Počelo je sa dinamitom

Milena_9

Primećen član
Poruka
501
Ne sećam se da smo pričali na jednom mestu o dobitnicima Nobelove nagrade. Uz sve uvažavanje pisaca koji su je dobili, meni je uvek bilo interesantnija priča o onima koji nisu. A ima tu velikih imena- Tolstoj, Strindberg, Borhes, itd...

Nije loše da se potsetimo da je A. B. Nobel živeo u 19. veku, da je bio hemičar po struci, da je izmislio- usavršio dinamit, da je stekao poprilično bogatstvo i da je svojim testamentom naložio da se od kamata na njegovoj zaostavštini oformi fond koji će svake godine biti rasporedjen onima koji su u protekloj godini " iskazali najveću uslugu čovečanstvu" u oblasti nauke / fizika, hemija, fiziologija i medicina / , za mir i bratstvo naroda i za književnost. Godine 1968. počinje i dodela nagrade za ekonomiju.

Sentenca koja prati nagrade i ujedno je ispisana na povelji glasi : Inestas aut qui nitam excoluere per artes / Lepo je ulepšati život novim umećima / i preuzeta je iz Vergilijeve " Eneide".

Nobelova nagrada za književnost se dodeljuje jednom godišnje za jedno delo ili celi književni i životni opus jednog pisca. Godine 1961. je Nobela dobio naš Ivo Andrić za roman " na Drini ćuprija" Tako smo i mi postali deo nobelovskog sveta.

Hajde da pričamo o nobelovcima, bez obzira što smo o mnogima ovde več diskutovali / H. Hese, R. Tagore, R. Kipling, T. Man, G. G. Markes te Harold Pinter , konaćno i beskonačno odonomad. Hajde da pričamo o piscima koji nisu dobili Nobelovu nagradu a po tvom mišljenju su je i te kako zaslužili.
 
Nobelova nagrada je reklamni sertifikat.Ona vise nema nikakvu vrednost ako ju je ikada i imala......"po propisu"odavanje pocasti za minule zasluge.Ekvivalent u filmu joj je dodela oskara(s tim sto je oskar ipak do potpune krajnjosti banalizovana "nagrada" i sto se tice Oskara jedino ravo merilo istinske vrednosti nekog reditelja je ako NIJE dobio oskara jer SVI veliki nisu).Po meni oba ne znace nista.Grupa snobova u frakovima koja izigrava intelektualnu elitu tapsaci se medjusobno po ramenima...a pogtovo od vremena kada se naucnici i umetnici stavljaju u pezorativnu ravan smoukaljavanja dostignuca za koje su nagradjeni-jer se dodeljuje i Noblova nagrada za mir politicarima......politicarima,kako licemerno.U proslosti je sigurno bilo mnogih koji su zasluzili nisu je dobili...najpoznatije ime svakako Tolstoj.......ali problem danasnje knjizevnosti po meni je sto i vise nema neke konkurencije za tu nagradu......pise se o trivijalnim politicko korektnim stvarima a svaka provokacija svesno cilja da bude provokacija radi sebe same samo da bi izazvala pozitivan marketinski efekat-to nije umetnost.
 
frozen1982.:
.......ali problem danasnje knjizevnosti po meni je sto i vise nema neke konkurencije za tu nagradu......pise se o trivijalnim politicko korektnim stvarima a svaka provokacija svesno cilja da bude provokacija radi sebe same samo da bi izazvala pozitivan marketinski efekat-to nije umetnost.

Pa ovo baš ne stoji, Pinterovo pisanje je sve samo ne politički korektno.

Inače, naravno da je nagrade u bilo kojoj neegzaktnoj disciplini teško vrednovati. Meni je ipak najkomičnija Nobelova nagrada za mir, kad se pogleda kome jesve dodijeljena.

Mnogi veliki pisci nisu dobili Nobela, ali za mnoge dobre možda nikad ne bismo čuli, ne bi bili ni objavljeni kod nas, da ga nisu dobili. Ta nagrada je medijski događaj, pomaže popularizaciji književnosti pa je smatram pozitivnom stvari i pored prigovora kad je u pitanju izbor laureata.
 
Nobelova nagrada za književnost dodeljuje se godišnje autoru iz bilo koje zemlje sveta koji je napisao "the most outstanding work of an idealistic tendency" (najizvrsnije delo s idealističkim stremljenjima). Nagrada se može dobiti i za životni opus autora. Švedska akademija odlučuje ko će dobiti nagradu (moguće je i ne dodeliti nagradu).

Popis nobelovaca u književnosti od 1901. do danas na sledećem linku:

Dobitnici Nobelove nagrade za književnost
 
Postoje ljudi koji nisu dobili Nobelovu nagradu ali su zato dobili kompenzaciju.
Ne znam da li ste čuli ali postoji i Ig Nobel nagrada, ili (Ig)Noble nagrada koja se dodeljuje naučnicima pred dodelu prave Nobelove nagrade u Stockholmu, u Sanders Theatru. Ig dobijaju naučnici čija su otkrića neviđeno blesava, beskorisna, smešna i glupa, i to iz različitih područja - hemije, fizike, matematike, informatike, kao i nagrade za književnost i mir. Otkrića su ipak naučno dokazana 100%. Nagrade dele pravi nobelovci, obavezno uz dva-tri vica i prigodnu pesmicu.

Npr. delo Harolda Hillmana je “O mogućem bolu tokom različitih načina ubistva” i nagrađeno je Ig Nobelom za mir, ili delo britanskog fizičara Roberta Matthewsa koji je zaključio da hleb na pod uvek pada na namazanu stranu jer je “svemir tako napravljen”. Zapažen je i rad kosookih naučnika koji tvrde kako noge smrde samo onim ljudima koji misle da im noge smrde, a ne smrde onima koji misle da im ne smrde (medicina, 1992). Radovi pokazuju i da među patkama postoje slučajevi homoseksualne nekrofilije (biologija, 2003), da postoji program koji tera mačku sa tastature (informatika, 2000), da voda ima pamćenje, kao i to da se pamćenje može prenositi telefonskom žicom (hemija, 1991. i 1998).

Ima još mnogo, mnogo toga i sve je prilično ludo i bolesno.
 

Back
Top