Smrtna kazna;

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Baš sam razmišljala gde da postavim ovo pitanje, i ako neko ima bolju ideju, neka sugeriše da je premeste...
Dakle, da li ste za smrtnu kaznu, zašto jeste ili niste?
Napominjem da me ne zanimaju zakoni, niti da li će to ovde uvoditi, već isključivo vaše mišljenje o tome.
Dalje, šta mislite o metodama ubijanja osuđenika, i zašto su takve kakve su, u zemljama u kojima je dozvoljena?
 
Jaaaoo neko je sinoc gledao onaj film sa Sheron Stoun.......jel si plakala na kraju?
Jesam ZA,jer postoje odredjeni namerni zlocini za koje treba ljude ubiti,a samo postojanje smrtne kazne bi delovalo kao preventivna mera u neku ruku-jer ako znas da mozes da budes skinut za glavu dobro ces da se zamislis pre nego ubijes nekoga.
 
Питање је веома деликатно и око њега се споре вековима највећи мислиоци.
У принципу нисам за смртну казну, али с друге стране појаве се тако свирепи
злочинци, који почине најмоснтруознија злодела, да је велико питање шта уопште
чинити с таквим "људима"?
Пре пар недеља је један Новосађанин искасапио своје родитеље и њихове делове
побацао по контејнерима широм града...
Затим случај оне мале несрећне девојчице, која је умрла у најгорим мукама од
последица злостављања њене мајке и мајчиног љубавника, а што је прошле године
шокирало јавност... Да ли је такве "људе" уопште могуће преваспитати?
 
Namerni zlocin je sirok pojam.

Evo na primer u USA je rekorder unuk Max Faktora, koji je osudjen na 123 godine zatvora za 82 slucajeva silovanja - po godinu i po za svako.

Sigurno da nije slucajno silovao 82 puta, a opet ga nisu osudili na smrtnu kaznu iako tamo postoji.
 
Apsolutno za. Postoje zlocini za koje je jedina primerena kazna - smrt jer je sve drugo ponizavanje zrtve. Postoje zlocinci koji su nepopravljivi i na koje popravne mere jednostavno ne mogu delovati. Zasto bi drustvo trebalo da izdrzava recimo dozviotno ili skoro dozivotno jednog takvog zlocinca?
 
untouchable:
Apsolutno za. Postoje zlocini za koje je jedina primerena kazna - smrt jer je sve drugo ponizavanje zrtve. Postoje zlocinci koji su nepopravljivi i na koje popravne mere jednostavno ne mogu delovati. Zasto bi drustvo trebalo da izdrzava recimo dozviotno ili skoro dozivotno jednog takvog zlocinca?

..zato sto je veca korist za drustvo proucavanje zlocinca a za zlocinca je veca kazna zivot nego smrt
 
Ovo je vise za podforum filozofija. Prvo sa neke strane Bog daje pa i Bog uzima zivot a sa druge strane na neke zlocine (po meni i za neka misljenja) treba izvrsiti smrtnu kaznu. Dakle Smrtna kazna da ali samo ukoliko je rec o monstruoznom zlocinu i misljenju koje je zlo za vecinu i ksi javni moral. (izdaja, srano placenistvo...)
 
Andreavk:
..zato sto je veca korist za drustvo proucavanje zlocinca a za zlocinca je veca kazna zivot nego smrt

Recimo, ali kako se pobrinuti i da takvi 'doživotni' ne deluju na preostale zatvorenike koji su privremeno tamo.....ako znaš da te neće pogubiti bez obzira šta napravio, postaješ superioran i 'pobednik'......
 
Nisam.

Smrt beneficija smrti? Nikad, makar ubistvo bilo esencijalna, moralno prihvatljiva kazna. Lex talionis me danas vise asocira na korupciju kolektivnog morala, nego na racionalan, pragmatican element pravnog sistema. Jer bes individue ne moze biti ekvivalentan besu zajednice, elementu koji diktira zakon. Onda se urusava aplikacija racionalne kazne, onda se socijalno ophodjene hipokrizira i umesto nehumanosti pre se, postize simulaciju iste. Pojednostavljeno, to je vid elegantne, primamljive jednostavnosti. Ne moze princip jednakosti biti standard, kad nemamo ni religijski ni eticki ni politicki autoritet da distribuiramo jednakost. Na sta da se pozovemo onda? Na moralnu solidarnost? Pa... onda se solidarisemo sa zlocincem, zlocinom.
U stvari, ovo ce zvucati kontradiktorno, ali ja promovisem nesto mnogo gore opovrgavajuci egzekuciju.

Lexa, kompleksno, svaka cast... Nemam nesto nerava da razglabam sve aspekte, pa ako si rada da razvijamo, pitaj. Tu sam negde.:D
 
frozen1982.:
Jaaaoo neko je sinoc gledao onaj film sa Sheron Stoun.......jel si plakala na kraju?
Jesam ZA,jer postoje odredjeni namerni zlocini za koje treba ljude ubiti,a samo postojanje smrtne kazne bi delovalo kao preventivna mera u neku ruku-jer ako znas da mozes da budes skinut za glavu dobro ces da se zamislis pre nego ubijes nekoga.


U tom filmu nisam za smrtnu. Ali ponekad i jesam.... Zavisi od situacije.... Ne, u principu, jesam za UVODJENJE, ali ne i za takvu kaznu svim vecim zlochincima.... Mislim da se uvek treba zapitati ZASHTO je neko ubio nekog, a ako skontamo da je odgovor samo u njegovoj glavi i totalno glup ili ne postoji, onda TREBA smrtna.... A ako to neko uradi recimo zato shto nije znao za sebe, jer je bio na nekoj teshkoj drogi i slichno, to ne treba smrtna....ali zatvor nekad vishe boli od smrtne....
 
chypawa_18:
U tom filmu nisam za smrtnu. Ali ponekad i jesam.... Zavisi od situacije.... Ne, u principu, jesam za UVODJENJE, ali ne i za takvu kaznu svim vecim zlochincima.... Mislim da se uvek treba zapitati ZASHTO je neko ubio nekog, a ako skontamo da je odgovor samo u njegovoj glavi i totalno glup ili ne postoji, onda TREBA smrtna.... A ako to neko uradi recimo zato shto nije znao za sebe, jer je bio na nekoj teshkoj drogi i slichno, to ne treba smrtna....ali zatvor nekad vishe boli od smrtne....

Često je teško doći do pravih uzroka/razloga.....
Nije mudro ako je ubio pod drogom, a kada izađe sa robije i opet se drogira te lako opet ubije!!??
Ako zatvor više boli od smrtne, ko ti garantuje da nakon toga neće biti još gori!?
 
Lexa:
Baš sam razmišljala gde da postavim ovo pitanje, i ako neko ima bolju ideju, neka sugeriše da je premeste...
Dakle, da li ste za smrtnu kaznu, zašto jeste ili niste?
Napominjem da me ne zanimaju zakoni, niti da li će to ovde uvoditi, već isključivo vaše mišljenje o tome.
Dalje, šta mislite o metodama ubijanja osuđenika, i zašto su takve kakve su, u zemljama u kojima je dozvoljena?

Nisam za smrtnu kaznu samo iz jendog razloga...Humanost.. ali treba zločince dokazane
zatvarati po 50-60 godina ili ih nikada više ne pustiti iza rešetaka..
Dešavalo se u Americi da osude nevine ljude i šta posle...
 
fosilvaso:
Često je teško doći do pravih uzroka/razloga.....
Nije mudro ako je ubio pod drogom, a kada izađe sa robije i opet se drogira te lako opet ubije!!??
Ako zatvor više boli od smrtne, ko ti garantuje da nakon toga neće biti još gori!?


1. Zato postoje psihici i takvi ludaci. Mislim da UVEK treba probati da se pronadje RAZLOG ubistva, a ne samo osuditi. Zar bi ti osudio choveka koji je ubio ubicu svoje cerke?
2. Pa bash zato mora posle toga da ide na odvikivanja i shta ti ja znam koja sranja, da se poshalje u Tunguziju gde ne zna nikog i NE MOZHE DA DOBIJE DROGU i da se prati svaki njegov trag..... Kada izadjesh iz zatvora nikada nije stvarno gotovo....
3. To sam rekla za ljude koje imaju razlog. Jer ti ljudi nisu zhivotinje, ali imaju svoje razloge, koji su na neki nachin razumljivi. Napisala sam RAZUMLJIVI, a ne PRIHVATLJIVI. Takvi ljudi ne bi trebalo da to ponove ili budu josh gori. Kao shto ne bi trebalo niko normalan da napravi tako zhestoko s*anje, a ipak prave. Ali to je svakodnevni rizik sa kojim morash da zhivish....
 
Ja sam abolicionista.
Fizička likvidacija je odmazda u najsurovijem obliku.
Ne postoji mogućnost ispravljanja sudske greške, ukoliko do nje dođe. Recimo da su ovo dva najjača razloga.
I da, ovo ne važi za ratne zločine i genocid.
 
Psihologue:
Nisam za smrtnu kaznu samo iz jendog razloga...Humanost.. ali treba zločince dokazane
zatvarati po 50-60 godina ili ih nikada više ne pustiti iza rešetaka..
Dešavalo se u Americi da osude nevine ljude i šta posle...
nije bas humano zatvarati ljude po 50-60 godina
bolje ih je odmah likvidirati
 
ne
ali dozivotna robija da
i da se povecaju kazne za surova ubistva, silovanja ,
neverovatno je da se dobije šest meseci za silovanje,
a to se veoma cesto desava
sudije koji tako sude treba osuditi zbog tako malih presuda
a
 
Možeš ti da se slažeš koliko god hoćeš, ali se ne mogu se nikako upodobiti ubistvo i silovanje. Uostalom kada se raspravlja o smrtnoj kazni podrazumeva se da se ona odnosi na naročito teške oblike ubistva ili višestruka ubistva, jer je to maksimalna kazna, pa mi nije jasno zašto u tom kontekstu pominjete neke slučajeve.

Ja sam protivnik smrtne kazne. Da se razumemo, danas se ne može vratiti istom merom onome ko počini neki strašan zločin. Da je tako, ljudi bi bili osuđivani ne samo na smrt nego i na vraćanje istom merom (talion). To možda jeste pravično i to je u prošlosti i primenjivano, ali više nije. Sigurna sam da je danas bar kolektivna svest takva da je neprihvatljiva i nehumana primena takvih metoda. Načelo humanosti je sve jače i jače, tako da su ukinute nehumane kazne, iznalaze se i manje bolni načini izvršavanja smrtne kazne tamo gde ona postoji, a u Evropi se ide ka njenom ukidanju. Iz istog razloga iz kog sam protiv taliona i nehumanih kazni se protivim i smrtnoj kazni. Jednostavno, kod mene je pristno uverenje da su sve te metode neprimerene čoveku. Smatram da niko nema pravo da oduzme ljudski život. Takođe, kada razmišljam o stavu prema nekoj društvenoj pojavi zapitam se šta bih ja uradila bih ja kada bih bila u situaciji da sam pozvana da odlučujem o tome. Sigurna sam da ne bih bila u stanju da se izjasnim za smrtnu kaznu ni principijelno, a kamoli u nekom konkretnom slučaju. Dosledno tome moj odgovor je - protiv .


I na kraju, mali osvrt na neke argumente protiv smrtne kazne...
To o socijalizaciji krivaca, je moguće samo kada su u pitanju neka lakša krivična dela ili krivična dela nastala usled specifičnih životnih siituacija, bolesti ili upotrebe narkotika... situacija koje se mogu otkloniti. I to je teško imajući u vidu gde i sa kim treba da se socijalizuju. A u to da se može socijalizovati neki psihopata ne veruje ni nauka.
Proučavanje zločinaca...ne znam kakve je to bogzna korisne rezultate donelo proučavanje zločinaca?
 

Back
Top