2002 godine smo imali bolji standard nego danas - DOKAZ

izuzetan

Aktivan član
Poruka
1.518
Dnevnica prosecna tih godina u Srbiji je bila oko 1000 dinara. Tada u to vreme 1 evro je vredeo oko 60 dinara. Znaci dnevnica je bila oko 17 evra. Tada u to vreme gram zlata je vredeo oko 10 evra. Znaci za jednu dnevnicu si mogo da kupis 1.7 grama zlata. Danas 1 gram zlata vredi 55 evra. Znaci da danas imamo standard kao tada i danas bi mogli kao tada da kupimo za jednu dnevnicu 1.7 grama zlata. To znaci danas bi nasa dnevnica iznosila 1.7 grama zlata puta 55 evra koliko danas vredi gram zlata iznosi 93.5 evra. Znaci da danas imamo isti standard kao 2002 godine imali bi dnevnicu oko 93.5 evra iliti oko 11000 dinara. A mesecna plata bi nam bila kad se pomnozi sa 24 dana iznosi 264 000 dinara mesecne zarade.

Svi ovi podaci su lako proverljivi i dostupni imate narodnu banku tamo stoji kurs evra od kad postoji evro a cena zlata je javna stvar imate svetske berze i svake sekunde vidite njegovu trenutnu vrednost u odnosu na bilo koju valutu. A takodje mozete videti i koliko je zlato vredelo ranijih godina cak i pre 50 godina. A cena dnevnice kako se menjala tokom godine takodje imate na sajtu narodne banke srbije.

Naravoucenije zlato je zlato tada i sada a ono sta je razlicito od onda je to sto je novac izgubio na vrednost jer ga besomucno stampaju. Naravno mislim na evro i dolar i ostale svetske valute. Zakljucak je da kupujete zlato ako zelite da vam imovina ne izgubi na vrednosti. Naravno pri tome ne mislim na zlatne ogrlice, prstenje i ostali nakit vec mislim na investiciono zlato koje ne podleze porezu. Investiciono zlato je cisto zlato bez primesa a nakit je oko 60% zlato a 40% neki bezvredan metal a sa druge strane nakit je skuplji zbog poreza i zbog enormne ugradnje zlatara pa kad zelite da prodate nakit dobijete samo mrvizu onoga koliko ste platili nakit. A kad prodajete investiciono zlato nema toga.

Medjutim tu postoji jos jedna stvar neko ce reci pa cekaj i te 2002 godine ja sam mogo da kupim slicnu kolicinu robe kao danas kako prehrambene tako i neke druge robe. To jeste tacno a sto znaci da je tada i roba bila vrednija a danas su i robu devalvirali pa kad proizvodite nesto onda dobijate novac toliko da mozete kupiti daleko manje zlata nego ranijih godina. E sad zasto je i roba izgubila na vrednosti mozemo da nagadjamo mozda zato sto je proces proizvodnje napredovao sada se manje ulaze u trosove proizvodnje jer ima vise robota i automatike aa sto se tice poljoprivrednih proizvoda i tu je dosta napredovala tehnika jer ima sad vise hormona koje se daju zivotinjama pa brze porastu i nabiju kilazu, veci traktori jaci traktori vise vrsta mehanizacije, otrovniji i jaci herbicidi pesticidi pa su prinosi veci a kad ima vise roba na trzistu njihova vrednost pada itd itd.
 
Poslednja izmena od moderatora:
@izuzetan lepo kad si se napričao aj sad završi priču do kraja.
Napiši kako se zlato kupuje kako se čuva kako se prodaje.Šta biva ako se ošteti ambalaža,šta biva ako si zlato kupio kod jednog preprodavca a želiš da ga prodaš kod drugog i sve ostalo.
I nemoj nešto da propustiš pošto "priču" odlično znam.
Izvoli.
Ja sad da odem i u neku reku isperem 10 grama zlata i to zlato ce bez problema vredeti onoliko koliko vredi zlato na svetskoj berzi. A to ko hoce a ko nece da kupi zlato nije probem prodavaca vec slobodne volje kupca. A i to ako me neko uslovljava ambalazom razlog toga nije da ambalaza odredjuje vrednost zlata vec je t pokusaj kupca da me izvata na neke fore da mi plati manje i da me na taj nacin prevari . A to se sve desava zato sto narodna banka nije napravila neko otkupno mesto gde ce se zlato kupovati i prodavati kao danas sto imate menjacnice pa gde god da odes dobijes isti kurs . Dakle to sa trgovinom zlata u Srbiji je problem sisermske prirode a ne neke druge. Na zapadu nije tako. A zasto je bitno da narodna banka napravi otkupno mesto sirom srbije po gradovima? Pa zato da smo imali tako nesto od 2000 godina pa do danas i da su ljudi stekli navike da umesto sto stedimo u evrima dolarima svajcarcima i u ostalim papiricima koji svakoga dana gube realnu vrednost zbog stampanja danas bi ljudi svoje ustedjevine imali u zlatu pa bi kako ljudi tako i drzava bila bogatija za nekoliko stotina hiljada tona zlata a samim tim bili bi svajcarska po standardu. Sakle neko sa strane od nasih okupatora ne zeli da srbi imaju zlato i bogatstvo vec zele da smo siromasni zato ne daju da se napravi trgovina na svakom cosku sa zlatom.

Na primer neko je prodao stan od 40 kvadrata 2002 godine i tad u to vreme je uzeo oko 30 000 evra. I onda da je odma kupio zlato imao bi 3 kilograma zlata cistg u kuci. I onda resi da danas proda to zlato na berzi dobio bi 165 000 evra . A danas neko da proda stan od 40 kvadrata ni u snu ne moze da uzme 165 000 evra. Znaci bolje je stedeti u zlatu nego u nekretninama jer plus kad kupis neretninu treba placas porez a kad imas zlato ne placas nista.
 
Poslednja izmena:
zlato je precenjeno

vredi kod kontakata u elektroindustriji i jos ponegde

ljudi kao vrane vole sjajne stvarcice ali bitno je ono sta je potrebno
prijatelju ne razumes ti ovu temu zato se ne ubacuj . Prvo se edukuj zasto se kupuje zlato, zasto ga sve bogate drzave kupuju, zasto ga kupuju pametni bogati ljudi, itd, pa kad proniknes u tu tematiku onda dodji i pisi na ovu temu. Naravno sad pisem o zlatu jer se zlato moze kupovati i u gramima sto znaci da je dostupno svakom coveku ali tu mislim i na umetnicke slike, ili stare vredne antikvitetne stvari tipa klavir engleske kraljice, ilii neke lutke americke koje su bile aktuelne 1903 godine neka serija. Ili neka serija postanskih markica itd itd ali sve te svari vrede na desetine i stotine pa i milione evra tako da su nedostupne svakom coveku.
 
Ja sad da odem i u neku reku isperem 10 grama zlata i to zlato ce bez problema vredeti onoliko koliko vredi zlato na svetskoj berzi. A to ko hoce a ko nece da kupi zlato nije probem prodavaca vec slobodne volje kupca. A i to ako me neko uslovljava ambalazom razlog toga nije da ambalaza odredjuje vrednost zlata vec je t pokusaj kupca da me izvata na neke fore da mi plati manje i da me na taj nacin prevari . A to se sve desava zato sto narodna banka nije napravila neko otkupno mesto gde ce se zlato kupovati i prodavati kao danas sto imate menjacnice pa gde god da odes dobijes isti kurs . Dakle to sa trgovinom zlata u Srbiji je problem sisermske prirode a ne neke druge. Na zapadu nije tako. A zasto je bitno da narodna banka napravi otkupno mesto sirom srbije po gradovima? Pa zato da smo imali tako nesto od 2000 godina pa do danas i da su ljudi stekli navike da umesto sto stedimo u evrima dolarima svajcarcima i u ostalim papiricima koji svakoga dana gube realnu vrednost zbog stampanja danas bi ljudi svoje ustedjevine imali u zlatu pa bi kako ljudi tako i drzava bila bogatija za nekoliko stotina hiljada tona zlata a samim tim bili bi svajcarska po standardu. Sakle neko sa strane od nasih okupatora ne zeli da srbi imaju zlato i bogatstvo vec zele da smo siromasni zato ne daju da se napravi trgovina na svakom cosku sa zlatom.

Na primer neko je prodao stan od 40 kvadrata 2002 godine i tad u to vreme je uzeo oko 30 000 evra. I onda da je odma kupio zlato imao bi 3 kilograma zlata cistg u kuci. I onda resi da danas proda to zlato na berzi dobio bi 165 000 evra . A danas neko da proda stan od 40 kvadrata ni u snu ne moze da uzme 165 000 evra. Znaci bolje je stedeti u zlatu nego u nekretninama jer plus kad kupis neretninu treba placas porez a kad imas zlato ne placas nista.
Znači u praksi nisi kupovao investiciono zlato nego na glas razmišljaš.
Ok.Hvala.Ja jesam pa znam.
Nisam zadovoljan i ne preporučujem.
 
prijatelju ne razumes ti ovu temu zato se ne ubacuj . Prvo se edukuj zasto se kupuje zlato, zasto ga sve bogate drzave kupuju, zasto ga kupuju pametni bogati ljudi, itd, pa kad proniknes u tu tematiku onda dodji i pisi na ovu temu. Naravno sad pisem o zlatu jer se zlato moze kupovati i u gramima sto znaci da je dostupno svakom coveku ali tu mislim i na umetnicke slike, ili stare vredne antikvitetne stvari tipa klavir engleske kraljice, ilii neke lutke americke koje su bile aktuelne 1903 godine neka serija. Ili neka serija postanskih markica itd itd ali sve te svari vrede na desetine i stotine pa i milione evra tako da su nedostupne svakom coveku.
propaganda ubedila ljude da je bitno
 
Znači u praksi nisi kupovao investiciono zlato nego na glas razmišljaš.
Ok.Hvala.Ja jesam pa znam.
Nisam zadovoljan i ne preporučujem.
Vidi ako si kupio zlato da zaradis na brzaka onda si naivan. Zlato se uglavnom kupuje ako imas mnogo para pa zelis da parkiras bogatstvo. A efekat zarade je eventualan za nekih 5 do 10 godina od kupovine. A ako zelis da za kratko vreme zaradis na zlatu onda si naivan. A bogati kupuju zlato jer tako parkiraju svoje bogatstvo, to jest visak bogatstva jer bolje to nego da kupujes nekretnine jer za nekretnine se placa porez .
 
Nemoj da me teraš da ti napišem sad ono moje..aj sad slikaj zlato koliko imaš zlata pokaži zlato itd itd poznat sam po takvim stvarima.Ne želiš to.

Ljudi koji ne znaju šta će sa viškom kapitala ne dolaze na ovaj forum i imaju stručne savetnike šta će sa viškom kapitala.
Imaš dva tri novčića i sad pišeš kao da si saudijski princ.Pusti to..
Ili radiš za nekoga pa prodaješ sirotinji priču da ih razvlače tamo..bio sam,sve znam.
 
Pre će biti da se ti razumeš u ekonomiju ko baba Kurana.
Uporedi cene gasa 1992. i 2022.
Pa se onda vrati da nam prodaješ priču kako se 1992. živelo daleko bolje nego sada.
Ja bi se na tvom mestu držao sađenja kupusa, ne ide ti ekonomija.
sta je netacno sta sam napisao ili si ti od onih da samo kontrira bez argumenata? Da li je nesto netacno neki podatak koji sam izneo i ako jeste koji je stim da prilozis i dokaz a ja cu za sve podatke koje sam dao i cifre dati dokaz nije problem u smislu linka do narodne banke srbije ili do svetskih berzi za svaki podatak
 
sta je netacno sta sam napisao ili si ti od onih da samo kontrira bez argumenata? Da li je nesto netacno neki podatak koji sam izneo i ako jeste koji je stim da prilozis i dokaz a ja cu za sve podatke koje sam dao i cifre dati dokaz nije problem u smislu linka do narodne banke srbije ili do svetskih berzi za svaki podatak
Ti da znaš o čemu pišeš, znao bi isto tako da je cena zlata 2002. bila na minimumu, zlato je tada bilo jeftinije nego 1980.
Samo neko ko nema apsolutno nikakve veze sa ekonomijom (ne bih da upotrebim "sa mozgom"), može da upoređuje cenu
zlata i životni standard.
A to što si uzeo 2002. i pričaš o dnevnicama od 1000 dinara, samo pokazuje koliko nemaš veze sa životom.
Imaš RZS, pogledaj prosečne plate (mislim da imaju od 2003.) pa se onda pokrij ušima i ćuti.
 
Poslednja izmena:
zlato je precenjeno

vredi kod kontakata u elektroindustriji i jos ponegde

ljudi kao vrane vole sjajne stvarcice ali bitno je ono sta je potrebno
u stvari i nije tako..zlato ima veliku ulogu i vaznost.
zlato ima takvo fizicko-hemijsko svojstvo da je izuzetno vredno i cena ce mu jos vise rasti.

zlato se koristi u industriji kao provodnik
u svemirskim istrazivanjima kao stit od uv zracenja i pomaze kontrolisanje temperature..
takodje se koristi i kao mazivo u svemirskim brodovima jer je za razliku od klasicnih maziva, delotvorno i u vakuumu
ti prakticno bez zlata ne mozes da zamislis put u svemir.
bez zlata ne mozes zamisliti ni nanotehnologiju koja se sve vise istrazuje..da li znas da 30gr zlata mozes razvuci 100km?
koristi se i u medicini
zlato nije rekativan elemenat..prakticno je neosetljivo na sve tipove kiseline..

ne smeta mu zracenje, ne smetaju mu kiseline, zlato je cudesno i njegova upotreba razvojem tehnologije i kapiranjem vaznosti zlata ce samo rasti.
 
zlato je precenjeno

vredi kod kontakata u elektroindustriji i jos ponegde

ljudi kao vrane vole sjajne stvarcice ali bitno je ono sta je potrebno
I tu je precenjeno , pogledaj sledeću fotku.

main-qimg-bfd5125436018e3c11584045163da27d~2.jpg
 
u stvari i nije tako..zlato ima veliku ulogu i vaznost.
zlato ima takvo fizicko-hemijsko svojstvo da je izuzetno vredno i cena ce mu jos vise rasti.

zlato se koristi u industriji kao provodnik
u svemirskim istrazivanjima kao stit od uv zracenja i pomaze kontrolisanje temperature..
takodje se koristi i kao mazivo u svemirskim brodovima jer je za razliku od klasicnih maziva, delotvorno i u vakuumu
ti prakticno bez zlata ne mozes da zamislis put u svemir.
bez zlata ne mozes zamisliti ni nanotehnologiju koja se sve vise istrazuje..da li znas da 30gr zlata mozes razvuci 100km?
koristi se i u medicini
zlato nije rekativan elemenat..prakticno je neosetljivo na sve tipove kiseline..

ne smeta mu zracenje, ne smetaju mu kiseline, zlato je cudesno i njegova upotreba razvojem tehnologije i kapiranjem vaznosti zlata ce samo rasti.
Zašto je onda bilo cenjeno u dalekoj prošlosti? Sve ovo što
si nabrojao tada nije postojalo.
 
Zbog DOGOVORA da je zlato sredstvo placanja.
Gram menja tonu zita ili krompira, nedelje ljudskog rada...
Tako smo deformisali sistem razmene i ucinili da fudbaler za utakmicu zaradi vise nego vatrogasac za ceo zivot.
Dogovor ne stvara stvarnu vrednost.
To je dogovor da nesto vredi. Virtuelna izmisljena stvar. Mozemo se dogovoriti da je sredstvo placanje ljuta paprika, ali postoji problem monopola.
Prednos zlata je sto ga nema u neogranicenim kolicinama.
 
Zlato je jednako virtuelno kao papirni novac.
Svaka papirna novcanica vredi koliko kosta papir, plus boja. Svaki papir vredi jednako, pola centa.
Al na papiricima pisu razliciti brojevi, pa jedan papiric moze platiti godine stvarnog , pravog realnog rada.
Oni koji pisu brojeve na papiricima vladaju omanom.

Vise zlata ima u trezorima drzava nego sto je industrija sposobna da utrosi za hiljade godina rada. Zlato je precenjeno.
 
Zlato je jednako virtuelno kao papirni novac.
Svaka papirna novcanica vredi koliko kosta papir, plus boja. Svaki papir vredi jednako, pola centa.
Al na papiricima pisu razliciti brojevi, pa jedan papiric moze platiti godine stvarnog , pravog realnog rada.
Oni koji pisu brojeve na papiricima vladaju omanom.

Vise zlata ima u trezorima drzava nego sto je industrija sposobna da utrosi za hiljade godina rada. Zlato je precenjeno.

Oko 75% godisnje proizvodnje zlata zavrsi u nakitu, a oko 1/3 ukpno iskopanog zlata na planeti ikada do sada se nalazi u nakitu u Indiji.

Sto se tice investicionog zlata - to jeste najbolje ulaganje, posle nekretnina.

Imam neko investiciono zlato sto sam dobio na poklon, i to cuvam iz sentimentalnih vrednosti, ali licno sve sto zaradim, ulazem iskljucivo u nekretnine.
Nema bolje.
 
Dnevnica prosecna tih godina u Srbiji je bila oko 1000 dinara. Tada u to vreme 1 evro je vredeo oko 60 dinara. Znaci dnevnica je bila oko 17 evra. Tada u to vreme gram zlata je vredeo oko 10 evra. Znaci za jednu dnevnicu si mogo da kupis 1.7 grama zlata. Danas 1 gram zlata vredi 55 evra. Znaci da danas imamo standard kao tada i danas bi mogli kao tada da kupimo za jednu dnevnicu 1.7 grama zlata. To znaci danas bi nasa dnevnica iznosila 1.7 grama zlata puta 55 evra koliko danas vredi gram zlata iznosi 93.5 evra. Znaci da danas imamo isti standard kao 2002 godine imali bi dnevnicu oko 93.5 evra iliti oko 11000 dinara. A mesecna plata bi nam bila kad se pomnozi sa 24 dana iznosi 264 000 dinara mesecne zarade.

Svi ovi podaci su lako proverljivi i dostupni imate narodnu banku tamo stoji kurs evra od kad postoji evro a cena zlata je javna stvar imate svetske berze i svake sekunde vidite njegovu trenutnu vrednost u odnosu na bilo koju valutu. A takodje mozete videti i koliko je zlato vredelo ranijih godina cak i pre 50 godina. A cena dnevnice kako se menjala tokom godine takodje imate na sajtu narodne banke srbije.

Naravoucenije zlato je zlato tada i sada a ono sta je razlicito od onda je to sto je novac izgubio na vrednost jer ga besomucno stampaju. Naravno mislim na evro i dolar i ostale svetske valute. Zakljucak je da kupujete zlato ako zelite da vam imovina ne izgubi na vrednosti. Naravno pri tome ne mislim na zlatne ogrlice, prstenje i ostali nakit vec mislim na investiciono zlato koje ne podleze porezu. Investiciono zlato je cisto zlato bez primesa a nakit je oko 60% zlato a 40% neki bezvredan metal a sa druge strane nakit je skuplji zbog poreza i zbog enormne ugradnje zlatara pa kad zelite da prodate nakit dobijete samo mrvizu onoga koliko ste platili nakit. A kad prodajete investiciono zlato nema toga.

Medjutim tu postoji jos jedna stvar neko ce reci pa cekaj i te 2002 godine ja sam mogo da kupim slicnu kolicinu robe kao danas kako prehrambene tako i neke druge robe. To jeste tacno a sto znaci da je tada i roba bila vrednija a danas su i robu devalvirali pa kad proizvodite nesto onda dobijate novac toliko da mozete kupiti daleko manje zlata nego ranijih godina. E sad zasto je i roba izgubila na vrednosti mozemo da nagadjamo mozda zato sto je proces proizvodnje napredovao sada se manje ulaze u trosove proizvodnje jer ima vise robota i automatike aa sto se tice poljoprivrednih proizvoda i tu je dosta napredovala tehnika jer ima sad vise hormona koje se daju zivotinjama pa brze porastu i nabiju kilazu, veci traktori jaci traktori vise vrsta mehanizacije, otrovniji i jaci herbicidi pesticidi pa su rinosi veci a kad ima vise roba na trzistu njihova vrednost pada itd itd.
roba nije izgubila na vrednosti, pre SNS-a si mogao da zivis od prosecne plate...
 
zlato je precenjeno

vredi kod kontakata u elektroindustriji i jos ponegde

ljudi kao vrane vole sjajne stvarcice ali bitno je ono sta je potrebno
evo ja cu gajim musmule i pomoci bombi, korupcije, pretnji, ubijanjem............naterati svet da stavi cenu musmule 1 milion evra za kilo.Naravno, ubicu svakog ko, pored mene, bude proizvodio musmule.
 
Oko 75% godisnje proizvodnje zlata zavrsi u nakitu, a oko 1/3 ukpno iskopanog zlata na planeti ikada do sada se nalazi u nakitu u Indiji.

Sto se tice investicionog zlata - to jeste najbolje ulaganje, posle nekretnina.

Imam neko investiciono zlato sto sam dobio na poklon, i to cuvam iz sentimentalnih vrednosti, ali licno sve sto zaradim, ulazem iskljucivo u nekretnine.
Nema bolje.
brzo se oslobodi nekretnina jer cim dodje neko drugi posle vucica uvesce zakon da ko ima vise od 1 stana na svoje ime ima da PLACA POREZ 10 PUTA VECI NA NEKRETNINE. I SA SVAKIM STANOM VISE PLACACE EKSPONENCIJALNO VISE POREZA ZA SVAKI STAN. ZA ZLATO NEMA POREZA MOZES DA GA IMAS 1 TONU DRZAVI NISTA NE PLACAS. Vucic danas ne oporezuje visak stanova u posedu jer mafijasi danas peru pare preko isgradnje zgrada i nekretnina i zato ali kad dodje nova garnitura vlasti prvo sta ce da urade udarice na one koji poseduju vise od jednog stana na svoje ime sto je i normalno.
 
brzo se oslobodi nekretnina jer cim dodje neko drugi posle vucica uvesce zakon da ko ima vise od 1 stana na svoje ime ima da PLACA POREZ 10 PUTA VECI NA NEKRETNINE. I SA SVAKIM STANOM VISE PLACACE EKSPONENCIJALNO VISE POREZA ZA SVAKI STAN. ZA ZLATO NEMA POREZA MOZES DA GA IMAS 1 TONU DRZAVI NISTA NE PLACAS. Vucic danas ne oporezuje visak stanova u posedu jer mafijasi danas peru pare preko isgradnje zgrada i nekretnina i zato ali kad dodje nova garnitura vlasti prvo sta ce da urade udarice na one koji poseduju vise od jednog stana na svoje ime sto je i normalno.

Odakle ti ideja da ulazem u nekretnine u Srbiji? 😁😁😁
Nisam izgoreo po glavi - niko sa 2 promila mozga ne ulaze cent u drzavu u vlasnistvu kriminalaca.
 
neko sa strane od nasih okupatora ne zeli da srbi imaju zlato i bogatstvo vec zele da smo siromasni zato ne daju da se napravi trgovina na svakom cosku sa zlatom.
Dobro. Ajde sada, posto si ti stari, dobri i svima ovde poznati racundzija, izracunaj rezerve zlata NBS danas i recimo iz tog doba koje pominjes, pre 20dina.
Koja je razlika, ima li ih vise.. ili manje...? :cool:
 

Back
Top