Krvna grupa

Sasha85

Domaćin
Poruka
4.895
U skoli smo skoro davali krv i dali su nam one kartoncicec na kojma pise koja smo krvna grupa... Medjutim,svima pise onaka krvne grupe belo-crnim slovima,a kod mene crno-belim ( Nulta negativna) i jos dole neki eritocitni fenotip CC DD EE,sto isto niko drugi nema... Sta to znaci?
 
To za tebe nije bitno,to ne menja tvoju krvnu grupu,to je pokazatelj fenotipa a fenotip je kako nesto izgleda,sta si nasledila od oca a sta od majke.
Ma ne bitno,ne zamaraj se time.
 
dr:
moguce da je to zato sto je to retka grupa! neke podgrupe 0- su jako retke![/quote}
O grupa je 0,moze biti pozitivna i negativna,nisam razumela o kakvim podgrupama govoris?

mozda gresim, ali mislim da postoji i podtip negativne 0 grupe - to je moja tetka, mislim da je ona neki 0-- ! znam da je negde zavedena, na svetskom nivou (kao svi koji imaju tu grupu) ili je 0- vec dovoljno retka, ali mislim da je ona bas neki extrem. provericu
 
O krvna grupa nije toliko retka,verovao ili ne.A O- je jedina krvna grupa koju mozes dati svakome ukoliko nemas njegovu,danas se to naravno ne praktikuje izuzev u hitnim slucajevima.
Ovaj fenotip cc,dd...,to ne menja njenu krvnu grupu.Bas me interesuje na sta tacno mislis,pa pitaj tetku.
Bilo bi jako lose da krvne grupe imaju podgrupe,jer u tom slucaju dok utvrdis sve podgrupe,covek bi mogao da ti umre.Grupa je ono na osnovu ceka se odlucujes da das nekome krv u transfuziji.
Bas si me zaintrigirao,proveri pa javi.
 
Sasha85:
U skoli smo skoro davali krv i dali su nam one kartoncicec na kojma pise koja smo krvna grupa... Medjutim,svima pise onaka krvne grupe belo-crnim slovima,a kod mene crno-belim ( Nulta negativna) i jos dole neki eritocitni fenotip CC DD EE,sto isto niko drugi nema... Sta to znaci?

to je valjda redji fenotip (i tetka ima taj), sad proveri da li ti mozes da primas krv drugog fenotipa 0-. i da li je fenotip gledaju za sve negativne grupe??
 
Moze.O negativna se moze dati bilo kome,a sto se tice primanja bez ikakvog problema moze primiti O negativnu,bilo kojeg fenotipa.To ima veze sa nasledjem,sta je dobila od oceve a sta od majcine krvne grupe.
Stvarno si me zbunio.Kad bi joj trebala transplantacija nekog organa u tom slucaju bi se radila tipizacija tkiva da se potpuno podudaraju,a to nema veze sa krvnom grupom.
Pozdrav!
 
dr:
Moze.O negativna se moze dati bilo kome,a sto se tice primanja bez ikakvog problema moze primiti O negativnu,bilo kojeg fenotipa.To ima veze sa nasledjem,sta je dobila od oceve a sta od majcine krvne grupe.
Stvarno si me zbunio.Kad bi joj trebala transplantacija nekog organa u tom slucaju bi se radila tipizacija tkiva da se potpuno podudaraju,a to nema veze sa krvnom grupom.
Pozdrav!

pa cemu onda sluzi to??? u svakom slucaju valjda je nesto retko. u med. enciklop pise da 0 nije univerzalni davalac!!! (ne znam za -?). mozda ima veze sa trudnocom??
 
Danas svako prima svoju krvnu grupu ali ne daj boze da se desi neka teska nesreca,da nema krvi,da ste negde gde nema transfuzije.....onda se moze dati 0-.
A Rh faktor je vrlo bitan,samo mi nije jasno pitanje cemu sluzi...cemu sluze plave oci ili zasto disemo...?
Ne dao bog da se da pogresna krvna krupa mozete ubiti coveka ,dolazi do dik,diseminovane intrvaskularne koagulacije...u kontaktu sa pogresnom krvnom grupom dolazi do stvaranja sitnih trombova u celom telu...smrt,daleko bilo.
A rh- je bitan naravno u trudnoci ali to je jos cela nova patologija.Kad je buduca mama - a tata +,ima tu price za bar dve strane.

Ono sto je najbitnije u vezi sa krvnim grupama je da svako mora da zna svoju krvnu grupu i rh faktor,sve ostalo je domen medicine ,ako neko od kolega zna kako u dve recenice da objasni to nek uradi umesto mene,ja sam pokusala ali kako sam krenula sa jednom recenicom,treba mi jos 3 da objasnim tu jednu.Za neke reci ipak ne postoji adekvatan prevod na srpski.
Veliki pozdrav svima.
 
dr:
Anonymous:
Sasha85:
Zbunilo me to sto niko nije imao napisano ono sto i ja... Ali hvala ti,u svakom slucaju...

moguce da je to zato sto je to retka grupa! neke podgrupe 0- su jako retke![/quote}
O grupa je 0,moze biti pozitivna i negativna,nisam razumela o kakvim podgrupama govoris?

Nemoj se plasiti. Ti si izuzetak, pa sta? Bitno je da si zdrav.
 
A rh- je bitan naravno u trudnoci ali to je jos cela nova patologija.Kad je buduca mama - a tata +,ima tu price za bar dve strane.

A i mene zanima koliko je bitan rh faktor u trudnoci i na koji nacin? Posto moja prijateljica je trudna a krvan grupa je A rh +, a buduci tata 0 rh -, da li je to dobro i kakav ima uticaj na trudnocu iste krvne grupe roditelja ili razlicite krve grupe i rh faktori? :P
Unaprijed hvala!
 
Amazonka:
A rh- je bitan naravno u trudnoci ali to je jos cela nova patologija.Kad je buduca mama - a tata +,ima tu price za bar dve strane.

A i mene zanima koliko je bitan rh faktor u trudnoci i na koji nacin? Posto moja prijateljica je trudna a krvan grupa je A rh +, a buduci tata 0 rh -, da li je to dobro i kakav ima uticaj na trudnocu iste krvne grupe roditelja ili razlicite krve grupe i rh faktori? :P
Unaprijed hvala![/quote

Rh (rhesus) faktor oznacava prisustvo (+), odnosno odsustvo (-) odredjenih antitela u sastavu krvi i njegovo utvrdjivanje je, pored krvne grupe, vazna informacija za svaku buducu majku i oca.
Konkretno, kada je zena Rh- znaci da njena krv nema sposobnost stvaranja odredjenih anititela, sto za tu osobu ne predstavlja nikakvu opasnost, vec samo rizik za plod. U slucaju da je majka Rh- a otac Rh+ postoji rizik da majcino telo pocne da odbacuje plod sto moze dovesti do nezeljenih posledica (spontani pobacaj i sl.). Naravno, svaka zena koja planira trudnocu treba da poseti lekara-ginekologa, porazgovora o tome, eventualnim rizicima a osoba sa Rh- bice upucena na redovnije kontrole i dodatne analize. U slucaju tvoje drugarice, koja je Rh+ nema bojazni da ce njena trudnoca ili plod biti ugrozen zbog Rh-supruga, ali je dobro da o tome porazgovara sa strucnjakom-ginekologom.
Da zakljucim, nekompatibilnost Rh faktora predstavlja odredjeni rizik za trudnocu ali nije nepremostiva teskoca i sa danasnjim dometima medicine i nauke svakako nije razlog za preteranu brigu. Ovakva (ili neka druga situacija) treba samo da nam bude podstrek da se interesujemo za sopstveno telo, da imamo poverenja u lekare, te da se ne ustrucavamo i da im se obratimo onda kada imamo bilo kakve nedoumice ili zdravstvene probleme.
Puno pozdrava! :lol:
 
Odlicno ,sedi 5. :lol:
Salim se malo,nema ljutnje!Malo sam se umorila od da ne kazem objasnjavanja nego jedno objasnjenje nekad povlaci jos bar 3 nova,sa puno termina koji nisu u svakodnevnoj upotrebi.I nekad se zakopam dok nadjem adekvatnu srpsku rec za medicinski termin.
U svakom slucaju ja bih dodala jos da kod majke rh - i oca rh+ nije ugrozena prva trudnoca,problem se javlja na samom porodjaju ,odnosno nakon porodjaja u slucaju da je beba nasledila ocevu rh faktor,tad se majka senzibilise ali postoje preparati koji se daju da ne bi doslo do toga ,da ne bi naredna trudnoca bila ugrozena.Isto vazi i za abortuse kod rh - majki.
 

Back
Top