Srpske vojskovodje

Ko je najveci srpski vojskovodja?

  • Stefan Nemanja

  • Car Dusan

  • Vozd Karadjorjde Petrovic

  • Milos Obrenovic

  • Vojvoda Stevan Sindjelic

  • Vojvoda Zivojin Misic

  • Vojvoda Stepa Stepanovic

  • Armijski djeneral Draza Mihajlovic

  • Cetnicki vojvoda Momcilo Djujic

  • General Ratko Mladic


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Jeste, Zivojin Misic je bio odlican vojskovodja ali ga Car nije slusao u vezi sa ujedinjenjem svih Slovena, pogotovo sa Hrvatima. I naravno znamo sta se kasnije desilo. To je bila velika greska i vidimo da nije samo odlican vojskovodja vec i politicar.

Ja ipak mislim da je Sindjelic na prvom mjestu, zbog njegove hrabrosti i smirenosti gledajuci smrt u oci.
 
Prilicno me vredja to shto je stavljen Mladic.On je ratni zlocinac,na medjunarodnoj poternici koji je Srbiji vishe zla nego dobrog doneo,i stvarno mi nije jasno kako je mogao da se nadje na listi pored ovako velikih imena kojima nije ni do kolena.Moj glas je otisao Caru Dusanu.Mada sam se dvoumio izmedju njega i Stepanovica.
 
Oximoron:
Prilicno me vredja to shto je stavljen Mladic.On je ratni zlocinac,na medjunarodnoj poternici koji je Srbiji vishe zla nego dobrog doneo,i stvarno mi nije jasno kako je mogao da se nadje na listi pored ovako velikih imena kojima nije ni do kolena.Moj glas je otisao Caru Dusanu.Mada sam se dvoumio izmedju njega i Stepanovica.


Ти сигурно имаш гомилу доказа да је Младић ратни злочинац? Немој да трућаш у напред...
 
Oximoron:
Prilicno me vredja to shto je stavljen Mladic.On je ratni zlocinac,na medjunarodnoj poternici koji je Srbiji vishe zla nego dobrog doneo,i stvarno mi nije jasno kako je mogao da se nadje na listi pored ovako velikih imena kojima nije ni do kolena.Moj glas je otisao Caru Dusanu.Mada sam se dvoumio izmedju njega i Stepanovica.
Oxi, necemo se sad ovde svadjati! Mladic je pravi naslednik svih ovih vojskovojda pravi vojskovodja sa potpunom kontrolom i poverenjem trupa, samo sto je takva propaganda! Ja se smem kladiti da je Karadjordje ubio vise Turaka (cak i Srba) nego Mladic! Zamisli da su nas Turci, Bugari i ostali pobedili u I Svetskom ratu! Stepanovic, Misic, Bojevic i Putnik bi bili redom optuzeni za ono za sta je Mladic sad optuzen! Istorija i strana politika su ***** koje od junaka prave krvnike i obratno!
 
Wilkołak:


Мислим да није.
Сви су они само ратовали, а познато је да се у рату гине. Ако нећеш ти њих, убиће они тебе. Па ти бирај... У питању је чиста пропаганда, Младић није никакав крвник који је био жедан туђе крви, па је тако ишао около и убијао. Поштовао је противника колико и друге побројане војсковође. Човек на свом месту који је поштено обављао посао генерала.
 
Nemojmo sad o tome da li je ratni zlocinac ili ne! Ne zaboravite Drazu Mihajlovica su 50 godina etiketirali kao zlocinca i domaceg izdajnika i saradnika okupatora. Vreme je pokazalo da to nije bilo tacno. pustimo istoriju da to kaze i za Ratka Mladica. (Inace cuo sam podatak da je Karadjordje pre ustanka bio obicna bitanga i lopuza koju su knezovi postavili za vozda samo da bi u slucaju neuspeha imali izgovor pred Turcima - sad to mozda i verovatno nije istina ali ja sam to cuo)
 
neboysha:
Nemojmo sad o tome da li je ratni zlocinac ili ne! Ne zaboravite Drazu Mihajlovica su 50 godina etiketirali kao zlocinca i domaceg izdajnika i saradnika okupatora. Vreme je pokazalo da to nije bilo tacno. pustimo istoriju da to kaze i za Ratka Mladica. (Inace cuo sam podatak da je Karadjordje pre ustanka bio obicna bitanga i lopuza koju su knezovi postavili za vozda samo da bi u slucaju neuspeha imali izgovor pred Turcima - sad to mozda i verovatno nije istina ali ja sam to cuo)

Сумњиво ми је, јер се тада много држало до части. Како би ти кнезови сутрадан изашли пред народ и те Турке да су себи за главног изабрали битангу. Сви би мислили да су кретени чим су таквог изабрали за вођу.
Био је прек и зезнут лик, ал` није био лопов.
Убио је ћалета, јер када су закували са Турцима, па кренули да беже од одмазде, његов ћале је хтео да се врате. Ђорђе га је тада убио и тај детаљ се наводи као раскид са менталитетом покорне раје и настанак новог момента и ослободилачке свести Срба.
После тога је добио притужбу да је његов брат силовао неку девојку. Питао је брата да ли је то истина и пошто је овај само ћутао, Ђорђе је убио и њега.
Био је јако штедљив и никада није узимао из државне касе за своје потребе, него напротив, заједничку ствар је често помагао својим средствима. Та штедња се временом претворила у тврдичлук, па када му се сестра удавала за мираз је издвојио две најлошије кошнице. Његова мајка је кришом заменила те две са две најбоље. Када је Ђорђе то провалио, узео је оно саће па га мајци обио о главу. :)

Јест` био опасан, ал` не и бараба.
 
vazon:
Мислим да није.
Сви су они само ратовали, а познато је да се у рату гине. Ако нећеш ти њих, убиће они тебе. Па ти бирај... У питању је чиста пропаганда, Младић није никакав крвник који је био жедан туђе крви, па је тако ишао около и убијао. Поштовао је противника колико и друге побројане војсковође. Човек на свом месту који је поштено обављао посао генерала.

Mladic je izgubio rat! Stepa, Zivojin i Putnik NISU! Srpska vojska u I sv. ratu je bila na mnogo visem nivou nego sto je to bila "vojska" tokom sukoba u Bosni i Hrvatskoj! Kada kazem nivo, mislim na moral!
 
Wilkołak:
Mladic je izgubio rat! Stepa, Zivojin i Putnik NISU! Srpska vojska u I sv. ratu je bila na mnogo visem nivou nego sto je to bila "vojska" tokom sukoba u Bosni i Hrvatskoj! Kada kazem nivo, mislim na moral!
Da je Mladic mogao da vodi rat kao djenerali iz I Sv. rata dobio bi ga! Razlika, priznaces ogromna, je taj sto politika u I ratu nije igrala onoliku ulogu kao u ovom! Morao se pobediti neprijatelj i to je to! Nikada necemo imati vojsku koju smo imali u I Sv. ratu, u tome se slazem sa tobom! Bojali su nas se!!!!!
 
Samo jedna stvar. Mladic je okrivljen za genocid. Ali, on je ubio samo muske osobe, sto nespada u definiciju genocida kao na primer u Rwandi gde su stradale zene, djeca i muskarci.

Definicija genocida sa Engleskog sajta-
Sistematicno i planirano iskorenjivanje CELE nacionalne, rasne, politicke, ili etnicke grupe.
 
DeteSunca:
Oxi, necemo se sad ovde svadjati! Mladic je pravi naslednik svih ovih vojskovojda pravi vojskovodja sa potpunom kontrolom i poverenjem trupa, samo sto je takva propaganda! Ja se smem kladiti da je Karadjordje ubio vise Turaka (cak i Srba) nego Mladic! Zamisli da su nas Turci, Bugari i ostali pobedili u I Svetskom ratu! Stepanovic, Misic, Bojevic i Putnik bi bili redom optuzeni za ono za sta je Mladic sad optuzen! Istorija i strana politika su ***** koje od junaka prave krvnike i obratno!
Mladic ne mozhe stati pored Karadjordja a da se ne zakloni u njegovoj senci.MLADIC JE IZGUBIO RAT! Misic,Putnik,Stepanovic su vojevali neverovatne pobede protiv vishestruko brojnije i jache vojske,a Mladic je sa jacom vojskom izgubio rat.
 
Oximoron:
Mladic ne mozhe stati pored Karadjordja a da se ne zakloni u njegovoj senci.MLADIC JE IZGUBIO RAT! Misic,Putnik,Stepanovic su vojevali neverovatne pobede protiv vishestruko brojnije i jache vojske,a Mladic je sa jacom vojskom izgubio rat.
Zasto nisi procitao par redaka vise? Politika je zajebala stvari! Ali necemo sad da pokrecemo teme bez prestanka, ti imas svoje misljenje, ja svoje! Uostalom glasao sam za Misica, naseg najveceg vojvodu!
 
DeteSunca:
Da je Mladic mogao da vodi rat kao djenerali iz I Sv. rata dobio bi ga! Razlika, priznaces ogromna, je taj sto politika u I ratu nije igrala onoliku ulogu kao u ovom! Morao se pobediti neprijatelj i to je to! Nikada necemo imati vojsku koju smo imali u I Sv. ratu, u tome se slazem sa tobom! Bojali su nas se!!!!!

Nazalost, tvoj argument ne opravdava gubitak rata! Nacin vodjenja rata se menja i to je normalno! Rat, kao i sve druge stvari na ovom svetu evoluira tj. prilagodjava se! Priznaces da se rat u srednjem veku nije vodio na isti nacin na koji se vodio rat u doba renesanse ili recimo I sv. rat!

Problem nasih savremenih generala je to sto oni nisu prepoznali da se vodjenje rata promenilo od II sv. rata i da danas, rat osim svetlog oruzja i srca u junaka biju jos i mediji! Naravno, vojskovodja koji to ne prepozna nije vojskovodja a jos manje je strateg! Tokom rata u Bosni i Hrvatskoj mi nismo imali plan sta i kako! Nasa vojska je tokom I sv. rata imala plan! Znalo se sta se radi, znalo se dokle je moguce izdrzati i znalo se kada je vreme za povlacenje! Danasnji generali, obrazovani za vreme komunizma su nesposobni za prilagodjavanje! Vojna doktrina nase vojske bila je 20-30 godina iza doktrine protivnika koji su dobro znali kako da iskoriste medije. Mladic je, nazalost, izgubio rat i dopustio da ljaga padne na srpski narod! Kako je dopustio da ljaga padne? Tako sto nas danas svi gledaju kao da smo ubice, koljaci i divljaci! Opoganjeni smo i obelezeni vise od Nemaca koji su dobro iskusili kako to izgleda!

Ne bih se slozio sa tim da smo imali nesto mnogo jacu vojsku, ali imali smo sve uslove da dobijemo rat i zavedemo red! Znali smo teritoriju, znali smo protivnicki vojni kadar, imali smo oruzje i dopustili smo sebi da napravimo fleke i da izgubimo rat!

knindza88:
Samo jedna stvar. Mladic je okrivljen za genocid. Ali, on je ubio samo muske osobe, sto nespada u definiciju genocida kao na primer u Rwandi gde su stradale zene, djeca i muskarci

Ubistvo je ratni zlocin ako se ubija covek bez oruzja! Zlocini suprotne strane ne mogu opravdati ubijanje nenaoruzanih ljudi koje su ubile nase snage! Ipak, setite se da smo mi svojim krvnicima nekada dizali spomenike! To je najvisi nivo borbe, kada se boris protiv nekoga ali ne uprljas svoje ruke! Zbog toga smatram da je srpska vojska I sv. rata najsvetlija vojska koju smo mi ikada imali! Postojao je moral i postojalo je nesto sto se zvalo "postovanje protivnika ma kako zao on bio". To je vitestvo i to je cojstvo i junastvo! Umeli smo da sacuvamo druge od sebe!
 
jedna konstatacija - cudi me da niko nije glasao za Djenerala drazu i vojvodu Momcila do sad a za Ratka jesu. Ne zaboravite da je Draza podigao ustanak dok je cela Ecropa bila pod Nemackom cizmom tj. jedii se odvazio na to a Vojvoda Momcilo iako neskolovan za oficira (inace ko ne zna bio je svestenik pre rata) izvojevao je sjajne bitke (pomenucu na Plitvicama 41.) i pobeda nad ustasama i komunistima! Kraj ga je posle rata odlikovao! Slaem se da je Vojvoda Misic najbolji i najveci genije ali nemojmo zaboraviti i ostale. A o Ratku ko sto sam rekao sudice istorija!
 
Vojvoda Zivojin Misic je verovatno najveci nas vojni strateg, setite se samo kontra-ofanzive u Prvom svetskom ratu, covek je odmorio vojsku, skratio liniju fronta, i prakticno ni iz cega ja potukao neprijatelja, i naterao ga na povlacenje. Ovim manevrom je covek usao u anale ratovanja. Ja sam ipak glasao za Karadjordja, zbog izuzetnih sposobnosti, ali i hrabrosti i znacaja njegovog dela... Kako je covek leteo sa jednog na drugi kraj zemlje, i sa znatno slabije opremljenom vojskom od turske, covek im je pravio decu najblaze receno ;-)
 
Srpska vojska kojom je komandovao direktno CAR DUSAN nije izgubila ni jednu bitku. Najveci vojskovodja ali ne tako dobar politicar. Srbija se raspala posle njegove smrti a za to je upravo najzasluzniji Dusan. Nekontrolisano je osvajao teritoriju vladao je Grcima, Bugarima, epirskim narodima. Nemanjici su pre njega osvajali manje teritorije koje bi ubrzo bile u potpunosti pokorene u svakom pogledu.
Velikasi su puno ojacali za vreme Dusanovih osvajanja tako da je vlastela postala veoma uticajna i bilo je tesko kontrolisati.
 

Back
Top