Medicinski fakultet na Ljubljanskoj Univerzi

bittersweet

Početnik
Poruka
39
Narode, zna li neko nesto o upisu nas,stranaca na medicinu u ljubljani? ja treba da probam ove godine,a informacije koje imam su polovicne. znam da imaju 10 mesta za strance, da se polazu hemija,biologija i fizika i da je lakse nego za drzavljane cenjene im zemlje, ali ne znam na kom jeziku im je test,koliko mi treba poena,itd. Interesuje me da li ima uopste neko odavle ko je upisao med. tamo?
plz,ako neko zna nesto vise,neka mi se javi na snadji_se@yahoo.com ili ovde da vide i drugi koje zanima.
 
bittersweet:
Narode, zna li neko nesto o upisu nas,stranaca na medicinu u ljubljani? ja treba da probam ove godine,a informacije koje imam su polovicne. znam da imaju 10 mesta za strance, da se polazu hemija,biologija i fizika i da je lakse nego za drzavljane cenjene im zemlje, ali ne znam na kom jeziku im je test,koliko mi treba poena,itd. Interesuje me da li ima uopste neko odavle ko je upisao med. tamo?
plz,ako neko zna nesto vise,neka mi se javi na snadji_se@yahoo.com ili ovde da vide i drugi koje zanima.


Ja ne znam za medicinu ali, na ljubljanskoj univerzi postoji sistem prijemnih ispita od februara! Do tada (možda čak i do NG moraju) da se predaju papiri, dobija se upisni broj i, nakon mature im se dostavlja maturska diploma (maturitetno spričevalo) i čeka vreme polaganja prijemnog, bez te pre-registracije ranije nije moglo! oni sve rasporede prijemnih sastavljaju na osnovu upisnih brojeva! Prijave i dokumenta za sve fakultete se šalju direktno Univerzi na isto PP i ne postoji mogućnost ličnog predavanja koverata! U dokumentima mora biti nostrifikovano sve od svedočanstava što je stečeno do tada a kasnije i maturska diploma i svedočanstvo četvrtog razreda! sem toga, određuju i termin ( toku jula) polaganja testa iz slovenskog jezika koji je obavezan!
E, da, sem dokumenata, neophodno je još u toku zime ispuniti prijavu za upis na kojoj se, inače, upisuju tri fakulteta koja bi želeo da studiraš ali ih poređaš prioritetno (dakle, hoću medicinu pod jedan ali, ako ne upišem onda je pod dva biohemija a ako ne može ni to onda nešto treće) jer, ako ne upišeš željeni fakultet više nemaš mogućnost prebacivanja papira na drugi- odrediti ga moraš unapred! Pre prijemnog imaju kvalifikacioni krug vrednovanja poena iz srednje škole i, ako tu ne zadovoljiš, oni te već na prvom upisnom roku stavljaju na prijemni za fakultet pod rednim brojem dva s tvoje prijave! Rangiranje za strance se vrši odvojeno tako da, ako od ukupno deset bude, recimo, 8 prijava, svi direktno odlaze na polaganje prijemnog ispita!
Eto, toliko znam, raspitaj se prvo oko tog vremena prijave da nije već kasno!
 
Huh,hvala na ovim iscrpnim informacijama. Bice da sam ja gadno zakasnila.Nisam jos ni prevela papire ni popunila nikakve formulare.Videla sam da mi treba neki form N,a sto se tice jezika,razumem ga super,ali nemam blage da parlam.Meni je receno da mi jezik zvanicno treba od druge godine,ali da se ocekuje da odmah pocnem da ga pricam na faksu.
Toliko sam u haosu,da nemam pojma ni sta uopste treba da spremam za njihov prijemni.Ovde su brdo gradiva redukovali,i ovaj prijemni sam spremila,ali za njihov blage nemam:( A videla sam da imaju neku stranicu www.vpis.uni-lj.si ali tu nema nista konkretno za zemlje koje nisu clanice EU.
Samo mi ostaje da se nadam u neku vezu,sto ce tesko proci.:P
Jos jednom ti hvala na pomoci.:)
 
E, veza će ti tamo stvarno teško proći, oni oduvek funkcionišu kao mašina! :)
Probaj ipak da ih cimneš za slučaj da dopuštaju naknadno regiostrovanje (oni će izaći u susret da se kasnije donesu prevodi i nostrifikacije ali samo pod uslovom da nije kasno za prijavu)! Čudi me da nemaju podatke za zemlje van EU kao mnogo ljudi iz Hrvatske studira tamo, ništa, piši im i oni će ti vrlo verovatno rado poslati informator samo neko mora da ti nabavi tu prijavu!
A za jezik, još pre 10 godina je bilo obavezno polaganje tog ispita, deca Slovenaca iz inostranstva koja su savršeno govorila, morala su ga polažu a daćeš na fakultetu morati da ga govoriš to se podrazumeva. Ali, ranije nije moglo ni da se upiše dok se ne položi!
 
ja posto sam zakasnila na sve to,zelje,prijave,..sam juce poslala molbu za ispitnu komisiju da "razmotri moj slucaj",avionskim saobracajem 183din i stize za 4-5dana,sa zestokim razlogom,kako su rekli,zasto kasnim. sad cekam sta ce mi odgovoriti,samo se cimam da me ne okrenu na fon,jer mi je molba napisana na slo.:(
mam mi je dobila posao tamo,pa je sad frka sta ce biti samnom u celoj toj frci:)
sve u svemu,ja iskreno i realno razmisljam da su mi sanse da uopste porocitaju moju molbu malo vece od nule,zato daj Boze da upisem faks ovde,a posle....ko zna:)
 
bittersweet:
ja posto sam zakasnila na sve to,zelje,prijave,..sam juce poslala molbu za ispitnu komisiju da "razmotri moj slucaj",avionskim saobracajem 183din i stize za 4-5dana,sa zestokim razlogom,kako su rekli,zasto kasnim. sad cekam sta ce mi odgovoriti,samo se cimam da me ne okrenu na fon,jer mi je molba napisana na slo.:(
mam mi je dobila posao tamo,pa je sad frka sta ce biti samnom u celoj toj frci:)
sve u svemu,ja iskreno i realno razmisljam da su mi sanse da uopste porocitaju moju molbu malo vece od nule,zato daj Boze da upisem faks ovde,a posle....ko zna:)
zaboravih da dodam da imaju samo 2 mesta za strance,provereno,a na informacijama,kada sam zvala fax,reklu su da je velika navala. ako imas dovoljan br poena za prvu zelju u srednjoj,ne polazes prijemni,samo ne znam kako se boduju proseci,ocene iz pojedinih predmeta,matura.
 
bittersweet:
zaboravih da dodam da imaju samo 2 mesta za strance,provereno,a na informacijama,kada sam zvala fax,reklu su da je velika navala. ako imas dovoljan br poena za prvu zelju u srednjoj,ne polazes prijemni,samo ne znam kako se boduju proseci,ocene iz pojedinih predmeta,matura.


Da, to da li su dovoljne samo ocene iz srednje škole za upis ili od njih tek zavisi da li možeš izaći na prijemni, zavisi od fakulteta do fakulteta! nekima su dovoljne ocene a nekim a je neophodan i prijemni!
Budući da im je sistem ocenjivanja isti kao i ovde (1-5), kriterijumski predmeti se rangiraju sabiranjem ocena i tu nisi oštećena u odnosu na Slovence a za maturu su možda nešto i menjali u poslednje vreme zbog državnih matura itd. To je sve, sigurno, u informatoru, oni detaljno to sve napišu!
A, da će pročitati to što si im poslala, sigurno hoće! Nadam se d asi poslala mail, to bi bilo najpraktičnije! a za jezik- ma, znaju oni da niko odavde tečno ne govori, šta se brineš, a ti ćeš njih sasvim dovoljno razumeti! ;)
 
hehe, hvala. sad mi je lakse.:)
htela sam da im posaljem na mail, ali ona tamo,sekretarica ili kako se zove osoba koja informise narod,je rekla da molbu posaljem na adresu,ovu postansku. na kompu mi jos stoji,da li bi bilo mnogo,ako ga posaljem sada,preko emaila,koji nemam? morala bih opet da ceprkam po siteovima,a bas mi je mrsko. Sutra du se raspitati oko informatora.
Hvala,tvoja pomoc mi je dragocena!:)jos samo kad bi mi rekli da ce primiti odmah,bez prijemnog,samo da im predam dokumenta....! ah,pusti snovi...:)
 
:)

Ne, ne, sve je ok, mislila sam da li si ima dala svoju kontakt e-mail adresu da oni tebe tako mogu naći (da izbegneš taj telefonski poziv ;) ) a i najbrže je!
Znam da kod njih sve ide običnim kovertama, oni tako čuvaju verodostojnost. To je i razlog radi kog ne možeš odneti prijavu Univerziteti- ne žele da iko ima ličnog kontakta sa zaposlenicima, koverte se šalju poštom sve da živiš preko puta Univerze! Isto tako, pojedini fakulteti nemaju ingerencije za sastvaljanje liste primljenih, i to radi univerza zbog objektivnosti! Takvi su! :)

Ja se nadam da ce to sve bitj ok! ;)
 
:) morala sam da skidam sa infostuda kako se pise molba. stavila sam im i br fixnog i email i kucnu adresu:) ako sam im to poslala u subotu,a oni mi rekli u posti da bi trebalo da im stigne za 4-5 dana,to znaci da ce ga u rukama imati do...otprilike sada! haos! to bi trebalo da znaci da ce mi stici njihov odgovor oko utorka,srede,ako budem imala srece:) bice veselo! a za maturu koja je 29.5. nisam jos nista kupila!veselo, veselooo!:)
 
Juce su mi odgovorili! mista bitno,samo to da moram da im posaljem neka 2papira vezana za posao moje mame u slo,do 1.6.i da ce se komisija tada ponovo sastati.moram da popunim onaj cuveni formular sa zeljama i ostalim podacima. ne znam da li da im saljem to opet na ovu postansku adresu ili da posaljem na email ovoj zeni koja mi je poslala odgovor.ona je valjda sekretarica.sta ti mislis?
sta li mi se sprema?:)
 
Pa, dobro je čim ti nisu a priori rekli da je kasno!
da, znači formulari su još uvek isti! Pa, mislim da bi trebalo poštom jer oni tako arhiviraju! Možda da ih pitaš ali, bojim se da ne bude posle- neko nije skinuo s neta! Osim ako nisu uveli sistem takvih prijava!
Znaš šta, ako sada nisu rekli da je kasno- nije kasno ni da putuje još par dana (ako si već nabavila formulare) pa da im javiš da je otišlo! U svakom slučaju, ja bih njih cimnula još jednim mailom i pitala kako! Najsigurnije je!

ma, ok je sve, ako kažu da šalješ dalje papire- na konju si! nadam se da će sve biti ok! ;)
Baš me zanima!
 
Opsta panika i haos!
Skinula sam formular Aplication form sa neta i treba posle da ga popunim. Izmedju ostalog,moram da zaokruzim koje im papire saljem,pa su naveli licnu kartu(kopiju,naravski), potvrdu o zavrsenom cetvrtom razredu,svedocanstvo iz prve i druge godine,neku potvrdu da sam polozila sloi jos nesto sto ne razumem( decision recognising foreign education for the purpose of further education or a decision on nostrification)
posle idem da hvatam neku profesorku,koja je do guse u poslovima,pa kod raredne da pokupim ta svedocanstva,pa u skolu po potvrdu,pa u Cacak,da mi to prevede neka na slo,a onda...idem da kupim sandale za maturu!
Rekli su da sve kopije moraju biti overene( plz send only notarised copies of certificates!)
sto pretpostavljam da znaci da moram da stavim one apostille pecate,a ne znam gde to da uradim u bgdu ili moze i u nasem sudu,pojma nemam kako cu ja to sve stici! ima da im kasni ovo....bar deset dana!:(
 
bittersweet:
Opsta panika i haos!
Skinula sam formular Aplication form sa neta i treba posle da ga popunim. Izmedju ostalog,moram da zaokruzim koje im papire saljem,pa su naveli licnu kartu(kopiju,naravski), potvrdu o zavrsenom cetvrtom razredu,svedocanstvo iz prve i druge godine,neku potvrdu da sam polozila sloi jos nesto sto ne razumem( decision recognising foreign education for the purpose of further education or a decision on nostrification)
posle idem da hvatam neku profesorku,koja je do guse u poslovima,pa kod raredne da pokupim ta svedocanstva,pa u skolu po potvrdu,pa u Cacak,da mi to prevede neka na slo,a onda...idem da kupim sandale za maturu!
Rekli su da sve kopije moraju biti overene( plz send only notarised copies of certificates!)
sto pretpostavljam da znaci da moram da stavim one apostille pecate,a ne znam gde to da uradim u bgdu ili moze i u nasem sudu,pojma nemam kako cu ja to sve stici! ima da im kasni ovo....bar deset dana!:(
Ne, ne, čekaj!!!
Jesi ti završila srednju šklolu? ako nisi, onda deo tih dokumenata ne šalješ! Dakle, ništa maturska diploma i svedočanstvo četvrtog razreda! to ide kasnije, oni, na osnovu upisnih godina iz preostala tri svedoćanstva znaju da ova poslednja nisu izdata i to ćeš im poslati naknadno (kad već dobiješ upisni broj tokom juna)! Ni slo jezik se ne polaže pre leta, bar nije ranije, ljudi čekaju da vide kolike su uopšte šanse za upis!
A sve ostalo MORA biti overeno! Ne moraš u sudu, to se može na šalterima u opštinama, dakle, službena overa fotokopije kakva bi ti trebala i za prijavu na bilo koji fakultet ovde! ("plz send only notarised copies of certificates"- to je ovo!)

E sad, što se tiče onog "decision recognising foreign education for the purpose of further education or a decision on nostrification"- nostrifikacija svedočanstava se može raditi samo pri ljubljanskoj univerzi tj. misnitarstvu prsvete RSlovenije! bJa verujem da bi i tu izašli u susret znajući da još uvek ne možeš nostrifikovati sve pa da sačekaju maturu (uz malu dobrodošlu pomoć činjenice da im je sistem obrazovanja bivše YU republika poznat i imaju ionako uvek studenata odatle!). Ali, koliko sećam, nevezano za nostrifikaciju, svedočansta su morala biti prevedena (e sad, da li sve ili deo dokumenata, ne sećam se) a to radi sudli tumač/prevodioc slovenačko-srpskog kakvih ima i u Beogradu! Moguće je da će tražiti prevod! To moraš proveriti!
 
Huj,popunila sam sve u onom formularu,a svedocanstva su mi prevedena na engl,od strane nekog sudskog tumaca.juce sam sve to poslala,a tamo u Notes sam stavila kako cu diplomu o zavrsenoj gimn imati do 20.6., kako ucim slovenacki 2 meseca(malo morgen) i kako sam planirala da posle 15.7. dodjem u slo sa namerom da usavrsim jezik(sve to naravno na englishu).
Pismo mi je bilo tesko 80g!
Juce sam radila maturski iz srpskog, a sutra mi je iz engl,a za onaj treci izborni predmet(sto je meni bio) nemam pojma kad je polaganje.
Zivo me zanima kako ce mi oni sve to bodovati,po nasem ja iz gimn imam 37.74 poena od mogucih 40.
idem da strebam bio i hem za prijemni.pozzz
kad mi odgovore na ovo,javljam ti se!:)
 
Huj,danas sam zavrsila i sa bio, dobila sam 5 i iz srpskog.samo jos ne znam sta sam pocinila sa engleskim!
Kako sam se pre neki dan posteno iscimala! Naletela sam na neku zenu cija je kci na arhitekturi u Lj,koja je trebalo da mi posalje informator za med.Rekla mi je da se ova Ljubica raspitivala i da je slala mail na fax,u fazonu kako moze neko iz Srbije da se upise,prosek i te stvari.Ladno su joj rekli da za medicinu treba uspeh 5.0 u sve 4 god u gimn i na maturskim.Sada meni nista nije jasno! ko onda polaze famozni prijemni sa bio,fiz i hem?:(
Oni mi jos nista ne odgovaraju i sve sam sigurnija da ce mi poslati zahvalnicu sto sam zelela na njihov univerzitet.A cim ih ovoliko dugo nema,verovatno mi to salju na postansku adresu. Svaki dan, samo sto me infarkt ne strefi kad otvaram mail i prolazim pored sanduceta!:P
 
Ma, jok, to možda ljudi sa dobrim ocenama upisuju pa, kao, treba dobart prosek!

Uostalom, ti ideš na listu za strance i boriš sa snjima! a program je još uvek isti u Hr i Srbiji pa, ako upisuju ladno ljudi iz hrvatske, nema nikakve razlike ni za tebe!

A ovo je moguće da šalju poštom jer je taj registracioni broj najvažniji, odsećak na kom je štampan se kasnije nosi na prijemni, verovatno će ti stići u koverti!

Bravo za srpski! ;)
 
Cool!Stvarno?
Pa sto si se vratila BGDu? Mislim,sto je u Bgdu bolje?i ja se sad nesto dvoumim:)
Poslali su mi nesto na neku permanentnu adresu mog ujaka u Lj, nesto, kako su mi preneli, da mi je upis moguc, ali ovi moji nisu stigli da procitaju ostatak:) on ce to meni da posalje ovamo,a ja kad to proucim,pisem ti:P
By the way, sta studiras?
 
Stiglo mi ono sa univerze:)
Prihvacen je moj razlog kasnjenja:)
Rekli su mi da sam v prijavno-sprejemni postopek za vpis vkljucena kot drzavljanka Rep SCG.
Prvi prijavi za vpis nisam prilozila ovjerenega identifikacijskega dokumenta(ampak le neovjereno kopijo).Najkasneje do 15.6.2006.posljite ovjereno kopijo potnega lista,osebne izkaznice ali rojstnega lista.(ovo asm im danas poslala,overeno u opstini)
E,a sad ono sto uopste ne kapiram:
Ker imate tuje srednjeskolsko zakljucno spricevalo,morate opraviti postopek priznavanja izobrazevanja za namen nadaljevanja izobrazevanja na visokoskolskih zavodih v Republiki Sloveniji. Vlogo za postopek priznavanja izobrazevanja ter druge potrebne dokumente morate poslati najkasneje v petih dneh od izdaje zakljucnega spricevala srednje skole.
Sklep o sprejemu v zeljeni studijski program boste prejeli najkasneje do 1.9.2006.
Informacije za tuje studente in podatki o stevilu prijav v posamezne studijske programe so objavljeni na spletni strani www.vpis.uni-lj.si
V prilogi vam posiljamo izpis podatkov s Prve prijave za vpis v prvi letnik v studijskem letu 2006/07.ki ste jo poslali v elektronski obliki. Ce ste ugotovili,da podatek(i) na izpisu ni(so) tocen(i),nam sporocite poravek(ke).Na izpisu napako(e) popravite tako,da ob napacnem podatku(ih) napisete pravilne.
I na kraju,na zadnjem papiru:
Izpis podatkov z obrazca prva prijava za vpis v 1.letnik v studijskem letu 2006/07

Spostovani!
Posiljamo vam izpis podatkov z vase Prve prijave za vpis v studijskem letu 2006/07.Z izpisom potrjujemo,da smo v roku prejeli vaso prijavo in podatke vnesli v racunalnisko bazo,ki je osnova za nadaljnji postopek.Prosimo vas,da vse podatke natacno pregledate!

I tu su mi sad napisali moje prve 2 zelje, a pre njih: Osebni podatki:
Ime in priimek: Barbara Sijakovic
Stevilka prijave: pa neki br
EMSO: opet neki br,ali duzi
Drzavljanstvo: TUJI(A) DRZAVLJAN(KA) S STALNIM BIVALISCEM V TUJINI

Sad ti meni, molim te,ako mozes pojasni ovo?!A nisu mi stavili,ono najbitnije,kada je prijemni!
huj,ubih od kucanaj:P
 

Back
Top