drzavni i privatni fakulteti-da li je doslo vreme saradnje a ne sukoba?

_Milanche_

Poznat
Poruka
7.334
U naredni mesec dana još nekoliko privatnih fakulteta najverovatnije će dobiti dozvolu za rad, a biće osnovan još jedan privatni univerzitet "Neoplanta", u čijem sastavu će biti tri fakulteta iz Novog Sada koji već imaju dozvolu za rad - najavila je juče Emilija Stanković, pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje, na skupu "Privatni-otvoreni univerziteti: budućnost obrazovanja". Ona je rekla da će se, pre formiranja nove Akreditacione komisije, još jednom sastati članovi stare komisije i razmotriti započete procese akreditacije fakulteta.

Uvek je izgledalo da su privatni i državni fakulteti suprotstavljeni, ali novi Zakon o visokom obrazovanju ih potpuno izjednačuje. Na taj način poboljšaćemo kvalitet visokog obrazovanja u Srbiji - naglasila je Stankovićeva.

Profesor Dejan Popović, rektor Univerziteta u Beogradu, kazao je da su državni i privatni fakulteti uspeli da prevaziđu predrasude i sada zajednički nadoknađuju kašnjenje našeg visokog obrazovanja u poređenju sa ostatkom Evrope.

Naš zajednički cilj je obezbeđivanje kvaliteta studiranja i, ukoliko nam to ne pođe za rukom, imaćemo još jednu reformu zarad same reforme. Beogradski univerzitet je spreman na saradnju sa privatnim fakultetima. Konkurencija treba sve da nas osnaži, a ako udružimo snage, uspećemo da ostvarimo naš cilj - objasnio je profesor Popović.

Da bi se neka država razvijala, neophodno je da 40-50 odsto stanovnika upiše fakultet.
 
Dzaba shto ih zakon izjednachava, kad se opet gleda kadar na tim univerzitetima. Verujem da ljudi koji zaposhljavaju imaju u vidu ko i kako predaje na kojim univerzitetima, kako je sve uredjeno i tome slichno. Isto tako je na Zapadu, tj. vishe se prodaje i vrednuje IME institucije, nego samo znanje pojedinca.
A verujem (dakle, ne znam sa sigurnoshcu, samo verujem) da i oni imaju isti takav zakon. Mada, opet, i umnogome zavisi i od poslodavca... Ma, nemam pojma, sa srecom sa tim zakonom.
 
Ma to je u redu mora tako konkurencija pa neka se svako bori za sebe da bude sto bolji ima sto bolji kadar,uslove,studente...Zakon je u skladu je sa standardima iz EU i USA...ali se radi o tome sto je do sad bilo prepucavanja i pokusaja od strane nekih fakulteta da se cak i pred zakonom napravi razlika izmadju fakulteta po osnovu toga ko je osnivac sto se kosilo sa osnovnim civilizacijskim normama...
 
Kaa:
Ma da,kad budu poceli da saradjuju prosecni dekintirani studenti i mamini i tatini "studenti" postoji realna mogucnost i saradnje na nivou institucija....njesra.

Zbog ovakvih razmisljanja nema mogucnosti za saradnju jos uvek. Kada budemo okoncali 5 vekova ropstva pod NATO-om, onda cemo biti u stanju da saradjujemo :lol:

U potpisu: mamin i tatin sin

A sad iskreno: ne treba da saradjujemo, ali treba da postujemo lojalnu konkurenciju. Naravno , ne na komunisticki nacin...
 
plava_mala:
Postovanje, postovanje......
Ne mora doci do saradnje, ali ni do sukoba...
Ja iznerviran?
Ma neee, samo se zezam.
U svakom slucaju
go ,go blondies, I am with you! 8-)
Podrzavam citirano :)
Konkurencija- da, ali fer. I opet ponavljam fer!
Saradnja- moze, ali tamo gde nismo konkurencija.
Kada bismo se usresredili samo na saradnju, tesko bi skolstvo napredovalo u Srbiji.
 
Mislim, o čemu se ovde radi? Lečenje kompleksa?
Nemojte, molim vas.
Do saradnje će da dođe kada privatni fakulteti dostignu kvalitet (i težinu) državnih, ili kad se ovi srozaju na kvalitet privatnih.
A do saradnje MORA doći, ili će konkurencija nekoga od njih da pojede.
Kao i svuda, uostalom.
A da prestanemo malo sa ovim temama? Mislim, OK, vi studirate neki privatni "fakultet", lepo je to, mislim - eeee, imate te pare :roll:, i ja ćutim, dok ne počnete da od njih pravite nešto "bolje"...
Jeeee, šio mi ga Đura, pa naravno da su bolji kada se ispiti polažu online i kada imaju jednog koji odustane po godini.
Pa da, prosek govori o kvalitetu predavanja, ne, nikako ne govori o debilnosti materije i kriterijuma.
Stvarno nemam ništa protiv ljudi koji to studiraju, ali budimo realni i recimo da je to samo izgovor za fakultet.
Možda za koju godinu neće biti tako, ali danas činjenice govore drugo.
 
Ne želim ni ja da se svađam ali, dečko, najiskrenije ti savetujem da se maneš te isključivosti i da otvoriš oči.
Kao što je komunizam pojeo generaciju tvojih roditelja, tako će tebe pojesti (i jede te) ta idealizacija onoga što zoveš "demokratijom".
To što mene pokušavaš da vređaš nazivajući stav komunističkim mene samo blago zasmejava... Ja sam od politike odavno odustala.
Otvorite oči!
 
roxy135:
Srbiji i ovako ide zato sto kod Srba postoje samo iskljucivosti, ako je nesto lakse od necega, onda ga treba ne samo zatvoriti nego i zapaliti! :|
Upravo isključivosti.....
Budite pametni pa shvatite da isto tako kao što vam moje reči deluju kao debilizam i isključivost, tako i meni deluju vaše. Kome je bliža istina ne znam.
Zaista ne znam.
Zašto ste opsednuti toliko Evropom?
Uz rizik da me prozovete paranoikom, ovo što pišete mi deluje kao nečija kampanja.
Ima godina, shvatićete...
 
Ja sam hteo da kazem, ako postoji vise fakulteta, pa ne mogu svi da budu najtezi, uvek ce neki biti laksi od drugog. I sta onda treba uraditi, unistiti ovaj laksi da bi ostao samo najtezi.
Ovde se postavlja kao da privatni fakulteti odmazu ljudima, kao da ih jos vise zaglupljuju.

Uostalom, ti ako zavrsis drzavni, pa ti ces sigurno vise znati od mene ako je taj fakultet tezi, i eto tvoje prednosti. Neces valjda ako isto znamo traziti da ti neko prizna minuli rad sto si se mucio.
 
I dobro, u čemu je naš nesporazum? :confused:
Osim, naravno, oko toga da će mi neko priznati znanje pa, zaboga, suština ove teme je da se IZJEDNAČE državni i privatni, meni dolazi konkurencija koja je svoju diplomu kupila, i nije mi svejedno zbog toga.
Još malo i neće zaista postojati velika razlika u kvalitetu jednih i drugih fakulteta.
Ovi će malo spustiti kriterijume, a ovi će postati malo ozbiljniji.
Ali dok to dođe, možemo li imati razuma da shvatimo da nam baš sve novine ne donose automatski bolje sutra?
Da mislimo malo dugoročnije...
Sada sam o politici, a glupo je... Neću više.
 

Back
Top