Kako na osnovu kubikaže odrediti maksimalnu brzinu motora ili auta?
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 91

Tema: Kako na osnovu kubikaže odrediti maksimalnu brzinu motora ili auta?

Ističe se cvele2 (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Podrazumevano Kako na osnovu kubikaže odrediti maksimalnu brzinu motora ili auta?

Ovo pitanje treba malo preformulisati.
    Interesuje me kako se na osnovu kubikaže motora, njegove snage (kW i konji).... kako uopšte odrediti maksimum nekog motora, koliku maksimalnu brzinu može postići?

Elita Profimare (avatar)
    Učlanjen
    16.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    273

Podrazumevano Re: Kako na osnovu kubikaže odrediti maksimalnu brzinu motora ili auta?

To je vrlo relativna stvar...
    Necu vise da te vidim
    sakrice me noc od tebe
    uspela si da se stidim
    sto te volim kao sebe

I necu vise da te cujem
    sakrice me dobri Bog
    svoju dusu zeljom trujem
    za mrvicom srca tvog

Poznat _Milanche_ (avatar)
    Učlanjen
    25.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Podrazumevano Re: Kako na osnovu kubikaže odrediti maksimalnu brzinu motora ili auta?

nikako

Aktivan član borisbg (avatar)
    Učlanjen
    10.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Verovatno hoces da pitas koliko se maximalno KW moze izvuci iz motora od npr 1000ccm.

chika_doktor
    Guest

eeee momak znam da si mlad ali to ne znaci da morash da budes glup...

Poznat Glaurung (avatar)
    Učlanjen
    08.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    146

Citat Original postavio _Milanche_
    nikako

Elita Dovla (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    212

Citat Original postavio chika_doktor
    eeee momak znam da si mlad ali to ne znaci da morash da budes glup...
    I agree!

Da malo pojasnim... hmmmm... kako bih mogao... evo jednog primera...

Imas Moskvic 2.0 koji ima 70KS benzinac i koji moze da ide do nekih 120 eventualno 130 nizbrdo i recimo yuga 1.1 sa 55-60KS koji moze da nagura i do 140-150 nizbrdo...
    Kao sto vidis Yugo ima manju kubikazu i manju konjazu a brzi je i startniji. E sad to je posledica razlike u kilazi i odatle da ne mozes NIKAKO na osnovu kubikaze i konjaze da odredis max brzinu

Elita Profimare (avatar)
    Učlanjen
    16.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    273

Nema ni to velike veze sa kilazov vec sa drugim stvarima kao sto je br. ventila, rpm, Nm i ostalo...
    Necu vise da te vidim
    sakrice me noc od tebe
    uspela si da se stidim
    sto te volim kao sebe

I necu vise da te cujem
    sakrice me dobri Bog
    svoju dusu zeljom trujem
    za mrvicom srca tvog

Primećen član 1972 (avatar)
    Učlanjen
    30.05.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    54

Talking Re: Kako na osnovu kubikaže odrediti maksimalnu brzinu motora ili auta?

.....

Učlanjen
    15.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Pa recimo, drugar ima neki skuter sa motorom od 50ccm i kaže da skuter može da ide malo preko 100 km/h.

chika_doktor
    Guest

no comment...ostavio si me bez teksta...

Učlanjen
    15.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Tvrdiš da je to nemoguće. Al zbog čega? Šta to ograničava brzinu?

Poznat intra (avatar)
    Učlanjen
    22.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    119

Trenje, otpor vazduha, prenosni odnos mjenjača, snaga,.......nije nemoguće pogledaj trkačke motore od 80 kubika, ali to nisu skuteri

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Nemoguce je odrediti snagu automobila samo po kubikazi. Pre rata su su automobili imali i po 7 - 8000 kubika i jako malo snage za danasnje pojmove. Ista zapremina cilindra moze imati razlicite odnose kompresije, razlicitu duzinu hoda klipa i samim time drugacije performanse motora odnosno - oblik radilice i kompresionog prostora. Velike razlike postoje i nacinu punjena cilindra gorivom odnosno - karburaciji. Velika je tu filozofija, mogli bi danima da raspravljamo. Podatak o snazi mosez naci na Google - u ili ako je mator auto kod nekog cilagera koji ima isti ili ga je imao nekada.

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio Dovla
    I agree!

Da malo pojasnim... hmmmm... kako bih mogao... evo jednog primera...

Imas Moskvic 2.0 koji ima 70KS benzinac i koji moze da ide do nekih 120 eventualno 130 nizbrdo i recimo yuga 1.1 sa 55-60KS koji moze da nagura i do 140-150 nizbrdo...
    Kao sto vidis Yugo ima manju kubikazu i manju konjazu a brzi je i startniji. E sad to je posledica razlike u kilazi i odatle da ne mozes NIKAKO na osnovu kubikaze i konjaze da odredis max brzinu
    To o cemu govoris je KS/ Kg, konjska snaga po kilogramu i veoma je bitan podatak, mozda cak i bitniji od same konjaze koju obicno cujemo. Inace, obrtni moment je takodje bitan podatak pored snage i cesto moze biti odgovoran za startnost vozila.

Učlanjen
    15.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Pa ajde reci jel može skuter sa motorom od 50 ccm da ide 100 km/h i više? Onako u grubim crtama.

Elita
    Učlanjen
    28.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

Velicina motora nema veze sa ukupnom brzinom. Moj Mustang sa 3.8L motorom ima brzinu 120 mph dok ima dosta auta sa duplo manjim motorom pa idu 140 mph ili 160 mph.

To je naravno broj koji pise na satu, top speed sigurno nije toliki.

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio cvele2
    Pa ajde reci jel može skuter sa motorom od 50 ccm da ide 100 km/h i više? Onako u grubim crtama.
    Moze ako se dobro " nabudzi " masina mada za tako male motore nije preporucljivo zbog premalih klipnjaca, letecih lezajeva i klipova.

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio 68Charger440
    Velicina motora nema veze sa ukupnom brzinom. Moj Mustang sa 3.8L motorom ima brzinu 120 mph dok ima dosta auta sa duplo manjim motorom pa idu 140 mph ili 160 mph.

To je naravno broj koji pise na satu, top speed sigurno nije toliki.
    Zato tvoj Mustang ima veliki obrtni moment, vise cilindara od klasicnih motora ( 4 cilindra ), manji broj obrtaja sto znaci - mirniji rad, dobro povlacenje i dugovecnost motora. TIpicna Americka koncepcija.

Elita
    Učlanjen
    28.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

Naravno. Postize konjsku snagu pod daleko manjim obrtajima motora sto znaci da za svakodnevnu voznju imam 190 hp, lep zvuk motora i umerenu potrosnju. Dok oni koji izlace istu konjsku snagu iz manjeg motora se vrte na vecim obrtajima, sto znaci da ako hoces da imas 190 hp za svakodnevnu voznju moras da ga vozis na visokim obrtajima cime je potrosnja ogromna.

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

I moze da dobro potegne kad god ti to zazelis. Prede na malim obrtajima ali kad se doda gas... Ameri su uspeli da ocuvaju tradiciju motora velike zapremine i umerenog broja obrtaja. To sa malolitraznim automobilima je dovelo dotle da sam imao duge rasprave sa ljudima kojima sam isto tvrdio kao sto si rekao - da mora da nasvirava obrtaje da bi nesto dobio tako da mali auto sa malo kubika pada u vodu osim na registraciji. Recimo, moj Opel omega 2.0 u umerenoj voznji trosi isto kao Subaru Justy od 1000 ccm mog ujaka koji pumpa obrtaje samo tako. Omega sasvim lepo ide sa 2000 o/min. Sa 4000 ide 170 kmh. KOliko god imao kubika, moras nesto upumpati u cilindar da bi isao, nema druge.

Početnik Nocni soko (avatar)
    Učlanjen
    13.11.2005.
    Reputaciona moć
    0

Evo sa jednog drugog foruma:

http://www.letstorquebhp.com/calculator.asp

Ubrzanje samo.

Čiča Milutin
    Guest

Menjac, menjac i samo menjac ...sva brzina je u menjacu iliti po srpski u prenosu ...

chika_doktor
    Guest

Citat Original postavio Čiča Milutin
    Menjac, menjac i samo menjac ...sva brzina je u menjacu iliti po srpski u prenosu ...

e chicha bolje idi vozi traktor evo vrijeme se proljepshalo...valja zaraditi nesto...djelimicno si u pravu...a gdje ti je okretni moment????

Čiča Milutin
    Guest

Citat Original postavio chika_doktor
    e chicha bolje idi vozi traktor evo vrijeme se proljepshalo...valja zaraditi nesto...djelimicno si u pravu...a gdje ti je okretni moment????
    Obrtni moment?? Od cega on zavisi, bas fino sto si ga spomenuo...i doktore moment koliko se ja razumem u sljive nema bas mnogo veze sa maksimalnom brzinom ...

Slične teme

1. KAKO ODREDITI PODZNAK?
    Autor sasaka u forumu Astrologija
    Odgovora: 39
    Poslednja poruka: 31.08.2011., 02:48
  2. Silent Hunter III- Kako odrediti verziju
    Autor Alex.L u forumu Video igre
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 18.03.2006., 12:53
  3. sajtovi sa cenama polovnih motora(ne auta)?
    Autor veki u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 19.03.2005., 23:35
  4. kako odrediti
    Autor majja u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 01.05.2004., 00:07
  5. Kako da smanji brzinu modema?
    Autor Mrzi me da se logujem u forumu Hardver
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 06.04.2004., 20:23

Pravila za slanje poruka