6.Aprila na zgaristu Narodne Biblioteke prisustvovace i nemac!!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

draksson

Iskusan
Poruka
5.674
Sta reci!! :eek: :eek:



Народна библиотека Србије неће бити отворена за читаоце 6. априла, како је било најављено, поред осталог, и због кашњења уплате новца Министарства за национални инвестициони план, за коначни завршетак друге фазе обнове комплетне унутрашњости зграде.

Ипак, шестоаприлско страдање у бомбардовању старог здања Народне библиотеке на Косанчићевом венцу, у Другом светском рату, биће ове године обележено враћањем близу осам стотина књига Геце Кона у НБС, и посетом Урлиха Јохана Шнајдера, директора Лајпцишке универзитетске библиотеке.

– Први пут после седамдесет година, књиге које су биле изгубљене за Србију, сада ће јој бити враћене. Урлих Јохан Шнајдер биће први Немац који ће на Косанчићевом венцу бити присутан управо 6. априла, када се сећамо старе Народне библиотеке страдале у бомбардовању Београда – каже за наш лист Сретен Угричић, управник НБС.



http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Kasni-otvaranje-Narodne-biblioteke.sr.html
 
narodnabibliotekasrbijestarasl.jpg



Narodna bibilioteka Srbije svake godine obeležava dan kada je 6. aprila 1941. godine prilikom bombardovanja Beograda, do temelja srušena zgrada Narodne bibilioteke, koja se nalazila na Kosančićevom vencu. Piše Tihana Pavićević.

Celokupni fond Biblioteke, sa vrednim i originalnim srednjevekovnim rukopisima, nepovratno je izgubljen u bombardovanju Beograda 1941. godine, rekao je direktor Narodne biblioteke Sreten Ugričić. Inače, ova važna nacionalna institucija, osnovana je 28. februara 1832. godine. U trenutku bombardovanja, rekao je Ugričić, biblioteka je raspolagala fondom od oko 300 000 knjiga, od toga 1390 rukopisnih, povelja i drugih spisa iz 12. 13. i 14. veka i kasnije. Raspolagala je zbirkama turskih rukopisa, starih štampanih knjiga od 15. do 17. veka, starih karata, gravira, slika, novina. Sem toga, tu su bile sabrane sve knjige štampane u Srbiji od 1832. godine, kao i one štampane u susednim zemljama, zatim kompletne bibilioteke Vuka Karadžića, Lukijana Mušickog, Đure Daničića i drugih.

http://glassrbije.org/index.php?option=com_content&task=view&id=32861&Itemid=27
 
narodnabibliotekasrbijestarasl.jpg



Narodna bibilioteka Srbije svake godine obeležava dan kada je 6. aprila 1941. godine prilikom bombardovanja Beograda, do temelja srušena zgrada Narodne bibilioteke, koja se nalazila na Kosančićevom vencu. Piše Tihana Pavićević.

Celokupni fond Biblioteke, sa vrednim i originalnim srednjevekovnim rukopisima, nepovratno je izgubljen u bombardovanju Beograda 1941. godine, rekao je direktor Narodne biblioteke Sreten Ugričić. Inače, ova važna nacionalna institucija, osnovana je 28. februara 1832. godine. U trenutku bombardovanja, rekao je Ugričić, biblioteka je raspolagala fondom od oko 300 000 knjiga, od toga 1390 rukopisnih, povelja i drugih spisa iz 12. 13. i 14. veka i kasnije. Raspolagala je zbirkama turskih rukopisa, starih štampanih knjiga od 15. do 17. veka, starih karata, gravira, slika, novina. Sem toga, tu su bile sabrane sve knjige štampane u Srbiji od 1832. godine, kao i one štampane u susednim zemljama, zatim kompletne bibilioteke Vuka Karadžića, Lukijana Mušickog, Đure Daničića i drugih.

http://glassrbije.org/index.php?option=com_content&task=view&id=32861&Itemid=27

Ebiga, trebali su da urade hard copy...
 
Тих 800 књига Геце Кона су ситница, то је сајамски гест домаћина према почасном госту сајма књига у Лајпцигу - Србији.
Ми немамо појма шта је тамо уништено. Не ради се о било каквим књигама, просто да човек плаче кад помисли. То не сме да буде никад заборављено и није без разлога бомбардовано.
Наша срамота, далеко већа него што је присуство тог Немца је, што је од бомбардовања, то једно згариште и депонија, коју ни једна власт никада није ни обележила, а камоли нешто више урадила..барем попис, а не спорадична писанија шта је ту било све од књига.
 
Neznam koliko imas kontakta sa Nemcima...Malo se njih stidi svojih fasistickih predaka...Svi Nemci se plase ponavljanja gresaka iz proslosti.Stid je jedno ,strah nesto sasvim drugo...
Mog druga zamalo da devojka iz Nemačke nije ošamarila kad joj je reko da je Hitler pravio dobre autoputeve...Tamo se mržnja prema nacizmu usađuje od ranog detinjstva preko školskog sistema...
 
Hebiga nije to ista Nemačka...Taj se više stidi fašizma nego bilo ko na svetu...

Upravo tako. Em se stide, em su svesni koliko ih je para koštalo.

Zasto demokratske vlasti posle 5.Oktobra nisu insistirale,

na izgradnji nove Narodne Biblioteke na racun istih tih Nemaca koji su je i unistili?

Zato što su Nemci svu ratnu odštetu davno Titu isplatili.
 
Nemoj da si smesan to je neka NVO prica,

vecina nemaca je u najmanju ruku ravnodusna dok je dobar deo ponosan na nacisticku proslost!!

To jednostavno nije tačno ! Jel si ti bio u Nemačkoj?
Nemci se užasno vredjaju na bilo kakvu aluziju na to doba...
Ne kažem, ima i tamo svakakvih ljudi i raznih političkih pokreta, al sve je to manjina.
 
Danas je bilo na Studiu B malo reči o Biblioteci.....Nisam znala da se već tri i po godine renovira.
Al, neko dooobro zaradjuje pare na tom renoviranju....Pa, da je zidaju iz temelja, za to vreme bi napravili novu..

Ma sta te cudi?

Jednu te istu ulicu rade godinu dana, naduvavaju racune , aneksi ugovora trostruko premasuju pocetne tenderske , svi se ugradjuju...to je nasa svakodnevica.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top