Агностик, атеиста, антитеиста?

Cini mi se da link bas i ne moze da bude tema,zar ne?Pre neki dan sam naletela na ovaj link....i nista pametno ne videh...Crno-belo vidjenje sveta.Ili si sa mnom ili nisi.Ili si ateista ili si vernik.Vera je previse siroka i kompleksna teristorija da bi sve bilo ili - ili .A i malo mi izgleda tupavo ovaj tip :D

посматрао/гледао и размишљао шта је хтео да каже, али не успех.
 
Ispade da su i vernici - agnostici, zato što ne znaju sigurno da Bog postoji. z:shock:

Ne možeš reći vernik je agnostik, ali možeš reći agnostik je vernik, jer nisu svi vernici agnostici, ali svi agnostici jesu vernici.
Agnostik veruje da ne zna.
A onako mu je kako veruje. :roll: ;)

P.S. Zašto ljudi ograničavaju sebe, kada misle da vernik veruje samo u Boga?
Vernik je širok pojam, koliko je široko i u šta sve čovek veruje.
Čovek, koji ne bi verovao ni u šta, takav bi bio ravan kamenu.
I pas veruje da ako bude čuvao svog gospodara, da će mu ovaj dati hranu, a kada veruje da neće dobiti hranu, onda pobegne od njega, jer veruje da će mu biti bolje, kada ode.

Pa i bezumnik je vernik, samo što bezumnik nije svestan u šta veruje.
 

Ово је врло лоше поређење.Ако верујеш у неког бора да ли би убио своје дете.Свашта.Прво нема те религије која то тражи.Друго све што није православно односно Истински Православно није вера у Бога него ђавола.
Не веровање у Бога и Господа Исуса Христа је идолопоклонство према људским идејама ,јер човек мора у нешто да верује макар то била нека идеја филозофско учење-А те идеје нису надахнуте Богом и онда самим тим надахнуте су страдтима .Асве страсти су од пале природе,а она је под дејством ђавола.
 
Ateista agnostik:
Ne veruje u postojanje boga(ova) i ne tvrdi da zna da bog(ovi) ne postoji(e).

Ateista gnostik:
Veruje i zna da bog ne postoji.*1

Teista agnostik:
Veruje da bog postoji ali ne tvrdi da to i zna.

Teista gnostik:
Veruje i zna da bog postoji.*2

*1Zna da bog(ovi) ne postoji(e) isto kao shto zna da ne postoje vukodlaci.
*2 Zna putem otkrovenja.

Mnogi ateisti preferiraju da sebe nazivaju agnosticima zbog socijalne stigme ili nerazumevanja shta znachi rech ateista.
 
Gnosticizam i agnosticizam se odnose na znanje i nisu vezane za verovanje.

Ateistički gnosticizam - ja znam, ne verujem da postoji bog.
Ateistički agnosticizam - ja ne znam, ne verujem da postoji bog.
Teistički gnosticizam - ja znam, verujem da bog postoji.
Teistički agnosticizam - ja ne znam, verujem da bog postoji.

Ако гностичку веру у Бога исповдаш ти не исповдаш веру у Бога јер та гностичка вера није Богом откривена већ је плод острашћеног размишљања појединаца.
 
Ово је врло лоше поређење.Ако верујеш у неког бора да ли би убио своје дете.Свашта.Прво нема те религије која то тражи.
1. Mojsijeva 22:2
И рече му Бог: Узми сада сина свог, јединца свог милог, Исака, па иди у земљу Морију, и спали га на жртву тамо на брду где ћу ти казати.
 
1. Mojsijeva 22:2
И рече му Бог: Узми сада сина свог, јединца свог милог, Исака, па иди у земљу Морију, и спали га на жртву тамо на брду где ћу ти казати.

Бог је ту испробавао веру Аврамову.Није Бог уствари желео да Аврам убије сина јер је то грех.Да није грех не би се ни спомињало убиство Авеља од стране Каина његовог брата.
 
Бог је ту испробавао веру Аврамову.Није Бог уствари желео да Аврам убије сина јер је то грех.Да није грех не би се ни спомињало убиство Авеља од стране Каина његовог брата.
Apsolutno je nevazno shta je bog nameravao. Naredio je Avramu da ubije sina jedinca, i Avram ga je poslushao. Tako je i onaj lik u videu postavio pitanje "Da ti bog naredi da ubijesh svoje dete, da li bi to uchinio?", i totalno je nebitno da li bi na kraju ta osoba uspela u svojoj nameri.
 
Apsolutno je nevazno shta je bog nameravao. Naredio je Avramu da ubije sina jedinca, i Avram ga je poslushao. Tako je i onaj lik u videu postavio pitanje "Da ti bog naredi da ubijesh svoje dete, da li bi to uchinio?", i totalno je nebitno da li bi na kraju ta osoba uspela u svojoj nameri.

Не ради се о успеху или неуспеху.И не могу сва веровања да буду једнака.Комунисти су убијали људе по Русији,па нису веровали у Бога.Хиндуисти који припадају култу богиње Кали су докле Велика Британија није мало дуже владала Индијом жртвовали људе том божанству.Али то ни у км случају не иде у прилог атеизму.
 
Не ради се о успеху или неуспеху.И не могу сва веровања да буду једнака.Комунисти су убијали људе по Русији,па нису веровали у Бога.Хиндуисти који припадају култу богиње Кали су докле Велика Британија није мало дуже владала Индијом жртвовали људе том божанству.Али то ни у км случају не иде у прилог атеизму.
Sta pricas ti Boziji covjece? :eek:

Kakvi komunisti, kakva Indija, kakav ateizam? Ti si tvrdio da Bog ne bi trazio to od svog vjernika, momak ti je nasao citat gdje je to Bog uradio. Sta ti nije jasno?

Razlozi zasto je Bog to trazio su nebitni za ovu raspravu, bitno je da je trazio.
 

Back
Top