Koju ste knjigu poslednju kupili ili dobili?

Imam kindle pa skidam knjige sa balkandownload.org. Skoro sam citao Dmitrija Glukhoskog Sumrak, Laurent Bineta HHhH, Umberto Eko Nulti broj i Gabriel Garsija Markes Dvanaest hodocasnika. A kupio sam od Dubravske Stojanovic, zbog teme o kojoj pisem, Od kaldrme do asfalta i Iza zavese. Ona kroz komunalne i zivotne probleme Beograda, prateci dokumenta, daje sliku grada, mentaliteta i politickog zivota na kraju 19. i pocetkom 20. veka. Kao da citas jucerasnji broj nekog tabloida! Kako padne jedna vlast, nova vlast ponistava sve projekte prethodne i formira svoju komisiju za taj projekat koja treba da ispita nepravilnosti prethodne. I tako komisijom na komisiju u nedogled. Jebena kanalizacija se projektovala i zidala 30 godina! Placevi su bili skuplji od zgrada, a banke su bille pod uticajem politickih stranaka, i dobijao si zelenaski kredit sam ako si clan stranke. I svo to vreme Beograd je bio kasaba po cijim ulicama su tekla govna, kuce bile pune vlage, a psi lutalice i bande harale ulicama. Usput daje i opise zgrada, ulica, cene... Tako da pisac moze jako lako da se uzivi u tadasnji Beograd i da smesti nekakvu radnju u taj ambijent.

Imaš kod Milutina Milankovića opis tih muka sa izgradnjom Beograda.


http://www.delfi.rs/knjige/61278_uspomene_dozivljaji_i_saznanja_knjiga_delfi_knjizare.html
Ništa se u našem mentalitetu nije promenilo.

Doduše, mali deo ove njegove autobiografske knjige opisuje Beograd i radove koji su se tada izvodili.
Ipak, ono što je opisano, skoro da je suštinski važno za sagledavanje našeg "kamenja spoticanja"
Milanković je veoma interesantne detalje izdvojio iz svog života, a stil pisanja mu je jasan, skladan, na momente duhovit.
 
rsz_1fotografija0428.jpg
 
"ЛАВР "
Јафгениј Водолазкин
Препоручујем. Још једна величанствена фигура уз Захара Прилепина на светском небу.

:ok:

2013. је добила награду Велика књига. На какве нам књиге скреће пажњу, у овом тренутку мени омиљена књижевна награда.
 

Back
Top