- Poruka
- 366.235
U laboratorijskim uslovima uspešno je stvorena peta forma materije, Bose-Ajnštajnov kondenzat (BEC). Ovim revolucionarnim eksperimentom potvrđena
je jedna od najzagonetnijih pretpostavki Alberta Ajnštajna.Istraživači sa Univerziteta Kolorado u Bolderu su oko 70 godina kasnije pokazali da su
Bose i Ajnštajn bili u pravu.BEC je prvobitno razvijen 1995. godine, ali su nedavna istraživanja, dodatno unapredila ovo postignuće.
Sredinom 1920-ih, dva astronomska titana, Albert Ajnštajn i Satjendra Net Bose, predvideli su postojanje neobičnog kvantnog stanja materije
koje će kasnije nositi njihova imena: Bose-Ajnštajnov kondenzat (BEC).
Velikani 20. veka verovali su da bi, ako bi se čestice očuvale na niskim gustinama i ohladile na veoma niske temperature, samo nekoliko stepeni iznad apsolutne nule (-459.67 °F), mogle da se spoje u neodređenu celinu.Međutim, tada u pitanju je bila samo neproverena teorija u suštoj suprotnosti sa prihvaćenom fizikom.
Ajnštajnovo predviđanje je potvrđeno 1995. godine kada su istraživači sa Univerziteta Kolorado uspeli da generišu BEC koristeći atome rubidijuma.
Istraživači su za ovo značajno dostignuće u kvantnoj fizici 2001. godine dobili Nobelovu nagradu.
Od tada je BEC postao centar za istraživanje, pružajući duboko razumevanje osnovnih pitanja u vezi prirode energije i materije. Otkriće BEC-a omogućilo je nove istraživačke pravce, posebno u oblastima superprovodljivosti, kvantnog računarstva, pa čak i razumevanja crnih rupa.
Razvoj BEC-a podstakao je dodatnu kreativnost u istraživanju kvantnog sveta. Naučnici sada istražuju potencijalne primene BEC-a u oblastima kao što su kvantna teleportacija i napredni senzori za komunikaciju i navigaciju.
Pomerajući granice savremene nauke, laboratorijska sinteza Bose-Ajnštajnovog kondenzata potvrdila je jedno od Ajnštajnovih najneverovatnijih predviđanja.
Ovo postignuće ima potencijal da transformiše tehnologiju u narednim decenijama, piše eldiario24.com. a prenosi B92