Adam - Eva : muž - žena u Pravoslavlju

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Првобино створени Адам (док Ева још није била створена), је био бесполно, односно - двополно биће. У њему су биле обухваћене обе природе - и мушка и женска. И као такав, био је савршена слика Оца - Творца. Стварање Еве "од Адамовог ребра", представља заправо одузимање Адаму женске природе, и саздавање одвојеног праховног тела за женску природу. Зато се после тога и говори да муж и жена представљају једно тело, и један дух, односно, мушкарац и жена (у браку) тек заједно чине човека. Из овог разлога се онда јасно може и видети и схватити разлог због ког Црква проповеда искључиво моногамију, нема развода, прељуба, итд...

Однос отац - мајка - деца, како год да постоји унутар саме породице, постоји исто тако и на релацији Отац - Црква - крштени верници. У Библији се на много места говори о Женику (Христу) који ће доћи по своју невесту (Цркву), а чланови те Цркве су крштени верници. Из овог се јасно разуме онда и следеће: Крштење је заправо духовно рађање од мајке Цркве, а онда се каже и - онај ко нема Цркву за Мајку, не може имати ни Бога за Оца.

Видите како је у принципу све повезано и прилагођено и нама - простим људима да лакше разумемо и значај и улогу крштења, као и односе који владају између Бога и Цркве, а преко тога се онда дају упуства и како треба да се понашамо и у браку:

- Мушкарац је глава жени (мајци), као што је и Бог глава Цркви. При томе се говори о хијерархијском устројству а никако о ниподаштавању жене у било ком смислу (интелектуалном, физичком, итд.)

Сем тога, писано је:

(Ефе 5,25) Muževi! ljubite svoje žene kao što i Hristos ljubi crkvu, i sebe predade za nju

Ако је Христос толико љубио Цркву своју да је себе дао за њу, онда и мужеви исто толико треба да воле жене. Ако је Христова љубав према Цркви била толика да је себе дао за њу, онда и љубав мужева треба бити толика да су спремни на исту жртву.


Наравно, овакво нешто нећете наћи ни у једној другој религији, доли у Православном хришћанству. :wink:
 
MaranAta, kada se prica o "jednom telu" to se ne misli na monogamiju.
Procitaj bato jos jednom Stari Zavet pa ces videti da su i Avraam i Jakov i mnogi drugi imali vise zena, sto uopste nije bilo zabranjeno, cak je i propagirano Starim Zavetom. Samo da te podsetim, svaki covek (Jevrejin) je duzan da uzme kao svoju zenu svog brata ako on pogine a ostane bez poroda.
Tako da ako trazis cvrstu podlogu za monogamiju, onda to potrazi negde drugde a Stari Zavet zaboravi.
Novi Zavet moze da ti posluzi jer on zaista i propagira monogamiju.
Da li smo to opet dosli do protivrecnosti izmedju Starog i Novog Zaveta? Razmislite sami.
 
Човек је настао од мајмуна, а жена од мајмунице. Мајмуни нису моногамна створења, значи ни човек по својој природи то није.
Моногамију су измислили преплашени мушкарци, који су, да не би изгубили рупу у коју ће да мећу, смислили ту занимлјиву форму везиванја, звану брак!
И то је отприлике сва истина у вези тога.
 
Графит: "Људи верују у Бога, а мајмуни у Дарвина". :D

Када је реч о Старом Завету, опет нисте били довољно пажљиви када сте га читали. Наиме, и тада су Јевреји имали само по једну жену, али се дешавало да када жена не може да рађа, да се потомство обезбеди преко робиња. Као у случају самог Авраама, на пример. Поред тога, постојало је и правило да ако неки брат умре а да није оставио порода, да му неки од неожењених од браће преузме жену и обезбеди пород. Тако да опет није реч о некаквом "харему". Будите мало пажљивији кад читате. :wink:
 
MaranAta:
Графит: "Људи верују у Бога, а мајмуни у Дарвина". :D

Када је реч о Старом Завету, опет нисте били довољно пажљиви када сте га читали. Наиме, и тада су Јевреји имали само по једну жену, али се дешавало да када жена не може да рађа, да се потомство обезбеди преко робиња. Као у случају самог Авраама, на пример. Поред тога, постојало је и правило да ако неки брат умре а да није оставио порода, да му неки од неожењених од браће преузме жену и обезбеди пород. Тако да опет није реч о некаквом "харему". Будите мало пажљивији кад читате. :wink:

Ni to nije tacno MaranAta. Nemoj da branis svoj polozaj tako sto ces izmisljati stvari koji nisu istinite. Ljudi znaju da citaju. Izvrgavas ruglu Boga i ustrojstvo koje je bilo na zemlji za vreme SZ.
Jakov je imao dve zene. Prva je bila u redu, a druga je bila privremeno nerotkinja.
David je imao vise zena i ni jedna nije bila nerotkinja.
Solomon je imao na stotine zena.

Institut braka i musko/zenskih odnosa u stara vremena bio je sasvim drugacije definisan.
 
MaranAta:
Графит: "Људи верују у Бога, а мајмуни у Дарвина". :D

Када је реч о Старом Завету, опет нисте били довољно пажљиви када сте га читали. Наиме, и тада су Јевреји имали само по једну жену, али се дешавало да када жена не може да рађа, да се потомство обезбеди преко робиња. Као у случају самог Авраама, на пример. Поред тога, постојало је и правило да ако неки брат умре а да није оставио порода, да му неки од неожењених од браће преузме жену и обезбеди пород. Тако да опет није реч о некаквом "харему". Будите мало пажљивији кад читате. :wink:

Eto ko nije citao dobro Stari Zavet.
Jakov ili Izrailj je imao dve zene (rodjene sestre) i dve robinje pa je sa tih 4 zena izrodio 12 sinova (12 izraelskih plemena).
Sto se tice ovoga drugoga, uopste nisu u pitanju neozenjena braca vec braca. Procitaj i taj deo malo bolje, a tu cak i pise kako se treba ponasati prema onome ko odbije svoju svetu deversku duznost.
 
Нека вам буде. Постоји само један проблемчић... Пошто је Стари Завет био сенка оног што је требало да дође, а и дошло је, да ли је полигамија дозвољена у Новом Завету ? Није. Многи би у данашње време да мало шарају из Старог у Нови Завет и обрнуто, састављајући и узимајући делиће оног што и како им се свиди, а све зарад оправдавања својих ниских идеја о животу у Хришћанству. :roll:
 
MaranAta:
Нека вам буде. Постоји само један проблемчић... Пошто је Стари Завет био сенка оног што је требало да дође, а и дошло је, да ли је полигамија дозвољена у Новом Завету ? Није. Многи би у данашње време да мало шарају из Старог у Нови Завет и обрнуто, састављајући и узимајући делиће оног што и како им се свиди, а све зарад оправдавања својих ниских идеја о животу у Хришћанству. :roll:

Hmmm... zanimljivo.
E hajde sada ovako. Krenuo si u pravom pravcu pa da malo podstraknemo vetar koji ti duva u jedra.
Da li mislis da je moguce uzeti i Stari Zavet i Novi Zavet u potpunosti i u potpunosti prihvatiti i ponasati se u skladu sa onim sta tamo pise? Da li je moguce ziveti istovremeno i u poligamiji i u monogamiji, na primer?
Ako nije moguce, ko je taj koji ce danas reci sta je iz tih knjiga prihvatljivo a sta ne? Drugim recima, ko je taj koji ce se drznuti da cenzurise ono sto su pisali ljudi nadahnuti Bogom? Ko ce to da cenzurise Boziju Rec?
Pa, da je to zaista Bozija Rec ona ne bi bila pisana tako da je deo toga prihvatljiv samo za jedno drustvo i jedno vreme. Ne bi bilo potrebe za njenom cenzurom.
Ja mislim da je Bog iznad vremena i iznad prostora, i zakoni koje bi on dao svakako ne bi bili ograniceni na jedan uski prostor, i na jedan uski vremenski period, vec bi vazili za sva vremena.

Da se vratim Starom Zavetu. Zakoni koji su napisani u Mojsijevim knjigama su odigrali svoju istorijsku ulogu. Njihov cilj je bilo stvaranje i jacanje jedne robovlasnicke (jevrejske) drzave, oni propisuju kako ce se ko ponasati a sve u cilju jacanja morala tih ljudi i povecanju njihove populacije kako bi bili sto je moguce jaci. U tom cilju zakoni nisu branili poligamiju, a cak su i propisivali da braca uzimaju za svoje zene udovice svoje brace i to sve sa ciljem da nijedna zena ne ostane bez dece i da dece bude sto vise. Stari Jevreji su odlicno shvatali znacaj radjanja.
Sta imamo danas kod nas. Procitao sam neki podatak da na jednog Srbina ide oko 7-8 Srpkinja. Ako smo za monogamiju, zabranjujemo preljubu, zalazemo se (sto je hriscanski) za to da nema sexa pre braka, onda cemo imati situaciju da ogroman broj zena nikada i nema sex, a o tome koji procenat njih ce zatrudniti i roditi da i ne pricamo. Pa se onda cudimo sto nas je sve manje i manje.
 
Прочитао сам само са почетка, јер даље шта си писао није ни битно. Ствар је сасвим јасна. За хришћане је обавезујући Нови Завет, који је склошљен са свим народима. И у самом Старом Завету је најављен његов крај, а и на неколико места се у Новом завету говори да се нико неће оправдати држећи се Старог Завета. Тако да је и одговор недвосмислн и јасан. :wink:
 
Da li mislis da je moguce uzeti i Stari Zavet i Novi Zavet u potpunosti i u potpunosti prihvatiti i ponasati se u skladu sa onim sta tamo pise? Da li je moguce ziveti istovremeno i u poligamiji i u monogamiji, na primer?
Ako nije moguce, ko je taj koji ce danas reci sta je iz tih knjiga prihvatljivo a sta ne? Drugim recima, ko je taj koji ce se drznuti da cenzurise ono sto su pisali ljudi nadahnuti Bogom? Ko ce to da cenzurise Boziju Rec?


Vec smo nekoliko puta na raznim topicima na ovom forumu govorili na ovu temu. Ono sto je vazno napomenuti to je sledece:
1. Oba Zaveta, i Stari i Novi su od podjednake vaznosti za hriscane, i kao takvi i obavezujuci.
2. Ni Stari, a ni Novi zavet ne mogu se uzimati bukvalno, zbog toga sto se najcesce radi o Bozijim prinicipima koji su najvidljiviji ako se vide u konkretnim situacijama.
3. Pojam braka i bracnih odnosa je isti od pocetka sveta do danas. Odnosi izmedju polova se razliciti zbog uloga koje su muskarci odnosno zene imale kroz Bobliju. O tome treba raspravljati i iz toga crpsti odgovor na ovo pitanje.
4. Bog je svima dao slobodu odlucivanja po pitanju svog zivota. Svaki covek ima dve mogucnosti ili da izbere Bozije principe ili da odstupi od njih.
5. Svaki covek, a ne crkva, odgovarace za svoje postupke.

Mislim da je dosta za ovaj put.

Mir Bozji
 
Глупости. По томе испада да се Хришћани требају и обрезивати, и крштавати... Шта нам Библија говори о Старом и Новом Завету:


Gal. 2,16. Pa doznavši da se čovjek neće opravdati djelima zakona, nego samo vjerom Isusa Hrista, i mi vjerovasmo Hrista Isusa da se opravdamo vjerom Hristovom, a ne djelima zakona: jer se djelima zakona nikakvo tijelo neće opravdati.

Rim. 3,20 Jer se djelima zakona nijedno tijelo neće opravdati pred njim; jer kroz zakon dolazi poznanje grijeha.
24 I opravdaće se zabadava blagodaću njegovom, otkupom Isusa Hrista.


2.Kor. 5,17. Zato ako je ko u Hristu, nova je tvar: staro prođe, gle, sve novo postade.

Еда ли треба да наводим и оне приче о новом вину и старим меховима ? :wink:
 
MaranAta:
Глупости. По томе испада да се Хришћани требају и обрезивати, и крштавати... Шта нам Библија говори о Старом и Новом Завету:


Gal. 2,16. Pa doznavši da se čovjek neće opravdati djelima zakona, nego samo vjerom Isusa Hrista, i mi vjerovasmo Hrista Isusa da se opravdamo vjerom Hristovom, a ne djelima zakona: jer se djelima zakona nikakvo tijelo neće opravdati.

Rim. 3,20 Jer se djelima zakona nijedno tijelo neće opravdati pred njim; jer kroz zakon dolazi poznanje grijeha.
24 I opravdaće se zabadava blagodaću njegovom, otkupom Isusa Hrista.


2.Kor. 5,17. Zato ako je ko u Hristu, nova je tvar: staro prođe, gle, sve novo postade.

Еда ли треба да наводим и оне приче о новом вину и старим меховима ? :wink:

ZASTO NE PROCITAS ONO STA SAM NAPISAO? ISPADAS GLUP KAD ODGOVARAS OVAKO BEZ NEZE!
 
maleni:
Vec smo nekoliko puta na raznim topicima na ovom forumu govorili na ovu temu. Ono sto je vazno napomenuti to je sledece:
1. Oba Zaveta, i Stari i Novi su od podjednake vaznosti za hriscane, i kao takvi i obavezujuci.
2. Ni Stari, a ni Novi zavet ne mogu se uzimati bukvalno, zbog toga sto se najcesce radi o Bozijim prinicipima koji su najvidljiviji ako se vide u konkretnim situacijama.
3. Pojam braka i bracnih odnosa je isti od pocetka sveta do danas. Odnosi izmedju polova se razliciti zbog uloga koje su muskarci odnosno zene imale kroz Bobliju. O tome treba raspravljati i iz toga crpsti odgovor na ovo pitanje.
4. Bog je svima dao slobodu odlucivanja po pitanju svog zivota. Svaki covek ima dve mogucnosti ili da izbere Bozije principe ili da odstupi od njih.
5. Svaki covek, a ne crkva, odgovarace za svoje postupke.

Mislim da je dosta za ovaj put.

Mir Bozji

1. Hajde da prihvatimo ovo kao tako.
2. Ako se ne mogu uzimati bukvalno ko je onda taj koji ce reci sta treba a sta ne treba uzimati? Pa to je ono sto je MaranAta gore napisao, uzima svako ono sto mu se svidja, a delove koji mu se ne svidjaju preskace. Koliko takvih razlicitih kombinacija ima ne vredi ih ni brojati. I sto je apsurdno svi mogu da se ponasaju onako kako misle da treba i svi su oni u pravu.
3. Pojam braka i bracnih odnosa je kroz istoriju, a ne samo kroz Bibliju razlicito shvacan. Moje misljenje je da onda ne treba uzimati Bibliju kao osnov uredjenja savremenih bracnih odnosa, kada su vec u samoj Bibliji na razlicitim mestima razlicito uredjeni.
4. OK. Samo, iz svega gore recenog ostaje nejasno koji su to Boziji principi. Ako delove Biblije treba prihvatati, delove odbacivati, ne shvatati ih bukvalno, kako onda znati koji su proncipi pravi?
5. Ovde se potpuno slazem sa tobom. Samo bih pojam "crkva" prosirio i na ostale religije (islam, budizam...)
 
maleni:
Ako nije moguce, ko je taj koji ce danas reci sta je iz tih knjiga prihvatljivo a sta ne? Drugim recima, ko je taj koji ce se drznuti da cenzurise ono sto su pisali ljudi nadahnuti Bogom? Ko ce to da cenzurise Boziju Rec?

ZASTO NE PROCITAS ONO STA SAM NAPISAO? ISPADAS GLUP KAD ODGOVARAS OVAKO BEZ NEZE!

Ево због горњих изречених глупости сам ти и написао изводе из Библије који говоре о КРАЈУ Старог Завета. Наравно, мораш реаговати овако дивље јер оно што си написао нема везе са хришћанством. :roll:
 
maleni:
MaranAta:
Графит: "Људи верују у Бога, а мајмуни у Дарвина". :D

Када је реч о Старом Завету, опет нисте били довољно пажљиви када сте га читали. Наиме, и тада су Јевреји имали само по једну жену, али се дешавало да када жена не може да рађа, да се потомство обезбеди преко робиња. Као у случају самог Авраама, на пример. Поред тога, постојало је и правило да ако неки брат умре а да није оставио порода, да му неки од неожењених од браће преузме жену и обезбеди пород. Тако да опет није реч о некаквом "харему". Будите мало пажљивији кад читате. :wink:

Ni to nije tacno MaranAta. Nemoj da branis svoj polozaj tako sto ces izmisljati stvari koji nisu istinite. Ljudi znaju da citaju. Izvrgavas ruglu Boga i ustrojstvo koje je bilo na zemlji za vreme SZ.
Jakov je imao dve zene. Prva je bila u redu, a druga je bila privremeno nerotkinja.
David je imao vise zena i ni jedna nije bila nerotkinja.
Solomon je imao na stotine zena.

Institut braka i musko/zenskih odnosa u stara vremena bio je sasvim drugacije definisan.

Uuu pa sad mi je jasno sto se Maran uhvatio Biblije....haremce...mmm...
 
MaranAta:
maleni:
Ako nije moguce, ko je taj koji ce danas reci sta je iz tih knjiga prihvatljivo a sta ne? Drugim recima, ko je taj koji ce se drznuti da cenzurise ono sto su pisali ljudi nadahnuti Bogom? Ko ce to da cenzurise Boziju Rec?

ZASTO NE PROCITAS ONO STA SAM NAPISAO? ISPADAS GLUP KAD ODGOVARAS OVAKO BEZ NEZE!

Ево због горњих изречених глупости сам ти и написао изводе из Библије који говоре о КРАЈУ Старог Завета. Наравно, мораш реаговати овако дивље јер оно што си написао нема везе са хришћанством. :roll:

Mozda sam divljak, a onda jos jednom, ne pisi gluposti. STARI ZAVET nije zavrsen, nego izvrsen, on nema kraj nego ISPUNJENJE u Hristu Isusu. To znaci da njegove norme nisu prestale da vaze vec su pretocene u Novi zavet. I dalje ih izvrsavamo ali pod uslovima Novog zaveta.
 
Крај је крај ма како се он називао. Чињеница да Хришћанин не мора ништа да зна из Старог Завета да би се спасао довољно ти говори колико је он важан и битан у животу просечног човека који нема времена за философирање и теолошка нагањања.

Сам си себи ускочио у уста када си говорио како је "Стари Завет обавезујући за Хришћане", а овде сада о томе како је "Стари Завет нашао испуњење у Христу". Па сад... да ли је обавезујући, или је испуњен ? Одлучи прво у сам са собом. :roll:
 
MaranAta:
Крај је крај ма како се он називао. Чињеница да Хришћанин не мора ништа да зна из Старог Завета да би се спасао довољно ти говори колико је он важан и битан у животу просечног човека који нема времена за философирање и теолошка нагањања.

Сам си себи ускочио у уста када си говорио како је "Стари Завет обавезујући за Хришћане", а овде сада о томе како је "Стари Завет нашао испуњење у Христу". Па сад... да ли је обавезујући, или је испуњен ? Одлучи прво у сам са собом. :roll:

STARI ZAVET je obavezujuzi za hriscane, samo sto je za neprosvecenog to tesko da vidi, a za zarobljenog tesko da razume.

Bog je isti i juce i danas i uvek. Njegova rec je kao i On, ista - vecna. Ona se ne moze promeniti. Ono sto je rekao pre 5000 godina vazi kao je rekao danas. Njegova rec nas OBAVEZUJE na poslusnost.
DA BI SMO IMALI ZAVET SA BOGOM POTREBNO JE OBREZANJE (Avram) - Nasa vera je nase obrezanje
ZA OPROSTENJE GREHA POTREBNA JE KRVNA ZRTVA (Zakon) - Isus je nasa zrtva.
U SVETINJU NAD SVETINJAMA ULAZI SAMO PRVOSVESTENIK POMAZAN OD BOGA - Duh Sveti je nase pomazanje.

I mogu ovako dok imam mastila u kompjuteru.

Maraticu, maraticu - promisli malo. Ako je potrebno pre upotrebe promuckaj, nedaj da ti se sve dobro koje ti je Bog dao talozi negde.
 
Малени, малени...

Опет ти понављаш контрадикторност из свог претходног поста. Сем тога, постао си и нервозан мислећи да ако пишеш великим словима, да ће то нешто да појача значај твојих речи.

Суштинску страну Старога Завета чине десет заповести датих Мојсију на Синају - Декалог (2 Мој. 20,1-17; 5 Мој. 5,6-21), или две таблице Закона које обухватају дужности према Богу и ближњима. О њима Господ Исус Христос каже да имају своју важност ако се допуне јеванђелским учењем (Мк. 10,17-21; Мт. 5-7 гл., Беседа на Гори). Бог је водио избрани народ помоћу закона који му је открио (2. Кор. 3,7-11). Зато Свети Апостол Павле назива Закон "водичем до Христа" (Гал. 3, 24). Доласком Исуса Христа, старозаветни закон замењен је новим и савршенијим законом који је запечаћен Његовом пречистом и светом жртвом (Јевр. 9-10). Апостолски Сабор, који је установио услове под којима се могу примати нови чланови из многобоштва, донео је одлуку да старозаветни обредни закон нема обавезујући карактер (Дела 15,28 ). Према томе, Стари Завет треба да се тумачи Новим Заветом, јер му овај последњи открива његов припремни смисао (Рим. 3,21; 2. Кор. 3,14).

Што се тиче Старозаветног закона, његовог ауторитета данас, сам Господ Исус Христос каже: "Закон (Стари) и Пророци су до Јована (Претече); од тада се Царство Божије благовести" (Лк. 16.16); а Апостол: "Закон се даде преко Мојсија, а благодат и истина постаде кроз Исуса Христа" (Јн. 1.17).

Апостоли о Старом Закону кажу и следеће: "... Закон нам би васпитач за Христа, ... , више нисмо под васпитачем " (Гал. 3.23-25); " Христос је свршетак закона ... " (Рим. 10.4 ); " ... ево идем да учиним вољу Твоју, Боже. Укида прво, да постави друго " (Јев. 10.9); " старо прође, гле, све ново постаде " (2Кор. 5.17); " Кад је славно оно што престаје, много ће више бити у слави оно што остаје " (2Кор. 3.11); " а кад вели: Нов Завет, први је учинио застарелим; а оно што застарева и стари близу је ишчезнућа " (Јев. 8.13); " Кад се промени свештенство, мора се и закон променити " (Јев. 7.12); " ... јер да је онај први без мане био, не би се другоме тражило места " (Јев. 8.7); " закон је имао само сенку будућих добара, а не сам лик ствари ..." (Јев. 10.1).

Остављамо свакоме да сам донесе закључак. Став Православне Цркве је сасвим јасан - за православне хришћане, осим декалога (десет Божијих заповести), све остале старозаветне заповести су необавезујуће.

Можда и теби једног дана вера пређе из главе у срце. :roll:
 
Nadam se da je bar onima koji citaju ovaj topik jasno o cemu govorimo.

Dakle, ti kao i subotari, odnosno njihovi "proroci" imas selektivan odnos prema Starom zavetu. Oprosti, nisam misli na tebe licno, znam da ti nemas svoj stav, nego ovi tvoji "oci". Dakle uzimate ono sto vam se svidja dok odbacujete ono sto vam ne odgovora.
Zadrzali ste skoro svih 10 zapovesti, povedi racuna, skoro znaci da niste sve zadrzali.
Zadrzali ste pojam hrama i skoro sve sto se hrama tice, zatim pojam i ideju svestenicke odezde iako Gospod pa tako ni jedan njegov ucenik, nikad, pazi nikad, nije obukao takvo sto.
I tako dalje. Imas previse starozavetnog u svojoj crkvi za nekoga ko kaze da on nije obavezujuci.

Inace velika slova sam koristio da bih razdvojio sta je starozavetno a sta novozavetno.

ISPUNJENJE se obicno odnosi na neko delo ili obecanje koje se zavrsava trenutkom ispunjenja. Tako je i Stari zavet zavrsen pojavom Novog. Ali nije nestao nego se pretopio u Novi zavet. Sve sto je u njemu bila predslika postalo je stvarno u Novom zavetu, zato je on i dalje obavezujuci i mi ga izvrsavamo izvrsavajuci zahteve Novog zaveta. Zato sam ti dao one primere, ali ....
 
maleni:
Tako je i Stari zavet zavrsen pojavom Novog...

Хвала што си признао. Наравно да се покушаваш одавде извући "чистог" образа а заправо само још дубље тонеш. Интересантно би било гледати свештенике Православне Цркве како по хладном северу Русије, Канаде, Америке, па и Србије по цичи зими ходају у сандалицама омотани комадом крпе у које су се облачили Апостоли који живеше на врелом сунцу Блиског Истока. Али... битно је да се нешто нађе да "не ваља", па макар то била и одећа свештеника. Као да Бог гледа на одећу... хехе... смешан си. 8)

Наградно питање за тебе: Које од оних 10 заповести су експлицитно поновљене у Новом Завету, а које нису и зашто ине јесу, а друге нису ? :roll:
 

Back
Top