Quantcast

AI ili kraj materijalizma

bmaxa

Iskusan
Poruka
6.123
Postoji ushićenje da će većinu zanimanja
zameniti AI. Takođe materijalistički mainstream
tvrdi da je strong AI moguć. Međutim
algoritam za pravljenje algoritama ne postoji.
Za kreativnost je potrebno još nešto
trenutno nepoznato. Za svest i inteligenciju.
Kompjuter ne može da misli jer mu fali to
nešto. Od 70ih na ovamo se obećava AI. Ali
to se nikada neće desiti jer je matematički
nemoguće.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.409
Brute force je jedna vrsta algoritma......to znaci da algoritam za pravljenje algoritama postoji....
Jeste da je primitivan, ali ipak postoji, a to znaci da moze da se napravi bolji algoritam za pravljenje algoritama..

A sto se tice AI, on je orudje u rukama ljudi, protiv ljudi ....Jer drustveni kontekst je ono sto imamo svakodnevno u upotrebi a ne funkcionalnost necega...
Ljudi su cak toliko odvojili sebe od funkcionalnosti da je danas manje u znacaju nego sto je to bilo 50tih godina...

Kreativnost se koristi na dva nacina, u dva znacenja, jedno je pravljenje necega, uzasno los nacin....znaci prospes kilo farbe na platno i ti si napravio kreaciju....
A drugo je po ustanovljenim kriterijumima napraviti rezultat....ocigledno slozeniji posao, ocigledno trazi kriterijume i ocigledno ukida slobodu udaljenja od resenja i koncepta..

Medjutim, autori su uvek spremni da apstrahuju ono sto je novo u tom putu i onda imaju otkrice...

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.409
šta brute force? da bi napravio novi algoritam tim metodom potrebno je beskonačno vremena.
Velika je razlika izmedju veliko i beskonacno.....
Da nije, vozovi bi bili beskonacni , a ovako su samo veliki...
Tankeri takodje...

Brute force je tehnika gde deo programa trazi sve moguce granice i setove gde se moze testirati uslov, a ostali deo programa to i izvrsava...

Ali nevezano za taj deo oko algoritma, kako dolazi do kraja materijalizma, taj deo ne mogu da pohvatam...

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.409
To je recimo tacno , mada nisam znao da se zove Gedelova teorema....ali to kazuje nesto drugo , a to je da je nemoguce napraviti zatvoren sistem...
Razlika izmedju algoritma i zatvorenog sistema aksioma je prilicno velika....algoritam moze uvek unositi nove domene , a moze ih i zatvoriti uvodjenjem kriterijuma praga razlike.....Inzenjerska stvar, nalik toleranciji , sve ispod odredjene velicine se smatra nulom i tako zatvoris sistem...

bmaxa

Iskusan
Poruka
6.123
To je recimo tacno , mada nisam znao da se zove Gedelova teorema....ali to kazuje nesto drugo , a to je da je nemoguce napraviti zatvoren sistem...
Razlika izmedju algoritma i zatvorenog sistema aksioma je prilicno velika....algoritam moze uvek unositi nove domene , a moze ih i zatvoriti uvodjenjem kriterijuma praga razlike.....Inzenjerska stvar, nalik toleranciji , sve ispod odredjene velicine se smatra nulom i tako zatvoris sistem...
Ne moze algoritam da unosi nove domene. Covek je taj koji pise algoritam. Znaci da bi napravio novi algoritam moras misliti. Sve sto algoritam moze je da iz
seta vec postojecih algoritama odabere jedan ili vise. No za resavanje problema, mora misao. Ne zelim sad ovde da se upustam ali posledica Gedelovih teorema
je i cuveni halting problem. https://en.wikipedia.org/wiki/Halting_problem

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.409
Ne moze algoritam da unosi nove domene. Covek je taj koji pise algoritam. Znaci da bi napravio novi algoritam moras misliti. Sve sto algoritam moze je da iz
seta vec postojecih algoritama odabere jedan ili vise. No za resavanje problema, mora misao. Ne zelim sad ovde da se upustam ali posledica Gedelovih teorema
je i cuveni halting problem. https://en.wikipedia.org/wiki/Halting_problem
Znas li da sam ja napisao program koji pise programe, trebao mi je makro koji u toku izvrsenja menja svoju strukturu i domene, tj sta ce raditi i na kojim podacima.
E sad, to moze da se radi preko programiranja i AI, ali em koristim neki makro koji ima ogranicen subset komandi , em i ne znam da programiram AI.
Ali makro dozvoljava da menja sam sebe i da promenjenu verziju startuje sa tabula rasa, tj da nema pojma nista o tome sta je pre bilo.

Bukvalno je deo programa pisao po source programa i kad se ispune uslovi, on pokrene proceduru za update....
Jednostavan je i uslov i sve oko rada, tako da nije bilo tesko programirati to i nije bilo gresaka....
Makro je u sustini interpreter, ali mala razlika....ne vidim kako bi ga uslov da mora biti kompajler sprecila da odradi isto...
Ja nisam neki vicni programer, ja sam ti samo citaj manual i primenim i zato mrzim programiranje jer retko je danas onako kako pise u manualu....bagova koliko volis, to je prosto sramota nekog ko dobro koristi taj programerski alat nazvati programerom, vise je handler tog software paketa...
Vise treba da zna o bagovima i izbegavanjima nego o slobodi razmisljanja ...Jer da je drugacije, onda ne bih najvise brinuo oko toga da li ce prihvatiti moju sintaksu koja je zvanicno normalna ili dozvoljena...nego treba da pazim na nedokumentovano automatsko dodeljivanje u vrstu podataka koje nekad odradi posao ovako a nekad onako...
Kultura programiranja ustvari namece restrikcije pri programiranju da bi se zaobisle sve moguce nekontrolisane putanje kod softwarea za programiranje..

bmaxa

Iskusan
Poruka
6.123
Znas kako nije pisao nista. Iz postojeceg algoritma si birao postojeci algoritam. Ako je input problem, ja hocu da dobijem resenje problema. To sigurno nije radio.
Mogao je samo iz seta resenih problema da izabere resenje, ali ne i da resi. Da si to uradio sada bi sigurno vec drzao titulu i verovatno nobelovu nagradu :P

bmaxa

Iskusan
Poruka
6.123
Sa tim se ne slazem.....
Jednostavno covek ingorise percepciju, pojmovnu mrezu, perceptivnu mrezu, razvitak alata logike itd itd...
Sve i da postoje andjeli, tj saptaci ideja, moguc je model covekovog razmisljanja...
Upravo je dokaz da ne postoji algoritam za dokazivanje valjanih formula matematicke logike prvi korak
u dokazivanju da algoritam za pravljenje algoritama ne postoji :P

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.409
Znas kako nije pisao nista. Iz postojeceg algoritma si birao postojeci algoritam. Ako je input problem, ja hocu da dobijem resenje problema. To sigurno nije radio.
Mogao je samo iz seta resenih problema da izabere resenje, ali ne i da resi. Da si to uradio sada bi sigurno vec drzao titulu i verovatno nobelovu nagradu :P
U vezi nagrada, nagrade se dobijaju kao ucena za dobijenu korist od tvog rada....Nagrade se ne dobijaju za fantasticno delo....bar ne van skole....
Tako da procena vrednosti necega nece proci bez procene koliko to donosi nama, i onda nagrada....
Moj program nije bio AI, znaci nije dovodio sebe u nove algoritme po tom principu, ali je menjao sebe, onako kako sam ja naredio da menja sebe.
Da je to bio ogranicen set, to bi bilo brze odraditi preko case of metoda....ali posto ni ja ne znam koji ce set biti to nisam mogao da koristim fiksirani set....vec sam koristio neki property, osobinu...
To je vec dosta razlicito od seta....Nije AI, ali nije ni set....
Kazem da ne znam da programiram AI.pojma nemam sta oni uzimaju kao adaptaciju....koji je standard za koriscenje adaptacije, memorija, kako se odrzava nauceno i slicno..

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.527
Za kreativnost je potrebno još nešto
trenutno nepoznato. Za svest i inteligenciju.
Kompjuter ne može da misli jer mu fali to
nešto. Od 70ih na ovamo se obećava AI. Ali
to se nikada neće desiti jer je matematički
nemoguće.
prosti ljudi bi rekli da mu fali duša, tj. ono od Boga što je nama dato. i ja bih tako rekao. :)
matematički je nemoguće kao i putovanje kroz vreme

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.