Rečnici simbola

"Kolega" preporucio bih ti knjigu "Recnik simbola", izasaoi je pre godinu dana cini mi se, kupio sam ga na standu Platoa na sajmu u BG.Knjiga nije losa, ima 600 ilustracija tako da mislim da bi mogla da ti posluzi.

Sto se tice samih simobla i same reci moglo bi ovde dosta da se pise i o samoj reci, o znacenju simbola za coveka itd. ako budes raspolozen(i ne samo ti vec i ostali) mozemo ovde da rspalimo pricu.

pozdrav
 
Kapitalno djelo je knjiga Karla Gustava Junga - Čovjek i njegovi simboli, ako misliš na simbole u antroploškom smislu. Što se književnosti tiče, postoje razni rječnici aluzija i slično...
 
"Recnik simbola"-ja sma ga videla na sajmu,neko no izdanje,kosta oko 2.000 din. (cini mi se,nisam sigurna)
Ja kuci imam neko staro izdanje,od tate,koje je on kupio davnih dana...inace,svidja mi se knjiga
 
Tnx, citao sam malo Junga, ali nisam mislio na to...video sam recnik simbola...malo mi je too expensive...cekacu sajam...da li ima nesto malo starije, a jeftinije? Mada mora biti ilustrovana, naravno, samim tim je vec nabijena cena
 
Pa, ja imam neki "Rjecnik simbola" (autori su J. Chevalier i A. Gheerbrant) stampan u Zagrebu 1983. Dobar je, ali ne znam da li se uopste moze naci. A miljenik moje profe knjizevnosti je "Ilustrovana enciklopedija tradicionalnih simbola" (Dz. K. Kuper). Imam neko izdanje iz 1986. Mislim da bi te knjige mogle da se nadju u biblioteci...
 
E pa fino, skupilo se drustvo ljubitelja simbola.Odlicno, do sada se niko nije setio da postavi ovu temu(a meni se nesto vrzmalo ovih dana po glavi):)

Ajd kada budete raspolozeni da raspalimo jednu dobru diskusiju

pozzzdrav
 
Idite bre u persun, gurnuste temu na dno.

Mislio sam da ce ovde biti reci o samom terminu reci simbol, sta zapravo znaci simbol za coveka, kolika je uloga simbola u istoriji covecanstva...

Koji je po vama najuniverzalniji simbol i zasto?

Ako ste raspolozeni, pisacete:)

pozzz
 
Jos jedna preporuka na temu knjige o simbolima:

Entoni Stivens: Arijadnino klupko - vodič kroz simbole čovečanstva.
A unutra prvo deo o simbolima uopste, kako nastaju, funkcionišu itd., pa onda obrađeni simboli po pbčastima - oni vezani za naše fizičko okruženje, zatim za kulturu i psihu, pa za ljude, životinje i biljke, i na kraju za ljudsko telo.

Dakle nije reč samo o rečniku simbola (tipa "sanovnik"), već malo šire.
 
- Mali rečnik tradicionalnih simbola
Priredio: Mario Lampić
Libretto
Beograd, 2000.

- Mali leksikon okultizma
Aleksandar Milinković
Plato
Beograd, 2000.

- Slovenska mitologija - enciklopedijski rečnik
Redaktori: Svetlana M. Tolstoj, Ljubinko Radenković
Zepter book world
Beograd, 2001.

"Vaspostavljanje simbolike pruža priliku da se moderni čovek oslobodi svog kulturnog provincijalizma i, iznad svega, svog istorijskog i egzistencijalnog relativizma."
(Mirča Elijade)

"Proučavanje simbolike ne spada u puku erudiciju; ono se tiče čovekovog samosaznavanja."
(Dž. K. Kuper)
 

Back
Top