20 najvažnijih stilova uređenja enterijera koje treba znati

Poruka
7.293
(izvor: mydomaine.com)

Neki stilovi uređenja enterijera mogu biti samorazumljivi. Ali mnogi od najtraženijih i najuticajnih stilova uređenja poslednjih nekoliko godina zahtevaju malo više objašnjenja... i kada novi izgled pozajmljuje od drugih, već ustaljenih stilova ili osvežava neki voljeni klasik - stvari postaju još složenije.

Ako se mučite da razlikujete minimalistički enterijer od srednjovekovnog, tu smo da pomognemo. Iako granice nisu uvek tako jasne, postoji nekoliko osnovnih principa svakog stila uređenja enterijera koji vam mogu pomoći da prepoznate čak i najeklektičniji dom.

Umeti prepoznati svaki stil uređenja enterijera nije samo lukava zabava - već, to vam može pomoći i da definišete vlastiti lični stil i potražite više onoga što vam se sviđa. Takođe vam može dati mogućnost da mešate i kombinujete u skladu sa svojom intuicijom i osećajima i da odbacite neke oznake - ako to zahteva vaš lični stil. Naravno, ovi stilovi i trendovi se brzo menjaju iz meseca u mesec, tako da uvek ima nešto novo za naučiti. A ako izmislite neki novi stil samo za sebe, slobodno mu dajte ime - možda će se baš o njemu pisati sledeće nedelje.

Čitajte dalje da biste videli najvažnije stilove uređenja enterijera koje treba znati, sa njihovim ključnim karakteristikama i uvidima dizajnera koje volimo.
 
1. Tradicionalni

slika.jpg


Iako je u poslednjih nekoliko godina uglavnom ustupio mesto opuštenijim stilovima, tradicionalni dizajn prolazi kroz renesansu i ponovo se zaljubljujemo u dostojanstvene prostorije i prelepe antikvitete.

Nije teško zaključiti da je tradicionalni dizajn inspirisan - pogodili ste - tradicijom. Konkretno, tradicijama enterijera Evrope 18. i 19. veka, ali u vremenski neutralnom pristupu. Simetrija, harmonija i nenametljiva elegancija su određujuće osobine.

Klasični nameštaj, složeni detalji i bogate boje obiluju u tradicionalnim enterijerima, rezultirajući odlučno formalnim, ali funkcionalnim prostorima. Arhitektura je još jedan važan element, sa detaljnim završnim radovima poput krunskih lajsni i lamperije koje imaju značajnu ulogu.
 
2. Maksimalizam

slika.jpg


Jedno od osnovnih pravila dizajna enterijera je uvek "uređujte, uređujte, uređujte" - ali to treba uzeti s rezervom. "Uređujte, uređujte, uređujte" - osim ako ste u dubini duše maksimalista. "Više je uvek više", kaže dizajner i osnivač Andrew Martin-a, Martin Waller. "Slojevito kombinujte teksturu i uzorke kako biste uneli uzbuđenje u dom - više tepiha, više umetnosti, više predmeta."

Ovaj stil bez ograničenja se sastoji od mešanja hrabrih uzoraka, jarkih boja, neočekivanih tekstura i još mnogo toga, stvarajući vihor u tehnici boja koji oduševljava čula i uvek ostavlja neki novi detalj koji treba primetiti. Kada je u pitanju maksimalizam, postoji vrlo malo pravila, ali uvek smatramo da je tapeta dobar početni korak jer odmah podiže enterijer na viši nivo, a da ga prostorno ne zagušuje.

Naravno, postoji razlika između "maksimalističkog" i "preopterećujućeg". Potrebno je neko uređivanje, ali se ono mnogo više oslanja na intuiciju i impuls. Obavezno se povremeno udaljite i sagledajte prostor kao celinu. Ili još bolje, napravite fotografiju kako biste sebi dali dozu nepristrasnosti i udaljenosti, što će vam omogućiti da vidite da li maksimalistički stil funkcioniše u vašem domu.

Brzi savet: Niste sigurni da li možete da postignete ovaj izgled? Pokušajte da počnete u malom prostoru, poput gostinjske sobe ili hodnika, kako biste ograničili kvadratnu površinu koju treba da ukrašavate.
 
3. Minimalizam

slika.jpg


Na suprotnom kraju spektra imamo minimalizam - istinsku filozofiju dizajna "manje je više" koja ostavlja snažan utisak sa svetlim, čistim prostorima koji minimalizuju nered i često imaju hiper-stegnutu paletu boja sa prigušenim neutralnim tonovima ili čistim crno-belim kombinacijama.

Iako minimalistički stilovi često uključuju nagoveštaje srednjovekovnog modernog ili skandinavskog stila, ovaj izgled se više odnosi na ono što nije prisutno. Napomena: Očekujte da ćete povući veliku Marie Kondo u svoj dom ako se nadate da ćete postići ovaj izgled. Ono što ostaje kao otvoreno za tumačenje je - šta ga to čini tako svestranim, pa da čak i tradicionalisti mogu biti deo ovog trenda.
 
4. Savremeni dizajn

slika.jpg


Nemojte ga mešati sa drugim modernim stilovima dizajna, savremeni enterijeri su potpuno trenutni, dok se moderno može odnositi na sve progresivno u poslednjih nekoliko decenija - na primer, srednjovekovni moderni ili moderni seoski stil.

Ključni elementi savremenog dizajna se mogu svesti na jednostavnost, čiste linije, suptilnu sofisticiranost i svesno korišćenje teksture. On bez napora spaja klasične, vremenski neutralne elemente sa veoma modernim komadima. To je takođe prirodno minimalistički stil koji nikada ne sme delovati prenatrpano, zagušljivo ili zastarelo. Većina savremenih prostora će se držati opšte crne, bele i neutralne palete boja, povremeno koristeći hrabre akcentne boje kako bi stvorili jak kontrast. Takođe, postoji karakteristično prisustvo snažnih vizuelnih linija, bilo da su ravne ili zakrivljene.
 
5. Novi tradicionalni

slika.jpg


Takođe poznat kao moderni tradicionalni stil, ovaj stil donosi svežu preokrenutu verziju starog stila. "Vidimo da se domovi zaista poštuju istorijski na svež i inspirativan način", kaže dizajnerka Luz Perez Brown. Iako sam pojam "tradicionalno" može zvučati staromodno i dosadno, način na koji dizajneri i vlasnici domova preuzimaju ovaj termin zaista govori o ljubavi prema prošlosti i pogledu ka budućnosti.

"Povezivanje čistih linija sa prelepim antikvitetima, ukrasnim lajsnama i vintaž umetničkim delima... Sve što su naši dedovi i bake imali ponovo je novo, a ta bogata kultura se besprekorno prepliće sa našim okruženjem", objašnjava Perez Brown.
 
6. Tranzicioni

slika.jpg


Kao kombinacija stilova, tranzicioni dizajn je onaj koji možda čak ni ne shvatate da koristite u svom domu. U osnovi, tranzicioni stil je spoj tradicionalnog i savremenog dizajna. Drugim rečima, kombinuje staro sa novim kako bi postigao elegantne, udobne i vremenski neutralne enterijere.

Kako se ta kombinacija tačno postiže? Uopšteno, tranzicioni prostori su opremljeni sofisticiranim nameštajem koji spaja klasične, meke linije sa udobnošću modernih komada. Paleta boja je više moderna, sa čistim, neutralnim bojama koje stvaraju osnovni sloj, a meke pastelne ili bogate zemljane nijanse se umereno uključuju kao akcenti. Kontrast se postiže kroz upotrebu različitih tekstura ili tonova.
 
7. Srednjovekovni moderni

slika.jpg


Trend koji večno ostaje, srednjovekovni moderni stil osvaja naša srca sada i zauvek - ali takođe je zanimljivo videti kako se ovaj izgled menja i prilagođava vremenu.

"Primećujem da sve više ljudi traži srednjovekovni moderni stil", kaže dizajner Joshua Jones. Ali ovo nije srednjovekovni moderni stil vaše bake, objašnjava on. "Često žele da ovaj stil kombinuju sa boemskim ili glamuroznim osećajem kako bi odrazili svoje ličnosti. Može biti hrabar i zabavan ili lagan i prozračan."

Ono što volimo kod ovog izgleda, koji se odlikuje geometrijskim i talasastim oblicima poput štapićastih nogara i nameštaja u obliku "amebe" ili "bubrežnog zrna", i toplim tonovima drveta, jeste njegova prilagodljivost. "Ovaj stil je idealan za starije domove ili za one koji cene retro nameštaj i dodatke", kaže Jones.
 
8. Art deko

slika.jpg


Obično karakterisan zaobljenim oblicima, raskošnim tkaninama i bogatim dragocenim tonovima istaknutim mesingom, deko stil je prošao kroz transformaciju poslednjih godina, ponovno se pojavljujući na način koji deluje modernije i manje kao devedesete.

"Korišćenje zaobljenih oblika je jasan povratak koji se pojavljuje na moderniji način", objašnjava Robin Strickler. "Kod nameštaja, vidimo presvučene komade poput sofa, šezlonga i čak klupa dizajniranih sa asimetrijom i krivinama, umesto pravih linija. To stvara mirniju energiju - oponašajući talase i krivine - i čini da se osećamo prijatnije i intimnije." Klub stolice sa talasastim oblicima poput ovih prikazanih ovde su karakteristične za art deko stil.
 
9. Skandinavski

slika.jpg


Duboko ukorenjen u određenom području - tačnije Danskoj, Švedskoj i Norveškoj, mada se ponekad Finska pa čak i Island širokogrudo uključuju kada se govori u širem kontekstu - ovaj estetski pravac preferira čiste linije, savijeno drvo i druge prirodne materijale, te elegantno i suptilno naglašavanje umesto očiglednih prikaza.

"Skandi" prostori verovatno će imati neke od poznatih nordijskih dizajnerskih ikona o kojima ste čuli, od Eena Saarinena sa njegovim stolovima u obliku lala do Hansa Wegnera sa njegovim blago zakrivljenim stolicama sa stilizovanim kosturom ptice, i da, čak i nekoliko dobro postavljenih IKEA predmeta (bez stida - volimo tu švedsku megaprodavnicu).
 
10. Moderna seoska kuća

slika.jpg


Krivicu svalite na Joanu Gejns - nijedan popis najpopularnijih stilova uređenja enterijera nije potpun bez pominjanja moderne seoske kuće. Uključujući rustične elemente na svež i prozračan način, ovaj izgled je postao pravi hit zbog svoje domaćinske i gostoljubive atmosfere... i zbog svoje nagrade jednostavnijem načinu života.

"Brzi ritam i užurbanost na koju smo navikli teraju našu generaciju da žudi za sporijim, namerenijim načinom života", kaže Perez Braun. "Stil seoske kuće omogućava da mirna priroda prostruji unutra sa svojim blagim neutralnim zemljanim tonovima, prirodnim materijalima i neobaveznim arhitektonskim stilom punim tekstura."
 
11. Boemski

slika.jpg


Svetski putnici i mame biljaka, ovo je za vas. Boemski stil favorizuje slojeve raskošnih tekstila sa udaljenih destinacija, poput ručno tkanih marokanskih tepiha koji se preklapaju sa japanskim blok otiscima i čak malim jastucima od malijskih blatnih tkanina. Očekujte da vidite mnogo prirodnih materijala, tapiserija, makrame saksija prepunih bujnog zelenila - trend opsesije biljkama nalik džungli veoma se dobro uklapa u boho prostor - i metala poput mesinga i bakra sa patinom koja nosi obeležja dugog korišćenja.

Autentičnost je ključna ovde, pa sve što izgleda kao da je pronađeno na buvljaku na nekoj dalekoj destinaciji je dobrodošlo u ovom udobnom, kreativnom stilu.
 
12. Skandifornijski

slika.jpg


Šta se dešava kada se spoje dva tražena stila? Čista magija. Kombinacija skandinavskog i kalifornijskog stila, ovaj dizajn enterijera brzo se penje na lestvici popularnosti ovih dana.

"Ovaj stil je kombinacija priobalnog, industrijskog, boemskog i srednjovekovno modernog stila sa nekim skandinavskim elementima, sa fokusom na stvaranje svetlog i umirujućeg prostora", objašnjava dizajner Joshua Jones. "Uobičajeni završni detalji ovog posebnog stila su svetli tonovi drveta, crni metal, mesing i jastuci sa teksturisanim dezenima, postavljeni nasuprot nameštaja svetlijih tonova tkanine" - što znači mnogo elemenata koje već volimo iz njihovih odgovarajućih stilova. "Idealan je za one koji vole neutralne boje, ali takođe žele miran i opuštajući prostor, bez dosade", dodaje on.
 
13. Pustinjski moderni

slika.jpg


Pustinjski moderni izgled pozajmljuje elemente boho i eklektičnih stilova, ali uključuje zemljane teksture poput gipsa, gline i kamena, zajedno sa geometrijskim i organskim oblicima, kako bi izazvao atmosferu koja podseća na pustinju.

Dizajnerka Lauren Nelson trenutno smatra da su nekolicina ovih elemenata neodoljivi. "Volim upotrebu organskih oblika u dodacima", kaže ona. "Oni mogu zaista uneti život u inače dosadne police sa knjigama ili kamin - posebno volim ručno izrađene keramičke vaze i punjenje njih granama koje pružaju vizuelni interes."

Ovde ona savršeno uparuje keramiku, koja je savršeno nesavršena, sa geometrijskim printom koji ima blagi uticaj srednjeg veka i Memfisa - još jedna uobičajena tema u ovom estetskom stilu.
 
14. Eklektični

slika.jpg


Umetnički, kreativan i slobodnog duha, eklektični stil je ponekad teško karakterisati zato što koristi pomalo od svega - ali tu leži njegova magija. Kombinujući i suprotstavljajući nameštaj iz različitih perioda i tradicija, uz upotrebu boje i obilje ličnosti, domovi u eklektičnom stilu jednostavno pružaju trenutan uvid u istoriju doma i vlasnika, kako ističe Lily Braun.

"Očuvanje i isticanje istorijske arhitekture i elemenata u domu, uz suprotstavljanje oštrih, čistih linija, stvara prekrasan balans forme i detalja", objašnjava ona. "Promišljeni unos boje dodaje slojevima i stvara jedan intrigantan prostor koji prepoznaje i prošlost i sadašnjost."

Brzi savet: Koji je najbolji način da postignete ovaj stil kod kuće? Zaboravite pravila i jednostavno sakupljajte stvari koje vam privlače pažnju - nema potrebe za njihovim usklađivanjem.
 
15. Šik engleske seoske kuće

slika.jpg


Ovaj izgled je sofisticiraniji i elegentniji od prošlih trendova "shabby chic" stila. Inspirisan sličnim izvorima inspiracije, ali unosi novi život u klasične tkanine, uzorke i siluete tako što ih meša na jedinstven način. Očekujte da vidite sitne cvetne dezene pored antiknih komada i raskošne materijale u buketu ženskih nijansi.

"Još uvek sam privučena (i oduševljena) klasicima poput presvučenog nameštaja sa kanalima i istorijskih cvetnih dezena koji su prebojeni ili promenjene veličine", kaže dizajnerka Liz Caan iz Bostona. "Postoji nešto utešno u prošlosti sada - poznato je i familijarno, zato sam oduševljena ažuriranim šintesima koje mogu koristiti za krpljenje, glamuroznim kanalnim presvlakama, prirodnim materijalima poput pruća i ratana koji možda trenutno vladaju trendom, ali su izdržali test vremena i zahtevaju veštinu tkanja i oblikovanja, kao i ručno oslikanim tapetama i blokiranim tkaninama baziranim na istorijskim uzorcima."

Iako je ovaj izgled očigledno ženstven, mnogo je manje nežan od svojih prethodnika zahvaljujući eklektičnom nizu printova i hrabrim kombinacijama boja.
 
16. Moderni primorski

slika.jpg


Dizajn priobalja je prešao dug put od iznajmljivanja smeštaja za odmor na plaži usredsređenih na školjke iz vaše mladosti. Umesto toga, današnji enterijeri inspirisani plažom fokusiraju se na prenošenje prozračnih i umirujućih vibracija morske obale.

Ne treba da čudi što se moderni primorski enterijeri često oslanjaju na čistu, belu osnovu sa slojevima plavih boja inspirisanih morem i nebom, kao i zemljanim smeđim i zelenim tonovima. Ukupan utisak treba da bude čist i svetao - oličenje svežeg, slanog vazduha.

Kao što su boje inspirisane prirodom, tekstil i nameštaj u primorskom dizajnu takođe su prirodnog tipa. Materijali poput drveta, jute, lana, pamuka i stakla su uobičajeni. Ali šta je možda najvažniji element modernih primorskih enterijera? Svetlost. Mnogo, mnogo predivne, prirodne svetlosti.
 
17. Novi Mediteran

slika.jpg


Obalni, ali sa izrazitim obrtom, ovaj izgled se odnosi na teksturu - često u obliku gipsanih zidova i organskih, prirodnih završnih obrada.

"Jedan od trendova koji me najviše oduševljava je završni sloj zida od krečnog maltera", kaže dizajnerka Jessie Yoon. "Zemljani, mekani zidovi stvaraju slatku iluziju da se nalazite negde pored Mediteranskog mora. Dodajte nameštaj napravljen od prirodnih materijala poput pruća, kamena, recikliranog drveta, drva s prirodnim rubom i opranog lana da biste upotpunili izgled." To je poput dalekog odmora na plaži koji možete doneti sa sobom u svoj dom.
 
18. Naturalistički

slika.jpg


"Primećujemo da naši klijenti sve više gravitiraju ka naturalizmu", kaže Majkl Koks. "Organska osnova koktel stola od naplavljenog drveta je jedan od najočiglednijih elemenata, ali upotreba prirodnih i organskih tkanina poput ručno tkanog pamuka i ručno tkanog vunenog materijala suptilno doprinose opuštenoj atmosferi koju smo želeli postići za ovu kuću na obali."

Iako postoji sve veće interesovanje za prirodne teksture, ovo ide korak dalje naglašavajući kontrast i nesavršenost u svakom elementu. "Čak je i ideja recikliranja u modi predstavljena sa vintaž stolicama koje smo presvukli prirodno obojenom kožom", napominje Koks.
 
19. Jugozapadni

slika.jpg


Ako vam treba više dokaza da američki jugozapad doživljava značajan trenutak u dizajnu, ne morate dalje tražiti. Braun primećuje da je stil koji naziva "Jugozapadna duša" poslednji trend na koji treba obratiti pažnju.

"Izlazimo iz faze '50 nijansi sive' u dizajnu enterijera i prihvatamo boje i teksture na avangardan način", kaže ona. "U dizajnu i modi dolaze do izražaja uzorci i palete jugozapada, a rezultat je razigran i seksi enterijer koji definitivno održava stvari interesantnim." Uzorci i tekstili inspirisani jugozapadom mešaju se sa sirovim drvetom i detaljima iz sredine veka stvarajući eklektičnu atmosferu sa puno personalnosti.
 
20. Industrijski

slika.jpg


Industrijski stil vam je verovatno već prilično poznat. Inspirisan visokim fabrikama kasnog 19. i početka 20. veka, to je estetika dizajna koja prvo uzima u obzir funkcionalnost, a zatim oblik.

Elementi koji se obično povezuju s industrijskim dizajnom su, naravno, grubi građevinski materijali kao što su nedovršene cigle, izložene cevi i metal, istrošeno drvo i uglačani beton. Arhitektonski, ovi prostori često imaju visoke plafone, ogromne prozore i otvorene planove. Boje se obično kreću ka neutralnim, sa svetlim zidovima i tamnijim, muževnijim nameštajem.

Zanimljiva stvar koju treba primetiti kod industrijskog dizajna je kako se suptilno uvukao u skoro svaki drugi stil. Kada našim enterijerima gotovo neizostavno „nešto nedostaje“, često je rešenje dodavanje nekog oštrog, industrijskog elementa.

________________________
(izvor: mydomaine.com)
 
Ljudi kupuju i uredjuju ono što im se svidja ili ako vide kod nekoga pa eto, i mi bismo tako isto.
A kako se taj stil uredjenja zove, sumnjam da to znaju široke mase..
Gledajući sve ove stilove uredjenja po slikama bih se opredjelio za recimo;
-tranzicioni
-elektični
-naturalistički i donekle novi tradicionalni..

Kako će to na kraju izgledati zavisi od mnogo toga.. samog izbora namještaja, veličine i rasporeda stambebe površine a i samog načina kako to sve posložiti i ukombinovati. Neko zbog skromnih mogućnosti ipak uredi lijep i prijatan ambijent, pa tako ako nemaš ukusa ili stila, ne vrijedi.
 
Ljudi kupuju i uredjuju ono što im se svidja ili ako vide kod nekoga pa eto, i mi bismo tako isto.
A kako se taj stil uredjenja zove, sumnjam da to znaju široke mase..
Gledajući sve ove stilove uredjenja po slikama bih se opredjelio za recimo;
-tranzicioni
-elektični
-naturalistički i donekle novi tradicionalni..

Kako će to na kraju izgledati zavisi od mnogo toga.. samog izbora namještaja, veličine i rasporeda stambebe površine a i samog načina kako to sve posložiti i ukombinovati. Neko zbog skromnih mogućnosti ipak uredi lijep i prijatan ambijent, pa tako ako nemaš ukusa ili stila, ne vrijedi.
I meni se sviđaju tranzicioni i naturalistički.. ali ja volim i one seoske.. :)

Inače, mislim da je ovo sve samo generalni opis.. a da ipak svaki čovek složi sebi dom onako kako mu najviše prija.. prema sopstvenoj ličnosti.. i, naravno, u skladu sa mogućnostima..
 

Back
Top