Krit - ko je bio?

Guru_NS:
@Klika

Pa AN je blizu Hersonisos-a...mislim kolima...u svakom slucaju cu ga obici...od druga su ce tamo biti tri drugarice...pa oce da se vidi bar jedan dan sa njima...Tako da nam AN ne gine...:D

@crni vrag

Pa naravno da trazim provod...24 godine...jos uvek mi treba zezanja...zato sam i izabrao Hersonisos...jer sam cuo da je dobar za provod...A za plaze cu preko dana lako...kolima obici...dok uvece volim kada popijem da mi je zezanje na dohvat ruke...;)

Ok, AN je blizu Hersonisosa ako ides kolima, rekao sam da Retimno bas nije tako blizu i da celo ostrvo nije bas tako malo da bi se moglo obici za jedan vikend..........

Radio sam u Hersonisosu `94. u Youth hostelu, tamo jeste ludilo u julu i avgustu, ko voli mrcvarenje po lokalima do zore to jeste pravo mesto. Cuo sam od nekih prijatelja koji su bili skoro da se dosta toga izgradilo i da se mesto bas rasirilo......nekada je taj hostel bio van grada.........
Ali se pripremi i na paprene cene..........

A ako volis roncenje do zore, IOS je takodje mesto za tebe, sve ludi, pijani Irci ..........
 
@klika

Znam da je Krit velik...pa ne ocekujem da ga obidjem bas za vikend...planiram malo da prozujim oko Hersonisos-a...znaci Heraklion, Knosos itd...
Volim provod...a 3 druga su nam dole i rade tamo (Krit-Malja ili kako se vec pise...blizu Hersosnisos-a)...kazu da je zezanje do zore...Znam za Ios...tamo je bas ludnica...idu mi dva druga ove godine...pa cu cuti utiske...
 
Guru_NS:
@klika

Znam da je Krit velik...pa ne ocekujem da ga obidjem bas za vikend...planiram malo da prozujim oko Hersonisos-a...znaci Heraklion, Knosos itd...
Volim provod...a 3 druga su nam dole i rade tamo (Krit-Malja ili kako se vec pise...blizu Hersosnisos-a)...kazu da je zezanje do zore...Znam za Ios...tamo je bas ludnica...idu mi dva druga ove godine...pa cu cuti utiske...


u kojem si hotelu i u kojem treminu?
 
Apartmani su u pitanju...jer ne uzimam PP na moru...volim da jedem tamo po restoranima...jer obicno ne ustanem na dorucak...a za veceru mi bude rano ostajem na plazi ili tako nesto...u svakom slucaju ne volim da sam ogranicen vremenom...pa mi je bacanje para za PP...tako da nisam odseo u hotelu...A idem 27 Jul...11 nocenja...
 
Pa pazi gledao sam na karti...ista je razdaljina Agios Nikolaosa sa Herosonisos-om...i Hersosnisos i Knosos...Od Herosonisosa ima mozda 30-35 km...do Knososa...tako da ne bi trebalo vise od 70km da bude udaljen od Agios Nikolaosa...ne znam onda maksimum 80 km...Ali eto drugarice od druga su bas otisle juce u Agios Nikolaos...treba da se cujemo sa njima...tako da cu ih pitati za ovo...
 
Evo vrnuo sam se sa Krit-a...Hersosnisos...Pa gde da pocnem...sleteli smo u vecernjim satima negde oko 21h-21:20h po Grckom vremenu...znaci kao taman na izlazak...razocarao sam se maksimalno...navodno Hersoonisos je trebala da bude prestonica deep house-a i progressiva...inace gostovali su digweed, cataneo...itd...a od te muzike u dikotekama ni reci...odnosno sem pomalo Tiest-a nista nisam cuo od elektronske muzike...sem nekih Holandskih himni...pustaju verovatno zbog njih...jel ih je tamo 75 %...dok ostali su Irci, Skoti i Rusi...i u malom procentu mi...mada nsi vecinom rade po lokalima...tako da ipak tu imas sigurnost...Sto se tice pijanih Holandjana...znaci tuga i neverica...sto sam ja radio sa 13-14 godina oni rade sa 21-22...odvratno...ulice su ispovracane...deru se...brljave...strasno...znaci prvo vece posto smo prozujali po par klubova seli na plau uzeli pivo i iskulirali...
Luka Hersosnisos...vrvi od kafica i diskoteka...znaci to je pravo turisticko mesto...podignuto zbog mladih...iskljucivo za nocni zivot...plaza je najlepsa ispo luksuznog hotela Creta Maris...pescana je i lepa...dok su ostale plaze odvratne...male...voda prljava...a kamenje da izlomis noge dok ne udjes...Lepsih plaza ima izvan Hersonisosa...jedna nije daleko na 15 minuta setnje...a motorom za sekund...bas od vec spomenute plaze Creta Maris...prema Heraklionu...sljunkovita je od sitnog belog sljunka...voda prozirna...i samo su lokalci tamo...vecinom Grci...malo Italijana...a ako suloklaci tamo mora da valja...jedino sto je skuplja lezaljka bez suncobrana 5 evra...dok je na ostali po 2,5-3 evra lezaljka...Kola za iznajmljivanje nisu skupa oko 100 evra 3 dana...mada mozes se i iscenkati...pogotovo za motore...Posto sam se uverio da smo gospoda ljudi pored ovih Holandjana...ajde da odem do Malje...mesto na oko 5 km...od Hersonisosa...pre Malje se nalazi Staljida...koja je mirna i ima lepe plaze...tu mi je drug radio u jednom restoranu...pa samo cesto isli do njega...Malja je znaci prica za sebe...ako su Holandjani ludi...e onda Englezi...su duplo ludji...Otisli do jednog kluba gde nam dva druga rade...malo ranije...i naizgled mirno...ali kako je proslo vreme masa je nagrnula...Znaci ono je stvarno komedija...Na pocetku ulice gde su klubovi stoji stalno interventna ekipa pandura...sa velikim pendrecima...i cekaju nevolje...Devojke spavaju na ulici...blago prislone glavu na bankinu...Englezi povracaju tuke se...znaci svaki drugi je sa masnicom na oku...ili sa gazom i zasiven...panduri stalno prolaze kolima...patroliraju...a njima ne pada na pamet da se sklone...ako devojka ide sama neka nosi pojas za plivanje oko struka...jer je ocerupaju...i onda sam stvarno skontao da smo gospoda...Generalno klubovi su bolji u Malji...ali zato je i ludja...pored stoga sto su sve Englezi...plaze na Malji su preko dana ludnica...sve mladi...i svasta moze da se vidi...Nazad u Hersonisos...Prema Malji kada se ide...beach Road-om...na izlazu iz Hersonisosa...nalazi se popularni Star Beach...to je kompleks bazena, sa bungijem, sa plazom na moru...gde dj pusta muziku...a masa je mrtva pijana preko dana...odlicna je atmosfera...oko 17h je foam party (pena party)...odrzavaju se stalno neka takmicenja...mokra majca...poze i sve u tom fazonu...treba videti i tako nesto...Sto se tice cena...pice je uglavnom 4-5 evra (uvece--breezer, pivo, kratko pice itd...) dok je preko dana oko 2,5 evra sve to...Hrana je oko 6-7 evra lignje, hobotnice, jagnjetina...itd...Sto je lepo ulaz u klub se ne placa...znaci mozes ne popiti nista i prozujati...ako ti se dopadne ostanes...Tako da mozes obici vise klubova...Nasi se okupljaju u lokalu FAME...tamo rade sve nasi...i tamo i izlaze vecinom nasi...a posle par dana provoda sa Holandjanima...pozelis i da vidis nase...i p[ravis ih u blatu...jer smo stvarno civilizovaniji od njih...Moj predlog ako hocete ludi nocni zivot...i besane noci i pijane strance...onda je ovo mesto za vas...Ako hocete lepe plaze...mirne veceri...sa umerenom zabavom...idite u neko drugo mesto na Kritu ( tipa Agios, Chania, Retimno itd...
Toliko od mene...ako ima nekih pitanja dodatnih...slobodno postavite...
 
Xaxa...pa imas na netu slika iz Hersonisosa...zar nije ovde zabranjeno stavljati licne fotke...na kojima se vidis...videcu da li ima nekih slika...na kojima nisam...kod druga mi je kamerica uzecu je sutra...
 
Idemo supruga i ja od 11.09. u Platanias u blizini Hanje. Erato apartmani. Dobro bi mi došle informacije oko rent-a-car agencije, apartmana i preporuke šta obići. Dosta sam našao na netu ali bih bio zahvalan da čujem iskustva iz prve ruke.

Kosta
 
Evo, ja sam upravo u Plataniasu i radim u rent a car agenciji Neorio Travel.
Vreme je super,stalno preko 30 i more je cisto i toplo. Vredi videti u okolini :
1. Falasarna
2. Elafonisi
3. Omalos
4. Therissos

A ako Imas vremena da odes malo dalje onda O B A V E Z N O Agio Nikolaos, po meni najlepse na celom ostrvu
Nemam vremena sada da pisem, upravo mi trube od napolje za jedan transfer.
Probacu sutra da je javim.
 
Ovo sve sto Sirenica kaze je POTPUNO u pravu.
Sve na toj strani ostrva je mnogo lepse nego ovde.

A sto se Zapada tice, zaboravio sam Gramvoussu - mesto gde je pokojna princeza Dijana izgubila nevinost dok je bila na medenom mesecu sa onim degenom Charlsom.

Sumnjate u to ???? Imam dokaze....
 
Poštovanje,

otvorio sam ovu temu iz želje da približim ovo mitsko ostrvo onima, koji se još nisu odlučili gde će da idu ove sezone.

Ostrvo je zaista čudno, priroda je DIVLJA, kako ja to volim da kažem.Za ceo svoj skromni život, a putovao sam dosta, nisam uspeo da vidim uživo rakuna npr. Izgleda STRAŠNO, malo je manji od vuka, ali ima jače zube. Video sam i kornjaču veličine televizora u boji. Mislio sam da takve žive samo na Galapagosu...Ptice sa kljunom dužim od tela......

Meštani su posebni. Imaju mnogo vrlina, ali i kao svaki drugi ljudski stvor i mana.

Naravno, kao uvod, počećemo od prošlosti, prenosim sjajan članak sa sajta turističkog saveza Xanie (Chania ). Osim toga grada, mislim da mogu biti koristan i sa prikazima Agios Nikolaosa, bisera ostrva.

Eto...da počnemo....



Zevs Ksenios nikad umro nije.....

Priča se kako je Bog Zevs, veliki gospodar drevnog Pantenona, rođen u Dikteon Cave , odgojen na planini Idi, umro i sahranjen u mestu njegovog rođenja na Kritu.

Pesnik helenskih vremena, Kalimahos od Aleksandrie, posvetio je himnu iskreno Zevsu, u kojoj je snažno poricao priču neprihvatljivu njegovom mišljenju “ Oh oče... Krićani su oduvek bili lažovi. Ali zašto su išli do groba, O kralju, da bi tebe sahranili, Ali ti nisi umro, ti si besmrtan.”

I zaista, Krićani su lagali. Najbitnije je ipak da su imali svoje razloge što žele da njihov veliki bog umre, razloge koje niko drugi nije mogao da razume: Bog koji je oteletvorenje prirode je Bog koji umire svake godine i ponovo se rađa i jača sa beharom svakog proleća.

Istovetno, Zevs, rođen i odgojen na Kritu, umire i vaskrsne, živi i vlada, što objašnjava da on koji je u harmoniji sa prirodom i živi njenim korakom ne može a da ne poštuje, voli i prihvata njeno potomstvo.

Na taj način Zevs sa Krita postaje Ksenios(stranac), zaštitnik posetilaca, koji velikodušno nudi svoje gostoprimstvo svakom strancu koji želi da poštuje njegovu svetu zemlju.

Pored gostoprimstva, dva druga principa takođe dominiraju u duši svakog Krićanina a to su vrlina i čast, dok u hijerarhiji etičkih vrednosti na najvišem mestu je prijateljstvo, a zatim porodica.

Kritska duša često doseže vhrunac preterivanja u svojoj hrabrosti i strasti za slobodom, u svoj svojoj snazi, jačini i ljubavi prema svojoj zemlji i prirodi, čak i u svojoj gostoljubivosti prema strancima.

Srdačno Vas pozivamo u Hanju i nudimo Vam ovaj dar koji je u današnje vreme jako redak.

Sdružite se sa meštanima, jedite za istim stolom, slušajte njihove priče i tajne koje žele da podele sa Vama. Upoznajte se sa njihovim preuveličavanjem i njihovom etikom. Prihvatite kritsku gostoljubivost bilo da je u obliku čašice rakije, na brzinu ili čaše vina sa zalogajem jaretine ili čak raskošnog obroka u siromašnom i skromnom domu.

Meštani Hanje će Vas ispuniti svojom ljubavlju, podeliti sa Vama sve što imaju i učiniće da se osećate kao kod svoje kuće.

To nije vid uobraženog hvalisanja ili stvar časti ili navike, jednostavno, to je način njihovog života i zadovoljavanje njihove duševne potrebe.

Ništa ne pripada Krićanima - ceo Krit je njihov dom i nijedan njegov deo nema granice.

Sa uživanjem i ponosom shvataju da su i oni časni gosti u domu njihovog darežljivog oca, Ksenius Zevsa sa Krita.

Evo i jedna sličica, tipična narodnja nošnja, i svrha svega je u stvari druženje.
<obratite pažnju da svi imaju djevrek i čašicu RAKI, kako oni zovu rakiju, ili u originalnom Kritskom dijalektu RAĆI. To su ovde simboli blagostanja. Šta ti više treba osim hleba i rakije ? I zaista se većina tako skromno ponaša.

2sai2v7.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa, evo...

Pored prirodnih lepota, užasno su važne i te karakterne crte stanovnika ostrva.
Najstrašnije se naljute ako im neko od domaćih vozača parkira ispred npr. prodavnice.
Stranci mogu, bez problema. Ali domaći....I tako jedan dan ti meni parkiraš ispred moje prodavnice, a sledeći dan ja čekam ceo dan da nema nikoga, i onda se parkiram ispred tvoje kuće i ostanem ceo dan za kaznu. I tako u nedogled...

Ipak, sreća da to za strance ne važi. Imao sam tačno preko puta moje kancelarije, drugu agenciju, koja je takodje izdavala automobile i motore. Stalno smo i jedni i drugi dampingovali sa cenama...pravi mali rat. Gazdarica od prekoputa nije govorila sa mojim gazdom, ali je zato meni svaki dan donosila sveže voće i povrće iz njene bašte. Ja sam joj za uzvrat davao transfere sa kolima, kad god sam imao slobodnog vremena. Pa me moj onda gazda vidi u konkurentskim kolima i hoće da počupa ono malo kose što ima. CIRKUS !

Još jedna stvar, koja mi se jako svidja, je što kada odu u kafanu njih troje - četvoro, naruče samo jednu flašu piva, i onda sipaju svakom po malo u čašu. To je poseban izraz prijateljstva, deliti iz jedne flaše ili iz jednog tanjira.

BEZBEDNOST !!!

Nema kradja i gluposti, ipak ste na ostrvu, istina velikom ( peto po veličini u Mediteranu ) i najveće u Grčkoj. Gde taj može da pobegne, kad mu brodom do Atine treba 8 sati ???
Nisam imao alarm ni u jednom od 117 automobila, a imali smo i luksuzne.
Ni motore nismo zaključavali. Udjem u prodavnicu, NEMA NIKOGA ! Gazda otišao na plažu da gleda strankinje. Uzmem šta mi treba i ostavim pare kod kase.
Prilično lep osećaj, kada možete sve to opušteno.....

Evo i jedne od najlepših plaža u okolini Balos - Gramvousa


28l5loj.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top