili fizički, kako bih uspevao da nešto uradim? Čini mi se da je bolje igrati nešto što je dalje od tebe.

Znate da bi Vas mnogi rado videli na sceni, da li postoji šansa da zaigrate i u pozorištu?

– Ne bežim ja od toga, nego sam sticajem okolnosti još uvek tamo, preko okeana, pa je to malo komplikovanije i na neki način zahtevnije u produkcijskom smislu. Ne zbog toga što sam ja zahtevniji, nego zbog toga što čovek tamo živi, ima neke obaveze tamo. Još uvek mi je prilično teško da ovde ostanem na duži period. U Njujorku je uobičajeno da se posle premijere predstava igra nedelju, dve, tri, pet meseci, devet godina... noć za noć. Ovde važi drugačiji sistem, repertoarski pa bi bilo neizvodljivo za mene da igram predstavu 1. pa 17. februara.

Mislim da ste jednom rekli da umetnost ne može da promeni svet. Da li i dalje to mislite?

– Pa mislim. Nije se tu ništa promenilo. Ona možda može da olakša neke boljke koje osećamo, ali ga promeniti sigurno neće.

Hvala Vam.

http://www.rts.rs/page/magazine/sr/...litet-nam-se-za-150-godina-nije-promenio.html

:(
 
Само у Србији иРусији, левичари су мрзели нацију. И то само Руску и Српску. Нигде другде то није случај.

Чаушеску, Бела Кун, Енвер Хоџа, сви запамћени као родољуби и миљеници свога народа.
Добро, Бела Кун уопште није био Мађар, ал ајд сад. Правио се да јесте...

А социопата Пол Пот и геноцид на сеоском популацијом Камбоџе, па црвене чистке Мао Цедунг...

Побогу људи, читајте. Имате интернет.

- - - - - - - - - -

Падајте комуњаре српске у загрљаје балијске и усташке, падајте браћи својој у наручје. Мање ће вас бити, одроду издајнички...
 
Kolektivisti(levičari) mnogo vole razne kolektive kao što su rasa ili klasa. Kolektivisti mnogo vole da pozovu na rat radnike protiv buržuja ili nemce protiv jevreja.....znaš kolektiv protiv kolektiva.
Zašto onda kolektivisti ne vole naciju?
I nacija je oblik kolektiva zar ne?

Заборављаш да ЛЕВИЧАРИ УГЛАВНОМ НИСУ ДЕО НАЦИЈЕ КОЈОМ ЖЕЛЕ ДА ВЛАДАЈУ ИЛИ СУ ИЗ МЕШОВИТИХ БРАКОВА - зато и желе ПОНИШТЕЊЕ НАЦИОНАЛНЕ ПРИПАДНОСТИ....... тј. ЗБОГ СЕБЕ а не због општег добра.........:zstidljivko:
 
Заборављаш да ЛЕВИЧАРИ УГЛАВНОМ НИСУ ДЕО НАЦИЈЕ КОЈОМ ЖЕЛЕ ДА ВЛАДАЈУ ИЛИ СУ ИЗ МЕШОВИТИХ БРАКОВА - зато и желе ПОНИШТЕЊЕ НАЦИОНАЛНЕ ПРИПАДНОСТИ....... тј. ЗБОГ СЕБЕ а не због општег добра.........:zstidljivko:

Већина левичара код нас су тешки националисти својих нација, само то не смеју ил неће отворено да кажу, него као некаква јединствена идеологија, тртмрт... комунистичке приче да се Власи не сете...
 
Pitanje iz naslova teme je besmisleno jer se u njemu postavlja premisa koja je NETACNA ( jer *levica* ne bezi od nacije). Ne moze se uzimati za premisu nesto sto je netacan iskaz i onda pitati sta je uzrok onome sto se neistinito konstatuje premisom.
Kao kad bih ja pitao - *Sta je navelo (koji je motiv) Vladimira M. da siluje 14 maloletnica?*... iako on uopste nije silovao nikakve maloletnice

Наравно да Владимир овде делимично генерализује ствари, али то је практично неизбежно. И наравно да су "левичари" више склони колективизму и интернационализму а "десничари" класичним либералним вредностима, личним слободама (и тржишним) па и "национализму" насупрот интернационализма. Може се рећи да десничари кроз национализам покушавају да очувају свој систем вредности (па и тржишни), које нису обавезно исте са онима у другим земљама. А интернационализација би то угрозила.

У задњим деценијама већ долази до чудног мешања вредности једних и других па представници највећих коорпорација ("велики капитал") теже глобализму заједно са левичарима, мада из потпуно различитих разлога. Левичари из идеолошких, а десничари-капиталисти из субјективних-профитерских разлога. Треба рећи да се то углавном односи на пар процената најбогатих и најутицајних "капиталиста". Ваљда им је Кина модел за цели свет. Нека чудна симбиоза национал-комунизма и интернационал-капитализма.

Невероватно је како некритички сви (левичари) осуђују постојење нација као нешто инхерентно лоше и нешто што је узрок свих зала на свету. Са једне стране су за различитост, а са друге су уједно и за унификацију. И нема никакве везе што је то неспојиво.
Нације и државе су дале и добре и лоше ствари. А шта је алтернатива? Уједињени свет. Једна планета, једна држава, једна влада. Зар је могуће да нико не види чему то неумитно води? Да нас то води у пропаст, тиранију много брже него свет подељен у нације, где ће увек постојати барем неке државе које ће бити светионик слободе другима.

Зар се нико не пита зашто је бог расејао људе и разделио језике у Вавилону? (Да, атеисти ће рећи: "Прво, бог не постоји; а друго зато што је зао!")
 
Левицу, која није национално оријентисана, могу да видим само као гомилу политички збуњених идиота, после искустава која свет има у последњих 100 година.
Има таквих и овде, лако их је приметити; навијају за запад, ложе се на либерализам, а политичка шизофренија их тресе у сваком посту.z:D
 
Treba razgraničiti šta je nacija a šta je narod.Treba razgraničiti šta je nacionalizam a šta je šovinizam.Šta je levica a šta je desnica.Mnogi nacionalisti bar na Balkanu su u stvari šovinisti što je za iskrene levičare po mom mišljenju i shvatanju levice neprihvatljivo.Tj.kod njih više preovlađuje mržnja i bitnije im je da mrze nekog drugog nego ljubav prema svom narodu i zbog te mržnje nesvesno samo nanose štetu svom narodu koji po njihovim rečima toliko vole.To što se oni smatraju nacionalistima a ne šovinistima to ne znači da su nacionalisti već hoće da na neki način ublaže svoj realni šovinizam.To su nam pokazali i zadnji ratovi na ovim prostorima.Njihovo osnovno ljudsko osećanje je mržnja i bez mržnje ne mogu da opstanu.Mržnja ih pokreće u životu.Bez mržnje im život ne bi imao smisao.Mržnja im je životna potreba i bez nje ne mogu da žive kao i bez vazduha.Fizički su zavisni od nje kao narkoman od heroina.I kada bi nestali drugi narodi koje mrze oni bi i dalje mrzeli.Da li bi to bili neki drugi pripadnici njihovog naroda ili neki kolega sa posla koji je sposobniji od njih ili neki rođak,ili neko ko navija za Vojvodinu,Partizan,Zvezdu...itd uglavnom oni ne mogu da funkcionišu bez mržnje.To je njihova osnovna ljudska osobina.Da li na taj način beže od svojih slabosti,nesposobnosti ili je nešto drugo u pitanju to je već pitanje za psihijatre.Drugi tip nacionalista je nacionalista po profesiji.To je tip nacionaliste koji je veliki nacionalista samo zbog svoje lične koristi i samo gleda da unovči taj svoj veliki nacionalizam.Tj. da kažem jednostavnije....Puna usta nacionalizma a misli usmerene samo na svoj džep.I ovaj tip nacionalizma je dosta rasprostranjen.
 
Poslednja izmena:
Treba razgraničiti šta je nacija a šta je narod.Treba razgraničiti šta je nacionalizam a šta je šovinizam.Šta je levica a šta je desnica.Mnogi nacionalisti bar na Balkanu su u stvari šovinisti što je za iskrene levičare po mom mišljenju i shvatanju levice neprihvatljivo.Tj.kod njih više preovlađuje mržnja i bitnije im je da mrze nekog drugog nego ljubav prema svom narodu i zbog te mržnje nesvesno samo nanose štetu svom narodu koji po njihovim rečima toliko vole.To što se oni smatraju nacionalistima a ne šovinistima to ne znači da su nacionalisti već hoće da na neki način ublaže svoj realni šovinizam.To su nam pokazali i zadnji ratovi na ovim prostorima.Njihovo osnovno ljudsko osećanje je mržnja i bez mržnje ne mogu da opstanu.Mržnja ih pokreće u životu.Bez mržnje im život ne bi imao smisao.Mržnja im je životna potreba i bez nje ne mogu da žive kao i bez vazduha.Fizički su zavisni od nje kao narkoman od heroina.I kada bi nestali drugi narodi koje mrze oni bi i dalje mrzeli.Da li bi to bili neki drugi pripadnici njihovog naroda ili neki kolega sa posla koji je sposobniji od njih ili neki rođak,ili neko ko navija za Vojvodinu,Partizan,Zvezdu...itd uglavnom oni ne mogu da funkcionišu bez mržnje.To je njihova osnovna ljudska osobina.Da li na taj način beže od svojih slabosti,nesposobnosti ili je nešto drugo u pitanju to je već pitanje za psihijatre.Drugi tip nacionalista je nacionalista po profesiji.To je tip nacionaliste koji je veliki nacionalista samo zbog svoje lične koristi i samo gleda da unovči taj svoj veliki nacionalizam.Tj. da kažem jednostavnije....Puna usta nacionalizma a misli usmerene samo na svoj džep.I ovaj tip nacionalizma je dosta rasprostranjen.
Preterujes, svi su ljudi manje vise isti, barem u Evropi.
Mene recimo nervira i uvek mi je bilo cudno i nejasno da se raznorazni srpski nacionalisti vise brinu za Indijance u Americi nego recimo za svog
komsiju Shiptara koji vec 70 godina ima poslasticaru ili pekaru u istoj ulici. To je gadan shovinizam, a to nema veze sa levicom ili desnicom.
Mozda sa ovom iskonskom mrznjom da mrzis ono sto ti je blizu, ali zato ides na barikade ( verbalne naravno) za Indijance u Americi.
 

Back
Top