Lakrdijaški Ustav iz 1974.....

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
37.755
Mnogi ne-Srbi smatraju da im je taj Ustav dao prava na odcepitev i bla, bla....
Međutim, ja smatram da je taj Ustav bio čista demagogija i mazanje oči širokim narodnim masama. Naime, ni taj, a koliko mi je poznato, ni jedan drugi dokument nije predviđao i razrađivao budućnost JNA za takav slučaj, a kada se uzme u obzir značaj te lakrdijaške organizacije od vojske za ondašnje debilske političare, zaključak je da su se samo šalili.....
Prema tome, rat je bio neizbežan jer se onakva JNA preko noći našla u situaciji da više od nikoga nije priznata, i najgore, od nikoga više finansirana....I kada su se još uključili svi razni likovi sumnjive prošlosti i ciljeva........
 
Ustav iz 1974.bio je prvi korak u razbucavanju Jugoslavije.Ali nije presudan.Milanche je u pravu,najvise je kriva komunisticka politicka elita koja je pukla po nacionalnom savu i u okviru koje su se iza parola bratstva&jedinstva skrivali najveci sovinisti.Mislim da na zalost do raspada nije moglo doci mirnim putem upravo zbog profila ljudi koji su bili na celu-da je umesto Slobe bila i Majka Tereza ili Sveti Sava isto bi bilo jer je sa druge strane bio Tudjman.......isto vazi i za obrnut hipoteticki slucaj(da je npr. u Hrvatskoj bio ne znam ko...ne vredi kad smo ovde imali Milosevica)

Jedino sto je moglo da spase ceo ovaj prostor od razaranja i enormnih ljudskih zrtava je bila vojna diktatura kojom bi se na period od npr.2 godine zamrznulo stanje,zabranili stranke i izbori na celom ex -yu prostoru,pohapsila sva republicka rukovodstva,obavio razoruzanje teritorijalaca milom ili silom u svim prepublikama i nakon isteka tog perioda serijom referduskih izjasnjavanja odlicilo o daljoj sudbini-ko zeli da ide a ko ostaje,pritom uzimajuci zajednicki obrazac za sve u slucaju razdvajanja-ili
republicki ili etnicki.Jedina sila koja je mogla ovo da obezbedi bila je JNA ali zbog nesposobnnosti i kukavicluka odr.pojedinaca to nije uradjeno kada je za to bilo vreme(jos 1990.,najkasnije pocetkom 1991.)
 
frozen1982.:
Jedina sila koja je mogla ovo da obezbedi bila je JNA ali zbog nesposobnnosti i kukavicluka odr.pojedinaca to nije uradjeno kada je za to bilo vreme(jos 1990.,najkasnije pocetkom 1991.)

Mislim da nisi u pravu, ta JNA, kao regrutna a ne profesionalna vojska, trebala je angažovati za to pripadnike naroda od kojih su mnogi smatrali jugu-pljugu okupatorskom tamnicom naroda i ne bi dobro odigrali svoju ulogu, dapače, sabotaža bi bilo na svakom koraku.....
Sa tako organizovanom vojskom ni vojna diktatura zbog toga ne bi pomogla....
Prvo je trebalo 'pročistiti' vojne kadrove, reorganizovati vojsku, osloniti se na pouzdane kadrove i dobrovoljce i onda vojni udar/diktatura....
 
_Milanche_:
raspad nije mogao da se spreci mozda jedino da se desi mirnije resenje ali ni JNA tu nista nije mogla jer su svime upravljale politicke zlocinacke elite

Tako uređena JNA to nije mogla sprečiti, a pitam se, da se tada desila neka agresija na SFRJ, da li bi ta JNA imala više uspeha od iračke armije koja se rasula kao kula od karata!!??

Jel' to bila ustanova za uhljebljenje horde kojekakvih oficira i njihovih porodica, kao i danas mnoge fotelje hrpe stranaka i strančica.....
 
trebalo je lepo da napravimo neku kompromisnu konfederaciju...koja bi nas izvela iz komunistickog sistema...
mnogi i danas zale sto je propao ante markovic...taj je imao normalnije resenje,zayebali ga,malo mi,malo svet...evo,chovek danas zivi povucheno u austriji,ne daje intervjue i ne zanima ga vishe politika...
 
fosilvaso:
Mislim da nisi u pravu, ta JNA, kao regrutna a ne profesionalna vojska, trebala je angažovati za to pripadnike naroda od kojih su mnogi smatrali jugu-pljugu okupatorskom tamnicom naroda i ne bi dobro odigrali svoju ulogu, dapače, sabotaža bi bilo na svakom koraku.....
Sa tako organizovanom vojskom ni vojna diktatura zbog toga ne bi pomogla....
Prvo je trebalo 'pročistiti' vojne kadrove, reorganizovati vojsku, osloniti se na pouzdane kadrove i dobrovoljce i onda vojni udar/diktatura....
Vojska je bila jedinstvena...sve negde do 1992. i pocetka rata u Bosni...tako da je postojao paradoks da su oficiri JNA Bosnjaci ucestvovali u operacijama na teritoriji Hrvatske a kasnije se podelili po nacionalnoj osnovi.Kao jedna od najjacih vojski Evrope sigurno da su postojale i specijalne,profesionalne jedinice van regrutnog i rezervnog sastava a posto je vojska obezbedjivala granice jedino je ona mogla da spreci uvoz naoruzanja iz okruzenja......Da je JNA sprecila naoruzavanje ne bi moglo da dodje do sukoba,ali to nije odgovaralo ni Milosevicu ni Tudjmanu,tako da su obojica radili na uskracivanju logisticke podrske vojsci.Ante Markovic sam kaze da mu je predlagano od odr.krugova u vojsci da se izvrsi puc ali da je on to odbio navodno iz "moralnih"povuda jer to nije u skladu sa demokratijom..bla,bla,bla.Kada se vrsi drzavni udar to se radi brzo i efikasno uz minimum trupa rasporedjenih na kljucnim tackama vise radi psiholoskog efekta.A kad su krvavi sukobi vec poceli,naravno da je bilo kasno.......
 
frozen1982.:
Ante Markovic sam kaze da mu je predlagano od odr.krugova u vojsci da se izvrsi puc ali da je on to odbio navodno iz "moralnih"povuda jer to nije u skladu sa demokratijom..bla,bla,bla.

Jel' taj Ante došao na Balkan sa Marsa????? Pa većina balkanaca ni danas nema blage veze sa demokratijom, a on je očekivao demokratske metode od takve raje!!?? :D :D

PS: Nije demokratija jednom u 4 godine izaći na izbore i zablejati.....
 

Back
Top