Kada bi imale mogucnosti....

devojcurak

Zainteresovan član
Poruka
481
...da platite neku zenu/devojku da vam cuva dete, odnosno bebisiterku......sta bi od nje zahtevali, trazlili....sta to ona mora da ima, da zna da bi je primili u vasu porodicu?
I kakva je po vama razlika izmedju dadilje, guvernante i bebisiterke?!

Pozdrav!
 
Морала би да уме са децом, пожељно да буде едукована у том смислу (васпитачица), пожељно је да не буде клинка, да буде стрпљива, а ја бих је већ ваљда упутила у остале мени битне ствари.
Једно време је моју децу чувала моја другарица, и сјајно су се слагале, била сам презадовољна.

Дадиља ми некако звучи као жена која брине о бебама, или врло малој деци.
Бебиситерка је нови, страни израз за жену која чува децу на одређено време.
Гувернанта је приватна учитељица која га подучава.
 
da ne bude neraspolozena i nervozna, da decu cuva zato sto je to profesija u kojoj se nasla. da izgleda pristojno i uredno, sa njom moze da se poprica i da ne bude njen ego u prvom planu. da prihvati moje sugestije ako joj skrenem paznju na neki detalj, da ne namece svoje vaspitanje detetu vec da se prilagodi mome, sto ne znaci da zelim da mu popusta u svemu. da bude pazljiva i da primecuje detalje. i da bude diskretna.
dadilja cuva decicu, hrani ih, kupa, presvlaci, seta...i bebe i malo stariju decu, dok ne krenu u skolu
guvernanta je za vecu decu koja su u izvesnoj meri samostalna, idu u skolu. ona je tu vise da ih vaspita, osigura da domaci zadaci budu uradjeni na vreme, da bude prisutna u njihovom zivotu.
bebisiterka je za mene neko ko uskace s vremena na vreme da pricuva dete. uvece npr, kada se ide na neku veceru...na nekoliko sati. ili na duze ali to je za mene neko ko nije obucen za rad sa decom, vec ima iskustva u cuvanju svoje dece, ili dolazi iz brojne porodice...
 
Da VOLI decu; da se dopadne mojoj deci; da bude pametna; da se mnogo smeje; da bude relativno mlada; da ume da se igra; da ume da bude odrasla i izricita kada je neophodno i da ume da proceni KADA je to neophodno; da zna prvu pomoc; da bude tacna i odgovorna i ispostuje zajednicke dogovore u svakom pogledu.
Mislim da bi to bilo najosnovnije
 
Verovatno samo profesionalnoj vaspitacici... a i to samo na kratko.
Hm, u stvari, mi smo kao klinci imali mnogo bebisiterki, a jedina koja je uspela da izadje sa nama na kraj je bila jedna lujka koja nam je (sa velikim uzivanjem) pricala o tome kako se prave bebe, a inace je bila stroga (mars u krevet i gotovo!), jer smo joj bili dosadni, a ona je stalno imala nekog drugog frajera sa kojim je htela da prica telefonom... nju smo bas voleli (i slusali) jer je bila zabavna i vesela. Neku takvu bih i ja izabrala, verovatno
 
Ovo nije blesavo pitanje, uopšte :) Blesav je samo onaj deo o terminologiji :lol:
Uvek sam se pitala koliko ljudi moraju da imaju poverenje u druge ljude, da im povere svoje dete, a da ih i ne poznaju?
Mene su čuvale razne žene, samo jednu i danas poznajem.
A sutra, kada bih tražila nekoga da čuva moje dete, najpre bih se raspitala kod rođaka i prijatelja koji imaju vremena, i nemaju posao.
Ovo mi je nekako bezveze.
Ili da znam da neko već duže vreme čuva dete nekom prijatelju, pa da mu, kao, verujem.....
Ustvari, nisam paranoična, nego je jednostavno pitanje odgovornosti i da li će ta osoba lepo postupati sa mojim detetom. Zaboga, može i da ga ne hrani kako treba, ne pazi, i slično.....
Čuvanje deteta je odgovoran posao i nije mi baš milo da vidim kako ga ovde preuzimaju razni adolescenti, po ideji iz američkih filmova :?
 
Ja sam ovako.

Da je starija, oko 50 godina, da ima dete.
Da je po preporuci, nekih rodjaka ili prijatelja kojima verujem.
Da je normalna i na prvi pogled, a i posle razgovora.
Da je pozitivna, cista i kulturna (ovo sve moze da se zkljuci ako se na razgovoru dobro osmatra).
I imala sam srece, zena koja mi cuva dete je predivna. Nadam se samo da ce ostati kod nas dok god mom detetu bude trebala.
 
pa da to su bebi siterke. sat vremena bebi siterke je jeftiniji nego kod dadilje ili privatne vaspitacice, zato ih ljudi najcesce biraju.
u francuskoj svako ko hoce da se bavi cuvanjem tudje dece mora da podnese zahtev, da ode na sastanak sa lekarom koji daje preporuke, da primi u svoju kucu socijalnog radnika, da prodje odredjenu obuku i tek onda moze da dobije dozvolu da se time bavi
postoje odredjene norme kojima kuca mora da odgovara, oprema...mada ih u ovom trenutku ovde nema dovoljno, pa se za opremu i progleda kroz prste. obicno cuvaju troje - cetvoro dece pa roditelji brzo vide da li je sve u redu. u toku obuke i pre izdavanja dozvole za rad one prodju dosta testova, podrazumeva se izvesna sklonost prema toj profesiji.
bebi siterke uglavnom rade na crno, pa je i rizik time veci. uglavnom su to studentkinje ili zene koje trenutno ne rade. ne znam da se adolescenti bave tako necim, a i ne znam nikoga ko bi svoje dete poverio drugom detetu. i izboru "assistante maternelle" se ovde poklanja prilicna paznja, angazuju se preko preporuka (u oba pravca jer neke od njih ne uzimaju bilo ciju decu - nema ih dovoljno...)
 
Lexa:
Ovo nije blesavo pitanje, uopšte :) Blesav je samo onaj deo o terminologiji :lol:
Uvek sam se pitala koliko ljudi moraju da imaju poverenje u druge ljude, da im povere svoje dete, a da ih i ne poznaju?
Mene su čuvale razne žene, samo jednu i danas poznajem.
A sutra, kada bih tražila nekoga da čuva moje dete, najpre bih se raspitala kod rođaka i prijatelja koji imaju vremena, i nemaju posao.
Ovo mi je nekako bezveze.
Ili da znam da neko već duže vreme čuva dete nekom prijatelju, pa da mu, kao, verujem.....
Ustvari, nisam paranoična, nego je jednostavno pitanje odgovornosti i da li će ta osoba lepo postupati sa mojim detetom. Zaboga, može i da ga ne hrani kako treba, ne pazi, i slično.....
Čuvanje deteta je odgovoran posao i nije mi baš milo da vidim kako ga ovde preuzimaju razni adolescenti, po ideji iz američkih filmova :?


nisam adolescent......i nisam pocela da cuvam decu zato sto sam gledala "americke filmove" vec iz jednog prostog razloga JER IH volim....a sve je pocelo rodjenjem moga sestrica..radim preko agencije godinama.....a pitanje sam postavila jer naravno, trenutno bebisiterke traze samo "novo pecene porodice" koje bas i ne vide ili (ne zele da vide pa ko veli vec kad placam da te izrabljujem).... razlike izmedju bebisiterki, dadilja i guvernanti!........
da veliko poverenje treba.....znam da je i velika odgovornost...ali meni mnogo slatka i prijatna......uci u njihov svet.....ma ne znam oni su mi kao maleni ljudi koje treba pravilno usmeravati........e da i da gledamo americke filmove....sigurno bi trazile i njihove plate.....jer ovo je stvarno odgovoran posao......ali neverovatno uzasno malo placen....i da, svaka devojka ide na testove kod psihijatra....na preglede......trazi se potvrda da nije osudjivana itd, itd..........

Pozdrav!
 
Bila sam i u jednoj i u drugoj ulozi.Kad sam ja imala bebi siterku meni je bilo najvaznije da mi je dete sito ,presvuceno,da spava u redovnom terminu,da je fizicki bezbedno i da mu je toplo.Sve drugo bilo je sporedno.Sa trecom devojkom sam imala najvise srece,ostala je kod mene godinu ipo dok nije dobila stalni posao.Prosle godine muka me naterala pa sam preko agencije otisla da cuvam jedno dete u Nemackoj.Bila sam 3 meseca.Znate sto istina je da treba traziti dadilju medju poznatim i po preporuci ali obavezno idite da radite samo u onu porodicu koju vam preporuci netko ko ih zna a ne naslepo.
 
A ko je, rekao da si ti adolescent ili da, uopšte, čuvaš decu?
Za očekivati je da će posao biti plaćen loše, jer smo generalno, sirotinja :mrgreen:
Ne može se za to izdvajati ne znam koliko.
Pa, svi smo u istom šitu, zar ne?
 
smesno......ali ovako satnica za vreme vikenda je oko 200 din.....a tokom nedelje je upola cene...ako ne i manje....zavisi koliko se cuva dete (mislim na satnice)...koliko dece se cuva......koliko godina dete ima itd..........da zivimo u haosu..........?!
 
Da sam rodila dete pre jedno 10ak godina,mnogo bih se lakse odlucila da imam bebisiterku i finansiski i moralno ali danas....?Nije vise pitanje cene/mada je vazno/nego nacina vaspitanja samih devojaka.Ja smatram da dadilja treba da bude mladja osoba cisto da bi mogla da se bakce sa decom,mislim da potrci,skoci,dohvati,doda...prica,smeje se,juri za njima itd.Smatram da je danas jako,JAKO tesko naci finu devojku od 20ak godina jer su sve opterecene same sobom.Bilo da studiraju ili se bave necim drugim one su uglavnom usresredjene na sebe;izazovna garderoba,napadna sminka,dugi telefonski razgovori,neadekvatno izrazavanje-uzasno prosta terminologija.....pa da mi dete izraste u novokomponovanu pevacicu/neka hvala/.Cast izuzetcima!
Sa druge strane,starija zena bi bila dobra za paziti,maziti,kuvati,pospremiti ali...sve nono drugo...danas me bole ledja,imam visok pritisak,hipertenzija....itd.pa jos problemi sa svojom porodicom....tesko da bi uspeli.
Kao devojcurak sam i sama bila bebisiterka.Cuvala sam u dva navrata decu u dve porodice.Olicno sam funkcionisala sa decom i roditeljima.Dobro smo razgranicili moje obaveze i komunikaciju sa decom.U oba slucaja deca su se vezala za mene kao za clana porodice,mada i druga su vremena bila,svet je bio posteniji i opusteniji.Bila sam odlicno placena u normalnim uslovima i sa finim porodicama.
Sada kad imam dete,nisam sigurna da bih imala poverenja da ga prepustim bebisiterki iz mnogo razloga.Ipak bih se opredelila za baku ili vrtic,mada sve ima svoje prednosti i mane.
 
Мислим да је твој став о данашњим девојкама једна лоша генерализација.... Не мислим да је већина девојака таква, само су такве упадљиве, па их више примећујемо...
Увек је било и таквих, и добрих, вредних девојака које студирају, раде, којима нису идоли певаљке са Пинка.
 
Hellen:
Мислим да је твој став о данашњим девојкама једна лоша генерализација.... Не мислим да је већина девојака таква, само су такве упадљиве, па их више примећујемо...
Увек је било и таквих, и добрих, вредних девојака које студирају, раде, којима нису идоли певаљке са Пинка.
E bas je generalizovala... :roll: Evo ja naprimer uopste nisam takva. :roll:
Pre nekoliko godina sam pazila jednu devojcicu od 8 godina i to je sasvim lepo funkcionisalo. Igrale smo se na kompjuteru, crtale i gledale crtace. :) Ali ona je bila bas dobro dete, sva stidljiva i slatka. :) Kada sam u Srbiji uvek pazim moju malu sestru od tetke (naravno ne za pare) kada tetka izadje negde i uvek se lepo slozimo. Jedemo, citam joj nesto ili gledamo crtace. :razz: Oko 10 je posaljem na spavanje, legnem sa njom dok ne zaspi i tako...
Iako ja ne bih mogla za stalno da radim taj posao, ne umem bas sa decom, ne znam da se igram i tako to. :lol:
 
ja sam imala nanny kad sam bila mala, i danas se cujemo i posecujemo. Tada, kada je cuvala moju sestru i mene imala je oko 55+ godina, a bila je sa nama skoro 15 godina. Divna zena. A inace nema svoje dece.

Kada bih ja jednog dana trazila nekog, mislim da bih trazila neku zenu slicnu ovoj mojoj, znaci, srdenjih godina, sa iskustvom, i da je topla, nezna osoba.
 
meni je ovo vec petnaesta zena i bojim se da cemo opet menjati
razlozi raskidanja ugovora?
1.nije podnosila moje dete koje je isuvise "glasno" za njen ukus i nece da spava kad joj ona kaze(u prevodu mora da RADI sve vreme dok je mala kod nje a ne da ladi mooda)
2.odselila se satro a mislim da je otkazala jer smo joj smanjili broj sati posto nikako da dobije taj papir
3.indijka muslimanka koja je malenoj crtala bindi i obrve kreonom,pa nas bilo strah da ne zapali jednog dana s detetom(to je bilo kad je muz video njenog sina da ljubi lauru u usne)
4.bivsi radnik u vojsci koja je na kraju nesto htela da nas ucenjuje pa smo joj otkazali,mnogo je smarala a i smrdelo joj u stanu
5. promenila profesiju:roll:
6.odselila se(ova jeste provereno)
7.trenutna,videcemo
znam da nije dobro za moje dete al ni za mene nije dobro da sedim kod kuce i cuvam je
krpimo se
 
devojcurak:
smesno......ali ovako satnica za vreme vikenda je oko 200 din.....a tokom nedelje je upola cene...ako ne i manje....zavisi koliko se cuva dete (mislim na satnice)...koliko dece se cuva......koliko godina dete ima itd..........da zivimo u haosu..........?!
E, nemam loše namere, i znaj da sam uzela u obzir sve strane, ali ne mogu da ne prokomentarišem da je satnica moje majke oko 70 dinara... :roll:
Znam da je odgovornost velika, ali se ne može zanemariti fleksibilnost i sloboda takvog posla, ja bih volela kada bismo svi bili lepo plaćeni, ali - kako da osoba plati bejbisiterku 200 dinara, kada sama zaradi 70 za isto vreme :shock:
Pa, jbg.....
Da izvineš, ali meni se to ne čini kao malo.....
 
Lexa:
E, nemam loše namere, i znaj da sam uzela u obzir sve strane, ali ne mogu da ne prokomentarišem da je satnica moje majke oko 70 dinara... :roll:
Znam da je odgovornost velika, ali se ne može zanemariti fleksibilnost i sloboda takvog posla, ja bih volela kada bismo svi bili lepo plaćeni, ali - kako da osoba plati bejbisiterku 200 dinara, kada sama zaradi 70 za isto vreme :shock:
Pa, jbg.....
Da izvineš, ali meni se to ne čini kao malo.....

lepo rekoh samo vikendom....a radnim danima je tako nege isto oko 70-90 din..opet zavisi kao sto rekoh......koliko je to dete......sta roditelji zele jos da se radi + cuvanje deteta...sve ima svoje i malo je stojim pri tome.......evo ja sam danas....pored zive majke, babe, i dete......isla i vodila dete sa sve taksijem do doma zdravlja bolesno je.....debilizam......a majka sedi kuci, sminka se i planira da skita......klasicno izivljavanje........po meni!!!!!!!!
 
Jedna porodica nudi mi 300e mesecno bez prijave, za cuvanje dvoje maloletne dece od 2,5 i 6,5 godina, plus pomoc u odrzavanju dvospratne kuce, kuvanje, ostajanje na spavanju kad je otac na sluzbenom putu....
U pocetku mi se ovo ucinilo kao primamljiva ponuda jer volim decu a ne bojim se nikakvih poslova. Medjutim, posto sada radim za platu od 16000 din i prijavljena sam, a posao mi nije uopste tezak i na pola sata je od moje kuce, za razliku od ovog koji bi bio na sat vremena, i odlucila sam da ne prihvatim.
Sta bi ste vi uradili ?
 

Back
Top