ajte iskreno: jel' znate koliko trosite...

alal

Iskusan
Poruka
6.613
...po clanu porodice? mislim mesecno na osnovne potrebe (hrana, hemija i sl). ja sam skroz izgubila kompas i to nam se debelo oseca po novcaniku... pa da pitam iskusnije:)

znaci koliko trosite i da li to znaci da kuvate ili jedete "napolju", pazite koliko trosite ili ne, opusteno ili stegnuto? da li uopste pazite na to?
hvala unapred...valjda cete se javiti:)
 
Трошимо онолико колико имамо. У минусе и кредите углавном не улазим (сем понекад, али не за неку велику лову)... и то је то!


Кад ми преостане више пара онда се опуштено возам таксијем, изводимо се на вечере, купујемо и ствари које нису неопходне....па кад ми новчаник пређе у лихт розе боју онда се возам бициклом и штедим на куповини планирајући сваки издатак...

Све у свему, било би боље да је више пара, али ни овако није лоше...
 
pa...stegnuto...
jedna plata na racune...druga pretezno na decu i sve ostalo...ne ide se u minuse...i nikada nismo uzimali kredit...sto kazu "da ne stajemo na djavola..."

rekla bih da zivimo "dobro" tj. manje vise prosecno za srbiju...kad pogledas kako je moglo da bude, i da ima ljudi koji grcaju vise, dobro je...
naravno, uvek bi moglo i bolje...
 
Zivimo prosecno.
Vodimo racuna o trosenju, ali ne toliko da se preterano odricemo bilo cega. Ipak, svako opustanje se oseti. Najveci trosak (posle hrane) nam je za benzin. Zivimo u BG i prilicno smo angazovani ovde-onde tako da potrosimo oko 10 000d na to.
Problem je kada iskrsne nesto nepredvidjeno - mada smo shvatili da je to iskrsavanje redovno, samo se ne zna sta ce konkretno biti, ali obavezno nesto bude :roll:.
Nismo dovoljno disciplinovani za neku narocitu stednju. Uspemo da odvajamo za nesto namenski, ali ono da stedimo bez konkretnog motiva ne uspevamo mada bi bilo pametno.
 
Potosimo koliko zaradimo, trudimo se ne preko toga. Nema stednje ali od primanja mozemo da odvojimo za letovanje, zimovanje, putovanje... Ustedjevina... pre neki dan me u banci neki deda pita "Jel i vi za pripis kamate?" "Ne, ja da pustim plate da bi vi dobili penziju. Moja generacija nema sta da stedi od plate".
 
Da pitam za bracni par sa malim detetom jel dovoljno 600 evra mesecno ?
To su sve tako relativne stvari.
Sta je kome normalno, sta je kome skupo.
Koliko more ili zimovanje moze da kosta, i da li uopste se ide na odmor.
Da li imas neki kredit, za kola, za stan.
Da li si podstanar.
Da li ides peske ili kolima na posao.
Koliko kapiram svi trose koliko imaju, samo je to razlicito koliko se ima.
 
Zivimo prosecno.
Vodimo racuna o trosenju, ali ne toliko da se preterano odricemo bilo cega. Ipak, svako opustanje se oseti. Najveci trosak (posle hrane) nam je za benzin. Zivimo u BG i prilicno smo angazovani ovde-onde tako da potrosimo oko 10 000d na to.
Problem je kada iskrsne nesto nepredvidjeno - mada smo shvatili da je to iskrsavanje redovno, samo se ne zna sta ce konkretno biti, ali obavezno nesto bude :roll:.
Nismo dovoljno disciplinovani za neku narocitu stednju. Uspemo da odvajamo za nesto namenski, ali ono da stedimo bez konkretnog motiva ne uspevamo mada bi bilo pametno.

sto se benzina tice, sto ne ugradite gas? koliko sam skapirala, jako brzo se isplati i onda si u plusu.
 
sevilja: da budem bas neprisojna: koliko vas ima?

mi imamo sitan kredit(oko 2500) i uspevamo pomalo da ostavimo na stranu, ali nam se sve cesce desava da je sredina meseca a dno budjelara je krajnje vidljivo, a to me straaasno nervira. uz to smo na klopi i previse opusteni, mislim da bismo vise ustedeli kada bi se tu malo povelo racuna i vise kuvalo i jelo u kuci. ali ni ranije nismo mnogo pazili a moglo je vise da se izlazi, cesce u restoran da se sedne i vise da se ustedi. oboje imamo primanja, moja su krs, ali njegova su ok.

oduvek mi je bilo gozno (mislim ko to voli) kad vidim da se pojedine domacice i domacini krajnje stiskaju u svakodnevnom zivotu, da bi ziveli ok i mogli pored osnovnog i malo "luksuza" da priuste. ali to su uglavnom starije generacije koje posle 90ih nisu bas mogle da se opuste ni kad su se stvari poboljsale. pa se gledalo gde je sta jeftinije, svaka kupovina je krajnje promisljena i bez previse izvoljevanja. ono da bi mogao da sebi priustis redovno pozoriste, bioskop, knjigu kad god pozelis, neko putovanjce, nema sedanja na kaficu kad ti dune, nema kupovine dziza-biza i svakojaka uskrcivanja najsitnijih svakodnevnih zadovolstava radi nekih bitnijih stvari...

e sad vec pocinjem da vagam i ja koje mi je uzivanje bitnije i sta cu sebi pre uskratiti...
 
Ej, nemam ja pojma o tome. Imam jednog rodjaka koji se super razume u kola i ubio se objasnjavajuci da je plin bezbedniji od benzina, ali je problem ko ti ugradjuje i kako. Par dana posle toga ovo se desilo kolegi. Nemam pojma, ja sam potpuno neuka sto se toga tice, nemoj me uzimati ozbiljno, zaista... Mozda sam u zabludi.
 
ok. bas me prepade i mene je ovaj moj ubedio da je plin bezbedniji i da se moze zapaliti samo kada je u odrejenoj razmeri sa vazduhom, i u SATovoj emisiji sam gledala kako gori plin i benzin i pod kojim uslovima(i ja zaboravih) pa sam iskulirala, ali kad cujem da su se nekom zapalila kola na plin...brrr bas mi nije svejedno...
 
Hm, i mene ovo u poslednje vreme jako puno muci. Jer bez obzira koliko imali para mi smo u stanju sve da spiskamo, uopste ne znamo da vodimo racuna.
Medjutim, pre par meseci smo konacno izasli iz minusa i poceli da stedimo.I to tako sto se automatski svakog 1. u mesecu skida odredjeni iznos novca i ide na stedni racun, a ono sto ostane pokriva stanarinu i druge obavezne mesecne troskove, hranu itd.
E sad ne znam koliko trosimo po clanu domacinstva, ali nas cetvoro zajedno trosi 900€ mesecno za hranu, benzin, kozmetiku, hemiju, ponesto za kucu, odecu itd.
Zavisi sta kada treba. I da napomenem, ne zivimo u Srbiji.
Ali kada sam pre mesec dana bila u Bgd. sokirala sam se cenama. Za 20€ u bgd. nisam uspela nista znacajno da kupim od hrane, dok me ovde u Nemackoj puna kolica hrane za 3-4 dana izadju oko 40-50€.
Za sad funkcionisemo tako da na svakih 10 dana dizemo po 300€ iz banke i to nam je za trosak narednih 10 dana. Ako bih placala na karticu kao sto sam ranije radila, onda se totalno izgubi iz vida za sta koliko ide i onda bukvalno bacamo pare.
Ne stiskamo se, pre bih se reklo da se razbacujemo, pogotovo sto muz ima skupe hobije, ali malo smo pokupili fazone od Nemaca, i kad pocne samo malo vise da se vodi racuna, na sta sta ide, sve se moze, i da se zivi lepo i da se sebi priusti stosta, pa cak i da se stedi.
 
Pa sad, ne znam da li sam merodavna posto jos uvek zivim kod roditelja i ne osecam bas svaki trosak kao udarac,ali ipak da kazem...Jasam zaposlena i zivim sa mamom(penzionerka) i sestrom(zaposlena). Mesecna primanja su nam ukupno oko 120 000 dinara. Na racune i prevoz (markice za gradski) odlazi oko 16000, na hranu oko 12000(mozda i vise, mama je zaduzena za to). Ja mesecno potrosim oko 4000 hiljade na cigatere i dorucak na poslu. Racunam da i sestra potrosi otprilike toliko, znaci ukupno oko 8000. Na zivotno osiguranje dajemo 8000 mesecno. Na rekreaciju 3200. Na kozmetiku oko 2000 (kozmeticki salon) i oko 2000 preparati. To je ono sto sigurno potrosimo svakog meseca, znaci oko 52000. Sad potrosi se tu jos dosta na izlaske i odecu, ali uvek ostane nesto da se stavi sa strane. Od ostatka (na godisnjem nivou) moze da se ode na neki pristojan godisnji odmor, da se ima za popravke u stanu (kojih u poslednje vreme ima sve cesce;) ) ili neki komad namestaja. Dakle, zivimo dobro, kad treba stisnemo se, kad imamo viska lako ga potrosimo. Ali za Srbiju - zivimo solidno. Naravno, uvek moze bolje. Ono cega se ja strasno plasim jeste kad u buducnosti budem imala svoju porodicu, kako cu tada izlaziti na kraj!? Za iznajmljivanje pristojnog stana treba minimum 200 evrica, ako dodam na to vecinu gore navedenog (ne moram na aerobik i depilaciju;) to mogu i u kucnoj varijanti) i troskove koje iziskuje npr. skolovanje dece, rekreativne nastave i sl. plus auto...uf, zabole me glava. Zaista vam se divim kako izlasite na kraj!
 
Mi nekako ne uspevamo nista da ustedimo. Trenutno zivimo samo od jedne plate nas troje. Mislim da bi smo mogli malo da ustedimo kada bi poveli racuna...
Ovako stvarno gomila love ode na klopu,gluposti po tempu...

ma taj tempo je &%&*%7@*&*...ako ne odes jedes se sto kupujes skuplje, ako odes kupis jos gomilu nepotrebnih stvari...sve u svemu kupujuci u njemu pare ne ustedis...

zato se i najvise nerviram, u poslednje vreme kao da mi sve pare na frizider i kucu odu... e pa nece moci...
 
Ponekad pomislim, eh da je jos XY mesecno, gde bi bio kraj... Dzabe, opet bi falilo 50E do prvog...
Najvise me bole date pare za Infostan, realno ne znam sta toliko naduva mesecni racun.
I nema ulaska u prodavnicu bez 1000 din, malo ovoga, dva onoga, 200 g ovoga... i izadjem sa jednom kesom ali bez soma dindzi.
Mislila sam nekad da je Budimpesta skupa... Beograd je jako skup.
 
sevilja: da budem bas neprisojna: koliko vas ima?

mi imamo sitan kredit(oko 2500) i uspevamo pomalo da ostavimo na stranu, ali nam se sve cesce desava da je sredina meseca a dno budjelara je krajnje vidljivo, a to me straaasno nervira. uz to smo na klopi i previse opusteni, mislim da bismo vise ustedeli kada bi se tu malo povelo racuna i vise kuvalo i jelo u kuci. ali ni ranije nismo mnogo pazili a moglo je vise da se izlazi, cesce u restoran da se sedne i vise da se ustedi. oboje imamo primanja, moja su krs, ali njegova su ok.

oduvek mi je bilo gozno (mislim ko to voli) kad vidim da se pojedine domacice i domacini krajnje stiskaju u svakodnevnom zivotu, da bi ziveli ok i mogli pored osnovnog i malo "luksuza" da priuste. ali to su uglavnom starije generacije koje posle 90ih nisu bas mogle da se opuste ni kad su se stvari poboljsale. pa se gledalo gde je sta jeftinije, svaka kupovina je krajnje promisljena i bez previse izvoljevanja. ono da bi mogao da sebi priustis redovno pozoriste, bioskop, knjigu kad god pozelis, neko putovanjce, nema sedanja na kaficu kad ti dune, nema kupovine dziza-biza i svakojaka uskrcivanja najsitnijih svakodnevnih zadovolstava radi nekih bitnijih stvari...

e sad vec pocinjem da vagam i ja koje mi je uzivanje bitnije i sta cu sebi pre uskratiti...
Ima nas troje u kući konstantno, plus dva člana svremena na vreme ( koji imaju svoje ne tako male plate i koji sebe izdržavaju mimo ovoga, to su sestra i zet)
Baš nismo štekare, hranimo se kvalitetno i za dobru hranu smo uvek morali imati.
Znaš šta mene tu nervira. Nervira me neekonomičnost moje majke koja sve kupuje ''na angro''. Npr. ode u prodavnicu i kupi, umesto jednu, tri pavlake. Naravno, jednu pavlaku pojedemo, druge dve se vuku danima, na kraju nahranimo komšijske mačke s njima.
Inače, živimo u kući. E onda, kuća ima dvorište, pa to dvorište mora biti noću osvetljeno, pa jedna sijalica u hodniku, pa druga na spratu iznad, pa na trećem spratu treća- sve to gori- mi tako navikli.

U kući se stalno nešto popravlja i prepravlja, tako da i tu večito ima nepredvidjenih troškova ( mošda bi bilo bolje da ih nazovem ''predvidjeni troškovi al' subjekt još uvek nepoznat'' ).

A šta znam, ja stvarno nisam stipsa, čak naprotiv, imam crtu moje majke, ne umem s novcem- kako mi dodje tako i ode. Ali kontam, kad sve stavim na papir da bismo mogli manje da trošimo za te kućne potrebštine.
Pri tome računaj da u ovo nisam uvrstila kupovine šampona, deterdženata, kozmetike, neke garderobe...za to se posebno izdvaja.
Ma lepo sam napisala, kuća je najveći izjedač novca. Jeste meni super, živim u 300kvadrata, ali sve ima svoje prednosti i mane.
 

Back
Top