Krit - ko je bio?

Meni je najsmešnije bilo, kada sam pre tri sezone prvi put otišao da radim. Pre toga sam desetak godina išao po mesec-dva iz zabave. I onda sedim sa prijateljem koji radi na recepciji u hotelu već pet godina, i gledamo TV dnevnik. I sad ja razumem, donekle... U jednom trenutku ga upitam šta su rekli, jer nisam razumeo... I on se NAJSTRAŠNIJE izdere na mene. NE MISLIŠ VALJDA DA JA TO RAZUMEM ??? Pa to je pretežak jezik da bih se trudio da naučim. Inače, PERFEKTNO govori engleski i francuski. I radi u francuskom lancu hotela, gde uglavnom dolaze Kanadjani, i neće da nauči. Mislim da sam ga sada već prestigao.
Novine čitam BEZ problema, razumem kada mi pričaju, ali ipak, kada ja treba da pričam, prvo u glavi formulišem rečenicu, pa tek onda počnem.
 
e, a ja ...godinama radila po celu sezonu...
ali nekako od kalimera/kalispera...
orea..agapi mu;)
nisam dalje stigla, nije me zanimalo...
i jednog leta sam radila sa jednom fenomenalnom albankom..ona samo albanski i grčki....
ma progovorila sam ga za mesec dana...
u stvari sam ga sve te predhodne godine skladištila:p
nije težak, samo da se uđe u fazon:)
 
Ma i ja poludim kad poslednji Аlbanac, što ne zna dobro ni motiku da upotrebi, govori bolje od mene. A ja govorim nekoliko jezika, manje-više dobro.

Stvar je u tome što oni kada su došli nisu znali ni da broje do deset na bilo kojem jeziku, osim svog. I onda su MORALI da nauče grčki. Ja prvu sezonu radim u engleskom restoranu, gde je ulazio jedan Grk dnevno. Gazda i konobari govore Engleski perfektno, tako da su i izmedju sebe govorili uglavmom engleski, da i ja razumem.

Ali ISTINA, je da se sve to akumuliralo, i da sam treće godine boravka, počeo da razumem reči koje nikada nisam znao. I sam sam bio iznenadjen, a tek Grci....Mislili su da sam učio tajno u stanu. A za to nisam imao vremena, jer sam radio 15 sati, pa posle kraja smene išao u provod.

I dalje su mi problem mala slova, velika sam savladao potpuno. A o pisanom ne želim ni da razmišljam.

Kao anegdotu, mogu da spomenem razgovor dvojice mojih gazda u mom prisustvu, prošle godine. Jedan priča, a drugi se mršti. U jednom trenutku, ovaj kaže, šta se mrštiš, pričamo na dijalektu, on NIŠTA ne razume. I onda me ovaj drugi pita da li sam razumeo ? Obojica su bili ŠOKIRANI kada sam im prepričao razgovor. I rekli su da veći deo razgovora ne bi razumeli ni Atinjani. Ali, ja sam dve godine samo smeštao u glavu, i treće mi se sve otvorilo...Sada više niko ne pokušava da priča sa mnom na engleskom, francuskom, nemačkom....A ja ako nešto ne razumem, pitam.


Evo, usput i malo sličica, da ne bude dosadno

Listis - Tsoutsoursa, na krajnjem jugu

listis.jpg



I Hrissi ostrvo ili zvano jos i Ostrvo Magaraca - Gaidouronissi , kod Ierapetre
P R E L E P O

chrissi_island.jpg




Šta više reći, osim ELAFONISSI, najpoznatija plaža na ostrvu, krajnji zapad.



elaf03.jpg
 
Γεια σας !!!!

Bravo za temu! Krit je zaista prelep!

Agios Nikolaos


Agios Nikolaos je slikovit gradić u jugistočnom delu ostrva bogat tavernama, restoranima i kafeima, u čijoj se okolini nalaze luksuzni hoteli i lepe plaže. Udaljen je 70 km od aerodroma i 72 km od Herakliona. Izuzetno slikovito mesto krase mnogobrojni restorani koji se nalaze uz obalu mora, a zaštitni znak Ag. Nikolaosa je malo “jezero” tj. kanal napravljen suženjem morske obale.


 
Knossos

Za Krit vezana je i legenda o Minotauru, čudovištu sa čovečjim telom i glavom bika, koji je živeo u knososkom lavirintu. Car Minos je, kako nas legenda opominje, bio kažnjen ne ispunivši obećanje kada je stupio na presto. Trebalo je da žrtvuje belog bika iz mora koga su bogovi poslali u znak podrške njegovoj vladavini. Kada je čuo da je bika zadržao za sebe, Posejdon je učinio da se Minosova žena strasno zaljubi u prelepu žiovotinju. Plod nedolične ljubavi bilo je čudovište Minotaur, pola-bik, pola-čovek, koga je razljućeni Minos zatvorio u Lavirint. Svake godine vladar Minos prinosio je nemani žrtve po sedam mladića i devojaka koje je dovodio iz Atine.
Da bi oslobodio Atinjane od te pokore, na Krit je krenuo i lepi Tezej, najveći heroj Atike. Pred polazak na put, prema legendi, rekao je ocu Egeju da će, ukoliko ubije Montaura, prilikom povratka razviti bela jedra.
Na izazovnom putu sve se srećno završilo po Tezeja. Ubio je Minotaura, a uz pomoć Minosove kćeri Arijadne lako je izašao iz lavirinta. Na povratku kući posetio je i dva ostrva, Naksos i Delos.
Na njegovu nesreću, valjda u prevelikom ushićenju zbog pobede, zaboravio je na obećanje dato ocu da će kao simbol pobede nadomak Atike razviti bela jedra. Kad je Egej, još u daljini, ugledao lađu sa crnim jedrima pomislio je da mu je sin ubijen i u očajanju bacio se sa visoke litice u more koje se od tada zove Egejsko.
 

Prilozi

  • knossos.jpg
    knossos.jpg
    11,3 KB · Pregleda: 34
  • knossos-monuments.jpg
    knossos-monuments.jpg
    34,2 KB · Pregleda: 30
Moraki mou, sjajne su ti slike !
' Ajde da ih nagovorimo da ne idu više u Paraliju - Katerini i slična BLJAK mesta
ООПС

Pa Krit nije ništa skuplji, osim prevoza.

img_5796-r2.jpg


Snimano iz Plataniasa u pravcu Kisamosa
 
Evo malo, da radoznali pokušaju da me lociraju...

Elem, slika BLIZU kuće gde stanujem ......

449.jpg



A EVО i same kuće ....

my.php
[/URL][/img]


VEROVALI ILI NE, plac pored sa leve strane velicine 4000 kv , otprilike kao fudbalsko igralište se prodaje za :

1.470.000 MILION IPO EVRA
 
LJUBAV je čudna stvar. Dogodi se pre kada je ne tražiš, nego kada je tražiš.
Ja sam se u Krit zaljubio, bez namere. Ali, ipak na prvi pogled, još sa trajekta.

Otišao sam prvi put sasvim slučajno, kada bih ispričao okolnosti, niko mi ne bi verovao.

Jeste, imao sam tamo par poznanika, koji su mi JAAAAAAAAKO pomogli u početku.

( pozdrav za Tomasa, Abigail, Petrosa, Valentinu, Baleta, Katerinu, Hristosa, Stavrosa ....)

Početak je jako težak. Posle sve ide uhodanim tokom.

Ostrvo je PREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEDIVNO.

Ja sam veliki ljubitelj prirode, i iako ne skijam, zbog teškog saobraćajnog udesa, svake godine odem na Kopaonik, par dana, i šetam se. Takva lepota NE POSTOJI. Neka mi bilo ko kaže da sam subjektivan, da preterujem itd...I bio sam u skoro svim najboljim skijaškim centrima u Evropi, ali Kop IMA DUŠU, ne može mu N I K O prići.

E, tako i Krit IMA DUŠU. Ne samo priroda, nego i ljudi pre svega. Mogu da budu jako zaguljeni, ali se može desiti i da ti ponude zadnji zalogaj hrane, i da ostanu gladni. Neverovatne priče bih mogao ispričati o njihovoj gostoljubivosti. TO NIJE NORMALNO.

Ima vremena, nastaviću........
 
Znam o čemu se radi, iskreno nisam bio u sobama, ali mogu da opišem okolinu, jer je JAKO dobro poznajem. Kato Stalos ( Donji Stalos) je selo bez nekih većih sadržaja. Ali za odmor, ako je to svrha, sasvim OK. Hotel se nalazi na samoj obali, plaža NIKADA nije prepuna, i sastoji se od sitnog, pomalo crvenkastog peska. Ulaz u vodu je plitak prvih sto metara, tek onda bude preko glave. Dobro za malu decu, ali kada predjete tih 100 metara, počinju OPASNE struje. NE PRENOSIM rekla-kazala, P R O B A O SAM. Preko puta je ostrvo Theodoris, i od njega se odbijaju talasi, i stvaraju struje. Desi se, kada duva vetar, da je i po tri dana zabranjeno kupanje. Obalska straža jednostavno ne dozvoljava da odete u more preko pupka, iliti dvadeset metara od obale. More je JAKO čisto, i pretoplo .Pošto na celom Kritu kanalizacija ne ide u more, nego u posebne kolektore u brdu. Ipak, kada je bura, zna da se zamuti. Ali ipak ni blizu npr. Kateriniju, gde je more boje Dunava UVEK..

Smatram da je dobro rešenje, odnos cena-kvalitet. Najbolji restorani u mestu su ovim redom :
KRI KRI, MALTEME, MARIA'S i ITALIANA. Mesto se nalazi na pola puta izmedju Xanie i Plataniasa, što znači, oko 7 km udaljenosti. Postoji ODLIČAN autobuski prevoz, SVI autobusi sa klimom, treba vam ćebe kad udjete. Idu na svakih pola sata do ponoći. Cena je 1.30-1.70 eur. Taksi je cca 10, pa kao vas je četvoro, onda idete taksijem.

Lično, bih se odlučio da odem u taj hotel, ako sam u situaciji da idem sa decom.
Ako neko traži provod, biće mu pomalo dosadno.

Otvoren sam za dalje savete......
 
Ma i ja već duže vremena hoću da ga zamenim, ali uvek imam nešto preče. Pokušaću danas.

EVO zločestog ostrva.

platanias1.jpg


Legenda je da se to maleno ostrvo, usled tektonskih poremećaja, odjednom , jednog dana izdiglo iz vode. Pošto ima pećinu u pravcu velikog ostrva, a to u celoj konfiguraciji liči na usta, meštani su mislili da je čudovište koje hoće da ih pojede, i pobegli su u brda i nisu se vratili dole 200 godina. Zanimljivo za ovo ostrvce je da tu živi samo jedan čovek koji održava svetionik. Svima ostalima je zabranjen pristup cele godine, osim na dan zaštitnika ostrva, svetog Teodora, 19 septembra. Tu su naselili divokoze, oni ih zovu KRI KRI, i tu se nesmetano razmnožavaju.

Obećano - ispunjeno, DANAS menjam avatar.
 
Odlicna tema i bas mi se svidja.Moji prijatelji su ljetovali na Kritu i to je jedini razlog sto sam navratio da procitam komentare.Nisam ni slutio da cu na ovoj strani naci cijo roman i to odlican.Bravo decko
i jos me zanima dal svracaju crnogorci da vide sta je turizam(mislim na ove vase diskusije) Pozdrav
 
Idemo dalje, Elounda , malo na istok....

Može se reći, predgradje Agios Nikolaosa, mada samo mesto zaslužuje MNOGO više nego da bude samo predgradje nekome....

Hotelski kompleks Elounda Mare, bungalovi u tradicionalnom stilu, ispred svakoga mali bazen. Skupo, ali VREDI !

elounda-1-gd.jpg


Evo i Jenny, po grčkom Tzeni, kao i sve glupe engleskinje, misli da je neka riba.
Bešte ' dalje od Engleza, nikada nikome nisu ništa dobro doneli, i nikada i neće !
Morao sam da je okačim, zato što Grcima cure sline kad je vide, oni vole malo punije ženske, još ako su plave...a meni je to jako smešno. Malo da razbijemo monotoniju...

Elounda1024.jpg


Preko puta Elounde, čuveno ostrvce Spinalonga, sve sa tvrdjavom koju su izgradili Mlečani, za odbranu od Turaka. I uspeli da se odbrane stotinak i više godina.
Glavna tajna u njihovoj gradnji tvrdjava je što su ih zidali pod odredjenim uglom, tako da kad su Turci pucali iz topova , djulad nisu rušila tvrdjavu, nego su se odbijala.

800px-Spinalonga.jpeg
 
Cayen:
Odlicna tema i bas mi se svidja.Moji prijatelji su ljetovali na Kritu i to je jedini razlog sto sam navratio da procitam komentare.Nisam ni slutio da cu na ovoj strani naci cijo roman i to odlican.Bravo decko
i jos me zanima dal svracaju crnogorci da vide sta je turizam(mislim na ove vase diskusije) Pozdrav


U delu gde sam ja, dolaze 80 posto skandinavci, 10 posto Englezi, i deset posto svi ostali.
Od turista sam video naše, izbeglice iz Slavonije, koji su se u Norveškoj već uspeli toliko snaći da idu na letovanje. Od poznatih naših sam video Vuka Bojovića , direktora BG zoo vrta.

Što se tiče tvog komentara, mislim da bi mogli i turistički funkcioneri iz Srbije malo da obidju, ništa im ne bi škodilo. Samo se šetaju po sajmovima, piju šampanjac i jedu kavijar.
Na sajmu se ništa ne može naučiti. Put pod noge.......

P.S. hvala na pohvali, trudim se i sve ovo radim dobronamerno, nemam koristi od toga.
 
E, sad je vec bolje.....Ranije sam tvoje postove citala sa dozom podozrenja jer me onaj rogati mrko gledao... :roll: .
Samo nastavi sa opisima i fotkama...iako mi Krit nije u planu ove godine, nadam se da ce jednog dana doci na red. A onda ce ovaj tvoj post biti i te kako koristan... :lol: .
 
Obećano - ispunjeno ! I ovaj ću promeniti, ovih dana, moram da uradim neku animaciju, da ne bude monotono, ali sam u gužvi. Biće ! I ne vraćam se više na temu djavola.

Evo moje kućice, moje slobodice, snimak iz satelita, god jedne prelepe i predobre gazdarice Katerine. Žena mi menja posteljinu, što uopšte nije običaj, niti je dogovoreno. Sprema mi apartman jednom nedeljno. Opere mi čak i sudove. Donosi voće. Takve stvari baš i nisu uobičajne. Ljubaznost da, ali ovo je već previše, osećam se neprijatno.

x3zd3a.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Hvala, trudimo se svi zajedno....Ne mogu ja sve to sam, bez vaše pomoći.

Idemo dalje :

Mertsalo - Mesara.

Postoji legenda, da se na ovoj plaži prinudno iskrcao Apostol Pavle, na njegovom putu za Palestinu. I da je ovde prvi pripovedao Hrišćanstvo, tadašnjem paganskom stanovništvu.
I dan danas postoji crkva Svete Marije, skrivena u pećini iznad plaže. I takodje, male pećinice u okolini gde su živeli monasi. U velikoj pećini - crkvi se skrivao i narod od raznih osvajača.

Takodje se tvrdi i da se Ričard Lavlje Srce, iskrcao na ostrvo, da obnovi zalihe hrane, na putu u krstaške ratove.

martsalo.jpg
 
A SADA , počinjemo sa Xaniom ( Chania ) , kraljicom ostrva. Posle ćemo se vratiti do kralja ( Razume se Agios Nikolaos ), ali dame imaju prednost.

Grad zaslužuje poseban forum, ali da ne razvodnjavamo...

Bivši glavni grad ostrva, stotinama godina, sve do negde 1970, kada je to postao Iraklio (Heraklion) ...Šta više pričati, sve su ovo napravili Mletački trgovci ! Slike će pričati....

542179-Stirring-the-Morning-Sea-1.jpg


542174-Chania--Xania-1.jpg


542176-Shadows-of-the-Century-1.jpg


542183-Hania-Nightsweats-1.jpg


542188-Enter-the-Venetian-1.jpg


Najdavnije ime grada je Kydonia, ne zna se ni od prilike od kada, jako davno. Cela Minoanska civilizacija je podignuta ovde, i u u okolini. Rušena, paljena i pljačkana bezbroj puta od mnogobrojnih vojski. Novi grad na istom mestu podižu Venecijanci 1252 godine,pod imenom LA CANEA tako što su ga odkupili, jer prethodno nisu uspeli da ga vojno osvoje. Veći deo onoga što se sada vidi je iz Venecijanskog perioda. Kada su ga Turci osvojili, 1645-te posle tri decenije opsade, a pošto nisu bili baš neki graditelji, ništa nisu rušili nego su samo na postojeće zgrade dogradili minarete, što su opet Krićani, po oslobodjenju 1913-te srušili u jednom danu, i vratili na staro.....
 
Hvala,

Ja se ne bavim fotografijom, ali je to specijalnost desetak mojih prijatelja Srba, koji se uglavnom time bave po ostrvima u Grčkoj. Meni to ne leži. Po mom mišljenju, oni se time bave iz razloga što je to najlakše zaradjena para. Neke fotografije su od njih, većinu sam skinuo sa net-a, pošto zbog prirode mog posla svakodnevno pregledam glavne Kritske Web sajtove. Pa kad vidim nešto zanimljivo, ja snimim, ko zna kad će zatrebati. Tako da imam lepu zalihu. Ima tu i par mojih, ali ja sam za to bedni amater.

Uostalom, za mene je slika, samo ilustracija priče, koja je meni važnija.
Iako ono kažu, jedna fotografija, kao hiljadu reči, ja se ne slažem.....

Raskršće osvajača
Kraj Kritske slobodne države,završava se 68 godine p.n.e, kada ga je rimski konzul Kvintus Metelus osvojio, počevši od Falasarne. Ubrzo, Kidonija je osvojena, ali priznata je kao nezavisni grad od strane Rimljana i održavala se tokom rimske okupacije ( 68g. p.n.e – 324g.).

Mir u Rimu i početak Hrišćanstva, praćeni su vizantijskim carstvom. Kidonija je nastavila da igra važnu ulogu među gradovima na ostrvu kao rano osnovana i osvedočena u staro hrišćanskoj bazilici u Kasteliu.

823g. Krit je okupiran od strane Saracena, koji su sve opustošili a 961g. je oslobođen od strane Nikoforos Fokasa.

Kidonija je ostala značajno naselje i vojno utvrđenje, ali pod novim imenom - Hanja. Vizantijski period je trajao od 1204, kada je Krit dospeo u ruke Venecijanaca, kada su oterali već naseljene Junitese. 1252 godine , kolonizujući oblast Hanje osnažili su njeno prisustvo. Uprkos konstantnim pobunama Krićana, Venecijanci su ostali do 1645 i ostavili svoj neizbrisivi trag na civilizaciju ostrva.

1645 godine, prvobitno Hanja, a kasnije čitavo ostrvo je dospelo u ruke Otomanskog carstva i prošlo kroz jedan od najmračnijih perioda svoje istorije, sa nebrojenim pobunjenicima. U dekadi od 1830g. – 1840g, Krit je predat Egipćanima, dok su 1851g, Turci predali Otomansko upravljanje Krita Hanji. U periodu od 1898g. – 1907g, Krit je bio pod kontrolom velikih sila -Hanja pod Italijanima, Suda pod Nemcima i Kisamos pod Austrijancima koji su proglasili Georgiosa princa Grčke, guvernerom Autonomne Kritske države.

Prvo vladavno ostrvsko telo sa Hanjom kao glavnim gradom je izabrano 1910 godine, Elefteros Venezols, već postojeći član prve kritske vlade, izabran je za premijera Grčke i 1. decembra 1913g, došlo je do sjedinjenja Krita sa Grčkom.
Ostrvo je bilo slobodno do 20.maja 1941g, kada je počela legendarna bitka Krita sa silama Trećeg rajha. .

Mit i slavna antička istorija zahvaljuju Kritu na svom postojanju, naredni vekovi praćeni osvajanjem i borbama za slobodu, dobili su na ostrvu svoj karakter. Danas, Krit se sunča u svojoj slobodi, neuznemiravan od strane osvajača, ponosan što su desetine okupatora koji su prešli raskršće Mediterana, dotakli, ali ne i porobili Krit. Iako je telo pokleklo i bilo porobljeno, kritska duša nikada nije.

Nema mnogo veze sa tekstom, ali : K A L I V E S
Da nema tol'ko žgadije Engleske, jedno od lepših mesta u okolini Xanie.

1e1evp.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top