Quantcast

100 cucnjeva dnevno,mesec dana.

Dany6

Zainteresovan član
Poruka
127
Zanima me je li pokusavao iko raditi 100-200 cucnjeva dnevno u trajanju od mesec dana?Pored cucnjeva jedno 20-30 iskoraka dve varijante (normalni i "reverse lunges").I interesuje me kakvi su mu rezultati bili,da li se bas mogu izgraditi/povecati kvadovi radeci samo ove vezbe ili bi se moralo jos nesto uzeti u obzir.
Ja sam bio krenuo sa vezbama ali sam morao prekinuti zbog povrede kolena....Na pocetku sam prvu sedmicu radio po 50-80 cucnjeva,a drugu do 200 i kusur,pored toga iskoraci (gore vec pomenuti) po 30 ponavljanja i na kraju cucnjevi na jednoj nozi "pistol squats" po 10 ponavljanja (naravno za svaku nogu).I za te 2-2 ipo sedmice nisam siguran da li mi je bas kvad narastao,ili se samo "tonirao",zategao i bio cvrsci,ali sa vanjske strane kolena onaj misic "vastus lateralis" ako se ne varam je nekako bio kao vise izbacen,kao da je veca izbocina bila nego pre,sada opet ne znam jeli to bio rast misica ili nesto drugo......Sada od kako sam prestao sa tim vezbama osecam kao da i tog malo sto i ako sam dobio da se "izduvalo" hah,ali opet rukom kada predjem osetim kao neku blagu "istoniranost/cvrstinu" misica.

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.505
Zanima me je li pokusavao iko raditi 100-200 cucnjeva dnevno u trajanju od mesec dana?Pored cucnjeva jedno 20-30 iskoraka dve varijante (normalni i "reverse lunges").I interesuje me kakvi su mu rezultati bili,da li se bas mogu izgraditi/povecati kvadovi radeci samo ove vezbe ili bi se moralo jos nesto uzeti u obzir.
Ja sam bio krenuo sa vezbama ali sam morao prekinuti zbog povrede kolena....Na pocetku sam prvu sedmicu radio po 50-80 cucnjeva,a drugu do 200 i kusur,pored toga iskoraci (gore vec pomenuti) po 30 ponavljanja i na kraju cucnjevi na jednoj nozi "pistol squats" po 10 ponavljanja (naravno za svaku nogu).I za te 2-2 ipo sedmice nisam siguran da li mi je bas kvad narastao,ili se samo "tonirao",zategao i bio cvrsci,ali sa vanjske strane kolena onaj misic "vastus lateralis" ako se ne varam je nekako bio kao vise izbacen,kao da je veca izbocina bila nego pre,sada opet ne znam jeli to bio rast misica ili nesto drugo......Sada od kako sam prestao sa tim vezbama osecam kao da i tog malo sto i ako sam dobio da se "izduvalo" hah,ali opet rukom kada predjem osetim kao neku blagu "istoniranost/cvrstinu" misica.
pa ne mozes radeci nekoliko meseci da ocekujes bog zna kakve rezultate. posebno sto je varijanta treninga svojim telom bez tegova. ovaj trening je spor po pitanju nabacivanja mase ali je zato bolji za telo, ligamente, tetive...
odlicno je sto mozes da uradis 10 pistol squta ako ista moze da ti nabaci misice kvadricepsa od bodyweight vezbi, to je ovo. nemoj da radis svakog dana iste vezbe nego razdvoj. pistol radi 2 puta nedeljno u 5 serija po svakoj nozi, to je glavna vezba i nju radi prvu na treningu. kao druga pomocna vezba moze da bude iskorak ili bugarski iskorak isto u 5 serija a kao treca vezba skokovi u vis, pokusaj sto vislje da skocis kolenima na grudi.

Ariodante

ravnogorka
Poruka
11.294
To je zeznuto kod bivanja muskarcem, misici se brze izduvaju.
Nisam nikad radila mnogo cucnjeva, 50-ak dnevno max, ali sam radila 200 trbusnjaka u nekom periodu. E sad, stomak je takav kakav jeste, sklon pravljenju salceta, ali kad izbacim namirnice koje zadrzavaju vodu, misici su opet tu (doduse, meni se trbusnjaci nikad nisu onako vidljivo formirali, takvo mi telo).
No, u svakom slucaju, muskarcima je teze da odrze lepo telo.

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.505
To je zeznuto kod bivanja muskarcem, misici se brze izduvaju.
Nisam nikad radila mnogo cucnjeva, 50-ak dnevno max, ali sam radila 200 trbusnjaka u nekom periodu. E sad, stomak je takav kakav jeste, sklon pravljenju salceta, ali kad izbacim namirnice koje zadrzavaju vodu, misici su opet tu (doduse, meni se trbusnjaci nikad nisu onako vidljivo formirali, takvo mi telo).
No, u svakom slucaju, muskarcima je teze da odrze lepo telo.
ma ne zezaj, :D
naravno da je zenama teze da odrze misicnu masu

asatana

Primećen član
Poruka
610
Moras voditi racuna o ishrani takodje. Ali vidjece se rezultati naravno. Sto duze radis vise rezultata.Ja ih nisam radila dnevno neko tri puta nedeljno u kombinaciji sa drugim vjezbama ali recimo 3 serije po 30 ponavljanja. Ali ostalim danima voznja bicikla, i pjesacenje uz planinu, i razlika se vidi naravno i ostaje.

Poslednja izmena:

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.505
Ne znam, ja sam imala utisak da je lakse, a i neke druge zene su mi isto govorile. Npr, uopste nisam imala misice na rukama i uspela sam da ih formiram pre nekih 3 godine i sad bukv jednom u tri meseca vezbam po 7 dana sa tegicima od 1kg i i dalje su prelepi
ima mnogo faktora koji deluju da ti se cini da imas misicnu masu : procenat telesne masnoce, ishrana,...
mislim, mi pricamo o ozbiljnoj misicnoj masi kakvi su recimo kvadricepsi a ne o tricepsu i bicepsu koji mogu da se lepo ocrtavaju i posle nosenja gajbi... ali ono super je sto vezbas i nastavi :ok:

cronnin

Iskusan
Moderator
Poruka
6.729
I interesuje me kakvi su mu rezultati bili,da li se bas mogu izgraditi/povecati kvadovi radeci samo ove vezbe ili bi se moralo jos nesto uzeti u obzir.
Може до неке мере. Зависи и колико кила имаш на своју висину. Није исто ако си 180/70 или ако си 180/100.

Na pocetku sam prvu sedmicu radio po 50-80 cucnjeva,a drugu do 200 i kusur,pored toga iskoraci (gore vec pomenuti) po 30 ponavljanja i na kraju cucnjevi na jednoj nozi "pistol squats" po 10 ponavljanja (naravno za svaku nogu).
Sada od kako sam prestao sa tim vezbama osecam kao da i tog malo sto i ako sam dobio da se "izduvalo" hah,ali opet rukom kada predjem osetim kao neku blagu "istoniranost/cvrstinu" misica.
Наравно да се мало издувало.

Немој да радиш свакодневно, нема потребе. Када радиш преко 100 чучњева у серији то скоро уопште више не иде на мишићну масу, већ на издржљивост мишића, а највеће оптерећење почиње да бива на срце.

Акo можеш слободно ради више серија на једној нози. Фундаментално обрати пажњу на загревање и стање колена. 🤓

Ariodante

ravnogorka
Poruka
11.294
ima mnogo faktora koji deluju da ti se cini da imas misicnu masu : procenat telesne masnoce, ishrana,...
mislim, mi pricamo o ozbiljnoj misicnoj masi kakvi su recimo kvadricepsi a ne o tricepsu i bicepsu koji mogu da se lepo ocrtavaju i posle nosenja gajbi... ali ono super je sto vezbas i nastavi :ok:
Znam znam, drugacije je skroz u odnosu na ozbiljnu misicnu masu muskaraca, ali eto, da se cyje i zenska strana :D nije kao da je postavljacu teme uopste potrebno da to slusa :D

Dany6

Zainteresovan član
Poruka
127
pa ne mozes radeci nekoliko meseci da ocekujes bog zna kakve rezultate. posebno sto je varijanta treninga svojim telom bez tegova. ovaj trening je spor po pitanju nabacivanja mase ali je zato bolji za telo, ligamente, tetive...
odlicno je sto mozes da uradis 10 pistol squta ako ista moze da ti nabaci misice kvadricepsa od bodyweight vezbi, to je ovo. nemoj da radis svakog dana iste vezbe nego razdvoj. pistol radi 2 puta nedeljno u 5 serija po svakoj nozi, to je glavna vezba i nju radi prvu na treningu. kao druga pomocna vezba moze da bude iskorak ili bugarski iskorak isto u 5 serija a kao treca vezba skokovi u vis, pokusaj sto vislje da skocis kolenima na grudi.
Krenuo sam sa tim vezbama iskljucivo radi toga (jacanja misica,ligamenata,tetiva),jer sam u voznji bicikla preforsirao i povredio koleno.Hvala na savetu.
Moras voditi racuna o ishrani takodje. Ali vidjece se rezultati naravno. Sto duze radis vise rezultata.Ja ih nisam radila dnevno neko tri puta nedeljno u kombinaciji sa drugim vjezbama ali recimo 3 serije po 30 ponavljanja. Ali ostalim danima voznja bicikla, i pjesacenje uz planinu, i razlika se vidi naravno i ostaje.
Pa ishrana koliko toliko nije losa :D,kombinujem i ostale vezbe sa laksim tegovima.Ali sto se tice biciklizma tu cu morati jos sacekati dok ne prodje problem sa kolenom,do sada samo setnja.

Може до неке мере. Зависи и колико кила имаш на своју висину. Није исто ако си 180/70 или ако си 180/100.

Немој да радиш свакодневно, нема потребе. Када радиш преко 100 чучњева у серији то скоро уопште више не иде на мишићну масу, већ на издржљивост мишића, а највеће оптерећење почиње да бива на срце.

Акo можеш слободно ради више серија на једној нози. Фундаментално обрати пажњу на загревање и стање колена. 🤓
Pa evo ja sam trenutno 191cm/80kg,variram izmedju 80-82kg,mislim da je meni i potrebna izdrzljivost misica jer vozim bicikl na duze kilometraze,a posto sam uvek bio i slabo fizicki aktivan ipak mislim da mi je 200 cucnjeva u jednoj seriji bilo mnogo i nezdravo za kolena.Nisam u potpunosti "perfektirao" cucanj na jednoj nozi,na desnoj i jesam ali na levoj potesko,jer mi je slabije koleno.Hvala na savetu.

Poslednja izmena:

Baad_Boy

Domaćin
Poruka
4.795
Kljuc je u kontinuitetu.

Svakodnevnim treninzima si za korak blizi zeljenom rezultatu, cilju.

Pored treninga, treba uloziti novac u jos dve stavke, ishrana i oporavak odmosno odmor.

Pravi rezultat ocekujes na visegodisnjem radu i trudu, baza se izgradjuje najmanje dve tri godine, i onda kada imas kvalitetan temelj formiras ciglu po ciglu red po red.

cronnin

Iskusan
Moderator
Poruka
6.729
Pa evo ja sam trenutno 191cm/80kg,variram izmedju 80-82kg,mislim da je meni i potrebna izdrzljivost misica jer vozim bicikl na duze kilometraze,a posto sam uvek bio i slabo fizicki aktivan ipak mislim da mi je 200 cucnjeva u jednoj seriji bilo mnogo i nezdravo za kolena.Nisam u potpunosti "perfektirao" cucanj na jednoj nozi,na desnoj i jesam ali na levoj potesko,jer mi je slabije koleno.Hvala na savetu.
Ако си био повређен а и дуже време неактиван, онда је месец дана прекратко да набијаш толики темпо. Трчање, вожња бицикла и стотине чучњева јесу праве вежбе за тебе да направиш неки тонус мишића ногу и да истовремено разрађујеш колено.

Ако понекад и радиш чучњеве на једној нози ради врло пажљиво. Тек да испиташ како стоје ствари у коленима. Јер ако идеш до дна, то је огромно оптерећење за зглоб.

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.505
Ако понекад и радиш чучњеве на једној нози ради врло пажљиво. Тек да испиташ како стоје ствари у коленима. Јер ако идеш до дна, то је огромно оптерећење за зглоб.
ja ih radim jer na zalost (ili na srecu) zbog posla ne mogu da stignem do teretane koja je u drugom mestu.
zato i kazem vauuu jer radi 10 u seriji, znam koliko je teska vezba. evo ja posle visemesecnog bodyweight treniranja ne mogu vise od 12 ponavljanja i to u prvoj seriji, posle ide 10,8,... mozda zato sto imam 100kg. sklekove na jednoj ruci idem preko 20 u seriji. imao sam 106 pre nego sam krenuo ovaj sistem

cronnin

Iskusan
Moderator
Poruka
6.729
pistol radi 2 puta nedeljno u 5 serija po svakoj nozi, to je glavna vezba i nju radi prvu na treningu. kao druga pomocna vezba moze da bude iskorak ili bugarski iskorak isto u 5 serija a kao treca vezba skokovi u vis, pokusaj sto vislje da skocis kolenima na grudi.
Ја бих њему препоручио баш обрнуто. Пошто мора да пази на колено, нек чучњеве на једној нози остави за крај. Тек кад је добро загрејан нек проба да уради колико му прија.То што ти причаш је кад су ти здрава колена, па можеш да се форсираш.

Скокови исто, никако што више. Те експлозивне вежбе су најризичније да се поново повреди. Боље да ради рецимо са 50% снаге, као овај на почетку:

Било би добро када би могао да ради нпр. цело овакво загревање (са доњег снимка), пре него што крене да оптерећује колено са преко 60%. Њему уствари сада та серија чучњева од пар стотина комада дође као загревање. Као да је истрчао 800 m и истовремено прошао велики део обима покретљивости зглоба колена. Након тога иде вежба снаге, која се код њега своди на пар серија чучњева наједној нози. Ја му препоручујем да да прошири прву фазу са бољим истезањем, загревањем и лаганим скоковима, а да смањи главну вежбу јер је још увек ризична за њега. Када осети да су му колена сигурнија, за пар месеци, нек проба да додаје чучњеве на једној. Битно је само да не жури. Може у међувремену понекад, када осети да му је загревање прошло одлично и да је у коленима све како треба, да проба да одради мању серију на једној нози.

Poslednja izmena:

Baad_Boy

Domaćin
Poruka
4.795
Mogu da preporucim human performance garage, za oporavak od povrede od kolena.
Neko ko se specijalizirao za povrede kolena i oporavak, Igor Krstic couch. Isprati na insta, postavi pitanja u dm, nije baba roga legendaran je lik.

I jos jednog mogu da preporucim, ako bude potrebe nabavicu vam kontakt, za operacije i komplikacije i cuda samo kod doktora u ns, Malinovic, Malenovic, tako nesto.

Niko drugi u Srbiji, ovi likovi su krem de la ajvar! Zive legende.

Dany6

Zainteresovan član
Poruka
127
Ако си био повређен а и дуже време неактиван, онда је месец дана прекратко да набијаш толики темпо. Трчање, вожња бицикла и стотине чучњева јесу праве вежбе за тебе да направиш неки тонус мишића ногу и да истовремено разрађујеш колено.

Evo danas sam pokusao uraditi par komada na jednoj nozi i bio sam siguran da se necu uspeti vratiti ni do pola,ali cini mi se da ih lakse radim sada nakon ove pauze,nego pre dok sam ih radio svaki dan.
Ја бих њему препоручио баш обрнуто. Пошто мора да пази на колено, нек чучњеве на једној нози остави за крај. Тек кад је добро загрејан нек проба да уради колико му прија.То што ти причаш је кад су ти здрава колена, па можеш да се форсираш.

Скокови исто, никако што више. Те експлозивне вежбе су најризичније да се поново повреди. Боље да ради рецимо са 50% снаге, као овај на почетку:

Било би добро када би могао да ради нпр. цело овакво загревање (са доњег снимка), пре него што крене да оптерећује колено са преко 60%. Њему уствари сада та серија чучњева од пар стотина комада дође као загревање. Као да је истрчао 800 m и истовремено прошао велики део обима покретљивости зглоба колена. Након тога иде вежба снаге, која се код њега своди на пар серија чучњева наједној нози. Ја му препоручујем да да прошири прву фазу са бољим истезањем, загревањем и лаганим скоковима, а да смањи главну вежбу јер је још увек ризична за њега. Када осети да су му колена сигурнија, за пар месеци, нек проба да додаје чучњеве на једној. Битно је само да не жури. Може у међувремену понекад, када осети да му је загревање прошло одлично и да је у коленима све како треба, да проба да одради мању серију на једној нози.
Prvo sam radio ove vezbe (prikazane su dole na dnu) https://repozitorij.kif.unizg.hr/islandora/object/kif:431/datastream/PDF/view
Posle njih sam radio cucnjeve na jednoj nozi po 6-7 ponavljanja za svaku nogu (nekog zagreavanja radi),sledeci su bili cucnjevi na obe noge u 2 serije,prva serija oko 130,druga 100 i kusur (uvek kada zavrsavam sa bilo kojom vezbom gledam da uradim bar otprilike 10-20 vise ponavljanja).Nakon toga sam onda za kraj opet radio cucnjeve na jednoj nozi,nekad 5 ponavljanja nekad 8,i tu zavrsim.Ovu rutinu sa ovim ponavljanjima sam radio 2 sedmice otprilike,ali sam izgleda da sam preforsirao malo i sa cucnjevima,pocelo me je i desno (zdravo) koleno boleti od njih,da ih radim pogresno ne bi rekao osim sto sam radio vise ponavljanja sto su moja kolena mogla da podnesu i radio sam dublji cucanj sa tegom (oko 13-15kg),to sam zaboravio da napomenem i sa tegom da sam vezbao,ali samo oko 20ak ponavljanja jedna serija i to je to.

Neno

Iskusan
Moderator
Poruka
6.399
Jedno vrijeme sam svakodnevno radio po 60-80 čučnjeva ali nikada na jednoj nozi ili sa opterećenjem. Težu opterećenja jesam prebacivao sa jedne na drugu ali i tada su obje na zemlji.. uz to trčanje, vožnja bicikla i odredjene sportske aktivnosti su mi dali sasvim solidne rezultate i ne vidim nikakvu potrebu za nešto više od toga.
Ako si to radio samostalno i bez nečije stručne pomoći nije ni čudo što si povrijedio koljeno.. pravila vježbanja i opterećenja ne važe za sve isto.. kolega @cronnin je to vrlo dobro objasnio.

Baad_Boy

Domaćin
Poruka
4.795
Cucnjevi na jednoj nozi i sklekovi na jednoj ruci su nepotrebni i nemaju svrhu.

Cirkus cirkusu a vezbe vezbacima.

Dok radis na jednoj nozi ukljuceno je toliko misica stabilizatora i toliko je opterecenje da nesto moze i treba da pukne.

Ne znam sta se tacno bilduje sklekovima na jednoj ruci ili cucnjevima na jednoj nozi, osim mozda niza mikropovreda koje kasnije cine jednu pravu povredu koja te udalji sa treninga 3-18 meseca a neke i zauvek.

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.505
Cucnjevi na jednoj nozi i sklekovi na jednoj ruci su nepotrebni i nemaju svrhu.

Cirkus cirkusu a vezbe vezbacima.

Dok radis na jednoj nozi ukljuceno je toliko misica stabilizatora i toliko je opterecenje da nesto moze i treba da pukne.

Ne znam sta se tacno bilduje sklekovima na jednoj ruci ili cucnjevima na jednoj nozi, osim mozda niza mikropovreda koje kasnije cine jednu pravu povredu koja te udalji sa treninga 3-18 meseca a neke i zauvek.
sta da kazem nego totalno pogresno razmisljanje. upravo su cucnjevi na jednoj nozi i sklekovi na jednoj ruci mnooogo bzbedniji za telo i aktiviraju vise misica, veci je akcenat na cns-u i zapravo mozes da budes jaci nego oni sto rade tegovima

Baad_Boy

Domaćin
Poruka
4.795
Mnogo bezbedniji za telo?
Ti nemas adekvatno znanje ni iskustvo da pises o tome i ne teraj ljude da se samopovredjuju.
Prilikom sastavljanja trening programa, a vidim da nisi sastavio nijedan, vodis racuna o tome o kojoj kategoriji vezbaca se radi, o zdrastvenom stanju vezbaca, o potrebama, ciljevima, mogucnostima.
Ljudi se samopovredjuju do linije invaliditeta slusajuci savete trenera na steroidima ili youtube i instagram fitnes instruktore sa godinu dana aktivnog treninga.

Trening treba i mora biti prilagodjen mogucnostima vezbaca.

Neno

Iskusan
Moderator
Poruka
6.399
Ti nemas adekvatno znanje ni iskustvo da pises o tome i ne teraj ljude da se samopovredjuju.
Prilikom sastavljanja trening programa, a vidim da nisi sastavio nijedan, vodis racuna o tome o kojoj kategoriji vezbaca se radi, o zdrastvenom stanju vezbaca, o potrebama, ciljevima, mogucnostima.
Ljudi se samopovredjuju do linije invaliditeta slusajuci savete trenera na steroidima ili youtube i instagram fitnes instruktore sa godinu dana aktivnog treninga.

Vrlo bitno, to je pod br. 1.
Danas imamo mnogo tih nekih priučenih "trenera" ili još gore onih koji rade na svoju ruku, misleći da mogu vježbati i trenirati kao što to rade neki vrhunski sportisti.

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.505

decko: lupas ko otvoren prozor.
ja nemam znanje i iskustvo nego ga ti imas? verovatno dizes roze bucice u teretani ako uopste imas dovoljno testosterona da udjes u teretanu da ti se ne odseku nogice.
prvo, ja sam dao savet za bodyweight trening noge i kvadricepsa, valjda se tu podrazumeva da nema povredu i da vezbu izvodi ispravno.
znas li ti pametnjakovicu kako bi inace razvio kvadriceps radeci obicne cucnjeve? nikad. moze da ih radi 500 svakog dana i samo ce dobiti na izdrzljivosti i verovatno se pretrenirati. znaci ima dva resenja, ili da okaci teg na ledja ili da oteza izvodjenje same vezbe. a to je pistol squat. i ti sad hoces da ubedis nekoga da je zdravije da okaci recimo 100kg na ledja nego da radi pistol? pametnije bi ti bilo da citas i ucis a ne da dajes savete.

cronnin

Iskusan
Moderator
Poruka
6.729
Опет смо упали у ону расправу где људи причају о различитим стварима у исто време. Не може се дати општи савет који ће да важи за све, од момака који имају 65 кила, до 40-годишњака од 110. Од мушког, до женског. Од спортисте са повредом, до рекреативца. Итд.

Poslednja izmena:

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.505
Опет смо упали у ону расправу где људи причају о различитим стварима у исто време. Не може се дати општи савет који ће да важи за све, од момака који имају 65 кила, до 40-годишњака од 110. Од мушког до женског. Од спортисте са повредом до рекреативца. Итд.
apsolutno tacno, svako je prica za sebe i nema neki univerzalni program za sve. opet kazem, onako kako je napisao, moj savet je bio sasvim na mestu naravno pod uslovom da nema povredu i da se vezba izvodi pravilno. garantujem da je pistol squat bolji za pocetne vezbace a i one srednji nivo od cucnja sa tegom na ledjima (cucanj je najbolji za izgradnju snaznih nogu i kvadricepsa). pistol jaca obe noge podjednako, ne da da jedna bude slabija od druge, angazuje celo telo zato je funkcionalna vezba, ne opterecuje kicmu i kolena kao cucanj sa tegom, itd

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.