Ajmo opet malo o Drazi, nismo odavno

zasto se njegova kokarda razlikovala od standardne kokarde sprskih oficira?

drazina
images


srpskih oficira
t_kokarda_kralj_petar_2_1.jpg
upisi heraldiku pa pitaj
 
Draža je neizostavan kod raznih autolimara i ostalih metaloglodara širom Srbije to se zna sveto trojstvo na zidu Pamela,Patrijarh i Draža lol

Haha e to to, nekad su bili Tito i posteri anonimnih golih riba iz "Erotike" a u međuvremenu je Draža zamenio Tita, anonimne gole ribe iz sa žbunarama dole zamenila je Pamela a u međuvremenu su postali i veliki vernici pa je dodat i patrijarh Pavle, mada u poslednje vreme od kako se Pamela malo zbabila i izvadila silikone negde su je zamenile neke naše pevaljke i starlete. :d
 
upisi heraldiku pa pitaj
Главна разлика између кокарде коју је носио
Драгољуб Дража Михаиловић
и оних које су носили многи други припадници четничких јединица лежала је у војном рангу и званичном статусу.
Ево кључних разлога и разлика:
  • Официрски вс. Војнички статус : Дража Михаиловић је носио званичну официрску кокарду Југословенске војске (са монограмом краља Петра ИИ Карађорђевића „П ИИ“), јер је себе и своју Југословенску војску у отаџбини (ЈВУО) сматрао легитимним наставком краљевске војске.
  • Монограм владара : Официрска кокарда коју је он носио била је у облику двоглавог орла са штитом и монограмом владара, док су обични борци често носили једноставније верзије или амблеме са лобањом и укрштеним костима, што је био традиционални симбол старих четничких (комитских) јединица.
  • Традиција „мртвачке главе“ : Док су се у народу и међу војвода-добровољцима (попут оних Косте Пећанца) често користиле кокарде са симболом лобања и натписом „С вером у Бога, за Краља и Отаџбину“, Дража је као професионални официр инсистирао на редовним војним ознакама Краљевине Југославије.
  • Различите фракције : Током рата постојало је више четничких група које нису увек биле под Дражином командом. Оне су често израђивале сопствене ознаке у локалним радионицама, што је довело до велике разноликости у изгледу кокарди на терену, док је Дражина остала верна војном протоколу.
Укратко, његова кокарда је била ознака регуларне војске и чина , док су остале често биле симболи герилског покрета или локалних јединица .

Пошто је питање АИ решила ајмо @Straks92 кључ на темилицу
 
on se školovo u francuskoj

Kada se školovao u Francuskoj - koliko dugo je trajalo to "školovanje"?


Pa on se školovao u Francuskoj .... inače jako je čudno da mu deca budu u Partizanima ...

Kada se i koliko dugo školovao u Francuskoj?

Kada su mu deca otišla u partizane - to je vrlo važno? Imao je više dece -koja deca tačno i kako se sve to odigralo?
 
Kada se školovao u Francuskoj - koliko dugo je trajalo to "školovanje"?
"Godine 1930. je Mihailović, tada u činu potpukovnika, poslan na dodatnu naobrazbu u Pariz"
pa se kaze da je nakon dolaska iz pariza bio poslat kao vojni atase u Sofiju
"Mihailović je nakon toga služio kao jugoslavenski vojni ataše u Sofiji"
ili tacnije:
"Od 1935. do 1936. godine Draža je radio kao jugoslovenski vojni ataše u Sofiji"

5 godina u parizu...
 
nije se razlikovala.Draza ima standardnu oficirsku kokardu uvedenu 1939 godine, dok slika ispod je kokarda iz 1934 godine.U upotrbi je bila i kokarda iz 1922 godine, te kokarda cetnickog udruzenja. Boja pozadine kod svih kokardi se razlikovala prema rodu i sluzbi u kojoj je oficir, ili podoficir sluzio.Podoficiri su imali slicne kokarde, sa srebrnim rubom
Da, tako je, samo nisam siguran dal su samo podoficiri imali sa srebrnim rubom (vencem) ili i niži oficiri, zaključno sa činom kapetana, dok su viši oficiri imali sa zlatnim vencem.
Standardna oficirska kokarda M39 na šajkači

1777208092557.png
 
A što se tiče Dražine masonske naobrazbe, rekao bih da je on više povuko na osnove masonske nauke koja dolazi od vitezova templara.
Pisao sam na nekoj temi prošlog leta koja je konkretnije razmatrala mogučnost da je Draža bio mason, da četnička zastava

1777209025732.png


i gusarske, tzv Jolly Roger zastave (ovo dole su jedine 3 originalne sačuvane)

1777209101136.png


imaju isti izvor, a to je motiv lobanje s prekrštenim kostima ispod koji se često sreće na templarskim građevinama a može se naći i na modernim templarskim memorabilijama, kao što je ova kokarda

1777209289405.png


Po legendi, vitezovi templari su još u ranom 12. veku takav znak našli urezan na jednom grobu ispod Solomonovog hrama za koji se verovalo da je grob praoca Adama. To je simbol ljudske prolaznosti, posebno kao podsetnik ratnicima.
Inače, veza sa gusarima je ta da su templari, ubrzo po njihovom stavljanju van zakona u Francuskoj 1307. pobegli, osim na druga mesta i na Maltu (jedan manji broj) i već 1309. imali posade koje su spopadale trgovačke brodove u centralnom Mediteranu. Od njih su mogo kasnije nastali oni atlantski i karipski pirati. A sve ove 3 originalne piratske zastave su sa područja Mediterana, dve iz Evrope, jedna iz severne Afrike iz relatvno skorijeg doba, 18.-19. vek.
 
sin i cerka .... pa pogledaj sam...to bar ima na netu

pogledao sam...zato te (retorički) i pitam - da pročitaju i drugi. Pošto je SASVIM DRUGAČIJE od onog što ljudi načuju o tome - a što im i tvoja početna rečenica sugeriše.

Daklem, sin i ćerka su "otišli" u partizane tek U JESEN 1944. (pošto su pre toga od partizana bili ZAROBLJENI)... I, da ne obrazlažem dalje - već i ovo je dovoljno da svako shvati da nije isto kao kao ono sugestibilno - " jako je čudno da mu deca budu u Partizanima ... tako nešto da se desi lideru pokreta otpora je za duboku analizu..."

A još ako bi se napisalo da je isti taj sin "partizan" pre toga bio i "četnik" (i kako se to odvijalo i završilo) onda je slika sasvim DRUGAČIJA.

A drugi sin je poginuo 1945. (naravno uz oca)... i taj, pretpostavljam, nije otišao u četnike u jesen 1944. (kao ovi zarobljeni - "u partizane")
 
"Godine 1930. je Mihailović, tada u činu potpukovnika, poslan na dodatnu naobrazbu u Pariz"
pa se kaze da je nakon dolaska iz pariza bio poslat kao vojni atase u Sofiju
"Mihailović je nakon toga služio kao jugoslavenski vojni ataše u Sofiji"
ili tacnije:
"Od 1935. do 1936. godine Draža je radio kao jugoslovenski vojni ataše u Sofiji"

5 godina u parizu...

Draža uopšte nije bio 5 godina u Parizu "na školovanju" - bio je svega 4 - 5 meseci (od juna do novembra 1930.) na specijalizaciji...

To je jedan od mitova (kao što je mit i da je Draža bio "školski" drug/ iz klase u Sen Siru sa De Golom... pošto je De Gol završio vojnu akademiju još 1912. godine. I, verovatno se nikad nisu ni sreli uživo... jer je i 1930. dok je Draža boravio tih nekoliko meseci u Francuskoj De Gol bio na službi u Libanu i Siriji/od XI meseca 1929 - XI meseca 1931. godine)
 
pogledao sam...zato te (retorički) i pitam - da pročitaju i drugi. Pošto je SASVIM DRUGAČIJE od onog što ljudi načuju o tome - a što im i tvoja početna rečenica sugeriše.

Daklem, sin i ćerka su "otišli" u partizane tek U JESEN 1944. (pošto su pre toga od partizana bili ZAROBLJENI)... I, da ne obrazlažem dalje - već i ovo je dovoljno da svako shvati da nije isto kao kao ono sugestibilno - " jako je čudno da mu deca budu u Partizanima ... tako nešto da se desi lideru pokreta otpora je za duboku analizu..."

A još ako bi se napisalo da je isti taj sin "partizan" pre toga bio i "četnik" (i kako se to odvijalo i završilo) onda je slika sasvim DRUGAČIJA.

A drugi sin je poginuo 1945. (naravno uz oca)... i taj, pretpostavljam, nije otišao u četnike u jesen 1944. (kao ovi zarobljeni - "u partizane")
Naposletku su ipak otišli, izabravši izdaju umesto žrtve. Postavlja se pitanje: šta čoveka natera da u odsudnom času odustane od ideala ili rodjenog oca i potraži spas u begu od smrti? To je ispit ljudskosti na kojem niko od nas ne bi voleo da se nađe.
 
Draža uopšte nije bio 5 godina u Parizu "na školovanju" - bio je svega 4 - 5 meseci (od juna do novembra 1930.) na specijalizaciji...

To je jedan od mitova (kao što je mit i da je Draža bio "školski" drug/ iz klase u Sen Siru sa De Golom... pošto je De Gol završio vojnu akademiju još 1912. godine. I, verovatno se nikad nisu ni sreli uživo... jer je i 1930. dok je Draža boravio tih nekoliko meseci u Francuskoj De Gol bio na službi u Libanu i Siriji/od XI meseca 1929 - XI meseca 1931. godine)
šta je specijalizirao pukovnik 4 meseca u parizu?
namešranje kreveta?

draža je bio u parizu 1930 na vojnoj akademiji i nakon povratka poslat u bugarsku 1935

de gola nisam ni pomenuo ni siriju ni liban ni nigeriju
 
zasto se njegova kokarda razlikovala od standardne kokarde sprskih oficira?

drazina
images


srpskih oficira
t_kokarda_kralj_petar_2_1.jpg

Zato što je pre drugog svetskog rata postojalo više verzija kokardi

Standardna kokarda je sa sa srpskim grbom.

Ova ispod je kokarda sa monogramom Aleksandra Karadjordjevica

Ja sam potomak četnika i član UDRUŽENJA POTOMAKA RATNIKA SRBIJE 1912-1920 GOD. VOJVODA RADOMIR PUTNIK a ovo mi je omiljena pesma.

 
A što se tiče Dražine masonske naobrazbe, rekao bih da je on više povuko na osnove masonske nauke koja dolazi od vitezova templara.
Pisao sam na nekoj temi prošlog leta koja je konkretnije razmatrala mogučnost da je Draža bio mason, da četnička zastava

Pogledajte prilog 1892017

i gusarske, tzv Jolly Roger zastave (ovo dole su jedine 3 originalne sačuvane)

Pogledajte prilog 1892019

imaju isti izvor, a to je motiv lobanje s prekrštenim kostima ispod koji se često sreće na templarskim građevinama a može se naći i na modernim templarskim memorabilijama, kao što je ova kokarda

Pogledajte prilog 1892024

Po legendi, vitezovi templari su još u ranom 12. veku takav znak našli urezan na jednom grobu ispod Solomonovog hrama za koji se verovalo da je grob praoca Adama. To je simbol ljudske prolaznosti, posebno kao podsetnik ratnicima.
Inače, veza sa gusarima je ta da su templari, ubrzo po njihovom stavljanju van zakona u Francuskoj 1307. pobegli, osim na druga mesta i na Maltu (jedan manji broj) i već 1309. imali posade koje su spopadale trgovačke brodove u centralnom Mediteranu. Od njih su mogo kasnije nastali oni atlantski i karipski pirati. A sve ove 3 originalne piratske zastave su sa područja Mediterana, dve iz Evrope, jedna iz severne Afrike iz relatvno skorijeg doba, 18.-19. vek.
А узгред,и нема Доказа да је икад постојао 1 Соломонов Храм,чак нема Доказа да је икад и постојао неки Соломон.
Све је преписано само из Торе,старог Завета који је нормално написан знатно касније јер су до "Отварања" црвеног Мора ови веровали у Златно Теле.И одакле им уопште неко "Злато" ако су под фараоном живели у Ропству,одакле Робовима неко Злато?
 

Back
Top