Napad na Dubrovnik

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

PredatorBG11

Ističe se
Poruka
2.008
U jesen 1991,poceo je sraman napad na Dubrovnik od strane tada vec takozvane JNA kojom je komandovao Slobodan Milosevic i njegovi satrapi u Crnoj Gori Milo Djukanovic i Momir Bulatovic.Novak Kilibarda,koji je sad veliki Crnogorac i srbomrzac,zagovarao je tezu o stvaranju srpske republike Dubrovnik.I oni su kandidati za Hag.
 

Prilozi

  • blasius.jpg
    blasius.jpg
    21 KB · Pregleda: 16
  • dubrovnik.gif
    dubrovnik.gif
    32,9 KB · Pregleda: 18
Napad na Dubrovnik, u jesen 1991. godine, nije bio rat, već napad na ljude koji se nisu imali čime braniti, kazao je na suđenju Slobodanu Miloševiću TV novinar Paul Davies.

Na dubrovačkom ratištu nije bilo izmjene vatre - rekao je na početko svog svjedočenja britanski novinar Paul Davies. Iako nije znao odgovoriti na Miloševićevo sugestivno pitanje tko je otpočeo sukobe, novinar TV postaje ITN odvratio je u unakrsnom ispitivanju da se radilo "o veliko nesrazmjeru snaga", te je radi toga neodrživa Miloševićeva teza o JNA koja se branila i samo odvraćala na napade iz Dubrovnika. "To nije bio rat, ljudi su se samo sporadično branili, kao novinar bio sam svjedok jednom jednosmjernom ratu" - rekao je svjedok.

Paul Davies je kao ratni reporter ITN-a iz Dubrovnika izvještavao tri tjedna, u jesen 1991. godine.

U starome gradu nije bilo vojske niti vojnih položaja, pogotovo ne utvrđenih vojnih položaja. Većinu ljudi koje je svjedok sretao na bojišnici potom je nalazio u gradu, pri redovnim poslovima. Dubrovnik su branili Dubrovčani. Na Dubrovnik je palo tisuće granata, grad je napadan s brda Žarkovica od JNA i od mornarice, a njegova je obrana bila slabo naoružana lošim oružjem i kao takva nije predstavljala prijetnju ratnim brodovima.

Obranu Dubrovnika svjedok je opisao kao "poluorganiziranu". Paul Davies je potvrdio da je stara gradska jezgra, usprkos vidljivim oznakama UNESCO-ve zaštićene kulturne baštine, granatiran od 9. do 12. studenog. Gradski su hoteli bili prepuni izbjeglica. Svjedok je objasnio koji su hoteli bili granatirani, dodavši da uz njih nije viđao nikakve vojne obrambene položaje.

"Za mene to nije bio rat već napad na ljude koji se nisu imali čime braniti" - zaključio je svoj iskaz britanski novinar Paul Davies.
 
Penzionirani admiral JNA Miodrag Jokić je danas pred haški sudijama priznao krivnju za ratne zločine u Dubrovniku 1991. godine, za koje ga tereti haška optužnica. (27.8.2003)

Priznao je da je kriv za granatiranje Starog grada u Dubrovniku, 6. decembra 1991, što se karakterizira kao kršenje zakona i običaja ratovanja.

Prema sporazumu sa tužiteljstvom, penzionirani admiral je kriv po svih šest tačaka optužnice koja ga tereti za ubistva, okrutno postupanje i napade na civile, uništavanje objekata, napade na civile i uništavanje kulturnih, istorijskih i vjerskih objekata.

Haški će tužitelji za Jokića tražiti kaznu od 10 godina zatvora, dok će o sporazumu tužitelja sa optuženim i predloženoj visini kazne, posljednju riječ dati Sudsko vijeće Haškog tribunala.

Miodrag Jokić se predao Haškom tribunalu 12. novembra 2001, a parv dana nakon toga je pred haškim sudijama izjavio da se ne osjeća krivim ni po jednoj od tačaka optužnice.
 
Ja imam tu sreću ili nesreću da mogu pratiti HRT i pre 3-4 dana je bila TV emisije Silvije Luks "Od Nikole do Nikole" koja se bavila temom referenduma u CG, ali naravno i napadom na Dubrovnik. Mislim da je Milo dotakao dno dna u tom intervjuu, komentarom da nisu slušali Slobu i napali Dubrovnik, da bi on napao njih. Moš' mislit, napali bismo mi i Crnu Goru! Ne znam zašto čovek lepo ne prizna da je kriv za sve na tom delu nekadašnje YU i odgovara. Nekako bih ga najrađe ja isporučio CRO pravosuđu.
k015.gif
 
xpforswodniw:
Napad na Dubrovnik, u jesen 1991. godine, nije bio rat, već napad na ljude koji se nisu imali čime braniti, kazao je na suđenju Slobodanu Miloševiću TV novinar Paul Davies.

Na dubrovačkom ratištu nije bilo izmjene vatre - rekao je na početko svog svjedočenja britanski novinar Paul Davies.
"Za mene to nije bio rat već napad na ljude koji se nisu imali čime braniti" - zaključio je svoj iskaz britanski novinar Paul Davies.

Profesionalno poštenje britanskih i američkih novinara, odavno je ušlo u legendu, uostalom kao i čast francuskih sobarica.
 
PredatorBG11:
Samo kad se setim srpskih novinara sa dubrovackog ratista i pripadnika tzv. JNA na sta su licili i pricali....

Nizak profesionalni nivo srpskih novinara, jednostavno ne znači da je uhlebljeni novinar -Embedded Journalist pouzdan i pošten. Ako još na njegovom svedočenju gradimo sliku događaja, pa zatim ta slika posluži kao osnov sudske presude, onda za TV konzumenta nema previše nade. Pragmatizam je izum anglosaksonaca, a bojim se da su oni najviše zaradili na bombardovanju Dubrovnika.
 
Onako, usput...........


.Dusan Vukotic

Re: Letter of Protest Adrdressed to Western Democracies by Montenegrin Intellectuals
Gospodine Popovicu,

Stvarno ste nadmasili samog sebe sa svojim tako-zvanim argumentima. Zbog toga mi se ovog puta nije dalo citati sve do kraja. I tako na sljedecem popisu nece biti
vise ni saka vasih pristalica, a vi nastavite suludo demantirati ono sto se ne moze demantirati.
Volio bih samo radi publike da vam odgovorim na one vase rijeci o Dubrovniku, po vama hrvatskom gradu...je'l...

Vidim da nijeste bas potkovani sa dubrovackom povjescu, zato tako jednu ozbiljnu knjigu nazivate pamfletom.Drugo vam nista ni ne preostaje. Vi sa sigurnoscu
tvrdite da je "slovinstvo" gospara i dubrovackog plemica Meda Pucica preimenovano u "srpstvo". To moze reci samo neko ko ne zna o Dubrovniku bas nista. Gospar
Pucic ne samo da je bio Srbin, pisao pjesme u kojima se dici srpstvo, vec je bio i predsjednik srpske stranke. Pa kud hocete veceg dokaza njegovog patriotizma.
Osim njega i dubrovacki plemic Gundulic, zadnji potomak slavnih Gundulica je takodjer bio predsjednik te stranke. Da napomenem, ako nista nijeste procitali u onoj
knjizi "Srpstvo Dubrovnika", 1893 srpska stranka podize spomenik pjesniku Djivu Gundulicu"....ma sto imam vise da pricam, Dubrovmnik ce ponovo biti srpski grad
slagali se vi sa time ili ne.

Osim toga, borbu protiv terorizma vi nazivate napadom na Dubrovnik.Hrvati su napali na Crnu Goru, pucali po granicnim selima, to bar svako zna.... Jugoslavija je
1991 bila jedna drzava, a u svakoj drzavi postoji jedna vojska. Boriti se protiv te vojske i drzave je terorizam. I na kraju, kad su zapadno-hercegovacke ustase pobjegle
u Dubrovnik, i koristile ga u ratne svrhe...zar to po vama nije ratni zlocin.... Po zenevskoj konvenciji zabranjeno je koristiti unesko zgrade u ratne svrhe. Onaj ko
koristi takve zgrade za rat, odgovoran je za njihovo ostecenje. Rat je rat, i nasi momci su morali odgovarati na ustaske provokacije....i kad se bitka zahuktala,
zapadno-hercegovacke ustase su pucale na stari grad fosfornim bombama, kako bi ostecenja bila veca. Palili su gume u starom gradu jer im je dim trebao za TV. i
propagandu. Bombardiranje Dubrovnika su oni jedva cekali jer to im je jedini dokaz hrvatstva u tom gradu, a da su se vec davno pripremali za njega, dokazuju i teske
grede kojima su pokrili knezev dvor i sponzu jos pocetkom 1991 kad niko nije mogao ni sanjati o ratu.Vjerovatno im je bar necega bilo zao.

Naravno, sve to vama nijesu dokazi, a nikad nece ni biti, jer ste jedan od njih. Ali kazem vam, srpstvo se ponovo budi nakon pedesetogodisnje tiranije, i taj proces je
nezaustavljiv. Nadajte se samo da vam nece doci kakav Njegos na vrata i odsjeci vam glavu. Tako se nekad davno u Crnoj Gori radilo.

U to ime vas pozdravlja
Vukotic
 
PredatorBG11:
Da se JNA nije priblizila Dubrovniku,nista od pucnjave Hrvata ne bi bilo.
Dubrovnik je hrvatski grad,Vukovar je hrvatski grad,Knin je hrvatski grad,placite radikali.
Ja placem za Kninom koji je bio srpski grad na hrvatskoj teritoriji. Srbi su bili konstituivni narod, vecinski u Kninu, koji je danas ociscen od Srba, i koji danas jeste hrvatski.
Radujte se dmokrate.
 
Plava Bilja:
Ja placem za Kninom koji je bio srpski grad na hrvatskoj teritoriji. Srbi su bili konstituivni narod, vecinski u Kninu, koji je danas ociscen od Srba, i koji danas jeste hrvatski.
Radujte se dmokrate.
Knin je bio hrvatski grad sa srpskom vecinom.Budi dosledna pa napisi da je Subotica madjarski grad,Novi Pazar muslimanski,Pristina albanska,ako ce da se gleda po etnickom principu.
 
PredatorBG11:
Da se JNA nije priblizila Dubrovniku,nista od pucnjave Hrvata ne bi bilo.
Dubrovnik je hrvatski grad,Vukovar je hrvatski grad,Knin je hrvatski grad,placite radikali.

Или си имао увек "НЕДОВОЉАН" из историје, или Ти је Ј.Броз извадио парче памети..
 
eremita:
Или си имао увек "НЕДОВОЉАН" из историје, или Ти је Ј.Броз извадио парче памети..
Clanu foruma sto imas praznu lobanju,pobi moje navode,argumentovano,nemoj da vredjas kao ja tebe sto vredjam.Sto se tice mog keca iz istorije,koju si to ti istoriju ucio u skoli,o cetnicima mozda,znaci samo si se ponovio sa ovim nedovoljan iz istorije i J.B.T.
Od ostale crnogorske ekipe zaboravio sam Sveta Marovica i Branka Kostica.
 
Kadijevicevo "priznanje"

General armije i savezni ministar za odbranu bivse SFRJ Veljko Kadijevic, u svojoj knjizi "Moje vidjenje raspada - vojska bez drzave", priznaje da se prakticno radilo o stvaranju Velike Srbije okupacijom dobrog dela hrvatske teritorije. Generalovu knjigu 1993. godine objavila je beogradska novinska kuca "Politika" i predstavlja dragocen argument u rukama haskih istrazitelja, ponajvise zbog cinjenice da je generalova ispovest zapanjujuce iskrena. Kadijevic je u knjizi do u detalje opisao zadatke i ciljeve mostarske i crnogorske grupacije JNA: "Osvajanje juga Hrvatske i doline Neretve kao pripremne osnove za dalja dejstva prema Splitu".
Kadijevic je time priznao da "oslobadjanje" Dubrovnika nije preduzeto zbog toga sto su "ustase" krenule na Crnu Goru (Kostic, Bulatovic, Strugar), jos manje iz "razloga humanosti" (Branko Kostic) zbog blokiranih kasarni JNA, ili "rata za mir" (Svetozar Marovic), "nepravednih granica" (Milo Djukanovic)...
Branko Kostic, Kadijevicev sef u to vreme i vrhovni komandant, zagovornik teze da se Crna Gora brani van svojih granica, koji je zajedno sa Momirom Bulatovicem (tadasnjim crnogorskim predsednikom) vrsio smotru jugo-vojske kod Dubrovnika, decidirano je u intervjuu "Monitoru" 1994, kazao:
"Moja opcija je bila, ne da se osvaja Dubrovnik, nego da se blokira i s kopna i s mora, ali da se ide do Neretve, pa ako dodje do povlacenja JNA, kao sto smo se povukli sa podrucja Republike Srpske Krajine, povucemo i sa Neretve do Debelog brijega. Tada bi to podrucje zaposjele mirovne snage UN bez jurisdikcije Hrvatske. To je bila koncepcija, pa tek da se onda pregovara o razgranicenju".
Kad je tako, kako tek danas zvuce reci crnogorskog ministra odbrane Bozidara Babica (tada je imao cin pukovnika, a dogurao je do general-pukovnika i komandanta Druge armije), izgovorene u crnogorskom parlamentu kad je napadnuta Hrvatska: "Zar treba postaviti pitanje zasto sada ici van Crne Gore? Hocemo li ostaviti pripadnike JNA i sve one koji zele da zive zajedno same na milost ustaskim zvijerima? Zar nije granica tamo gdje je nas vojnik, vojnik JNA, napadnut? Treba konacno na silu odgovoriti silom i primorati ustaske vrhovnike, poglavnike i stozernike da u svoju suverenost za kojom zude, mogu otici, ali malo drugacijim nacinom nego kako su zamislili".
Kako danas zvuci svedocenje ondasnjeg komandanta Teritorijalne odbrane Crne Gore, general-pukovnika Pavla Strugara, koji je postavljen na celo Druge operativne grupe JNA za dubrovacko-hercegovacko ratiste, da je "licno bio prisutan tog septembra u Herceg Novom kada je palo osam mina od 82 milimetara na prostor Crne Gore. Prije toga bilo je snajperske i druge vatre i morali smo odgovoriti".

Bulatovicevi tragovi

Otvaranje fronta prema Dubrovniku pravdao je Svetozar Marovic, tada clan drzavnog Predsednistva i generalni sekretar vladajuce stranke. "Nije bilo moguce drugacije obezbijediti mir, a moguce ga je bilo zastiti silom, jer je sila na mir napala i krenulo zlo", objasnjavao je Marovic.
Tadasnji crnogorski premijer Milo Djukanovic bio je odredjeniji u uverenju da ce Crna Gora "nametnuti rat" (kasnije ce govoriti o "nametnutim sankcijama" nicim zasluzenim) dobiti i da ce se razgraniciti sa Hrvatskom "za sva vremena", s tim sto ce nove granice biti povucene "mnogo pravednije i logicnije nego sto su to uradili priuceni boljsevicki kartografi".
Djukanovic ce kasnije, kao predsednik Crne Gore, napraviti drzavnicki gest i izviniti se svim zrtvama tog pohoda, a nedavno je izrazio uverenje da se on ni po kojem osnovu ne moze naci u Hagu. Ako bi ga Haski tribunal ipak sumnjicio ili pozvao u svojstvu svedoka, sam bi otisao pred taj sud, naveo je crnogorski predsednik.
Neki bi, vec, da zametnu tragove. Momir Bulatovic, koji je pozivao u pohod "zbog fasizma", svoju odgovornost pokusava da prebaci na generala Kadijevica. Prvo je u intervjuu "Splitskoj Dalmaciji" (1996.) kazao da je crnogorski napad na Dubrovnik rezultat Kadijeviceve "ratne zamke". To isto je ponovio u beogradskom magazinu "Profil" (1998.): "Kao predsjednik Predsjednistva Crne Gore bio sam obavijesten da Hrvatska ima 30.000 naoruzanih ljudi koji treba da zauzmu Prevlaku i Herceg Novi. Morao sam da reagujem... Tek kasnije sam saznao da nije bilo tih trideset hiljada ustasa, tamo nije bilo vise od sesto naoruzanih ljudi."
Cinjenica da je Bulatovic svojom naredbom na dubrovacko ratiste uputio jedinice Teritorijalne odbrane i specijalne jedinice policije "sa zadatkom izvrsenja borbenih zadataka oruzanih snaga u ratnom sukobu na granici izmedju Republike Crne Gore i Republike Hrvatske", verovatno ga direktno optuzuje. I ne samo njega. No, za sada tajnu znaju jedino - Karla Del Ponte i istrazitelji Tribunala.
 
Napad na Dubrovnik, nije imao nikakvo , ni stratesko ni takticko opravdanje.........
Niti je Dubrovnik ikada u istoriji bio Srpski, niti je bilo kako vazno uporisno ili stratesko pitanje u Srpsko -Hrvatskom dvoboju.........

Licno , mislim da je napad i pokusaj osvajanja Dubrovnika , bila inicijativa Crnogoraca, koji su se ponadali da ce malo obogatiti svoju turisticku ponudu , jednim pravim biserom Jadrana i Evropskog turizma.....................ali, na njihovu zalost....corak

Morali su da se utese friziderima, televizorima, kravama i ovcama....a oni malo vidjeniji, bogami i ponekim gliserom , jahticom ili automobilom.........

Pravi junacki pohod crnogoraca, poznatih po cojstvu i junastvu........i u zadnjem ratu i po pljacki..

Cudo kako niko od Crnogorske vlasti ne odgovara za masovne kradje i pljacke Dubrovackog zaledja..
 
Kohen:
Napad na Dubrovnik, nije imao nikakvo , ni stratesko ni takticko opravdanje.........
Niti je Dubrovnik ikada u istoriji bio Srpski, niti je bilo kako vazno uporisno ili stratesko pitanje u Srpsko -Hrvatskom dvoboju.........

Licno , mislim da je napad i pokusaj osvajanja Dubrovnika , bila inicijativa Crnogoraca, koji su se ponadali da ce malo obogatiti svoju turisticku ponudu , jednim pravim biserom Jadrana i Evropskog turizma.....................ali, na njihovu zalost....corak

Morali su da se utese friziderima, televizorima, kravama i ovcama....a oni malo vidjeniji, bogami i ponekim gliserom , jahticom ili automobilom.........

Pravi junacki pohod crnogoraca, poznatih po cojstvu i junastvu........i u zadnjem ratu i po pljacki..

Cudo kako niko od Crnogorske vlasti ne odgovara za masovne kradje i pljacke Dubrovackog zaledja..


Ne treba zaboraviti i tehniku sa aerodroma Ćilipi, nešto su već počeli da vraćaju
a025.gif
 
PredatorBG11:
Neki su krali frizidere,televizore ali rekordna kradja je kada je neki Niksicanin doterao pred svoju kucu autobus!


Zašto sam napomenu tehniku sa aerodroma. Zato što frižider, kuhinju i sl. možeš da koristiš u domaćinstvu, pa čak i taj autobus može da se koristi. Stvar osobe, da li će ukrasti ili se vratiti čistih ruku i još čišćeg obraza. Problem oko tehnike sa Ćilipa je u tome, što to može da iskoristi samo institucija, aerodrom, znači državni organi su to otimali. Išli smo u "oslobađanje" radi pljačke.
d015.gif
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top