ANTI BEBI PILULE

Istine i predrasude o najpopularnijoj hormonskoj kontracepciji iz BLIC-a
Zablude o pilulama za kontracepciju


Uprkos tome što milioni žena širom sveta koriste već petu generaciju oralnih kontraceptivnih pilula, u mnogim sredinama kolaju glasine o debelim i dlakavim stvorenjima u koja se pretvaraju dame koje su „nasele“ na hormonske preparate zaštite od trudnoće. Koliko istine ima u predrasudama vezanim za kontraceptivne tablete?


1. Pilule su štetne za zdravlje žene
Hormonska kontracepcija višestruko deluje na organizam. Uostalom, hormonski preparati se ne prepisuju ženama samo radi sprečavanja trudnoće, već i kao terapija za određena stanja. Iste hormonske tablete kod jednih žena izazivaju velike tegobe, dok drugima nimalo ne smetaju. Drugim rečima, u svakom konkretnom slučaju treba staviti na jedan tas eventualni rizik od neželjenog dejstva, a na drugi praktično stoprocentnu zaštitu od neželjene trudnoće. Ovaj drugi gotovo uvek odnese prevagu.

2. Hormonske pilule ne smeju da piju devojke mlađe od 20 godina
Pilule mogu da koriste i sasvim mlade devojke.

3. Posle primene pilula dugo ne može da se zatrudni
Upravo suprotno. Već prvog meseca posle prestanka uzimanja pilula verovatnoća da će žena da zatrudni naglo raste. Statistika čak pokazuje da se za jedan i po do dva puta povećava verovatnoća da će se roditi dvojke ili trojke. Određene forme neplodnosti upravo se i leče tako što se ženi prepisuju hormonske pilule na tri do četiri meseca da bi posle lakše ostala u drugom stanju.

4. Na svakih šest meseci uzimanja pilula treba praviti pauzu od mesec dana
Pogrešno. Pauza u uzimanju pilula ne utiče na učestalost komplikacija, niti na kasniju sposobnost rađanja. Ukoliko lekar ustanovi da ne postoje smetnje za uzimanje pilula, žena može da ih pije dugi niz godina.

5. Pilule goje
Kod nekih žena koje počnu da piju pilule dolazi do pojačanog, a kod nekih do smanjenog apetita. Unapred se ne zna kako će vaš organizam reagovati. Za povećanje telesne mase „odgovorni“ su gestageni, koji ulaze u sastav kontraceptivnih tableta. U slučaju da se žena goji, lekar će joj prepisati pilule s niskom koncentracijom tog sastojka.

6. Od hormonske kontracepcije nastaju bubuljice
Naprotiv: neke kontraceptivne pilule se koriste upravo za lečenje akni.

7. Kontraceptivne pilule izazivaju maljavost po telu
Taj nedostatak su zaista imali preparati prve dve generacije. Sadašnje kontraceptivne pilule ne samo što ne doprinose rastu malja po telu nego ga usporavaju i istanjuju dlaku.

8. Kontraceptivne pilule povećavaju rizik od nastanka raka dojke i jajnika
Istraživanja kanadskih naučnika pokazala su da redovno uzimanje oralnih kontraceptivnih pilula smanjuje rizik od nastanka raka jajnika za 40 do 60 odsto. Na učestalost raka dojke kontraceptivne pilule ni na koji način ne utiču.

9. Kao rezultat uzimanja pilula, menstruacije postaju neredovne, a ponekad mogu potpuno da prestanu
To nije tačno. Stručnjaci ističu da hormonska kontracepcija reguliše neredovan menstrualni ciklus, smanjuje obilna krvarenja i otklanjaju bolove.

Nakon prekida uzimanja oralnih kontraceptivnih sredstava, kod dva odsto žena dolazi do poremećaja menstrualnog ciklusa. Ali, po pravilu, to je posledica problema koji je postojao pre uzimanja pilula, a ne rezultat oralne hormonske kontracepcije.

10. Kontraceptivne pilule štite od seksualno prenosivih bolesti
Nažalost, nikakva potvrda za tako nešto ne postoji. Pilule mogu samo da smanje rizik od upale organa karlice, verovatno zato što doprinose zgušnjavanju sluzokože grlića materice, a time se usporava prodor infekcije. Ali vas pilule ni u kom slučaju neće zaštiti od polnih bolesti.

CDC/JS
 
Evo jedno zanimljivo pitanje. Kada je moja devojka otisla kod svog ginekologa i pitala je da li sada ne mora da koristi kondom i da li je bezbedna (cak i ako svrsim u nju) ova joj je rekla da to (svrsavanje unutra) nikako ne sme da se desi... Naravno devojka mi koristi anti bebi pilule... Da li je doktorka u pravu ili...???
Ako je tako koja je onda svrha pilula...
 
Evo jedno zanimljivo pitanje. Kada je moja devojka otisla kod svog ginekologa i pitala je da li sada ne mora da koristi kondom i da li je bezbedna (cak i ako svrsim u nju) ova joj je rekla da to (svrsavanje unutra) nikako ne sme da se desi... Naravno devojka mi koristi anti bebi pilule... Da li je doktorka u pravu ili...???
Ako je tako koja je onda svrha pilula...

Не верујем да је др рекла да ,,не сме никако''. Вероватно је рекла да пилуле нису 100% заштита, као што ни једно контрацептивно средство није 100% сигурно.
 
Evo jedno zanimljivo pitanje. Kada je moja devojka otisla kod svog ginekologa i pitala je da li sada ne mora da koristi kondom i da li je bezbedna (cak i ako svrsim u nju) ova joj je rekla da to (svrsavanje unutra) nikako ne sme da se desi... Naravno devojka mi koristi anti bebi pilule... Da li je doktorka u pravu ili...???
Ako je tako koja je onda svrha pilula...

Ma daj, opušteno. Pa zašto ih onda pije? Sigurne su 99%, onih 1% je za one koji ih piju neredovno.
 
Evo jedno zanimljivo pitanje. Kada je moja devojka otisla kod svog ginekologa i pitala je da li sada ne mora da koristi kondom i da li je bezbedna (cak i ako svrsim u nju) ova joj je rekla da to (svrsavanje unutra) nikako ne sme da se desi... Naravno devojka mi koristi anti bebi pilule... Da li je doktorka u pravu ili...???
Ako je tako koja je onda svrha pilula...

Nisu se njih dve razumele. Pilula ti je jednako sigurna kao i kondom, a to znači manje od 100%. Ja za 5 godine korišćenja nisam imala nikakvih problema, ni u vidu hormonskih promena niti u vidu trudnoće :D
Ali sam zato samo jedan dan preskočila da popijem i to previdela i ostala trudna :eek:
A preferiram pilule u odnosu na kondom jer mi se dva puta desilo da je kondom pukao za vreme odnosa.
U svakom slučaju antibebi pilule su zakon!
 
Ja sam pila par meseci i osim toga sto mi je menstruacija krace trajal ne mogu nista dobro da kazem za njih. Cesto sam se lose osecala zbog njih, cesto mi je bila muka niodcega, maltene da pocnem da povracam, sto mi se jedno mi desilo. I onda prodje posle par sati. Kad sam prestala da ih pijem vise mi se to nije desavalo. Nisam se ugojila od njih, mislim da je to prazna prica ili je individualno, ja sam sklona gojenju ali nisam imala problema sa njima.
 
Како које....Нису све исте.
На ТВ Б92 је јуче емитован занимљив прилог о "Јасмин" пилулама.
Две жене су умрле током њиховог коришћења - мождани удар и инфаркт. И жене које их користе су упозорене да уколико осете болове у потколеницама, кашаљ непознатог узрока и гушења треба одмах да се јаве лекару и да прекину пијење таблета.
Иначе, "Јасмин" таблете су пре само пар година представљене као најсавременије контрацептивне таблете, које немају нежељенје ефекте, као оне раније.
 
te pilule su jako idividualna stvar, nekome prijaju nekome ne. Ono sto mogu da kazem je da pre gutanja pomenutog treba da se uradi krvna slika hormona...
Meni su licno odgovarale, nisam se ugojila, ten mi je posao lepsi, libido isti...jedino sto sam tada dok sam ih koristila bila smoker...******* shit.
 
Углавном се мисли на проблеме које изазивају при дужој употреби...
Иначе, бежина жена има проблеме током првих месеци коришћења тих таблета...У смислу мучнине, отицања ногу, болови у грудима и све оно што пише у оном папиру који се добије уз пилуле...
 
Ja pijem Logest i odličan. Ne gojiš se i uopšte ne smeta,a ima 16 god. Dobar je zato što ima najmanji broj hormona u sebi i nema nikakvih posledica. Tako da ko se odluči za pilule prvo na savetovanje sa ginekologom i raspitajte se za Logest,ali verujte mi odličan je čak imam utisak da su mi grudi malo veće.ali ono što je najvažnije NEGOJI!!! :D
 
Ja pijem Logest i odličan. Ne gojiš se i uopšte ne smeta,a ima 16 god. Dobar je zato što ima najmanji broj hormona u sebi i nema nikakvih posledica. Tako da ko se odluči za pilule prvo na savetovanje sa ginekologom i raspitajte se za Logest,ali verujte mi odličan je čak imam utisak da su mi grudi malo veće.ali ono što je najvažnije NEGOJI!!! :D
Imas 16 godina i pijes anti bebi pilule...:eek::eek::eek:
OMG...
 
Ali zasto macko? Nikad nisam cula lekare da govore protiv pilula. Uvek ih preporucuju. Samo ne bi trebalo da devojka pusi i pije ako ih koristi. I mora da bude zdrava.:):cool:

Pa valjda zato što joj sa 16 još luduju hormoni... ali u svakom slučaju ako je otišla kod gin. i on joj prepisao ja sam za! Bolje to nego da se uzda u dobru sreću! :roll:
I pretpostavimo da je u vezi sa jednim dečkom kome veruje bla bla bla pa ne mora da se štiti i od polnih bolesti... A možemo li pričati o takvoj vezi sa 16?
 
Ja sam pila logest mesec dana i imala sam uzasne glavobolje, prosto ta vrsta zastite nije za mene, a morala bih nesto koristiti, par puta sam vec nadrljala... c c c c
E sad, citala sam da savestan doktor uradi prvo analize krvi pa prema tome odredi koje pilule odgovaraju. Sta znam? Mozda probam jos jednom sa njima, ali ne verujem
 
Coitus interuptus je naravno najgora opcija ali ja sam za kondom do 20te...Znam da su neke devojke pile AB pilule po preporuci dermatologa u pubertetu(akne ili preterana maljavost) ali mnogo je to hormona nekako po meni...
A skoro sam negde procitala da su Ameri ko bi drugi jel,napravili i flaster koji se zalepi jednom nedeljno,ispusta preko koze to sto treba i vozi Misko...:)Antibebi flaster:lol::lol::lol:
 
Ja sam pila logest mesec dana i imala sam uzasne glavobolje, prosto ta vrsta zastite nije za mene, a morala bih nesto koristiti, par puta sam vec nadrljala... c c c c
E sad, citala sam da savestan doktor uradi prvo analize krvi pa prema tome odredi koje pilule odgovaraju. Sta znam? Mozda probam jos jednom sa njima, ali ne verujem

Pa odeš kod dr i kažeš da te boli glava a onda ti on kaže šta i kako dalje.... ja sam doduše počela da pijem logest posle kašnjenja mensturacije od 47 dana i onda naravno nisam imala pojma dal mi nešto fali zbog logesta ili zbog mene same i mojih hormona... ništa mi nije falilo... od kad ih ne pijem evo već druga ovulacija me boli :( živeo logest! :)
 

Back
Top