Advokati vs. javni beležnici

Ispravite me, ali čini mi se da :

- Notare je izmislila Evropa,
i mi moramo to da prihvatimo da bi uskladili svoj pravni sistem sa EU.

- Notari su uglavnom pravnici
sa završenom nekom specijalističkom obukom ( nekad se to zvalo državni ispit )

- Advokati ne mogu da vrše tu delatnost
zato što nisu obučeni za nju, i nisu od države "rukopoloženi"
 
To ne treba da resava advokat ili notar, nego sluzba kao registar.
To se moze lako odraditi, lakse nego sto se predstavlja.
Najteze u svakom od ovih predloga je nauciti tetke i babe koje vec rade u drzavnim sluzbama da nauce nesto novo, npr koriscenje kompjutera, search u bazu, handling baze i slicno.

A u Srbiji je sve nakaradno pa je ovo pitanje pomereno na pitanje sticanja love, a ne usluga gradjanstvu.
Kod nas cak i pacijenti postoje da bi se opravdalo funkcionisanje domova zdravlja i nekih drugih zdravstvenih ustanova.
 
Radi se o tome da su javni beležnici trebali da uzmu poslove koje su advokati do sada radili. Za te javne beležnike niko takodje nebi garantovao da su to ne stranačke ličnosti. Imali su idealnu situaciju (javni beležnici) za mlaćenje para, da se nisu pobunili advokati, jer im niko nije postavljao granicu naplate za pružene usluge.
Nisu ni advokati cveće npr svi u državi imaju fiskalnu kasu, jedino oni za svoje usluge da uplaćuju paušalno
 
Velika vecina notara jesu advokati. :lol:
Ne velika vecina nego su svi advokati, s tim sto za notara treba da se polazu dodatni ispiti i da se polozi zakletva drzavi.
U Evropi je uglavnom tako da vece advokatske kancelarije obavezno imaju i notara jer kuporodajne ugovore ( ali i neke
druge stvari) jedino oni smeju i mogu da obavljaju. Mislim da je u Srbiji to puklo zbog ovog visokog procenta honorara koji
oni naplacuju, 1% bi bila puna kapa za sve ucesnike u igri.
Notari overavaju i druge stvari ( na primer adoptiranje deteta), a za to su honorari samo simbolicni.

- - - - - - - - - -

I članovi SNS ali to je već neka druga priča.

Ako je tako, a nemam razloga da sumnjam,
zašto onda nisu SVI advokati istovremeno i notari ????
Pa nisu jer mora da se polazu dodatni ispiti, ali ako ministar pravde nema polozen drzavni ispit, o cemu mi ovde drljavimo?

- - - - - - - - - -

I to !
A takođe, kako je to kod notara rešeno ?
reseno je tako da banka od koje ja uzimam kredit za stan celokupnu sumu uplacuje na racun tog notara
( za svaki predmet se otvara novi racun u banci), notar proverava u zemljisnim knjigama kako stoji stvar sa
vlasnistvom i onda obe strane potpisuju ugovor kod notara. Tek kada je ugovor potpisan, kada je sve provereno, iznos
sa racuna notara ide na racun prodavca, a kupac automatski postaji i zvanican vlasnik stana jer je sa potpisivanjem ugovora
njegovo ime uneseno u katastar. Isto je i kada se firma otvara, samo notar moze da registruje tu firmu.
 
- Hoće li neko da objasni u čemu se sastoji sukob
advokata i javnih beležnika ?

- Kako je taj sukob prevaziđen ?

- Kako to da advokati ne moraju da izdaju fiskalni račun
za izvršene usluge ?

Ovde na forumu sve kao stručnjaci (*),
a niko ne ume da objasni o čemu se radi.

Odakle je sve krenulo,
i gde se završava !

Nekoliko meseci advokati ( znači pravosuđe, znači važan deo državnog aparata ) ne radi
i narod ne zna ( niti ga interesuje - ovako grogiranog ) o čemu se radi !

(*) ****** su oni moj stručnjaci !
Oni su babe prepričavuše !!!
 
- Hoće li neko da objasni u čemu se sastoji sukob
advokata i javnih beležnika ?

- Kako je taj sukob prevaziđen ?

- Kako to da advokati ne moraju da izdaju fiskalni račun
za izvršene usluge ?

Oko love. Ko če više da pobije Pravoslavaca i otme im imovinu. Misli se na već opljačkane.

Inače nisu vredni pomena, lenjnistički egzekutori! Egzekutori Srbije!
 
Ne

Pa nisu jer mora da se polazu dodatni ispiti, ali ako ministar pravde nema polozen drzavni ispit, o cemu mi ovde drljavimo?

- - - - - - - - - -

u.


??? To je politička funkcija, ministar uopšte i ne treba da ima škole, a kamoli neki tamo ispit!:rotf:

Чиме су адвокати гарантовали да се уговор спроводи и да се продаја имовине већ није обавила?

A jesu garantovali?
Koliko znam, posao notara je samo potvrda da su navedene osobe glavom i bradom potpisale navedeni papir...
 
- Hoće li neko da objasni u čemu se sastoji sukob
advokata i javnih beležnika ?

Borba za deo torte na trzistu.

Naime, sto manji broj ljudi obavlja neku delatnost, to ce biti veca cena njihovih usluga. Zato se ljudi koji se bave odredjenom delatnoscu bore krvnicki da drzava uvede razna pravila i regulative da bi ogranicila druge ljude da se bave tom delatnoscu, plus tako sto vise jacaju svoje sindikate.

Tako su nastali pravosudni ispit, lekarska komora, dozvola za bavljenje geoteskom delatnoscu, SOKOJ, vozacka dozvola, i udruzenje kamiondzija Srbije.

- - - - - - - - - -

Ovde na forumu sve kao stručnjaci (*),
a niko ne ume da objasni o čemu se radi.

Odakle je sve krenulo,
i gde se završava !
!

Ovo sto sam ja napisao ti je sustina.

Mislim, mogu da idem u detalje, ali oni su u sustini i nebitni, ovo ti je sustina.

Dakle, borba, i to krvnicka za pare!
 
??? To je politička funkcija, ministar uopšte i ne treba da ima škole, a kamoli neki tamo ispit!:rotf:



A jesu garantovali?
Koliko znam, posao notara je samo potvrda da su navedene osobe glavom i bradom potpisale navedeni papir...

Сваки нотар има приступ судском регистру, где проверава да ли је објекат био у промету у последњих пар година. А према закону треба да има приступ и катастру.

Да ли је то имао адвокат који је само помагао састављање уговора?
 
Pravila zaključivanja ugovora kod notara jesu strožija, međutim i dalje će biti prevara. Ovamo su kod nas podnošenje krivične prijave zbog zloupotrebe službenog položaja, a zaista je preko jednog notara jedan stan prodat tri puta od istog prodavca.
 
Сваки нотар има приступ судском регистру, где проверава да ли је објекат био у промету у последњих пар година. А према закону треба да има приступ и катастру.

Да ли је то имао адвокат који је само помагао састављање уговора?

U RH je kao što sam i napisao, notar samo potvrđuje potpise, uopšte ga ne zanima šta piše na papiru!
Kada bi obavio posao da ide sve proveravati?

- - - - - - - - - -

Pravila zaključivanja ugovora kod notara jesu strožija, međutim i dalje će biti prevara. Ovamo su kod nas podnošenje krivične prijave zbog zloupotrebe službenog položaja, a zaista je preko jednog notara jedan stan prodat tri puta od istog prodavca.

A mogao je to napraviti i preko nekoliko njih?
Onda dolaze sudski sporovi i opet, vidi vraga, novog posla za advokate!:super:
 
Сваки нотар има приступ судском регистру, где проверава да ли је објекат био у промету у последњих пар година. А према закону треба да има приступ и катастру.

Да ли је то имао адвокат који је само помагао састављање уговора?

Mislim da su se advokati izborili da od ovoga što ti pišeš nema ništa, koliko sam ja shvatio po zakonu na kojem su advokati insistirali notar je samo preuzeo ulogu suda, tj samo overava postpise a za sadržaj baš ga briga.
Možda nisam upravu ali čini mi se da je glavni udar advokata bio upravo usmeren na to da se ukine obaveza notara da po sastavljanju ugovora proveri da li je ta nekretnina već prodata. Da je to ostalo, pravo advokata da sami pišu ugovore koje posle notar mora pretvori u beležnički zapis bi bilo besmisleno, jer bi se u tom slučaju njihova ( advokatska) uloga potpuno minimalizovala i niko ne bi zbog ugovora o prometu nekretninama išao na dva mesta jer bi u ovom slučaju jedino notar bio bitan.
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
Mislim da su se advokati izborili da od ovoga što ti pišeš nema ništa, koliko sam ja shvatio po zakonu na kojem su advokati insistirali notar je samo preuzeo ulogu suda, tj samo overava postpise a za sadržaj baš ga briga.
Možda nisam upravu ali čini mi se da je glavni udar advokata bio upravo usmeren na to da se ukine obaveza notara da po sastavljanju ugovora proveri da li je ta nekretnina već prodata. Da je to ostalo, pravo advokata da sami pišu ugovore koje posle notar mora pretvori u beležnički zapis bi bilo besmisleno, jer bi se u tom slučaju njihova ( advokatska) uloga potpuno minimalizovala i niko ne bi zbog ugovora o prometu nekretninama išao na dva mesta jer bi u ovom slučaju jedino notar bio bitan.

Nisam siguran, ali verujemd a si u rpavu. AKS je takodje trazila povlacenje iz procedure Zakona o BESPLATNOJ pravnoj pomoci, i ako je javna rasprava odavno zavrsena po tom pitanju, sto je skandalozno.

Nadam se da su sada oni koji su se zalagali za njihova "prava" zadovoljni sto onaj ko nema para ne moze da dobije nikakvu pravnu pomoc za gradjanske stvari osim da moli po hodnicima opstina nekog pravnima-piskaralo.
 

Back
Top