Quantcast

11. ZAKLELA SE ZEMLJA RAJU

Željko B.

Primećen član
Poruka
570
Sa vrata su me dočekale pesme, Slavkova i ona sa radija. Načuljih uši da bolje razaberem, jer, ako bih cenio samo po Slavku, bila bi to neka verzija ruralnog i ljubavnog tipa, nalik na „Mala moja, evo ti ga, evo...“ Posle dešifrovanja, zvučalo je ovako:
„Devojko mala,
pesmo moga grada,
što si mi dala
srce puno sna.
O, što se setih
kišu da ti kupim
i oblak mali
pod kojim stojim ja.
Nemoj da budiš
oči moje snene.
Kad kiša pada,
ti si oblak sna.
Devojko mala,
pesmo moga grada,
tvoju bih senku
večno da ljubim ja.“
Pomislih da noćas konačno dolazi smak sveta kad je Slavko počeo da peva „Idole“, a da to nije pesma „Maljčiki“.
„Ženim se“, reče on.
Misleći da nisam dobro čuo, naterao sam ga da mi to ponovi desetak puta, dok me nije klepio onom svojom šapom po glavi.
„Znači da je Mochizuki konačno odlučila da te zaprosi? Ti kakav si, trebalo bi ti još dvesta godina da se osmeliš da je to pitaš“, konstatovao sam.
„Trudna je“, usledio je novi šok.
„Je l’ ti to hoćeš da mene srce očisti pre nego što vidim buduće kumče?“
„Lola, donesi litar one moje za ovog kenjca“, reče budući tata da prekrati muke.
„Hoću, čika Slavko“, uz šeretski osmeh odgovori šankerica.
Odvalio sam se od smeha. Mochizuki nije imala zbog čega da se brine. Ahahaaaaa...
Doduše, ako je on čika Slavko, onda sam ja čika Mirko. Kiselo se nasmejah.
„Zvaće se Čak Noris i biće najjači čovek na svetu“, sa proročanskim sjajem u očima odvalih i ostadoh živ.
„Mirko, da li bi mogao da nam se pridružiš?“, doprlo mi je do ušiju.
Da li je meni to utisak varljiv ili je ovo izrekao Bešević? Bešević, koji nikad nije molio nikoga? Bešević koji me mrzi i prezire (kojim god redosledom poželite)? Bešević, koji me nije nikad nazvao imenom, već nadimkom Svileni?
„Naravno, gospodine viši inspektore“, okretoh ja na šalu.
Bešević je sedeo za stolom sa Kimom i Berkutom. Na prvi pogled – nespojiva kombinacija, a na drugi – još manje moguća, ali ova noć je izgleda bila ona kada tajne izlaze na svetlost dana.
„Što i da ova trojica ne sede zajedno?“, pomislih, na kraju krajeva.
„Beševićeva žena i Mata Hari su rođene sestre. Tako da mi je on teča, a Goran brat“, reče Englez.
Prisetih se da mi je Goran davno pričao da ima rodbinu u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali je i dodao da su teški smarači i jebene drkadžije, da se poslužim njegovim rečima.
Bešević je ćutao, a Berkut prebirao po gitari. Gore je svirao nego što je pevao, pa vi sad zamislite. Nekako sam bio siguran da ovo nije kraj i da me nisu zvali da se hvale svojim rođačkim odnosima. Ćutao sam i čekao glavnu informaciju.
Berkut je zapevao. Za divno čudo, zvučalo je koliko- toliko pristojno.
„Вечер тихой песнею над рекой плывет,
Дальними зарницами светится завод,
Где-то поезд катится точками огня,
Где-то под рябинушкой парни ждут меня.
Ой, рябина кудрявая, белые цветы,
Ой, рябина, рябинушка, что взгрустнула ты.
Лишь гудки певучие смолкнут над водой,
Я иду к рябинушке тропкою крутой.
Треплет под кудрявою ветер без конца
Справа кудри токаря, слева - кузнеца.
Днём в цеху короткие встречи горячи,
А сойдемся вечером - сядем и молчим.
Смотрят звёзды летние молча на парней,
И не скажут ясные, кто из них милей.
Кто из них желаннее, руку сжать кому,
Сердцем растревоженным так и не пойму.
Оба парня смелые, оба хороши,
Милая рябинушка, сердцу подскажи.
Ой, рябина, рябинушка, оба хороши
Ой, рябина, рябинушка, сердцу подскажи.“
Žamor u kafani je prestao. Čaše su se punile pićem, a oči suzama. Shvatio sam da su godine koje su prošle, u stvari, posledica moje nespremnosti da se suočim sa prazninom koju je u meni izazvao njegov nestanak. Načas mi se učinilo da je niz Beševićev obraz kliznula suza i nestala.
Berkut je odložio gitaru i značajno me pogledao. Znao sam da sledi nešto što će u momentu promeniti živote mnogih.
„Slavko je Beševićev sin.“
„Nije on ničiji sin, a pogotovo ne Beševićev. On je moj“, izlete iz mene.
„Mora da ga je donela roda“, sprdao se se Sibirac.
„I to je verovatnije nego da mu je otac ovaj...“, nisam želeo ni ime da mu pomenem.
„Uostalom, odakle znaš?“, svadljivo ga upitah.
„Uobičajena procedura za dobijanje generalske titule. Kad neko treba da dobije novi čin, izvrnu se na postavu svi spermatozoidi koji su ikada izašli iz njega i prebroje“, objasni mi on.
„Opa, Đurđooooo! Pa, ovo znači da je masni u službi crvenih od malih nogu, skoro od kolevke“, zainteresovah se ja.
„Recimo da imamo svedoka da su i Slavko i Bešević bili u isto vreme na istom mestu. Slavko je pao, a Bešević je otišao, ubeđen da je mrtav i nemajući snage da ga sahrani. Tokom godina, naučio je da čuva tu tajnu od drugih i postao onaj koga znaš – odvratna debela spodoba koje se svi plaše, a niko je ne voli“, izdeklamova u jednom dahu Berkut.
„Ko je svedok?“, nisam mogao a da ga ne prekinem.
„Nosferatu.“
Grohotom sam se nasmejao. Bledunjavi nije bio mutav uopšte.
„A šta vam je tražio zauzvrat?“
„Nećeš verovati, ali skoro ništa. Mesto noćnog portira u Zavodu za transfuziju. Kaže da je omatorio i da mora da misli na penziju.“
Na ovo se čak i Bešević nasmejao. Imao sam neopisivu želju da momentalno vidim Cekanu. Nisam znao da li da je zadavim ili da vodimo ljubav. Na iznenađenje prisutnih, rekao sam da imam neodložan posao. Nisu verovali šta čuju.
„Vraćam se brzo. Čekajte me i nemojte da se previše obločete.“
Istrčah iz restorana i umalo ne sruših Merlinku i Rika.
„Komšija, polako! Hoćeš da te odvezemo Rik i ja tamo gde žuriš?“
Rik je samo potvrdno klimnuo glavom. Merlinka je torokala, a Rik je samo ćutao i odvezao me do Cekaninog stana.
„Pozdravi je, Mirko.“
„Koga?“
„Pa, Cekanu. Kod nje ideš, kume, zar ne?“
Suviše sam žurio, pa će sačekati do sutra. I odakle zna za nas dvoje? I zašto me zove kumom?
Ustrčao sam uz stepenice i, dok sam zadihan pokušavao da pritisnem zvonce, vrata su se otvorila i na njima je bila Cekana. Kao da me je čekala ispred njih.
„Opet ti je sve drugo važnije od mene... Ulazi. Ili hoćeš da te ljubim nasred stepeništa?“
Stajala je oskudno obučena ispred mene. Raspuštene kose, sa penjoarom koji joj je spao sa levog ramena, otkrivajući izvajane grudi. Ili je to bilo desno rame? Ma, kome je to još bitno?
Uzeo sam je u naručje i poljubio. Nogom sam zatvorio vrata. Ovo će biti prvi put da vodimo ljubav.