27 god od okupacije Republike Srpske Krajine i zločinačke akcije "Bljesak"

Fring

Domaćin
Poruka
3.271

U Gradišci obeleženo 27 godina od egzodusa Srba u zločinačkoj akciji „Bljesak“​




1651318876-Srn2022-4-30_1150662_1-750x500.jpg
Izvor: Srna
U Gradišci je obeleženo 27 godina od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije u agresorskoj akciji hrvatske vojske i policije "Bljesak", u kojoj su poginula 283 lica srpske nacionalnosti, od kojih 107 civila, među kojima 43 žene i 12 dece, prenela je Radio-televizija Republike Srpske.

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je na obeležavanju da je akcija „Bljesak“ primer brutalnog etničkog čišćenja u kojoj je za samo nekoliko dana 15.000 Srba proterano iz svojih domova iz zapadne Slavonije, te izrazila zadovoljstvo jer je Republika Srpska postala njihov siguran dom.
Cvijanović je istakla da je te nesrećne događaje pratilo i ekonomsko stradanje, uništavanje civilnih i verskih objekata, po čemu se vidi jasna namera da se zatre trag da su tu nekada živeli Srbi, prenosi Srna.
Ona smatra da je najtragčnije to što je najviše stradanja bilo tokom izbegličke kolone i njenog bombardovanja, te da se to sve dešavalo u ambijentu u kojem su mirovnjaci UN trebalo da uspostave apsolutni mir, stabilnost i zaštite civile.
Željka Cvijanović je izrazila zadovoljstvo jer je Republika Srpska postala siguran i stabilan dom za ljude koji su prognani kroz akcije kao što je "Bljesak", "Oluja" i druge, koje su delo hrvatskih paravojnih snaga.
Naša obaveza jeste da se okupljamo i obeležavamo njihovo stradanje i izrazimo poštovanje prema žrtvama, rekla je Cvijanović i dodala da se okupljamo kako bi se i pouke iz prošlosti prenele budućim generacijama, koje treba da daju svoj doprinos daljem razvoju i stabilnosti Republike Srpske.
Tagovi

https://rs.n1info.com/region/u-gradisci-obelezeno-27-godina-od-egzodusa-srba-u-akciji-bljesak/


Oteto prokleto

 

Обиљежено 27 година од егзодуса Срба у акцији "Бљесак" (ФОТО/ВИДЕО)​

У Градишци је обиљежено 27 година од егзодуса српског становништва са подручја западнославонских општина у акцији хрватске војске и полиције "Бљесак".

Жељка Цвијановић у Градишци - Фото: РТРС

Жељка Цвијановић у ГрадишциФото: РТРС
Судбина српског становништва које је протјерано из Западне Славоније, опомена је Републици Српској, да бескомпромисно чува слободу, поручила је предсједница Српске Жељка Цвијановић.
Кућа срушена, стан одузет. Породица Драгане Окљеше поријеклом из Липика, ништа није остварила у Хрватској. Данас Драгана живи у Лакташима. Слике из дјетињства не би пожељела ни непријатељу.

Фото: РТРС

Фото: РТРС

- Те 1991. имала сам непуних 10 година. Слике које сам тада прошла су страшне, непожељети ником, ни непријатељу. Задњи пут сам била тамо прије неколико година. Тамо више ништа нема. Моја кућа је срушена, стан одузет. Ништа нисмо остварили у Хрватској. Моји другари који су православни расути су по цијелом свијету, а католици , изабрали су своју страну - рекла је Окљеша.
Срба из Западне Славоније има свуда, осим у мјесту рођења. Највише их је у Србији, Српској, али стигли су и до далеке Аустралије, Аргентине, Исланда.

Фото: СРНА

Фото: СРНА

- Књиге кажу да Срби у западној Славонији постоје 700 година. Након свих ратова, никад и нико од Срба ништа није наслиједио, увијек смо прогањани и убијани и ово је први рат гдје смо спасили животе, иако смо остали без територије - истакао је Крста Жарковић предсједник Удружења протјераних Срба из западне Славоније.
Против Срба из западне Славоније, којих је било око 15.000, те 1995. године кренуло је више од 16.000 припадника хрватских оружаних снага иако је ова област била под заштитом УН. Управо снаге УН, на вријеме упозорене од хрватских генерала, повукле су се препуштајући своје штићенике на милост и немилост агресору.
Ово је била брутална акција етничког чишћења у којој је 15.000 људи измјештено за три дана, поручила је предсједница Српске Жељка Цвијановић.

- Све то је је пратило материјално страдање, рушење вјерских објеката, цивилних објеката, при чему се види јасна намјера да се затре траг да су ту некада живели Срби, да су био шта имали од своје имовине, почевши од те имовине и црквених објеката. Оно што је најтрагичније било је највише страдања током избјегличке колоне, а да се све то дешавало у амбијенту да су УН требале да обезбиједе мир и заштити цивила - рекла је Цвијановић.
Она је изразила задовољство јер је Српска уз Србију постала сигуран и стабилан дом за људе који су прогнани кроз акције као што је "Бљесак", "Олуја" и друге, које су дјело хрватских паравојних снага.

Градишка и њени грађани први су, прије 27 година отворили своја врата, душу и срце протјераним Србима из западне Славоније, који су под страшним притиском и нападима хрватске војске и полиције током акције "Бљесак" морали да траже спас на десној страни ријеке Саве. Према "мосту спаса" , сустизале су их авионске бомбе, маљутке из хеликоптера, топовске гранате и снајперски меци.
- Наше је опредјељење да останемо отворени као град и као Република Српска за све људе добре воље ,али не можемо да заборавимо страдање тих невиних људи, али што је још горе, нико није одговарао за страдање. Ипак морамо да будемо отворени за сарадњу - поручио је Зоран Аџић градоначелник Градишке.

Фото: СРНА

Од 1991. до 1995. године у западној Славонији страдао је 1.241 Србин, а само у акцији "Бљесак", од 1. до 4. маја 1995, погинуло је њих 283, од којих 114 цивила, 56 жена и осам дјеце до 14 година. Сви подаци познати су и Хашком тужилаштву. Међутим, истрага за ове злочине никада није отворена, нити је Савјет безбједности Хрватској увео санкције зато што је као чланица УН-а извршила агресију на заштићену зону.
 
Заиста мислим да Срби треба да се дистанцирају од Хрвата,
и зато никада нисам потенцирао чинбеницу да је РСК заиста српска територија.

Са једне стране хвала усташама што нас протераше,
јер смо по инерцији живели поред зликоваца,
а са друге јбем ли им маму,
треба им се усрати у живот - али софистицирано.

Моја давнашња идеја (коју сам износио овде) је минирати Книнску тврђаву,
па кад ује дођу да славе своја недела - активирати, даљински.

:vatromet::vatromet::vatromet:
 
Заиста мислим да Срби треба да се дистанцирају од Хрвата,
и зато никада нисам потенцирао чинбеницу да је РСК заиста српска територија.

Са једне стране хвала усташама што нас протераше,
јер смо по инерцији живели поред зликоваца,
а са друге јбем ли им маму,
треба им се усрати у живот - али софистицирано.

Моја давнашња идеја (коју сам износио овде) је минирати Книнску тврђаву,
па кад ује дођу да славе своја недела - активирати, даљински.

:vatromet::vatromet::vatromet:
Sve si super rekao samo se ne slažem sa miniranjem tvrđave. _Ipak i ta tvrđava je naša.
 
Priznanjem Hrvatske od strane Srbije završena je priča o navodnoj okupaciji RSK. To je sad druga država.

Русија је призната држава ...Чланица савета безбедности у УН

Тако да том логиком ... Има право ... и привилегију ... бити чланицом клуба

'светских ' полицајаца...

kako je reagovao rezim u Beogradu

Исто као ... админо супер моделација ...
 
Заиста мислим да Срби треба да се дистанцирају од Хрвата,
и зато никада нисам потенцирао чинбеницу да је РСК заиста српска територија.

Са једне стране хвала усташама што нас протераше,
јер смо по инерцији живели поред зликоваца,
а са друге јбем ли им маму,
треба им се усрати у живот - али софистицирано.

Моја давнашња идеја (коју сам износио овде) је минирати Книнску тврђаву,
па кад ује дођу да славе своја недела - активирати, даљински.

:vatromet::vatromet::vatromet:
Da ste tražili autonomnu županiju Krajinu, dobili bi je, jer ima oslonac u istoriji "vojne krajine", koja je tu postojala nekoliko stoljeća. Ali političkim putem i protestima, ne dizanjem oružane bune. I čak nakon dizanja oružane bune, pre "Oluje", su vam je nudili, sa planom Z4, zašto je niste prihvatili?
 
Da ste tražili autonomnu županiju Krajinu, dobili bi je, jer ima oslonac u istoriji "vojne krajine", koja je tu postojala nekoliko stoljeća. Ali političkim putem i protestima, ne dizanjem oružane bune. I čak nakon dizanja oružane bune, pre "Oluje", su vam je nudili, sa planom Z4, zašto je niste prihvatili?
Ti si ovde jedan od većih bolida, evo ja sam ostao da živim u ovoj regiji što se "mirno reintegrirala" i baš nam je super ono ludilo, ja samo noću izlazim iz rupe kad me Ustaše slabo mogu zapazit
 
За сваку брижност на форум зхвалите искључшиво моделацији
A još si i skroman. :heart: :mrgreen:

Da ste tražili autonomnu županiju Krajinu, dobili bi je, jer ima oslonac u istoriji "vojne krajine", koja je tu postojala nekoliko stoljeća. Ali političkim putem i protestima, ne dizanjem oružane bune. I čak nakon dizanja oružane bune, pre "Oluje", su vam je nudili, sa planom Z4, zašto je niste prihvatili?
Da, ali problem je što Vojna krajina nije imala nikakve veze s Kninom.
 
Русија је призната држава ...Чланица савета безбедности у УН

Тако да том логиком ... Има право ... и привилегију ... бити чланицом клуба

'светских ' полицајаца...
Rusija s ovom temom nema ništa.
 
Da ste tražili autonomnu županiju Krajinu, dobili bi je, jer ima oslonac u istoriji "vojne krajine", koja je tu postojala nekoliko stoljeća. Ali političkim putem i protestima, ne dizanjem oružane bune. I čak nakon dizanja oružane bune, pre "Oluje", su vam je nudili, sa planom Z4, zašto je niste prihvatili?

Ми Срби смо се тад борили за Југославију.
Све друго нам је било деградирајуће и катастрофално.

Хрвате, као и друге југословенске народе нисмо разумели - мислили смо да у СФРЈ сваки народ реализује себе.
Данас размишљамо дубље, мудрије, искуснији смо и схватамо да су се други осећали подређено у Југи,
као својевремено ми у османском царству.

Е, али види сад,
ми смо се ослободили турске власти и ево 200 година смо слободни,
а сви други који се ослободише "српске Југославије" улетеше у нове куртон аранжмане,
па се још хвале и поносе са тим !

Тако да је добро да одосмо у Србију,
ко сад са Хрватима да служи неке нове Хабзбурговце ...

Ма иди бре будало, далеко вам красна кућа !
 

Back
Top