3 predloga za prolećna putovanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.030
Bilo da se odlučite za Rim, Amsterdam ili Andaluziju, ovi delovi Evrope pružiće vam posebne utiske i navešće vas da se ovde vratite ponovo.

Putovanje u Rim, grad na 6 brežuljaka

rim_300123_tw1024.jpg


Ukoliko se odlučite na putovanje u Rim, bićete u prilici da upoznate netaknute istorijske predele i bogatstvo kulture čitave Italije. Rim nosi epitete poput večnog grada,
a u njegovu veličinu ćete se uveriti kada čujete od Rimljana da se on nalazi na samom vrhu sveta. Osim što je glavni grad Italije, Rim je i centar pokrajine Lacio, dok kroz njega teče reka Tibar koja razdvaja grad na antički i hrišćanski deo.

Istorijski gledano, Rim je jedan od najbogatijih gradova u čitavom svetu, a njegova slavna prošlost seže čak i 2.750 godina unazad. Nekada je Rim bio prestonica ogromne imperije, na čijim je teritorijama počivalo slavno Rimsko carstvo, dok su mnogi imperatori upravo ovde imali svoj dom. Pored toga, Rim je jedini grad na svetu na čijoj se teritoriji nalazi nezavisna država. Vatikan ima veliku važnost za čitavu Evropu, a Rimljani i danas veruju da ih Sveti Petar i Pavle čuvaju od svih nedaća koje su zadesile svet.

Putovanje u Rim može vam pružiti nezaboravne trenutke, ali ono može imati i pravi edukativni karakter. Za sve one koji su ljubitelji arheologije i bogate istorije, Rim može biti pravi raj na zemlji, budući da ovde možete pronaći stare trgovačke i političke centre grada, čuvene Forume, ali i obići Koloseum, koji se simbol Italijanske moći. Pored toga, u Rimu nikako ne treba zaobići čuveni Panteon, barokni trg Navona, fontanu Četiri reke i Španski trg.

Otkrivanje Amsterdama, muzeja na otvorenom

amsterdam_300123_tw1024.jpg


Zahvaljujući vanvremenskim arhitektonskim dostignućima i autentičnim spomenicima kulture, Amsterdam je jedan od najposećenijih gradova u Evropi. Smešten je na ušću reke Amstel, dok je ujedno i glavni grad Holandije, kao i centralni deo svih zbivanja u državi. Amsterdam je još poznat i kao grad lala, a šetnja kroz specifične kaldrme Amsterdama provešće vas kroz brojne galerije, autentične izglede kuća, mnogobrojne pijace pune cveća i druge objekte.

Svim turistima Amsterdam ima da ponudi mnoštvo različitih atrakcija i zanimljivosti, tako da ovde svako može da pronađe aktivnosti po sopstvenim afinitetima. Ukoliko ste ljubitelji umetnosti, nikako ne smete zaobiđi slike jednih od najpoznatijih slikara svih vremena poput Van Goga, Rembranta ili Vermera. Pored toga, Amsterdam je poznat i kao Venecija severne Evrope, budući da su stariji delovi grada ispresecani kanalima. U ovom nekadašnjem centru hipi pokreta možete osetiti vetrove modernosti, otvorenosti i popularne kulture.

Upoznajte Andaluziju, najlepšu špansku pokrajinu

sevilja-katedrala.jpg


Andaluzija se nalazi na jugu Španije, a predstavlja drugu po veličini pokrajinu u Španiji. Svojom bogatom istorijom, kulturom koja živi vekovima i tradicijom koja je ključna u ovoj pokrajini, Andaluzija predstavlja svojevrsnu esenciju Španije. Uprkos očiglednoj modernizaciji ovog dela Španije, Andaluzija je uspela da sačuva svoju autentičnost, arhitekturu i i značajne istorijske ustanove, čime svake godine privlači veliki broj turista.

Najpopularniji gradovi koji se obavezno obilaze prilikom posete Andaluziji jesu Đenova, Valensija, Malaga, Toremolinos i Barselona. Ono što će svakako ostaviti najveći utisak na vas jeste mešavina različitih kultura u ovoj pokrajini, pa ćete tako susresti različite običaje hrišćanske, jevrejske, mavarske ali i romske kulture. Zvuci gitare pratiće vas u koji god kraj Andaluzije pošli, a prizor toreadora i uživanje u sijesti želećete da ponesete sa sobom nazad.

Sevilja će vam kao glavni grad Andaluzije pružiti iskustvo za pamćenje, te ćete ovde moći da uživate u šetnjama uz reku Gvadalkivir, obilaženju Zlatne kule, Gradske kuće i parka Marije Luize. Sa druge strane, grad poput Malage pružiće vam panoramsko razgledanje luke i plaže Malageta, različitih katedrala, zamka Gibralfaro, ali i mnogobrojnih rimskih teatara.

( izvor:Ekapija)
 
Uskrs na Krfu

Kao najveća i najznačajnija svečanost Grčke pravoslavne crkve, Uskrs se u čitavoj Grčkoj slavi sa izuzetnim poštovanjem. Ipak, najsvečanija i apsolutno jedinstvena proslava, koja privlači hiljade gostiju iz cele Grčke, ali i iz celog sveta, odigrava se na ostrvu Krf. Zanimljivi običaji, probuđena mediteranska priroda, mešavina boja, mirisa i ukusa, koncerti klasične muzike i neponovljiv osećaj blaženstva i uzvišenosti učiniće da ovo putovanje nikada ne zaboravite.
Fragmenti herojske istorije slavnih srpskih vojnika iz I svetskog rata predstavljeni u mauzolejima u Solunu, na ostrvu Vido i Srpskoj kući na Krfu navešće vas da se duboko zamislite o veličini, slavi i požrtvovanosti predaka, nezapamćenom stradanju utkanom u temelje naše državnosti i barem nakratko skinuće prašinu sa zaboravljenih kategorija kao što su rodoljublje, patriotizam, slobodarstvo i žrtvovanje zarad višeg cilja.

Veliki petak
Još pre podneva, crkve su pune vernika koji čekaju početak ceremonije silaska Hrista sa krsta, uz ritualno kruženje predvođeno sveštenikom, u atmosferi punoj emocija. Prisustvovanje litiji, a nakon toga obilazak Srpske kuće. Nakon toga, odlazak do Guvije i obilazak spomenika na mestu prvog iskrcavanja srpske vojske na ostrvo. U večernjim časovima, prisustvovanje iznošenju Plaštanice iz Mitropolije.
Velika subota
Prisustvovanje litiji, kao i ceremoniji iznošenja moštiju Svetog Spiridona – čudotvorca, zaštitnika ostrva Krf. U 11:00 časova, hiljade vrčeva počinju da padaju sa balkona i prozora na ulice, a zatim filharmoničari kreću ulicama Krfa uz zvuke tradicionalnih melodija.
Na prelepom gradskom trgu, zajedno sa desetinama hiljada ljudi,uz plamen sveća, prisustvovaćemo jedinstvenom dočeku Uskrsa. Nakon toga počinje parada filharmonijskih orkestara, a vrhunac ove magične večeri biće fenomenalni vatromet.

Uskrs
U ranim jutarnjim časovima, prisustvujemo Uskršnjoj liturgiji.

uskrs-na-krfu.jpg


Ima se šta videti i obići.
 
Bilo da se odlučite za Rim, Amsterdam ili Andaluziju, ovi delovi Evrope pružiće vam posebne utiske i navešće vas da se ovde vratite ponovo.

Putovanje u Rim, grad na 6 brežuljaka

Pogledajte prilog 1290993

Ukoliko se odlučite na putovanje u Rim, bićete u prilici da upoznate netaknute istorijske predele i bogatstvo kulture čitave Italije. Rim nosi epitete poput večnog grada,
a u njegovu veličinu ćete se uveriti kada čujete od Rimljana da se on nalazi na samom vrhu sveta. Osim što je glavni grad Italije, Rim je i centar pokrajine Lacio, dok kroz njega teče reka Tibar koja razdvaja grad na antički i hrišćanski deo.

Istorijski gledano, Rim je jedan od najbogatijih gradova u čitavom svetu, a njegova slavna prošlost seže čak i 2.750 godina unazad. Nekada je Rim bio prestonica ogromne imperije, na čijim je teritorijama počivalo slavno Rimsko carstvo, dok su mnogi imperatori upravo ovde imali svoj dom. Pored toga, Rim je jedini grad na svetu na čijoj se teritoriji nalazi nezavisna država. Vatikan ima veliku važnost za čitavu Evropu, a Rimljani i danas veruju da ih Sveti Petar i Pavle čuvaju od svih nedaća koje su zadesile svet.

Putovanje u Rim može vam pružiti nezaboravne trenutke, ali ono može imati i pravi edukativni karakter. Za sve one koji su ljubitelji arheologije i bogate istorije, Rim može biti pravi raj na zemlji, budući da ovde možete pronaći stare trgovačke i političke centre grada, čuvene Forume, ali i obići Koloseum, koji se simbol Italijanske moći. Pored toga, u Rimu nikako ne treba zaobići čuveni Panteon, barokni trg Navona, fontanu Četiri reke i Španski trg.

Otkrivanje Amsterdama, muzeja na otvorenom

Pogledajte prilog 1290994

Zahvaljujući vanvremenskim arhitektonskim dostignućima i autentičnim spomenicima kulture, Amsterdam je jedan od najposećenijih gradova u Evropi. Smešten je na ušću reke Amstel, dok je ujedno i glavni grad Holandije, kao i centralni deo svih zbivanja u državi. Amsterdam je još poznat i kao grad lala, a šetnja kroz specifične kaldrme Amsterdama provešće vas kroz brojne galerije, autentične izglede kuća, mnogobrojne pijace pune cveća i druge objekte.

Svim turistima Amsterdam ima da ponudi mnoštvo različitih atrakcija i zanimljivosti, tako da ovde svako može da pronađe aktivnosti po sopstvenim afinitetima. Ukoliko ste ljubitelji umetnosti, nikako ne smete zaobiđi slike jednih od najpoznatijih slikara svih vremena poput Van Goga, Rembranta ili Vermera. Pored toga, Amsterdam je poznat i kao Venecija severne Evrope, budući da su stariji delovi grada ispresecani kanalima. U ovom nekadašnjem centru hipi pokreta možete osetiti vetrove modernosti, otvorenosti i popularne kulture.

Upoznajte Andaluziju, najlepšu špansku pokrajinu

Pogledajte prilog 1290995

Andaluzija se nalazi na jugu Španije, a predstavlja drugu po veličini pokrajinu u Španiji. Svojom bogatom istorijom, kulturom koja živi vekovima i tradicijom koja je ključna u ovoj pokrajini, Andaluzija predstavlja svojevrsnu esenciju Španije. Uprkos očiglednoj modernizaciji ovog dela Španije, Andaluzija je uspela da sačuva svoju autentičnost, arhitekturu i i značajne istorijske ustanove, čime svake godine privlači veliki broj turista.

Najpopularniji gradovi koji se obavezno obilaze prilikom posete Andaluziji jesu Đenova, Valensija, Malaga, Toremolinos i Barselona. Ono što će svakako ostaviti najveći utisak na vas jeste mešavina različitih kultura u ovoj pokrajini, pa ćete tako susresti različite običaje hrišćanske, jevrejske, mavarske ali i romske kulture. Zvuci gitare pratiće vas u koji god kraj Andaluzije pošli, a prizor toreadora i uživanje u sijesti želećete da ponesete sa sobom nazad.

Sevilja će vam kao glavni grad Andaluzije pružiti iskustvo za pamćenje, te ćete ovde moći da uživate u šetnjama uz reku Gvadalkivir, obilaženju Zlatne kule, Gradske kuće i parka Marije Luize. Sa druge strane, grad poput Malage pružiće vam panoramsko razgledanje luke i plaže Malageta, različitih katedrala, zamka Gibralfaro, ali i mnogobrojnih rimskih teatara.

( izvor:Ekapija)
A šta misliš o Trstu :lol:
 
andric grad


Andrićgrad se nalazi u Republici Srpskoj, u Višegradu, na ušću reka Drine i Rzava, i predstavlja kulturni centar i veliku turističku atrakciju. Mesto na kom se nalazi je od izuzetne važnosti, jer predstavlja prostor gde se odigrala radnja Andrićevog čuvenog romana „Na Drini Ćuprija“. Čitajući određenu knjigu, u mislima kontruišemo opisana mesta, ličnosti i situacije, čime se naša svest premešta u drugu realnost, opisanu u datom romanu. Andrićgrad nam pruža mogućnost da psihološki uđemo u svet našeg nobelovca i da, vrativši se na trenutak u prošlost, mnogo dublje osetimo njegove reči.



Andrićgrad predstavlja raskrsnicu različitih epoha i kultura, što možemo uočiti u samoj šetnji gradom, čija arhitektura upravo to oslikava.

Ideja Emira Kusturice zasnivala se na želji da se u Andrićgradu prepliću elementi vizantijskog i turskog perioda, kao i renesanse.

U gradu postoje dva trga – Trg Nikole Tesle, na kome se nalazi raskošan spomenik nobelovcu u čiju čast je ovaj grad podignut, i Trg Petra Petrovića Njegoša, kao i njegov spomenik. Od izuzetne važnosti je Andrićev institut, posvećen društvenim naukama i knjiženosti, čiji je direktor Emir Kusturica.

andric grad

Ukoliko se nalazimo u Andrićgradu, nezaobilazna je poseta Galeriji u kojoj se nalaze slike značajnih umetnika sa naših prostora. Takođe, upravo ovde možemo videti repliku manastira Visoki Dečani. Šetajući gradom, možemo naići i na bioskop „Dolly Bell“, kao i na knjižaru „Ili-ili“, koja je posebno interesantna. Iako je knjižara, ona nudi veliki izbor vina i rakije za sve ljubitelje, a nazvana je prema omiljenoj knjizi našeg nobelovca, koju je inače napisao čuveni egzistencijalistički filozof Seren Kjerkegor.

ndric grad Kasaba

Takođe, pored različitih znamenitnosti, grad nudi široku ponudu odličnih kolača, kvalitetne hrane za sve gurmane, kao i lokala za večernji izlazak.
 
Svi su oduševljeni,...ja nisam bila nijednom. Sad sam se nešto nameračila,...pa videćemo! 😁
A sta ja znam...Nisam objektivna posto sam zivela tamo... Ja ga iskreno ne bih poredila sa Barselonom, Parizom, Istanbulom, Rimom... cisto da nemas prevelika ocekivanja :mrgreen:

Ono sta ja volim u njemu sto je blizu, ima par lepih mesta koja volim uvek da obidjem...a obozavam okolinu Budimpeste o kojoj slabo ko prica.
Naime pored Budimpeste imas nesto poput Fruske gore, brdasca lepa za setnju sa malim selima rasutim...Lepim vidikovcima...Dunavom...To se kod njih zove Pilis Hegység.
Nekako mi je ugodna, bliska, poznata.
Svakako vredi makar zbog blizine otici na vikend ili produzeni vikend :)
 
A sta ja znam...Nisam objektivna posto sam zivela tamo... Ja ga iskreno ne bih poredila sa Barselonom, Parizom, Istanbulom, Rimom... cisto da nemas prevelika ocekivanja :mrgreen:

Ono sta ja volim u njemu sto je blizu, ima par lepih mesta koja volim uvek da obidjem...a obozavam okolinu Budimpeste o kojoj slabo ko prica.
Naime pored Budimpeste imas nesto poput Fruske gore, brdasca lepa za setnju sa malim selima rasutim...Lepim vidikovcima...Dunavom...To se kod njih zove Pilis Hegység.
Nekako mi je ugodna, bliska, poznata.
Svakako vredi makar zbog blizine otici na vikend ili produzeni vikend :)
Prelepa je Budimpešta (iz priča i slika),...ne zovu je za "đž" Kraljica Dunava!
Obično tamo gde ne očekujem mnogo, najviše se prijatno iznenadim.
Volim uvek da vidim nešto "novo".
 
Svi su oduševljeni,...ja nisam bila nijednom. Sad sam se nešto nameračila,...pa videćemo! 😁
Samo nemoj za Uskrs ovaj po gregorijanskom ili ćeš verovatno zapamtiti Horgoš u "punom sjaju" pre bilo čega :mrgreen:

Prelep grad. Ja uvek pričam da kad sam u njemu uopšte nemam osećaj inostranstva iako znam par reči mađarskog samo. Nešto "domaće" ima.
Kao Beograd kakav je moga0 da bude da ga nisu rušili i uništavali ratovi i naš destruktivni mentalitet. Vizuelno mislim. Drugačiji su ljudi dosta.

Ali dobro kaže Lori, potpuno je to drugi tip grada od mediteranskih i južno-evropskih. Zavisi ko šta želi i šta mu prija za taj konkretan odmor.
 

Back
Top