144000 ko su i šta Biblija govori o njima

Znam sta pise u hriscanskom novom Zavetu, nije to problematika.

Predpostavljam da je Jovan upotrebio taj broj jer je on tada imao simboliku celine. Ako je taj broj vec postojao u tadasnjim (a i sadasnjim) matematickim proracunima vremena i geometrije, nekim jos starijim religijama, utiskivan u piramide, u masonskim simbolikama, onda Jovanovo prorocanstvo, koje je doslo dosta kasnije, nije prorocanstvo. Vi mozete reci da je djavo ranije obmanjivao ljude brojem 144000 a da je kasnije Bog otkrio da je to u stvari broj svih spasenih i da slepo i bukvalno verujete u to ili da verujete da to nije broj svih spasenih ali da su 144000 najbolji medju spasenima ili da su oni spaseni samo u poslednjoj ljudskoj generaciji. Verujte sta god hocete.

Pre ce biti da sve sto pise u Bibliji ima koren u starijim civilicazijama, ja licno sam sklon tom verovanju i da to treba izucavati a ne zmuriti i reci da je Biblija koju su ljudi cenzurisali apsolutna istina.
Naravno da ti znas cim pises o tome citirala sam zbog onih koji ne znaju da to pise u Bibliji.

144000 je broj onih koji su izabrani od Boga direktno i koji idu na nebo da bi vladali sa Hristom kao svesdtenici i kraljevi.
A Svi ostali ljudi ocekuju spasenje na Zemlji, vecni zivot i vaskrsenje...

Dakle neogranicen je broj onih koji ce dobiti spasenje.
 
Steta sto su vam piramide okultne a okultno povezujete sa djavolom. Medjutim iz mera i pozicije piramide mozemo odredi dimenzije planeta i Sunca, i njihove udaljenosti, broj pi, broj fi, presek meridijana i mnoge druge stvari. Da li vam je i to okultno ? To je cista nauka iako su sva ta merenje i matematicke konstante tek nedavno ozvanicene to su stare civilizacije vec znale hiljadama godina unazad. Piramide su verovatno gradjene jos pre Egipcana. Taj vas okultizam me malo podseca na muslimanske teroriste koji bi najvise zeleli da se piramide totalno uklone jer su djavolske.

Ako vam je piramida djavolska da li vam je onda gledanje na sat djavolsko sobzirom da je to merenje po "vavilonskom okultnom recniku" ? Vaviljonani su posmatrali astronomske periode i zbog najpravilnije deljivosti krug podelili bas na na 360 °, godinu na 360 dana (kasnije je dodato 5), mesec na 30 zemaljskih dana, dan na 24 sata ili 1440 sekundi (interesantno je sto piramida ima 144000 fasadnih blokova) i td.
 
Steta sto su vam piramide okultne a okultno povezujete sa djavolom. Medjutim iz mera i pozicije piramide mozemo odredi dimenzije planeta i Sunca, i njihove udaljenosti, broj pi, broj fi, presek meridijana i mnoge druge stvari. Da li vam je i to okultno ? To je cista nauka iako su sva ta merenje i matematicke konstante tek nedavno ozvanicene to su stare civilizacije vec znale hiljadama godina unazad. Piramide su verovatno gradjene jos pre Egipcana. Taj vas okultizam me malo podseca na muslimanske teroriste koji bi najvise zeleli da se piramide totalno uklone jer su djavolske.

Ako vam je piramida djavolska da li vam je onda gledanje na sat djavolsko sobzirom da je to merenje po "vavilonskom okultnom recniku" ? Vaviljonani su posmatrali astronomske periode i zbog najpravilnije deljivosti krug podelili bas na na 360 °, godinu na 360 dana (kasnije je dodato 5), mesec na 30 zemaljskih dana, dan na 24 sata ili 1440 sekundi (interesantno je sto piramida ima 144000 fasadnih blokova) i td.
Piramide nemaju veze sa okultnim a Bog i Biblija su protiv okultizma.
 
Arianna ti kazes da Piramide nemaju veze sa okultnim a po prezviterovom komentaru se da zakljuciti da su piramide okultne, da li to znaci da ti i prezviter ne pripadate istoj verskoj zajednici ?

Može da bude ali i nemora. Jer merenje prema stranicama piramide i orjentacija prema dužini i širini određenog objekta nije u duhu Svetog Pisma jer se Bog nikada ne služi tim sredstvom. Šta više u Bibliji je zabranjeno sve što je okultnog karaktera pa jednostavno Jovan nije mogao da se služi tim jezikom koji je u suprotnositi sa duhom Pisma. Taj broj nema veze dakle sa izračunavanjem stranica Piramide...
 
Arianna ti kazes da Piramide nemaju veze sa okultnim a po prezviterovom komentaru se da zakljuciti da su piramide okultne, da li to znaci da ti i prezviter ne pripadate istoj verskoj zajednici ?

Sama piramida kao građevina je samo građevina ali računanje proročanstava prema uglovima Piramide, pridavanje značaja tim merama, što su osnivači nekih novih verskih zajednica tokom XIX veka nažalost radili, jeste okultno. Jer Bog nije koristio takav način da ljude uputi na svoja proroštva. Jednstavno takav vid duhovnosti zasnovan na ovim proračunima je pogrešan. Zato sam i rekao da apostol Jovan nije mogao koristiti taj jezik u pisanju apokalipse i broja doslovnih Jevreja 144000.
 
Sama piramida kao građevina je samo građevina ali računanje proročanstava prema uglovima Piramide, pridavanje značaja tim merama, što su osnivači nekih novih verskih zajednica tokom XIX veka nažalost radili, jeste okultno. Jer Bog nije koristio takav način da ljude uputi na svoja proroštva. Jednstavno takav vid duhovnosti zasnovan na ovim proračunima je pogrešan. Zato sam i rekao da apostol Jovan nije mogao koristiti taj jezik u pisanju apokalipse i broja doslovnih Jevreja 144000.
Niko ne računa proročanstvo prema uglovima piramide. Samo kažem da broj 144000 i mnogi drugi su već bili poznati raznim ljudskim organicacijama pre nego što su napisali Otkrovenje.
 
Niko ne računa proročanstvo prema uglovima piramide. Samo kažem da broj 144000 i mnogi drugi su već bili poznati raznim ljudskim organicacijama pre nego što su napisali Otkrovenje.

Ok, moguće. S tim što 144000 Jevreja iz Otkrivenja nemaju nikakve veze sa tim drugim izračunavanjima

A da su drugi računali baš prema uglovima Piramide recimo neke vremenske odseke i to se predstavljajući kao hrišćani to stoji. Baš po uglovima i merama Piramida :). Razumem nehrišćane ali mi nikako ne ide hrišćanstvo i uglomer...ali ima svega.
 
Pa naravno da je moguce, Piramide su hiljadama godina starije od pisaca Otkrovenja. Ne mozemo reci da Piramide imaju slucajno bas 144000 fasadnih blokova. Matematicari su tada za izracunavanje uglova i merenje vremena koristili deljive brojeve. 144000 mozemo podeliti bez ostatka sa cak 96 raznih delioca.

Ti brojevi su se kasnije koristili u religijama i u gradjevinstvu jer je nauka i religija tada bilo simbolicno spojeno u jedno te isto. 144000 se pojavljuju i u Islamu (broj svetih koji su videli proroka Muhameda dok je bio na Zemlji) a pojavljuje se i u drugim religijama i kao simboli u tajnim organizacijama.

Ti mozes reci da to nema veze sa Otkrivenjem jer vase tumacenje Biblije bukvalno uzimas za apsolutnu istinu, mada ja ne bi bio bas toliko siguran da sam na tvom mestu.

Postoji razlog i dublji kontekst svega sto pise u "novom i starom Zavetu" i njega treba traziti u tadasnjoj znanosti i u starijim religijama odakle su pisci prepisivali simbolike.
 
Pa naravno da je moguce, Piramide su hiljadama godina starije od pisaca Otkrovenja. Ne mozemo reci da Piramide imaju slucajno bas 144000 fasadnih blokova. Matematicari su tada za izracunavanje uglova i merenje vremena koristili deljive brojeve. 144000 mozemo podeliti bez ostatka sa cak 96 raznih delioca.

Ti brojevi su se kasnije koristili u religijama i u gradjevinstvu jer je nauka i religija tada bilo simbolicno spojeno u jedno te isto.

Može biti još jednom kažem i za građevinarstvo i za "druge religije" koje koriste svoje sopstvene metode dolaska do istine.

144000 se pojavljuju i u Islamu (broj svetih koji su videli proroka Muhameda dok je bio na Zemlji) a pojavljuje se i u drugim religijama i kao simboli u tajnim organizacijama.

To za Islam nisam znao, hvala ti. Nešto sam novo naučio. Za tajne organizacije me ne čudi, naravno..masoni, iluminati, rozenkrojceri ali i neke "nove" verske hrišćanske zajednice iz XIX veka.

Ti mozes reci da to nema veze sa Otkrivenjem jer vase tumacenje Biblije bukvalno uzimas za apsolutnu istinu, mada ja ne bi bio bas toliko siguran da sam na tvom mestu.

Evo zašto sam ja siguran. Ponoviću. Biblija je otkrivenje Božije. Bog u Bibliji strogo osuđuje magiju, okultizam, paganizam, spiritualizam i sve okultne radnje. Pošto je celo Pismo od prve do poslednje strane u tom duhu teško možemo zamisliti da recimo sveti apostol Jovan koristi "tajne" simbole iz okultnog. Biblijski princip otkrivenja Božije volje je direktan a kada se govori o proročanstvima onda se koriste ponekada simboli koji vremenom postaju jasni. Ali nikada nije princip da se koriste okultni simboli ili preuzimanje iz mističnih kultova simbola da se opisao Božiji put.

Zato znam da broj 144000 Jevreja je doslovan i nije preuzet iz mističnih kultova. Ko razume "duh" Biblije svakako će razumeti iz kog izvora ona koristi simbole.

Postoji razlog i dublji kontekst svega sto pise u "novom i starom Zavetu" i njega treba traziti u tadasnjoj znanosti i u starijim religijama odakle su pisci prepisivali simbolike.

Upravo, simbolika Pisma je jedinstvena i originalna. Ona ne duguje svoje preuzimanje ni od kuda drugde osim iz Božijeg neposrednog otkrivenja. Pre će biti i jeste da su kultovi i religije preuzele simbole iz izvorne prvobitne religije (kada Pismo nije bilo zapisno ali se usmenom predajom to znalo) samo ih izokrenule na svoj način :).
 
Nema razloga zasto se sad vatas za okultizam osim ako su ti drevna znanja, matematika, astronomija i gradjevinstvo (piramide) okultni a to je vec fanatizam. Definija okultizma je skriveno znanje to jest znanje koje nije tek tako dostupno sirim narodnim masama i to su religije cenzurisale i oznacile kao nesto negativno da bi mogle lakse da manipulisu tim istim sirim narodnim masama. I zato ti imas strah od okultnog i to mesas sa djavolskim. Ko hoce da zna malo vise treba da se potrudi.

Kazes da su kultevi i religije preuzele simbole iz prvobitne religije, odakle onda znaju za 144000? Za prorocanstva se ne moze znati pre nego sto su nastala, osim ako nisu prorocanstva, ne ? Ja pretpostavljam da postoje i neka religiozna prorocanstvo koja su narucena od strane mocnih udruzenja da bi ista ta prorocanstva kasnije i sproveli.
 
Nema razloga zasto se sad vatas za okultizam osim ako su ti drevna znanja, matematika, astronomija i gradjevinstvo (piramide) okultni a to je vec fanatizam. Definija okultizma je skriveno znanje to jest znanje koje nije tek tako dostupno sirim narodnim masama i to su religije cenzurisale i oznacile kao nesto negativno da bi mogle lakse da manipulisu tim istim sirim narodnim masama

Ja govorim sa aspekta biblijske religije da je to okultizam tj. ono što je "van" sfere otkrivenja koje daje Bog. Upravo ova definicija koju su naveo da je to "skriveno znanje" koje jeste osnova skoro svih vanbiblijskih religija je suprotno duhu otkrivenja Boga. Inače pogledaj Biblijsku definiciju Božijeg otkrivenja..navešću dva stiha:

"Nisam govorio tajno ni na mračnom mestu na zemlji, nisam rekao semenu Jakovljevom: Tražite me uzalud. Ja Gospod govorim pravdu, javljam šta je pravo". Isaija 45,19.

Gospod nikada ne govori tajno da samo izvesni mogu da ruzumeju već svima da svi mogu da razumeju i kao drugo nekoristi "mračna mesta" ili skrivene odaje kao što je karakteristika za sva tajna društva, zatamnjena mesta ili odaje sa određenim tzv. svojim sakramntima šta već koriste već Bog otkriva sve, za svakoga i to javno.

"Pristupite k meni, čujte ovo: od početka nisam govorio tajno; otkako to bi, bejah onde; a sada Gospod Gospod posla me i Duh Njegov". Isaija 48,16

I ovde Gospod svoje istine ne govri tajno na tajnovitim mestima..On svima objavljuje i ukazuje na vreme buduće događaje ili svoju volju.

Još jedna veoma, veoma, veoma bitna stvar..moramo samo ovo podvući a to je sledeće: Bog je taj koji prvi pokreće koji poziva a ne mi. Ne potiče od nas otkrivenje tipa..mi to tražimo a Bog onda otkriva..već On je taj koji otkriva i nas poziva. Postoje neke verske zajednice hrišćanske koje recimo se bave prizivanjem Duha Svetoga da siđe na vernike..dešavaju se čudni događaji ali Božiji princip nije takav..On je taj koji će odrediti kada će duh proroštva ili duh otkrivenja siži na verujućeg a ne naše da prizivamo. Dakle, suština je u sledećem. Inicijativa je Božija a ne naša. Naše je da pitamo šta je tvoja volja Bože da činim a ne da kažem Bogu ja hoću to i to...osposobime za to.

Zato tajna društva su okultna jer kao prvo prizivaju "otkrivenja" samoinicijativno i takođe smatraju da postoje "tajna" znanja nenamenjene svima inicirajući ih lično iako Bog svima nudi isto otkrivenje kada postoji želi da upozori na nešto. Da to je i gnosticizam..ono o čemu pričaš ili Hermetizam. Ono je sve suprotno Božijem načinu otkrivenja u Pismu. Zato je pogrešno.

Kazes da su kultevi i religije preuzele simbole iz prvobitne religije, odakle onda znaju za 144000?


Ne, negovorim ovde o 144000 već o drugim stvarima. Naravno da jesu. Može se pokazati. Broj 144000 se odnosi na Jevreje koji će biti ubrojani u ovu grupu na kraju vremena.

Ja pretpostavljam da postoje i neka religiozna prorocanstvo koja su narucena od strane mocnih udruzenja da bi ista ta prorocanstva kasnije i sproveli.

Pa postoje kod tajnih organizacija određenih planiranja to sigurno. Recimo Albert Pajk, najpoznatiji mason XVIII-XIX veka je predvideo svetske ratove sa određenim ciljem. I ne samo on već i drugi imali su slična predviđanja. Narqavno njima rukovodi druga sila ne Božija koja planira a zatim daje informacije premda može i da omane ako Bog stane na put takvim scenarijima. Inače te duhovne sile podnebesja kao ih Biblija naziva mogu da predvide u detalje šta će biti za 1000-2000 godina..ne zato što znaju kao Gospod unapred sve već zato što mogu da predvide sve događaje svojim neverovatnim umom. Tako odeš ko vračare i ona ti kaže biće to i to.. i bude. Kako zna? Tako što je inpirisana ovim duhovima koji "predviđaju" budućnost na osnovu materijala kojim raspolažu..jer su inteligencija koji za nas prevazilazi moć poimanja. Ljudi zbog toga često brkaju ovakve stvari sa Bogom jer eto zna..ne to je prevara. Tako i za sve ostalo i druga tajna društva svakako imajući kontakt sa ovim silama imaju "ogromna" znanja o budućnosti misleći da je to od Boga.
 
Nisi odgovorio odakle su ljudi znali za 144000 pre Otkrivenja? Govoriš samo kako Bog objavljuje javno, međutim to je meni neozbiljna izjava jer ja sve religije stavljam u isti koš. Po meni Biblija nije Božija nego ljudska. Sve religije imaju deo za javnost i deo iza zatvorenih vrata i povezane su mnogo više nego što ti veruješ. Na taj način je i Biblija bila izdata, pretrpela je veliku cenzuru i 90% stoji pod ključem u Vatikanu.
 
Nisi odgovorio odakle su ljudi znali za 144000 pre Otkrivenja?

Mislim da sam odgovorio :). Kažem za 144000 ne kažem da je preuzeto od hrišćana kada su upitanju dimenzije piramida itd...samo napominjem da su neke druge stvari preuzete..o tome se može govoiriti dosta. Ali isto tako napominjem da broj 144000 Jevreja nije povezan sa dimenzijama piramida jer takav vid preuzimanja nije svojstven duhu kojim je pisana Biblija. Jedno dakle nema veze sa drugim.

Govoriš samo kako Bog objavljuje javno, međutim to je meni neozbiljna izjava jer ja sve religije stavljam u isti koš. Po meni Biblija nije Božija nego ljudska. Sve religije imaju deo za javnost i deo iza zatvorenih vrata i povezane su mnogo više nego što ti veruješ.

Religije možda i dosta se mogu i složiti ali ja govorim o Božijem otkrivenju i načinu na koji On to radi. Vidi se očita razlika između načina na koji to većina ljudi zamišlja i način na koji to Bog radi.

Na taj način je i Biblija bila izdata, pretrpela je veliku cenzuru i 90% stoji pod ključem u Vatikanu.

Nema cenzure teksta jer je kod ranih crkvenih otaca i pisaca kao ranohrišćanskih spisa nepoznatih autora isti tekst od II veka kao i danas u XXI veku. Naravno, Tex Rec ako je upitanju. Upravo danas se radi na prekrajanju teksta:)..i to punom parom jer se radi na stvaranju New Age religije pa im smetaju tekstovi stari 1900 godina Novig Zaveta.
 
Govorim o tome da se masa tekstova nije našla u Bibliji, o toj cenzuri govorim, o mnogim tim tekstovima ne znamo ništa jer su namerno uništeni, neki se čuvaju u Vatikanu dalje od javnosti. Bibliju su ovi iz Rima sastavlja li, tadašnja vlast.

Kažeš da se može govoriti dosta o drugim stvarima koji su preuzeti od hrišćana. Koji su to stvari? Kolko ja znam stvar je obrnuta i kad su hrišćani došli na vlast znanje se umanjilo.

Govoriš o Božijem Otkrivenju i načinu na koji to on radi ali ti ne znaš ništa o Bogu. Ljudi koji kažu da je jedino njihovo crkveno učenje istinito a druga djavolska već u startu pokazuju da nemaju veze sa Bogom. Bog je Bog različitosti, ne postoje dve iste stvari u svemiru. Bog nikad ne bi reko "e ovo je božije a ovo djavolsko" . To govore ljudi.
 
Govorim o tome da se masa tekstova nije našla u Bibliji, o toj cenzuri govorim, o mnogim tim tekstovima ne znamo ništa jer su namerno uništeni,

Kao recimo?

Bibliju su ovi iz Rima sastavlja li, tadašnja vlast.
Kad u kome periodu su to sastavljali i koja vlast?

Kažeš da se može govoriti dosta o drugim stvarima koji su preuzeti od hrišćana. Koji su to stvari? Kolko ja znam stvar je obrnuta i kad su hrišćani došli na vlast znanje se umanjilo.

Govorim o celoj Bibliji tj. Biblijskom izveštaju o Bogu i Torah i Jevanđelje(Stari i Novi Zavet). Mnoge stvari..poput "Božanskog plurala" samo preinačenog u mnogoboštvo, pa zatim o izveštaju o stvaranju od 7 dana samo preinačeno u raznim mitologijama i povezano sa planetama koje vladaju u tim danima, zatim ideja žrtve radi otkupa od greha koje su prinosili patrijarsi u Torah Bogu dok su lažne religije preuzele isti koncept radi tobožnjeg umilostivljenja "bogova" da bi ispunili to i to te iskrivili sliku o pravoj prirodi greha i njegovim posledicama, naravno mnogi su prinosili i ljudske žrtve, priču o opštem Potopu koja je prisutna u svim civilizacijama samo izmenjene verzije itd...

Govoriš o Božijem Otkrivenju i načinu na koji to on radi ali ti ne znaš ništa o Bogu. Ljudi koji kažu da je jedino njihovo crkveno učenje istinito a druga djavolska već u startu pokazuju da nemaju veze sa Bogom. Bog je Bog različitosti, ne postoje dve iste stvari u svemiru.

Bog je dao jedno otkrivenje o Sebi pa ona druga koja su različita ne mogu biti ista sa njim jer Bog koji je pravedan i istinit ne može govoriti različito. Sada je na nama da vidimo koje je otrkrivenje istinito.
 
Aleksandrijska biblioteka sa oko 700000 persijskih, egipatskih, grickih religijski, umetnickih i naucnih knjiga unistena od hriscana 391. godine.
Kad u kome periodu su to sastavljali i koja vlast?
Prvo je krenulo sa saborima u Nikeji 325, Laodikeji 363, Hiponiji 393, Kartageni 397...gde su dodavali knjige.
Kanon Biblije koju sad imamo prvi je objedinio sa svih 66 knjiga Sveti Jerom na Latinskom 400-te godine.
Govorim o celoj Bibliji tj. Biblijskom izveštaju o Bogu i Torah i Jevanđelje(Stari i Novi Zavet). Mnoge stvari..poput "Božanskog plurala" samo preinačenog u mnogoboštvo, pa zatim o izveštaju o stvaranju od 7 dana samo preinačeno u raznim mitologijama i povezano sa planetama koje vladaju u tim danima, zatim ideja žrtve radi otkupa od greha koje su prinosili patrijarsi u Torah Bogu dok su lažne religije preuzele isti koncept radi tobožnjeg umilostivljenja "bogova" da bi ispunili to i to te iskrivili sliku o pravoj prirodi greha i njegovim posledicama, naravno mnogi su prinosili i ljudske žrtve, priču o opštem Potopu koja je prisutna u svim civilizacijama samo izmenjene verzije itd...
Tacno ali nisu preuzele od hriscana i jevreja nego obrnuto, svi ti izvestaji o bozijem stvaranju, zrtvovanju, bozanskog plurala ili singulariteta i svega ostalog su vec od ranije postojali u starijim religijama.
Bog je dao jedno otkrivenje o Sebi pa ona druga koja su različita ne mogu biti ista sa njim jer Bog koji je pravedan i istinit ne može govoriti različito. Sada je na nama da vidimo koje je otrkrivenje istinito.
To je poznata fraza svakog religijskog pratikanta ali Boga neces naci spolja vec iznutra tako da su ta pisana otkrivenja vec u startu sumnjiva. Apsolutna istina verovatno ne postoji sa obzirom da smo svi razliciti i da ne postoji dve iste stvari u svemiru.
 
Aleksandrijska biblioteka sa oko 700000 persijskih, egipatskih, grickih religijski, umetnickih i naucnih knjiga unistena od hriscana 391. godine.

Ali te knjige nemaju veze sa hrišćanstvom pa da bi te knjige mogle stati u korpus Biblije:) i to je delo rulje a ne organizovane grupe hrišćana.

Prvo je krenulo sa saborima u Nikeji 325, Laodikeji 363, Hiponiji 393, Kartageni 397...gde su dodavali knjige.
Kanon Biblije koju sad imamo prvi je objedinio sa svih 66 knjiga Sveti Jerom na Latinskom 400-te godine.

Uhhh..duga tema o tomE pisah prošle godine otprilike u ovo doba. Knjige nisu tada ni nastale ni dodate nego su na tim saborima samo potvrđene. Ali i bez tih sabora sve tekstove Novog Zaveta citiraju crkveni oci a crkva na tim tekstovima gradi doktrinu i svoj pogled na učenje Isusa i apostola. Tako da sabori nisu uveli te knjige u kanon nego se samo raspravljalo o tim knjigama koje su već kažem postojale i činile korpus Novog Zaveta na kome je crkva gradila dogmat.

Tacno ali nisu preuzele od hriscana i jevreja nego obrnuto, svi ti izvestaji o bozijem stvaranju, zrtvovanju, bozanskog plurala ili singulariteta i svega ostalog su vec od ranije postojali u starijim religijama.

Ali takođe rekoh da je ono što je zapisano u Torah(Stari Zavet) je usmeno prenošeno na više od 1000 godina:). Tako da te religije nisu starije od Biblijskog izveštaja jer taj izveštaj je postojao u usmenoj formi pre zapisivanja.

Evo jedan primer. U Egiptu je u vreme faraona Ehnatona(XV v.p.n.e) bio pokušaj da se uvede monoteizam..on je podstaknut od strane Jevreja koji su bili u Egiptu...najverovatnije kao reakcija na događaje nakon izlaska izraele iz Egipta pod Mojsijem. Ehnaton je hteo da uvede službu samo jednom bogu Atonu po ugledu na judaizam. Iako kanon Torah još nije biio sastavljen ili poznat Egipćanima Ehnaton je želeo da uvede monoteizam. Zapravo želeo je da se vrati izvornoj predstavi o Bogu.

No, i bez toga izveštaj Tore je autentičan a on govori o službi pravom Bogu od početka. Tako da kasnije nebibljske religije nastaju kasnije. Prvi koji je uveo politeizeam bio je Nevrod i njegov otac Hus koji se pominju u izveštaju o pravljenju vavilonske kule kada je Bog pomešao jezike. Stari Grci ovog Husa nazivaju Hermesom a njegovog sina Nevroda poistovećuju sa Ninusom. Evo jednog odeljka gde starogrčki pisac Higinus opisuje uzdizanje Husa, on je kod starih Rimljana poistovećen sa Merkurom(ista osoba) i njegovog opiranju službi jednom Bogu uvodeći tako službe nepoznate do tad između ostalog paganstvo:"

Vjekovima su ljudi živjeli pod vladavinom Jove (očito ne rimskog Jupitera, već hebrejskog Jehove), bez gradova i bez zakona, i svi su govorili jednim jezikom. Ali, nakon što je Merkur tumačio govore ljudi (otuda se tumači nazivaju hermeneutima), ista osoba je razdijelila nacije, zatim je počeo raskol.“ (Aleksandar Hislop, Dva Vavilona, 26).

Misli se na Biblijskog Husa jer su se u njegovo vreme i po Bibliji razdelili jezici dakel opis istih događaja i ličnosti iz Pisma samo pod drugim imenom i njegovog sina Nevroda. Kao što vidiš jezgro Biblijke priče o Potopu i razdeljivanju jezika imamo i kod drugih religija ali ovde i priznanje da su ljudi "vekovima živeli pod vladavinom Jovesa-Jehove" dakle jednog Boga a onda je nastao raskol..ili višeboštvo. Ovo je priznanje i starogrčkih pisaca koji su bili mnogošci a opet na osnovu građe koju su posedovali a to nije Biblija. Dakle potvrda Biblijske priče na drugom mestu...gde se ne bi očekivalo. :). To je ono o čemu govorim..Biblijski opis je jezgro iz kojeg su kasnije religije i spisi preuzimali i oblikovali.

To je poznata fraza svakog religijskog pratikanta ali Boga neces naci spolja vec iznutra tako da su ta pisana otkrivenja vec u startu sumnjiva. Apsolutna istina verovatno ne postoji sa obzirom da smo svi razliciti i da ne postoji dve iste stvari u svemiru.

Stvar svakog pojedinca šta želi verovati.
 
Ali te knjige nemaju veze sa hrišćanstvom pa da bi te knjige mogle stati u korpus Biblije:) i to je delo rulje a ne organizovane grupe hrišćana.
;)
Otkud znas da nemaju veze? I sta cemo sa apokrifima ? Zasto apokrifi nisu usli u Kanon kada ne znamo ni ko je tacno autor i ovih drugih knjiga koje su usle u Kanon?
Uhhh..duga tema o tomE pisah prošle godine otprilike u ovo doba. Knjige nisu tada ni nastale ni dodate nego su na tim saborima samo potvrđene. Ali i bez tih sabora sve tekstove Novog Zaveta citiraju crkveni oci a crkva na tim tekstovima gradi doktrinu i svoj pogled na učenje Isusa i apostola. Tako da sabori nisu uveli te knjige u kanon nego se samo raspravljalo o tim knjigama koje su već kažem postojale i činile korpus Novog Zaveta na kome je crkva gradila dogmat.
Sabori nisu uveli te knjige u kanon? Dobro ko je onda uveo te knjige u kanon ? Te knjige su pisane u razlicitim vremenskim razdobljima i uglavnom se ne zna ko ih je tacno pisao. Ti ces reci Pavle je pisao Pavlove poslanice, jevandjelja Isusovi ucenici, Petrove poslanice Petar ali to jos niko nije dokazao.

Ali takođe rekoh da je ono što je zapisano u Torah(Stari Zavet) je usmeno prenošeno na više od 1000 godina:). Tako da te religije nisu starije od Biblijskog izveštaja jer taj izveštaj je postojao u usmenoj formi pre zapisivanja.
Znaci oni sto su druge religije vec iskrivljeno sve znale i imale zapisano, pravi Boziji ljudi su usmeno prenosili sve dok to Jevreji nisu zapisali onako ispravno kako treba.:klap:

Evo jedan primer. U Egiptu je u vreme faraona Ehnatona(XV v.p.n.e) bio pokušaj da se uvede monoteizam..on je podstaknut od strane Jevreja koji su bili u Egiptu...najverovatnije kao reakcija na događaje nakon izlaska izraele iz Egipta pod Mojsijem. Ehnaton je hteo da uvede službu samo jednom bogu Atonu po ugledu na judaizam. Iako kanon Torah još nije biio sastavljen ili poznat Egipćanima Ehnaton je želeo da uvede monoteizam. Zapravo želeo je da se vrati izvornoj predstavi o Bogu.
No, i bez toga izveštaj Tore je autentičan a on govori o službi pravom Bogu od početka. Tako da kasnije nebibljske religije nastaju kasnije. Prvi koji je uveo politeizeam bio je Nevrod i njegov otac Hus koji se pominju u izveštaju o pravljenju vavilonske kule kada je Bog pomešao jezike. Stari Grci ovog Husa nazivaju Hermesom a njegovog sina Nevroda poistovećuju sa Ninusom. Evo jednog odeljka gde starogrčki pisac Higinus opisuje uzdizanje Husa, on je kod starih Rimljana poistovećen sa Merkurom(ista osoba) i njegovog opiranju službi jednom Bogu uvodeći tako službe nepoznate do tad između ostalog paganstvo:"

Imas i Zoroastrianizam kao monoteisticku religiju gde su pisci starog Zaveta nalazili inspiraciju i koji je prvi zaceo koncept o dobru i zlu. Po tvom principu mozemo isto reci da je Zoroastranizam stariji od Judaizma jer se usmeno prenosio pre vise od hiljadu godina pre nego je zaknjizen ;) A ako pogledamo u jos starije religije, prica o smrti i vaskrsenju je nastala u jos starijoj Sumrejkoj civilizaciji u kojoj je ukorenjen veci deo Biblije, secas se onoga "kako gore tako i dole" (to ti je simbolika o vaskrsenju)... Vaviljonani imaju svoju verziju - Istar i td a ne bi me zacudilo da su i oni imali neke monoteisticke religije. Pa onde sve one zajedno sa Gilgamesom govore o stvaranju, Egipat je takodje puno uticao na pisce starog zaveta, neki kazu da nije bilo Egipta ne bi bilo ni Biblije. No ovde govoris o monoteizmu, ruku na srce vi koji verujete u Trojstvo niste bas cisti monoteisti.




Vjekovima su ljudi živjeli pod vladavinom Jove (očito ne rimskog Jupitera, već hebrejskog Jehove), bez gradova i bez zakona, i svi su govorili jednim jezikom. Ali, nakon što je Merkur tumačio govore ljudi (otuda se tumači nazivaju hermeneutima), ista osoba je razdijelila nacije, zatim je počeo raskol.“ (Aleksandar Hislop, Dva Vavilona, 26).

Misli se na Biblijskog Husa jer su se u njegovo vreme i po Bibliji razdelili jezici dakel opis istih događaja i ličnosti iz Pisma samo pod drugim imenom i njegovog sina Nevroda. Kao što vidiš jezgro Biblijke priče o Potopu i razdeljivanju jezika imamo i kod drugih religija ali ovde i priznanje da su ljudi "vekovima živeli pod vladavinom Jovesa-Jehove" dakle jednog Boga a onda je nastao raskol..ili višeboštvo. Ovo je priznanje i starogrčkih pisaca koji su bili mnogošci a opet na osnovu građe koju su posedovali a to nije Biblija. Dakle potvrda Biblijske priče na drugom mestu...gde se ne bi očekivalo. :). To je ono o čemu govorim..Biblijski opis je jezgro iz kojeg su kasnije religije i spisi preuzimali i oblikovali.

Pa eto Grci pisu o Vavilonu a izgleda da su bili pod uticajem Biblije ili mozda nekog vavilonskog spisa i sta to dokazuje ? Samo to kako su religije cvrsto povezane iako su naizgled razlicite zbog kulture naroda.
 
;)
Otkud znas da nemaju veze? I sta cemo sa apokrifima ? Zasto apokrifi nisu usli u Kanon kada ne znamo ni ko je tacno autor i ovih drugih knjiga koje su usle u Kanon?

Pa te knjige Aleksandijskog korpusasu svetovne uglavnom i istorijske nisu vezane za Bibliju. Zato nije izgorelo ništa što je vezano za Biblijski korpus. Što se tiče apokrifa ne znam na koje misliš..apokrife Torah ili Jevanđelja? Kako god i jedni idrugi apokrifi nisu u skladu sa ostatkom Pisma jer sadrže što gnozis, što fantastiku ili čak suproto od onoga što Piše u Torah i Jevanđelju tako da su zato odbačeni tj. nisu nikada ni bili deo knjiga smatranih nadahnutim.

Sabori nisu uveli te knjige u kanon? Dobro ko je onda uveo te knjige u kanon ?

Nisu, oni su samo potvrili njihovu nadahnutost. Ko je pitaš? Pa crkveni oci koji citiraju tekstove iz tih knjiga kao i liturgije koje sadrže tekstove tih knjiga još od II veka, pa zatim dogmat Crkve koji se uvek zasnivao na tekstovima tih knjiga. Crkva je uvek te tekstove iz tih knjiga smatrala verodostojnim i na njima bazirala doktrinu i izveštaj o životu Hrista i apostola. Sam apostol Pavle već svedoči da su se poslanice u nejgovo vreme čitale po crkvama i preporučuje da se šire dalje, apostol Petar već pominje poslanice apostola Pavla i preporučuje ih da se čitaju sa razumevanjem..dakle jasno je da je Crkva od samog početka i zapisa tih poslanica i jevanđelja uzela u upotrebu. Nije sabor iz IV veka te poslanice proglasio prvi put verodostojnim već je samo potvrdio. Razlog su neke jeresi koje se javljaju i oni koji su osporavali neke delove Pisma pa su iz tog razloga sazvani sabori a ne zato što nisu još znali koje da izaberu :).

Znaci oni sto su druge religije vec iskrivljeno sve znale i imale zapisano, pravi Boziji ljudi su usmeno prenosili sve dok to Jevreji nisu zapisali onako ispravno kako treba.:klap:

Pa usmena tradicija Pisma je starija od pisane. To nije nikakav problem..vidimo pak i u drugim zapisima iz starih vremena da se potvrđuje Biblijska pisana tradicija što ukazuje da je ona postojala i pre zapisivanja.

Imas i Zoroastrianizam kao monoteisticku religiju gde su pisci starog Zaveta nalazili inspiraciju i koji je prvi zaceo koncept o dobru i zlu. Po tvom principu mozemo isto reci da je Zoroastranizam stariji od Judaizma jer se usmeno prenosio pre vise od hiljadu godina pre nego je zaknjizen ;)

Usmena tradicija Judaizma je postojala od samog početka i potvrđena je u drugim zapisima nejudaističkim dok Zoroastrizam nema takvu pozadinu u drugim religijama niti su pojedini aspekti religije zoroastrizma tako dokumentovani u drugim nezoroastirjskim spisima dok je Biblijska verzija itekako prisutna..samo o Potopu a isto tako i drugi aspekti. Po tome vidimo da je Biblijska poslužila kao motiv i jezgro svim religijama a ne Zoroastrizam:)

A ako pogledamo u jos starije religije, prica o smrti i vaskrsenju je nastala u jos starijoj Sumrejkoj civilizaciji u kojoj je ukorenjen veci deo Biblije, secas se onoga "kako gore tako i dole" (to ti je simbolika o vaskrsenju)... Vaviljonani imaju svoju verziju - Istar i td a ne bi me zacudilo da su i oni imali neke monoteisticke religije.

Svaka religija iam osnovni motiv smrt i rešenje problema smrti. Ali to je samo jedan segment ali kao što rekoh Biblijska tradicija i njeni specifični motivi se mogu naći u različitim oblicima u drugim religijama ali ni jedna religija ili spis nema toliko razbacanih motiva u drugim religijama kao Biblija što ukazuje da je ona ipak najeksploatisanija i da je prvobitno jezgro.

Pa onde sve one zajedno sa Gilgamesom govore o stvaranju,

Taj Biblijski motiv je jedan od najeksploatisanijih.

Egipat je takodje puno uticao na pisce starog zaveta, neki kazu da nije bilo Egipta ne bi bilo ni Biblije.

Ne znam kako...jedino ako misliš na ideju vaskrsa ali Biblija opet posebno obrađuje ovo pitanje i ono je usko povezano sa procesom otkupljenja od greha dok kod Egipćana to ima drug konotaciju. Tako da Biblijski pisci tu ideju nisu preuzeli iz Egipta.

No ovde govoris o monoteizmu, ruku na srce vi koji verujete u Trojstvo niste bas cisti monoteisti.

To je onaj "biblijski pluraizam" i on je prisutan od samog početka izveštaja o Bogu. Hrišćani samo slede principe pravog Biblijskog monoteizma.

Pa eto Grci pisu o Vavilonu a izgleda da su bili pod uticajem Biblije ili mozda nekog vavilonskog spisa i sta to dokazuje ?

On piše iz drugih izvora koji nisu direktno povezani sa Biblijom a potvrđuje biblijku priču. Meni to opet govori da je Biblijski spis i izveštaj o prvobitnom monoteizmu tačan i čini prvobitno jezgro priče.
 

Back
Top