Logika

Σ

Zainteresovan član
Poruka
174
Ja mislim da logika nije tacna. Tacnije, nije sveobjasnjujuca. Tacna je za mnoge stvari ali nije potpuna i nije apsolutna..

Pokusavam da je oborim putem paradoksa.
Relativno sam uspesan u tome ali bih voleo da pokazem da logika nije sveobjasnjiva kako se 99.9% ljudi trudi da pokaze.

Oni ceo kosmos posmatraju kroz logiku i pokusavaju da objasne sve putem logike. a ja m islim da ne mozemo da koristimo logiku da bismo objasnili sve na svetu.
 
Daleko od toga da logika sve moze da obuhvati. Evo, Nietzsche je jedan od onih koji obezvredjuje logiku, a danasnjica, svakodnevnica, govori koliko je apsurd preuzeo tron, toliko nad logikom.

Verujem jer je apsurdno, rece Tertulijan... A mislili su da je poludeo...
 
E hvala na podrsci, ali ne rece kako bi je oborio...
Pitanje: da li je pravi Nietzsche protivnik logike ili ti kao lazni Nietzsche?

PS
Inace divim se tvojom obrazovanoscu ali to ne znaci da se slazem sa svim s cemu pises. Takodje mi se ne svidja sto ne uvazavas tudje misljenje onoliko koliko bi' trebalo. I na kraju, veoma postujem pravog Nietzsche-a mada ne kazem da mi se sve svidja kod njega. Ali otvara oci...

PozdraF
 
Σ:
E hvala na podrsci, ali ne rece kako bi je oborio...
Pitanje: da li je pravi Nietzsche protivnik logike ili ti kao lazni Nietzsche?

PS
Inace divim se tvojom obrazovanoscu ali to ne znaci da se slazem sa svim s cemu pises. Takodje mi se ne svidja sto ne uvazavas tudje misljenje onoliko koliko bi' trebalo. I na kraju, veoma postujem pravog Nietzsche-a mada ne kazem da mi se sve svidja kod njega. Ali otvara oci...

PozdraF


Pravi Nietzsche... njega su i u udzbenicima za srednju skolu do poslednjeg izdanja pogresno tumacili. Po tome sto je do skora misljeno (mislim vezano za udzbenike) bilo je da je Nietzsche veliki anarhista, veliki protivnik morala, takodje i logike.

Medjutim, postoji veliki zaokret koji mnogi ne prave dok citaju njegova dela. Jasno se u nekoliko njegovih dela vidi da je on u stvari logicar ili preciznije tautologista. Ne znam da li bih mogao ovde sve to da objasnim... Postoji kod njega nekoliko nivoa u gnoseologiji. Prvi nivo je tautologija, drugi, treci i tako do nekog nivoa mogu biti metanivoi, dok je onaj poslednji takav da vraca do tautologije... Ne znam jesam li jasan, pokusavo sam da budem u sto manje reci. Po ovome recenom Nietzsche bi mogao biti smatram logicarem, ali ne u onom svakodnevnom govoru jer je ovo njegovo mozda metalogika.

Sto se tice tudjih misljenja. Uvazavam svakoga ko govori misljeno, dakle, ako za to sto govori ima neke dobre argumente. Ne volim kad neko ko nije procitao ni jednu knjigu, ili ne zna ni jednu recenicu da napise a da ne napravi makar tri gramaticke greske, takvome ne mogu da se obracam kao da nesto vredi, ili kao da njegovo misljenje nesto vredi. Nikada ne treba svacije misljenje postovati: to vodi u dekadenciju.

Uzgred, nimalo mi se ne dopada tvoj komentar na temu morala, jer je totalno nefilozofski, ali su ga zastupali neki knjizevnici... stoga ne mogu da te narocito kritikujem... postoje ljudi koji kazu da etika treba da postoji kao nauka, drugi govore da ne treba, jer dobra nema. Tvoja pozicija je takva, i to ima svojih argumenata i prednosti. No, necu da skrecem sa teme.
 
Σ:
Ovde izgleda niko nema da kaze nista ?

Svi se slazu sa logikom i misle da je savrsena ?
da logika jeste savrsena,onda bi u ovom svetu bilo mnogo manje problema...log. ne moze biti savrsena zato sto ju je stvorio covek...logiku onakvu kakva jeste mi , obicni smrtnici ne mozemo i necemo spoznati...ja smatram da je log. veca od samog termina i od naseg misljenja o njoj,ne zavaravaj se mislju da ona ne moze biti apsolut samo zato sto je mi pogresno i nepotpuno tumacimo...
 
Σ:
Ovde izgleda niko nema da kaze nista ?

Svi se slazu sa logikom i misle da je savrsena ?


Ne mali broj puta se desilo da me je neka logika(moja), izneverila.

Iz mog ugla gledanja...: " Sto ranije prihvatimo apsurd kao neku "polaznu logiku" u nasem nacinu razmisljanja, bice nam svrsishodnije i bivstvovanje na ovoj nasoj planeti "

Pozdrav:-)


"Ko istinu gudi, gudalom ga po prstima biju."- Vuk Karadzic
 

Back
Top