Quantcast
  • Dragi prijatelji, obaveštavamo vas da je forum Hronika izdvojen iz foruma Politika i sada je poseban forum u kategoriji "Društvo".

14.kongres SKJ

toz972

Poznat
Poruka
7.186
14.kongres SKJ-u

Juče na RTS-u gledam veoma kvalitetnu i zanimljivu emisiju o 14.kongresu SKJ-u. Ujedno to je bio poslednji kongres SKJ-u. Po mom mišljenju taj kongres je presudno uticao na razvoj događaja u poslednjih trideset godina i ekstremno unazađivanje celog prostora bivše Jugoslavije. Mnogi od učesnika 14. kongresa su u kasnijem periodu krojili a neki i dan danas kroje sudbinu ovog prostora. Da li je bio moguć kompromis i da li ga je trebalo po svaku cenu postići? Mislim da je bio potreban od svih učesnika a naročito od Slobodana Miloševića. Šta vi mislite sa ove vremenske distance? Da li je moglo drugačije i da li je tada ostrašćenost pobedila razum? Ko je pametnije odigrao i ko je bolje prošao? Šta bi bilo danas da je tada postignut kompromis?

Poslednja izmena:

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
31.665
Nije ni trebalo da postoje komunističke partije.Svaka komunisticka partija je zlo.
Komunisti su uzimali za pravo da proganjaju, zatvaraju, maltretiraju i ubijaju svoje ideološke neistomišljenike, protivnike i neprijatelje! Pa to ni mafijaši ne rade! 7 MILIJARDI ljudi su ideološki neistomišljenici mafijašima! Zamislimo da metode komunista počnu i mafijaši da primenjuju?

zofr

Domaćin
Poruka
3.864
Свакако да је могло да се нађе решење.

Словенци желе федерализацију СК, уреду може. Мењамо статут СКЈ тако да развластимо СК и власт вратимо тамо где и треба да буде у влади и Скупштини. Избацити СК из предузећа и установа.

Али видели смо да СК одлучује о питањима из свих свера живота друштва. Како то да се избаци из глава комуниста, који мисле да имају право да владају у име радника (диктатура пролетаријата), а не да на изборима буду изабрани они који ће да владају.

СФРЈ учинити грађанском државом, а Словенцима оставити њихов СК да се баве њиме. Шта би онда Словенија била у грађанској СФРЈ?

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
31.665
Nisi bio prisutan pa ne znas. Preuzeli su ustanove naoruzani i na silu. Izbori su onda odrzani, ali zuti
su vec kontrolisali drzavu.
I koliko je onda ljudi 'eliminisano' iz bilo kakvog društveno-ekonomsko-političkog života jer je JASNO da mnogi 'stari' kadrovi stručno, ideološki, moralno i/ili mentalno NEĆE zadovoljavati u novim demokratskim uslovima!? :zcepanje: :zcepanje: :zcepanje:

toz972

Poznat
Poruka
7.186
Свакако да је могло да се нађе решење.

Словенци желе федерализацију СК, уреду може. Мењамо статут СКЈ тако да развластимо СК и власт вратимо тамо где и треба да буде у влади и Скупштини. Избацити СК из предузећа и установа.

Али видели смо да СК одлучује о питањима из свих свера живота друштва. Како то да се избаци из глава комуниста, који мисле да имају право да владају у име радника (диктатура пролетаријата), а не да на изборима буду изабрани они који ће да владају.

СФРЈ учинити грађанском државом, а Словенцима оставити њихов СК да се баве њиме. Шта би онда Словенија била у грађанској СФРЈ?
Čini mi se da nije bilo volje za bilo kakvim kompromisom. Izgleda da su svi bili veoma neodgovorni i nisu videli dalje od svog nosa.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
31.665
u čemu pobeda?
Finansiramo strane firme?
Beleže ti radni staž digitalno ali moraš da proveriš da li su upisali?
Imaš stabilan posao i platu na vreme pristojnu za običan život?
Da je opstala onakva Truloslavija, bilo bi većini još gore! U NATO okruženju bi se svaki dinar trošio na daljnje jačanje Jadne Narodne Armije koja bi nas trebala da štiti od NATO-agresije! Uz smanjeni natalitet bi došlo do PRODUŽENJA vojnog roka itd. Ista Severna Koreja! :zcepanje::zcepanje:

комшија

Legenda
Poruka
56.093
Privatna SFRJ istorija: Sećate li se 1990. godine?

By Redakcija on 30 новембра, 2018

Redakcija

Piše:Velibor Petković

Istog dana kada je još uvek zajednička jugoslovenska televizija prenosila pravoslavnu božićnju liturgiju, krivi toranj u Pizi je zatvoren za turiste, prvi put posle osam stotina godina postojanja. Kažu da mu je bila neophodna restauracija, toliko se opasno nakrivio. Bio je to nekakav znak koji mi nismo umeli da pročitamo: – Nakrivio se, pa šta, nije naš! I da padne, pao je Italijanima, a ne nama

Da se malo odmorim od SFRJ: Drug Tito u Africi

Da se malo odmorim od SFRJ: Drug Tito u AfriciPhoto: Muzej istorije Jugoslavije

Desetogodišnjicu smrti maršala Tita obeležile su rasprave tipa „da li je on bio on ili je bio neko drugi“. Zaboravilo se na Šekspira i Umberta Eka, koji su potvrdili da bi ruža mirisala i kad bi se drugačije zvala, a smrdljevak nikako! Tačku na tu raspravu stavio sam odlukom da me to ič ne zanima, pa čak i ako je Tito zapravo bio rođena sestra Josipa Broza, poginulog u Španiji. Ovim sam oslobodio sopstveni život za nadolazeći cunami Istorije. Borbu sa talasima uvežbavao sam na klozetskoj dasci. Sve je bilo suprotno od onog u filmu „Dan velikih valova“.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.