Agencije za promet nepokretnosti

Uvek sam pre bez posrednika ali me nasao na oglasu i imao kupca,on je za posredovanje pri prodaji uzeo 1000€ od kupca ,druga 600€ kad sam kupovao,mislim sta reci trude se ali tesko uspeju da budu objektivni i za kupca i prodavca,ovaj kad sam prodavao me bas smarao i tonu gluposti od papira smo se iscimali da nabavimo,ta sto je kupila je nonstop nesto izmisljala a on prenosio,pa kao daje rok za iseljene ili odustaje,bilo je tu i pickaranja ali realno malo klinac da sazri i dobar ce biti agent,kad sam kupovao zena nista nije pricala osim sto je pitamo a ni tu niti je bila recita niti je imala potrebne informacije,spustili smo cenu za 5 soma € pa zbog provizije se i potrudila,prijatno ona deluje ali iako starija duplo ispod je nivoa ovog prvog
 
Ja se secam jednog stana koji sam gledala dok smo bili studenti brat i ja, hteli roditelji da nam kupe.
Odem ja stan lep, cena pristojna, gazdarica sedi sedi skuvala mi kafu. Međutim meni je bilo nekako muka u tom stanu, loše, ne znam što.
I dolazi moj brat da i on vidi kaže pa ovaj stan je nakrivljen. Pod nije ravan.
Agentica i vlasnica se kao začudiše, ma ne, kaže brat pa evo kako stoji krevet.
A krevet ispod dve nožice ima papir onako ispresavijan.
Kad smo izašli, videli smo da je cela zgrada ispucala. Tačnije taj donji deo.
 
Posto sve radim sam petljanje drugih mi je komplikovano, ali mislim da ipak treba konsultovati agencije zbog skracivanja vremena trazenja, posredovanja u komunikaciji, ali i zbog pregledanja papira ....sastavljanja predugovora itd.
Naravno iskljucivo agencije koje naplacuju svoj trud kada se transakcija zavrsi, ne pre toga....
Naknada za rad ne bi trebalo da predje vise od par stotina evra, za neke procentualne naknade agencija bi morala da bude garant transakcije i da snosi sve troskove, ako neka transakcija proizvede naknadne troskove kupcu.
 
Znaju agencije sve zavrzlame koje kupac/prodavac moze da previdi,u ugovor stave gomilu toga sto bi vecina izostavila,pa posle prete tuzbom ako je izostalo placanje nekih racuna,ja sam morao i podrum da ocistim po ugovoru i na kraju po zavrsetku svega se pojavili neki racuni za koje nismo znali a isli smo redom sve da poplacamo
 
Ja se nisam susrela sa tako savesnim agentima. Uglavnom samo vode računa da dobiju proviziju. Što je normalno i nije mi žao da dam, ali ovako, nemaju pojma o stanu.
Preko 20 puta sam bila i sa prodavčeve i sa kupčeve strane.
Nemojte se oslanjati ni na njih ni na beležnike.
Bukvalno svaki građanin ove zemlje mora da ima advokata u koga ima poverenje. Principal kod koga sam bila pripravnik nas je uvek slao u Katastar pola sata pre zaključenja ugovora u slučaju da prodavac stavi hipoteku ili preda za upis hipoteke.
Takođe, kad se overava ugovor uvek neko mora da ostane u stanu jer se njemu desilo da je prodavac pustio svog rođaka u stan i onda je kupac morao da ga tužbom za iseljenje izbaci.
 
I to je dobro sto se ne overava u stanu nego u agenciji,koja i notara zakazuje,tako da sve to sto mi kao laici ne znamo da treba agencija odradi,pre samog zakljucivanja ugovora kupac je dosao da pregleda ispraznjen stan i podrum,mesec dana ranije je dao kaparu koja je ostala u agenciji ako odustane da zadrzimo,tako da je dosta potencijalnih gresaka i ispala iskljuceno kad agencija ima sablon,neuknjizene nekretnine ne rade jer i kod notara ne prolaze,u poslednjem minutu sam odustao od kupovine takvog stana ,gde sam 10 000€ trebao dati na papiru,a ostatak na ruke i neku pozajmica potvrdu,to nisu stvari za zezanje,posle i ako dodje do uknjizenja tog stana moze cena da bude 20-30% od vrednosti
 
Ja se nisam susrela sa tako savesnim agentima. Uglavnom samo vode računa da dobiju proviziju. Što je normalno i nije mi žao da dam, ali ovako, nemaju pojma o stanu.
Preko 20 puta sam bila i sa prodavčeve i sa kupčeve strane.
Nemojte se oslanjati ni na njih ni na beležnike.
Bukvalno svaki građanin ove zemlje mora da ima advokata u koga ima poverenje. Principal kod koga sam bila pripravnik nas je uvek slao u Katastar pola sata pre zaključenja ugovora u slučaju da prodavac stavi hipoteku ili preda za upis hipoteke.
Takođe, kad se overava ugovor uvek neko mora da ostane u stanu jer se njemu desilo da je prodavac pustio svog rođaka u stan i onda je kupac morao da ga tužbom za iseljenje izbaci.
Notari imaju direktnu vezu sa katastrom u realnom trenutku,tako da vise nema potrebe odlaziti pre overe u katastar.
U Katastru velikim slovima pise NOTARI NEMAJU PRAVO DA TRAZE IZVOD IZ LISTA NEPOKRETNOSTI.
Ovo pravilo vazi od 15 decembra.
Klijenti se bunili ,nisu hteli da placaju vlasnicki list.
Naravno ako je kupac iz kredita ,mora vlasnicki list.
 
I to je dobro sto se ne overava u stanu nego u agenciji,koja i notara zakazuje,tako da sve to sto mi kao laici ne znamo da treba agencija odradi,pre samog zakljucivanja ugovora kupac je dosao da pregleda ispraznjen stan i podrum,mesec dana ranije je dao kaparu koja je ostala u agenciji ako odustane da zadrzimo,tako da je dosta potencijalnih gresaka i ispala iskljuceno kad agencija ima sablon,neuknjizene nekretnine ne rade jer i kod notara ne prolaze,u poslednjem minutu sam odustao od kupovine takvog stana ,gde sam 10 000€ trebao dati na papiru,a ostatak na ruke i neku pozajmica potvrdu,to nisu stvari za zezanje,posle i ako dodje do uknjizenja tog stana moze cena da bude 20-30% od vrednosti
Pametno si uradio.
Na tu semu se sad kupuju stanovi koji su predati za legalizaciju
To je veliki rizik.
Ja takve nekretnine ne prodajem
Ne mogu da verujem da ima toliko kupaca koji i dalje kupuju takve nekretnine.
Kupovati samo uknjizeno.
 
Posto sve radim sam petljanje drugih mi je komplikovano, ali mislim da ipak treba konsultovati agencije zbog skracivanja vremena trazenja, posredovanja u komunikaciji, ali i zbog pregledanja papira ....sastavljanja predugovora itd.
Naravno iskljucivo agencije koje naplacuju svoj trud kada se transakcija zavrsi, ne pre toga....
Naknada za rad ne bi trebalo da predje vise od par stotina evra, za neke procentualne naknade agencija bi morala da bude garant transakcije i da snosi sve troskove, ako neka transakcija proizvede naknadne troskove kupcu.
Ja se naplacujem na krajy
Ne uzimam na predugovoru.
Bolje na kraju.
Hocu mirno da spavam.
 
Notari imaju direktnu vezu sa katastrom u realnom trenutku,tako da vise nema potrebe odlaziti pre overe u katastar.
U Katastru velikim slovima pise NOTARI NEMAJU PRAVO DA TRAZE IZVOD IZ LISTA NEPOKRETNOSTI.
Ovo pravilo vazi od 15 decembra.
Klijenti se bunili ,nisu hteli da placaju vlasnicki list.
Naravno ako je kupac iz kredita ,mora vlasnicki list.
Imam presudu iz jednog grada u Srbiji gde se notar i prodavac solidarno obavezuju da isplate kupcu 45.000 evra jer je prodata nepokretnost pod hipotekom! Gde se prodavac pravio lud, a beleznik je jednostavno prevideo.
Pa vi vidite.
 
Imam presudu iz jednog grada u Srbiji gde se notar i prodavac solidarno obavezuju da isplate kupcu 45.000 evra jer je prodata nepokretnost pod hipotekom! Gde se prodavac pravio lud, a beleznik je jednostavno prevideo.
Pa vi vidite.
To u Beogradu nije moguće, jedino ako greškom katastra nije upisana hipoteka, a verovatnoća da se to desi je minimalna.
Jedino ako nije bilo neko privatni potraživanje u pitanju-
Banke odmah stavljaju hipoteku.
 

Back
Top