09.05. Дан Европе

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
97.818
Другари и другарице са Крсте, срећан вам Дан Европе, девети маj (са даном закашљења).

:vatromet: :vatromet: :vatromet: :vatromet:


Europe Day обележава се 9. маја.


Тог дана се слави почетак европске интеграције, јер је 9. маја 1950. представљена Шуманова декларација, која се сматра темељем данашње European Union.


Europe_Day_May_9_500.png
 
Poslednja izmena od moderatora:
када је Дан Европе?

Europe Day обележава се 9. маја.

Тог дана се слави почетак европске интеграције, јер је 9. маја 1950. представљена Шуманова декларација, која се сматра темељем данашње European Union.


Шта је то Шуманова декларација?

Schuman Declaration је говор и политички предлог који је 9. маја 1950. изнео Robert Schuman, тадашњи министар спољних послова France.

Главна идеја била је да се француска и немачка производња угља и челика стави под заједничку контролу, како би нови рат између France и Germany постао практично немогућ.

Из тог предлога је настала:

  • European Coal and Steel Community,
    а касније и данашња European Union.
Зато се 9. мај слави као Дан Европе.
 
9. Maj 1999. godine bio je 47. dan NATO bombardovanja SR Jugoslavije. Tokom ovog dana zabeleženi su intenzivni napadi na civilne i infrastrukturne objekte, uključujući razaranje pošte u Užicu, oštećenje doma zdravlja, kao i napad na humanitarni konvoj iz Rumunije. [1, 2]
Ključni događaji ovog dana:
  • Užice: NATO bombe su uništile poštu i oštetile Dom zdravlja.
  • Bombardovanje: Nastavljeni su intenzivni napadi širom zemlje, često usmereni na infrastrukturu.
  • Širi kontekst: Ovaj dan je bio deo intenzivne kampanje koja je neposredno prethodila teškim napadima kasetnim bombama na Niš (7. i 12. maj). [1, 2, 3]
Napadi su izazvali veliku materijalnu štetu i civilne žrtve. [1]
https://srpskiugao.rs/srbija-pamti-47-dan-bombardovanja-1999-godine-bombe-na-uzice/

1000020121.png

NIKADA ZABORAVITI! NIKADA OPROSTITI EVROPSKI FAŠIZAM!
 
Шуманова интеграција је бледа сенка једне друге интеграције која је покушана неколико година пре декларације.

Колега Чет нам је ово рекао:

Главна идеја била је да се француска и немачка производња угља и челика стави под заједничку контролу, како би нови рат између France и Germany постао практично немогућ.

Што даље имплицира да је управо супротно од онога што покушаваш да подметнеш.
 
Dokle idu fanatici , klanjaju se " danu" tudjeg čelika i ugljena.
I to baš programirali na 9ti.
Mada je kapitulacija bila ranije , samo tad pročitana .
Ми се не клањамо. Ми нисмо ни знали за овај празник.

Али зато друго око у глави слави 9. мај широм своје земље.

images


Новљани ће у понедељак да обележе свој будући празник.
 
Колега Чет нам је ово рекао:

Главна идеја била је да се француска и немачка производња угља и челика стави под заједничку контролу, како би нови рат између France и Germany постао практично немогућ.

Што даље имплицира да је управо супротно од онога што покушаваш да подметнеш.
Та декларација и њен аутор су били поприлично небитни, само им је одговарао датум , да се Немци не би љутили.Првобитна ЕЕЗ се састојала од 6 чланица, то је био савез поражених у Другом светском рату, Немачке и Италије, с једне стране и Француске и Беленукса,са друге стране,који су масовно сарађивали са нацистима.

Идеја није била да се ствара "Уједињена Европа", већ да се поражени у Другом светском рату ставе под ефективну контролу САД и обједине у циљу конфронтације са СССР-ом, и да се Немачка стави под сизиренство Американаца.
 
Та декларација и њен аутор су били поприлично небитни, само им је одговарао датум , да се Немци не би љутили.Првобитна ЕЕЗ се састојала од 6 чалница, то је био савез поражених у Другом светском рату, Немачке и Италије, с једне стране и Француске и Беленукса,са друге стране,који су масовно сарађивали са нацистима.

Идеја није била да се ствара "Уједињена Европа", већ да се поражени у Другом светском рату ставе под ефективну контролу САД и обједине у циљу конфронтације са СССР-ом, и да се Немачка стави под сизиренство Американаца.

Буллшит. Њемци и Франци су били на супротним странама у два светска рата, а онда су схватили да је за мир у Европи потребно да буду на истој страни и кренули да сарађују.

Живите у Европи, најлепшем месту за живот у целој галаксији, а сањате о Индијама, Сибирима и Јужноафричким републикама.

Аздисали сте, а нисте свесни тога.
 

Back
Top