Najbolji recepti domace kuhinje

asatana

Primećen član
Poruka
650
Dragi nasi iskusni kuvari i kuvarice , domacini i domacice..

Cilj otvaranja ove teme je spasiti od zaborava nasa preukusna tradicionalna jela. Inspiraciju da otvorim ovu temu dobila sam iz sledeceg.
Baka je pravila najljepsi pilav na planeti zemlji, i umrla je prije sedam godina i nikada vise necu jesti takav pilav kao njen. Niko ne umije da napravi kao ona. Bogatstvo.

Molim sve koji imaju neki poseban recept, ili neko jelo koje prave na svoj originalan nacin sa tajnim zacinom da podijele ovdje.

Voljela bih da se zadrzimo na kuhinju sa nasih prostora ali sve je dobro doslo. Takodje predjela, glavna jela, deserti. Nema granica. Smatracu svaki recept privilegijom. <3
 
Pilav

Sastojci :

1 kg piletine( po želji, bataci i karabataci razdvojeni, belo meso)
250 g pirinča
1 glavica crnog luka
2 šargarepe
ulje
so
biber

U većoj šerpi na ulju propržiti sitno isečen crni luk. Kada luk postane staklast dodati rendanu šargarepu, kratko upržiti i dodati opran i oceđen pirinač. Dodati soli i bibera.
Sve zajedno pržiti (po potrebi dodati ulja) dok sve ne dobije zlatnu boju i voda ispari.
Dodati meso i upržiti ga dok ne dobije belu opnu. (meso može i odvojeno da se prži pa doda u pirinač).
U pirinač i meso doliti vruće vode ili pileći bujon (da ogrezne).
Promešati i na tihoj vatri krčkati dok pirinač ne nabubri. Po potrebi dosoliti.
Ako je potrebno doliti još malo vode i preručiti u posudu za pečenje. Smesa ne sme da bude suva ali ako je više vode, duže će da se peče.
Rasporediti meso ravnomerno po posudi i peći u rerni na 200 stepeni dok ne ispari voda i porumeni po želji.

Pirinač treba da bude mekan i suv, a ne vodnjav i gnjecav.

* ja dodajem majčinu dušicu, a može ko voli druge začine
 
Danas sam pravila pa sam se setila da fotkam 😊
IMG_20201026_120936.jpg
 
Pita sa sirom - ružice

Sastojci

Kore 500g
Sir 500g
Jaja 4 kom
Ulje
Mleko 2 dl
Margarin 50g

Izdrobiti sir i izmešati sa umućenim jajaima za fil.
Kore slagati po dve, poprskati uljem premazati filom i zamotavati u rolnu, nastaviti dve i ponavljati dok se ne utroše kore i namota rolat.

IMG_20201028_132512.jpg
IMG_20201028_133011.jpg

Iseći na 1 cm debele parčiće, složiti u podmazan pleh, preliti mlekom i pritisnuti svaku ružicu da upije mleko.
 
Može kolač?

Marcipan

Sastojci za koru:

Jaja 3 komada
Šećer 3 šoljice
Mleko 4 šoljice
Ulje 2 šoljice
Brašno 5 šoljica
Orasi mleveni 2 šoljice
Prašak za pecivo

Fil :

Šećer 12 kašika
Voda 5 kašika
Margarin 125 grama
Čokolada 100 grama
Orasi mleveni 5 šoljica


Umutiti mikserom jaja, dodati šećer i mutiti dok ne postane penasta smesa. Dodati ulje, mleko, brašno, orahe i prašak za pecivo. Izmešati lagano mikserom i razliti u manji pleh. Ispeći na 180 stepeno oko pola sata.

U šerpici istopiti šećer i vodu, kada provri dodati margarin i čokoladu i skinuti sa vatre. Dodati orahe izmešati i premazati preko pečene kore.

* mera je u šoljicama za kafu, manjim 😊


IMG_20201106_152042.jpg
 
Sa cu vam ispricam sta sam sanjao!:D Kulinarski recept, ni manje ni vise.:P Uverio se da je u stvarnosti jos ukusnije nego u snu.:zjede: Zato cu da podelim ovde...
Treba vam par krmenadli da isprzite, ocistite kosti pa i ono okolo, nek ostane samo krtina.;)
Zatim, ako imate domaci sos, ako nemate moze i kechap jos bolje - kako hocete - moze i blagi, i ljuti, i pizza, svejedno.:)
Roknete sos preko krmenadli.:cool:
Na kraju, best of the best, sastruzete kackavalj u obliku spageta preko svega toga.:) Ljudi, al je to ukusno...:p Prste da polizes!
Na samom kraju, pitanje kulinarskog laika: jel ovaj nacin spremanja vec postoji?:D Ako nema, da patentiram.:D
 

Back
Top