Neznanko
Iskusan
- Poruka
- 5.497
A od Putina - nula
Piše Ivan Radak
Budimo objektivni u ovom proruskom zanosu. Šta je epohalno za privredu doneo Putin? Ništa. Valjda su očekivanja bila veća. Pominjale su se marakane, telekomi, elektrane, banke, krediti i ostali grande projekti. Od svega je ostalo samo neko uveravanje.
Ustvari, Putin je uradio jednu dobru stvar. On je još jedan u nizu onih koji su nam pokazali gde nam je mesto. Jel’ ne možete da nacrtate te projekte godinama? Pa kakvih onda 800 miliona dolara očekujete? Otprilike bi tako mogla da glasi njegova poruka.
Zar su zaista naši mislili da će da kaže može kredit bez papira? Pa gde to postoji na planeti? Kao uspeh se s naše strane predstavlja to da je dogovoreno da se novac odobrava projekat po projekat. Odlično. Koliko to brzo ide kod nas poslednje pare ćemo da povučemo baš u trenutku kad shvatimo da su i te pruge zastarele pa moramo da pravimo nove.
Uspeh su valjda i sporazumi o turizmu (u kojem smo sila) ili naučno-tehničkoj saradnji (još veća sila), još jedna kap u moru milion sličnih potpisanih i sa drugim državama. I od svih sve pršti po Srbiji.
Ono što posebno iritira u celoj situaciji jeste uporno pumpanje besmislenih priča o šansama srpske privrede na ruskom tržištu. Mi dok uspemo bilo šta da osposobimo ozbiljnije da izvozi u Rusiju već ćemo doći na prag Evropske unije kada taj sporazum više neće važiti. Nemamo šta da izvezemo, a i da imamo ne bi bilo dovoljno.
Rusija je nekoliko hiljada puta veća od nas i prestanite da se zanosite nekim pričama o udruživanju. Ko god uspe nešto sam, svaka čast, treba da nastavi, a te silne zadruge, zajednički nastupi i slično, to važi, ali neki drugi put. Neka kažu ti što propagiraju s kime su se oni udružili. Ruku na srce, i taj toliko pominjani sporazum o slobodnoj trgovini sabotiran je u Moskvi na svakom koraku.
I šta će to naše silne građevinske firme, koje nisu uspele da dobiju ni posao rekonstrukcije Gazele, da grade u Sočiju? Pa neće sigurno stadione. Pre će to biti neki fast fud kiosci oko njih. Ili će opet da budu podizvođači jer za više i nisu sposobni.
Odlično, potvrđeno nam je da će Rusi da grade Južni tok, da će NIS da modernizuje rafineriju u Pančevu, da će da ulaže u regionu. Sve što smo već znali. Sad možemo mirno da spavamo i sanjamo da smo bitni. Jedino što iz svega ozbiljno može da se rodi jeste da ipak poklonimo i EPS.
P.S. Ceo moj komentar sam dao u naslovu.
Piše Ivan Radak
Budimo objektivni u ovom proruskom zanosu. Šta je epohalno za privredu doneo Putin? Ništa. Valjda su očekivanja bila veća. Pominjale su se marakane, telekomi, elektrane, banke, krediti i ostali grande projekti. Od svega je ostalo samo neko uveravanje.
Ustvari, Putin je uradio jednu dobru stvar. On je još jedan u nizu onih koji su nam pokazali gde nam je mesto. Jel’ ne možete da nacrtate te projekte godinama? Pa kakvih onda 800 miliona dolara očekujete? Otprilike bi tako mogla da glasi njegova poruka.
Zar su zaista naši mislili da će da kaže može kredit bez papira? Pa gde to postoji na planeti? Kao uspeh se s naše strane predstavlja to da je dogovoreno da se novac odobrava projekat po projekat. Odlično. Koliko to brzo ide kod nas poslednje pare ćemo da povučemo baš u trenutku kad shvatimo da su i te pruge zastarele pa moramo da pravimo nove.
Uspeh su valjda i sporazumi o turizmu (u kojem smo sila) ili naučno-tehničkoj saradnji (još veća sila), još jedna kap u moru milion sličnih potpisanih i sa drugim državama. I od svih sve pršti po Srbiji.
Ono što posebno iritira u celoj situaciji jeste uporno pumpanje besmislenih priča o šansama srpske privrede na ruskom tržištu. Mi dok uspemo bilo šta da osposobimo ozbiljnije da izvozi u Rusiju već ćemo doći na prag Evropske unije kada taj sporazum više neće važiti. Nemamo šta da izvezemo, a i da imamo ne bi bilo dovoljno.
Rusija je nekoliko hiljada puta veća od nas i prestanite da se zanosite nekim pričama o udruživanju. Ko god uspe nešto sam, svaka čast, treba da nastavi, a te silne zadruge, zajednički nastupi i slično, to važi, ali neki drugi put. Neka kažu ti što propagiraju s kime su se oni udružili. Ruku na srce, i taj toliko pominjani sporazum o slobodnoj trgovini sabotiran je u Moskvi na svakom koraku.
I šta će to naše silne građevinske firme, koje nisu uspele da dobiju ni posao rekonstrukcije Gazele, da grade u Sočiju? Pa neće sigurno stadione. Pre će to biti neki fast fud kiosci oko njih. Ili će opet da budu podizvođači jer za više i nisu sposobni.
Odlično, potvrđeno nam je da će Rusi da grade Južni tok, da će NIS da modernizuje rafineriju u Pančevu, da će da ulaže u regionu. Sve što smo već znali. Sad možemo mirno da spavamo i sanjamo da smo bitni. Jedino što iz svega ozbiljno može da se rodi jeste da ipak poklonimo i EPS.
P.S. Ceo moj komentar sam dao u naslovu.
Poslednja izmena:



