72. Specijalna brigada

Interesantna stvar koju sam procitao o toj jedinici u memoarima generala Pavkovica bila je ta da se njen komandant za vreme rata 1999. godine na nekom savetovanju oko planiranja operacija otvoreno bio suprotstavio nadredjenima i njihovim idejama da se povrati fizicka kontrola nad samom karaulom Kosare recima otprilike "da nema nameru da tek tako bespotrebno i uludo zrtvuje svoje ljude samo zarad toga da bi neko mogao da se slika i da se na Dnevniku govori da ni pedalj drzavne teritorije nije zauzet". Moguce je da zato ova jedinica nije bila dobila Orden narodnog heroja, iako je takodje podnela veliki teret u odbrani zemlje.
 
Interesantna stvar koju sam procitao o toj jedinici u memoarima generala Pavkovica bila je ta da se njen komandant za vreme rata 1999. godine na nekom savetovanju oko planiranja operacija otvoreno bio suprotstavio nadredjenima i njihovim idejama da se povrati fizicka kontrola nad samom karaulom Kosare recima otprilike "da nema nameru da tek tako bespotrebno i uludo zrtvuje svoje ljude samo zarad toga da bi neko mogao da se slika i da se na Dnevniku govori da ni pedalj drzavne teritorije nije zauzet". Moguce je da zato ova jedinica nije bila dobila Orden narodnog heroja, iako je takodje podnela veliki teret u odbrani zemlje.
Ne znam dal si ikad video kako izgleda mesto na kome je karaula Kosare. Ni najveca budala strateg je ne bi tamo postavio
 
Nisam licno bio tamo, ali citao sam iz knjiga i gledao videe da je bila bukvalno u rupi sa tri strane nadvisenoj albanskom teritorijom.
Suludo je da je neko usred onakvog rata hteo da salje ljude da takav objekat osvajaju i drze po svaku cenu.
Budalaštine dupeuvlakača iz generalštaba. Koliko je vojske bilo u pozadini, šiptari ne bi mogli da probiju za sto godina
 
Nisam licno bio tamo, ali citao sam iz knjiga i gledao videe da je bila bukvalno u rupi sa tri strane nadvisenoj albanskom teritorijom.
Suludo je da je neko usred onakvog rata hteo da salje ljude da takav objekat osvajaju i drze po svaku cenu.
Budalaštine dupeuvlakača iz generalštaba. Koliko je vojske bilo u pozadini, šiptari ne bi mogli da probiju za sto godina
Da li je neko video kako stvar izgleda na karti? Odatle bi trenutno ovladali Metohijom, tu je još Austrougarska planski isforsirala vrlo slabu srpsku graničnu poziciju.
 
Budalaštine dupeuvlakača iz generalštaba. Koliko je vojske bilo u pozadini, šiptari ne bi mogli da probiju za sto godina
meni je najveci idiotluk da je morao neki cerna tibor od 52 kile da glumi markiranta scipetarskom snajperu kada smo na lageru imali na iljade raznih kobri, dabri o stalih ramba iz prethodnih okrsaja

a ne klinac na redovnom odsluzenju mora da bude na polozaju za koji je znao i svaki kafanski strateg da ce pokusati prodor
 
Ne znam dal si ikad video kako izgleda mesto na kome je karaula Kosare. Ni najveca budala strateg je ne bi tamo postavio
Gledao sam dokumentarce o toj borbi,jer sada sve prikazuju,kako je tacno bilo.Onda bi samo idiot postavio odbrambeni punkt,ptotiv mnogo brojnijeg i naoruzanijeg neprijatelje.Pa oni nisu cak ni dovoljno municije imali,a kamoli da se brane.Ipak svako postovanje i poginulima i prezivelima.Verujem da je to bila strahota,a to preziveli dobro znaju.Slava mrtvima,a neka je na cast prezivelima,jer su odigrali veliku ulogu u odbrani te teritorije.Opet zbog budala koji su sedeli u debelim foteljama u Beogradu.
 
Gledao sam dokumentarce o toj borbi,jer sada sve prikazuju,kako je tacno bilo.Onda bi samo idiot postavio odbrambeni punkt,ptotiv mnogo brojnijeg i naoruzanijeg neprijatelje.Pa oni nisu cak ni dovoljno municije imali,a kamoli da se brane.Ipak svako postovanje i poginulima i prezivelima.Verujem da je to bila strahota,a to preziveli dobro znaju.Slava mrtvima,a neka je na cast prezivelima,jer su odigrali veliku ulogu u odbrani te teritorije.Opet zbog budala koji su sedeli u debelim foteljama u Beogradu.
Niije bilo ni dovoljno municije? Ma nije moguće.

Zabrinutost ipak treba prodavati negde drugde, znam da je u pitanju ideološko-partijski interes i odgovarajući narativ, al što je mnogo mnogo je. Oni ekonomski lavovi i tigrovi ovako samo dobijaju i besplatnu reklamu, baš ništa drugo pod suncem.

Bilo je bas svega, al “problema s municijom” ne, to može da se prodaje ljudima koji ionako žele da veruju u narativ.
 
Poslednja izmena:
Gledao sam dokumentarce o toj borbi,jer sada sve prikazuju,kako je tacno bilo.Onda bi samo idiot postavio odbrambeni punkt,ptotiv mnogo brojnijeg i naoruzanijeg neprijatelje.Pa oni nisu cak ni dovoljno municije imali,a kamoli da se brane.Ipak svako postovanje i poginulima i prezivelima.Verujem da je to bila strahota,a to preziveli dobro znaju.Slava mrtvima,a neka je na cast prezivelima,jer su odigrali veliku ulogu u odbrani te teritorije.Opet zbog budala koji su sedeli u debelim foteljama u Beogradu.
Ajdemo ovako, naći nešto o tom nedostatku municije na Košarama, inače pešadijski i napadi avijacije ≠ nema municije.

Kasniji intervjui i naknadna sećanja nisu nikakav dokaz, nego napismeno iz tog perioda, npr neko naređenje da se nešto napusti zato što nema dovoljno municije. Kasnije konstrukcije ne dokazuju baš ništa osim namere da se nešto dokazuje.

Nota bene: baš niko u rovovima pojma nema da li ima municije za npr toliko i toliko ili ne, stvar tako ne finkcioniše.
 
Ajdemo ovako, naći nešto o tom nedostatku municije na Košarama, inače pešadijski i napadi avijacije ≠ nema municije.

Kasniji intervjui i naknadna sećanja nisu nikakav dokaz, nego napismeno iz tog perioda, npr neko naređenje da se nešto napusti zato što nema dovoljno municije. Kasnije konstrukcije ne dokazuju baš ništa osim namere da se nešto dokazuje.

Nota bene: baš niko u rovovima pojma nema da li ima municije za npr toliko i toliko ili ne, stvar tako ne finkcioniše.
Gledao sam dokumentarne emisije i izjave tih ljudi koji su preziveli to.I da ostali su bez municije.Jedva su imali cime da se brane.
 
Ajdemo ovako, naći nešto o tom nedostatku municije na Košarama, inače pešadijski i napadi avijacije ≠ nema municije.

Kasniji intervjui i naknadna sećanja nisu nikakav dokaz, nego napismeno iz tog perioda, npr neko naređenje da se nešto napusti zato što nema dovoljno municije. Kasnije konstrukcije ne dokazuju baš ništa osim namere da se nešto dokazuje.

Nota bene: baš niko u rovovima pojma nema da li ima municije za npr toliko i toliko ili ne, stvar tako ne finkcioniše.
Ti si specijalista za to.E vidis ja verujem vise onima sto su pricali i preziveli to nego takvim patriotama iz stolice.
 
Da li je neko video kako stvar izgleda na karti? Odatle bi trenutno ovladali Metohijom, tu je još Austrougarska planski isforsirala vrlo slabu srpsku graničnu poziciju.
Pusti kartu kad ne znaš stanje na terenu. Šiptari nisu imali takve snage da mogu dublje da udju onih par stotina metara im je bilo sve što su mogli. Mi smo u pozadini imali vojske da ni deset puta jače snage nisu mogle da prodju. Ovo što su probali po meni je bilo zavaravanje probanje nasih snaga. Verovatno bi glavni udar bio sa severa i zapada.
 
Gledao sam dokumentarne emisije i izjave tih ljudi koji su preziveli to.I da ostali su bez municije.Jedva su imali cime da se brane.
Nije bilo baš tako bilo je municije koliko hoćeš. Problem je bio prvih dana napada na Košare kad su nam oni odsekli snabdevanje, to ti je klasično odsecanje prve linije tako što su bombardovali dotur i pojačanja iz druge linije, kad oni imaju apsolutnu nadmoć u vazduhu. Graničari su ostavljeni da iskrvare dok ne dodje pomoć. A naši generali genijalci nisu pretpostavili da će oni prvo da odseku drugu liniju.
 
Nije bilo baš tako bilo je municije koliko hoćeš. Problem je bio prvih dana napada na Košare kad su nam oni odsekli snabdevanje, to ti je klasično odsecanje prve linije tako što su bombardovali dotur i pojačanja iz druge linije, kad oni imaju apsolutnu nadmoć u vazduhu. Graničari su ostavljeni da iskrvare dok ne dodje pomoć. A naši generali genijalci nisu pretpostavili da će oni prvo da odseku drugu liniju.
O tome sam i pricao,jer sam gledao i slusao ucesnike.Drugo,ostavljeno je mnogo malo vojnika na takvom mestu za odbranu,od dosta brojnijih albanaca i njihovih prijatelja amera.Koji su im pomagal i snajperima i apacima.U svakom slucaju,svaka cast svima koji su ucestvovali u tome.Zelim ti da zivis dugo i da prenosis te dogadjaje neka se zna sta se stvarno desilo.I koliko su glavesine iz Beograda pomagali da vas uniste.
 
Malo je poznato da po zahtevu Nato mi nismo smeli da imamo specijalne jedinice u graničnom pojasu koji tada proširen sa 100m na par kilometara! Ovo je neverovatno bilo da kad su teroristi na granici i nonstop ulaze i napadaju naše graničare mi potpišemo tako nešto. I samo smo kradom slali specijalce da Nato ne snimi. Na samoj karauli Košare bilo je stalno nekoliko specijalaca te '98. u jednoj akciji prešli su granicu i sa albanske karaule Padež skinuli zastavu i vratili se nazad. Sa tom zastavom su se posle svi slikali.
 
Malo je poznato da po zahtevu Nato mi nismo smeli da imamo specijalne jedinice u graničnom pojasu koji tada proširen sa 100m na par kilometara! Ovo je neverovatno bilo da kad su teroristi na granici i nonstop ulaze i napadaju naše graničare mi potpišemo tako nešto. I samo smo kradom slali specijalce da Nato ne snimi. Na samoj karauli Košare bilo je stalno nekoliko specijalaca te '98. u jednoj akciji prešli su granicu i sa albanske karaule Padež skinuli zastavu i vratili se nazad. Sa tom zastavom su se posle svi slikali.
Pa ameri su teli da se orobi pola Srbije.Vidis zahvaljujuci vama su se obiberili.Oni su postavljali uslove koje odgovaraju albancima,a ne cak ni njima samima kao NATO-u.
 
Pa ameri su teli da se orobi pola Srbije.Vidis zahvaljujuci vama su se obiberili.Oni su postavljali uslove koje odgovaraju albancima,a ne cak ni njima samima kao NATO-u.
Nato je planirao da ako se ne potpise kumanovski sporazum da izvrsi tepih bombardovanje nasih snaga i tek onda da udju kopneno. To su oni i rekli nasima zato je sporazum i potpisan. A to bi uradili verujem jer niko ne bi ni prstom mrdnuo za nas.
 

Back
Top