La Reconquista

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Ево Моралес је решио да испуни своје предизборно обећање о праведнијој расподели добити од енергетских ресурса које његова земља поседује. Како би имао јачу преговарачку позицију наредио је војсци заузимање платформи нафте и гаса. Мултинационалне компаније ће имати шест месеци да се изјасне о датој понуди. Тако се на једној платформи могао прочитати натпис
NACIONALIZADO
Propiedad de los Bolivianos


Паралелно са овим догађањима имигранти на северу у Сједињеним Државама дижу глас поводом предлога рестриктивног закона. На улице већих градова излиле су се стотине хиљада не само илегалних, већ и легализованих имиграната и грађана САД хиспанског порекла, па и осталих "мањина". На европским вестима су неки демонстранти давали изјаве - занимљиво на шпанском. На шпански је препевана и национална америчка химна, у чему су учествовали неки репери.

Hasta la victoria! Siempre.
 
Након вишедеценијске тираније и пљачке мултинационалних компанија широм света, а нарочито у сиромашним земљама Јужне Америке, коначно стиже једна лепа вест. Надам
се да ће ово што је учинио Моралес у Боливији, представљати прекретницу у међународним
односима. Такође сам недавно чула да на нека острва на домак Боливије, а која под колонијалном управом држе Холанђани, Моралес "баца" поглед...
 
Није Боливија него Венецуела, како сам чуо. То оптужују вез разлога Чавеза, мада нека подгревају своју параноју...
Иначе, на Куби је договорено припремање антиимперијалистичке осовине Куба-Венецуела-Боливија. Биће ту и нових чланица.
 
Након вишедеценијске тираније и пљачке мултинационалних компанија широм света

I bas zato se sve zemlje u razvoju osim onih na cije celo dolaze narko dileri trude da dovuku sto vise multinacionalnih kompanija. I bas zato zemlje u koje one dolaze kao sto su Irska ili Slovacka ostvaruju najbolje rezultate.

Nas je problem sto svako prica o onome u sta se ne razume.

антиимперијалистичке осовине Куба-Венецуела-Боливија

Komunisticki diktator, narko diler i radikali su buducnost sveta. :lol:
 
Nemaju nikakve, ali ako ti njih smatras komunistickim diktatorom i narko dilerom onda mora da njih podrzavas kao Kastra i Chaveza. :lol:

Posto to nije slucaj Perovic i Jovanovic nemaju cega da se plase.

Ipak ne zaboravi da je Perovic htela da liberalizuje SFRJ i smanji nivo komunisticke diktature i da je bas zbog toga pala, a da je Jovanovic bio najblizi saradnik premijera koga je ubila narko mafija i da je on tu mafiju kasnije cistio.


Ipak ostaju citave drzave pod vlascu terorista bilo komunistickih bilo narko-mafije.
 
untouchable:
Ali ne da im otmu nacionalna bogatstva i resurse vec da, ako hoce, otvore neke nove fabrike, pogone itd.

Баш тако.
Грешка је када се на ствари гледа из исте перспективе. Ја сам рецимо очекивао од форумских националиста напад у стилу "подржаваш комунисте, шта су овде радили..."
А факат је да није исто одузимати домаћину и страном експлоататору.
Такође није исто ако нафтне компаније шире корупцију ради својих интереса или рецимо ако неке стране компаније развијају индустрију, као рецимо ју-ес стил.
Боливија се не може поредити са Србијом.
 
untouchable:
Ali ne da im otmu nacionalna bogatstva i resurse vec da, ako hoce, otvore neke nove fabrike, pogone itd.

A u tim fabrikama ce proizvoditi od vazduha?
U fabrike ulaze resursi a izlaze proizvodi.

Npr. kod nas nema mnogo multinacionalki ali nije nije bolji od nas u tracenju resursa.
 
Coke:
Nemaju nikakve, ali ako ti njih smatras komunistickim diktatorom i narko dilerom onda mora da njih podrzavas kao Kastra i Chaveza. :lol:

Posto to nije slucaj Perovic i Jovanovic nemaju cega da se plase.

Ipak ne zaboravi da je Perovic htela da liberalizuje SFRJ i smanji nivo komunisticke diktature i da je bas zbog toga pala, a da je Jovanovic bio najblizi saradnik premijera koga je ubila narko mafija i da je on tu mafiju kasnije cistio.


Ipak ostaju citave drzave pod vlascu terorista bilo komunistickih bilo narko-mafije.

Латинка Перовић је била на челу СК СР Србије. Уго Чавез није комуниста (рече ми један црвени то на другом форуму) и на челу је једне парламентарне демократије. Више пута је добијао изборе (не можеш то демантовати), чак је прежиео покушај војног удара који су покренули Американци. Народ га је вратио на чело државе.

Ево Моралес је нарко дилер за тебе, Чеда Јовановић је за мене. Питај га каква је вода била на базену у Шилеровој. Ти наседаш на глупости оних ултраконзервативаца којима је лишће коке исто што и кокаин. Лишће коке конзумирају сви у Перуу и Боливији. А ти веруј у креационизам, ко ти брани...

Моралес, Чавез и Кастро су реалност, свиђало се то теби и твојим идолима или не.
 
untouchable:
E izvini, ali ja verujem u kreacionizam ;)

Па добро нећемо да ширимо тему. И ти као и он можете веровати у шта хоћете, уосталом док верујете, док не обавезујете друге да тако мисле...

Само ми је занимљиво како неки набеђени либералисти тако лако прихватају идеје из конзервативистичког дискурса.
 
Латинка Перовић је била на челу СК СР Србије.

I odatle je odletela zato sto je htela da se liberalizacija nastavi.
Staljinisti su pobedili bas kao i na osmoj sednici i bas kao i kada je Kostunica postao premijer.
I to jeste velika srpska nesreca.

Народ га је вратио на чело државе.

Narod je razne budale dovodio na vlast, pa i Hitlera.
To nije argument.

Ево Моралес је нарко дилер за тебе, Чеда Јовановић је за мене.

S tim sto je Morales u svetu poznat po tome sto je bio na celu kartela, a Jovanovic u Srbiji po tome sto je cistio mafiju i sto je zemunski narko klan hteo da ga ubije.

Моралес, Чавез и Кастро су реалност, свиђало се то теби и твојим идолима или не.

I sadam je bio. :lol:

Opet, to sto je nesto realnost ne znaci da je to nesto dobro.
 
Duh Sekire:
Само ми је занимљиво како неки набеђени либералисти тако лако прихватају идеје из конзервативистичког дискурса.

Ja kao konzervativac jednostavno ne mogu da prihvatim da jedan pravac misljenja prisvoji, nicim opravdan, naziv "liberalizam"... Nesto poput danasnjih "demokrata" u Srbiji koji ne mogu biti udaljenjiji od svog naziva. Ali stvarno, da ne sirimo...
 
I ja i ti znamo da drzave koje proizvode naftu uzimaju ogromne sume novca ali da su to po pravilu diktatorske drzave i da se sav novac sliva u ruke par ljudi.

To nije problem kompanija vec drzava.
 
Coke:
I ja i ti znamo da drzave koje proizvode naftu uzimaju ogromne sume novca ali da su to po pravilu diktatorske drzave i da se sav novac sliva u ruke par ljudi.

To nije problem kompanija vec drzava.

Соке, а да ли ти сметају диктаоторски режими у Саудијској Арабији и Кувајту - иначе амерички савезници? Питаш ли се Соке што Буш не "уводи демократију" тамо?!! А да ли је онда пре Моралеса у Боливији био диктаторски режим?!?

untouchable:
Ja kao konzervativac jednostavno ne mogu da prihvatim da jedan pravac misljenja prisvoji, nicim opravdan, naziv "liberalizam"... Nesto poput danasnjih "demokrata" u Srbiji koji ne mogu biti udaljenjiji od svog naziva. Ali stvarno, da ne sirimo...

Е видиш, ту баш треба увек ширити тему.
Јер сви су они либерални само док треба оправдати њихов смер размишљања. Кад се нешто не уклапа, онда би да гуше, намећу, спречавају...
 
Coke:
I ja i ti znamo da drzave koje proizvode naftu uzimaju ogromne sume novca ali da su to po pravilu diktatorske drzave i da se sav novac sliva u ruke par ljudi.

To nije problem kompanija vec drzava.

Slazem se u potpunosti, ali u Venecueli se desilo nesto zaista revolucionarno. Po podrzavljenju naftnih resursa doslo je do znatno ekonomskog rasta, obrazovni i zdravstveni sistem su podignuti na novi nivo itd.
Cavez je predvodnik levog nacionalizma kome se osecam veoma bliskim -(konzervativizam u pogledu tradicije, morala, religije a socijalizam u ekonomskoj sferi).
Pogledajte onaj film za koji sam postavio link do torrenta, zaista je eye-opener sto bi rekli preko bare.
 
Соке, а да ли ти сметају диктаоторски режими у Саудијској Арабији и Кувајту - иначе амерички савезници? Питаш ли се Соке што Буш не "уводи демократију" тамо?!! А да ли је онда пре Моралеса у Боливији био диктаторски режим?!?

Glavna zamerka Bushu sa kojom se slazem jeste to sto nema isti tretman prema svim diktatorima.
naravno tu postoji kontraargument da su oni diktatori koji saradjuju manje opasni.
 
untouchable:
Slazem se u potpunosti, ali u Venecueli se desilo nesto zaista revolucionarno. Po podrzavljenju naftnih resursa doslo je do znatno ekonomskog rasta, obrazovni i zdravstveni sistem su podignuti na novi nivo itd.
Cavez je predvodnik levog nacionalizma kome se osecam veoma bliskim -(konzervativizam u pogledu tradicije, morala, religije a socijalizam u ekonomskoj sferi).
Pogledajte onaj film za koji sam postavio link do torrenta, zaista je eye-opener sto bi rekli preko bare.

Znaci nacional-socijalista. :lol:

Vidis ja sam susta suprotnost. Ekonomski liberal, a drustveno sam levo-liberalno orijentisan.

Imaj na umu da se uvek stvarala neka fama o zemljama koje su se "otrgle kapitalistickom zagrljaju" dovele "pametnog lidera" i napravile veliki "pomak". I uvek se tu pominju zdravstveni i obrazovni sistem. Medjutim to se do sada uvek ispostavljalo kao neistina. Tako je bilo i sa Kubom izmedju ostalog.

To je slucaj i sa Venecuelom.

Drzavno upravljanje nad ekonomijom nije do sada donelo ni u jedenom slucaju napredak. To je recept koji u najboljem slucaju moze kao u SSSRu doneti kratkotrajan rast i onda sunovrat.
 
Coke:
naravno tu postoji kontraargument da su oni diktatori koji saradjuju manje opasni.

Ма јесте, увек постоји контрааргумент да се оправда америчка агресија. Ако сарађујеш, онда ти се све прашта :-x :-x

Него да одговорим на твоје раније "контрааргументе"

Coke:
Narod je razne budale dovodio na vlast, pa i Hitlera.
To nije argument.

S tim sto je Morales u svetu poznat po tome sto je bio na celu kartela, a Jovanovic u Srbiji po tome sto je cistio mafiju i sto je zemunski narko klan hteo da ga ubije.

I sadam je bio. :lol:

Opet, to sto je nesto realnost ne znaci da je to nesto dobro.

Значи ко је против Америке, њега поредиш са Хитлером. Типично!
Ето зашто Сребреницу передите са Аушвицом, зашто се по Остојићу Ратко крије баш као Менгеле.
Народ је разне будале бирао на власт па и Буша и Клинтона. Баш као и Хитлера.

Моралес није био на челу картела, нити је у свету то тако познато. Ја редовно слушам би-би-ци и ер-еф-и па то нисам никада чуо о њему. Јовановић није чистио мафију већ једном клану помагао да замени други. Као хтели су га убити, а видим ништа му не фали...

Смешкап се, значи драго ти је због америчког геноцида у земљи две реке. Одлично. Само показуј своје право лице. И шта сада? Прижељкујеш америчку интервенцију у Куби, Венецуели, Боливији? Је л' ти можда драго и нас што су бомбардовали?!?

Моје добро не мора бити твоје добро. Све је то релативно.
 
Coke:
To je slucaj i sa Venecuelom.

Drzavno upravljanje nad ekonomijom nije do sada donelo ni u jedenom slucaju napredak. To je recept koji u najboljem slucaju moze kao u SSSRu doneti kratkotrajan rast i onda sunovrat.

Овде је више тога речено.

Прво, ја инсистирам на оном "краткотрајном расту". Објашњење: Русија је 1905 поражена од Јапана, у првом светском рату се показала као другоразредна сила. Тукли су Аустроугарску и Турску, али су трпели поразе од Немачке и то је довело до две револуције прва је била буржоаска, она је пропала, па је уследила комунистичка.
Планским системом и уз ужасну репресију, за мање од 40 година успели су из тог полаожаја да дођу до равноправне суперсиле. Берлин је заузет. Ћирилица је прва стигла у космос.
Да, требало је да пређу на тржишну економију. Али само је источњачки геније то могао без нове револуције, потреса, корупције и распада. То је успело НР Кини, касније и Вијетнаму. Источноазијски комунисти су непобедиви.
А Русију је тек уредио Путин, који је увео ред у држави. Највише у енергетском сектору која је нова полуга Русије.

Друго, ти се догматски држиш својих ставова и губиш везу са реалношћу. Од тридесетих година прошлог века капитализам је под великом државном контролом. Зато се и зове државни капитализам. У многим западноевропским земљама држава је власник или делимични власник многих предузећа. Било је и случајева национализације и то баш тих стратешких ресурса.

А Куба ће профитирати од јефтине нафте, као и Белорусија. То се већ догађа.
 

Back
Top