Beograd i Majkrosoft potpisali ugovor

Svabov

Buduća legenda
Poruka
25.294
Ma da za 4000 hiljade kompova kupuju win umesto da se vec jednom opamete i ustekaju pare i predju na linux..ali ne kako ce ljudi da rade bez internet explorera...bzvz ko da imamo para na bacanje...a s tim sto postoji caka kod microsofta ili ce morati kupiti i 4000 office paketa ili ni yedan pa sad ko oce nek racuna koliko je to novaca..
 
Ma da linux je bas komplikovan...a sta to fali OOo2 bas su ga solidno uradili a sa fc5 dolazi OOo2 sa aspelom koji ima podrsku za srpski jezik sta ces vise.... Ajde da pretpostavim da ce uzeti xp pro koji kosta oko 180 oera * 4000 = to je 720 000 oera dalje necu da racunam a ti novci su mogli biti pametnije iskorisceni...
 
Pa dobro nek sve izadje oko 500 000 oera...a sta ima obican radnik da se bakce s instalacijom njegovo je da radi a ne da instalira i da cacka...a sto se tice koriscenja isti im je djavo npr. koristio oowriter ili word..a sto se tice instalacije i odrzavanja mislim da ima mnogo ljudi koji bi to mogli da urade i da ih izadje jeftinije nego legalizacija postojecih..ali ne nasa drzava nikad nece razmotriti tu soluciju radije ce Biliju dati kesh i reci al' smo napravili dobar ugovor a time su samo bacili pare...ali neka imamo pa mozemo da bacamo...dok ljudi nemaju 'leba da jedu...
 
da je jeftinije - nije...pogledaj ovo i kako braca nemci 'koriste' open source...to je clanak iz 2004 i koliko znam jos uvek nisu zavrsili to...
But instead of paying $23.7 million for the Microsoft solution, Munich's city council opted to spend roughly $35.7 million to switch to open source.
http://www.wired.com/news/infostructure/0,1377,62236,00.html

uostalom kada govorimo o situaciji 'obican radnik, obican writer, obicno ovo, obicno ono', tu je MS apsolutno najbolje i najjednostavnije resenje...microsoft iza sebe ima milione desktop masina, a koliko ih ima linux?
 
Red_Zmaja:
Ma da linux je bas komplikovan...a sta to fali OOo2 bas su ga solidno uradili a sa fc5 dolazi OOo2 sa aspelom koji ima podrsku za srpski jezik sta ces vise.... Ajde da pretpostavim da ce uzeti xp pro koji kosta oko 180 oera * 4000 = to je 720 000 oera dalje necu da racunam a ti novci su mogli biti pametnije iskorisceni...


Zmaje, glupa ti je racunica do kraja... Licence za firme su manje, dakle sto je vise kompova to je licenca jeftinija... da je ovako kao sto ti pricas niko ziv ga ne bi koristio. Veruj mi, radim u firmi koja je pod Windowsom, kompletna firma... a ima preko 2000 racunara... DakleM, nemo da ga tupis...
 
Pa kolko je jeftinije aj reci za koliko sam omanuo...puce oko 500 000 oera...da M$ ima opciju da ako imate vise racunara mozete da placate danak godisnje i to ce malo manje da kosta...kako je se lako frljati se tudjim novcima brooka...ocigledno sa mnom nije nesto uredu cim mi se to ne svidja i vidim to kao bacanje novca a vi se radujte zato sto ce jos 4000 masina da postanu robovi M$....
 
To sto ce toliko masina postati robovi MS-a me jako raduje. Zbog same cinjenice da ih odrzavam i da sve mogu "raditi" sa jednog mesta... dakle, mnogo manje ljudi je potrebno za odrzavanje jednog takvog systema. Pored toga, krajnjim korisnicima mogu zabraniti mnoge stvari kako bi na svojoj poziciji bili daleko produktivniji (bas sa tog jednog mesta).
Ne znam tacno kako se krecu cene i koliko je jeftinije jer se time bave ekonomisti, ali mogao bih se raspitati. Znam da jeste jeftinije...
Prosle godine je jedan moj prijatelj platio 80-ak eura XP Professional za svoju firmu. Dakle nije 180E... Recimo, masine su sve HP-ove, znam da HP ima ugovor sa Microsoftom i da njih licenca po racunaru iznoci 20E, ako ne i manje... dakle mnogo manje od onoga sto si izracunao.
Pored toga, imas sjajnu mogucnost terminalnog servera, na kom jedan isti program moze koristiti "tona" korisnika. Dakle jedan Office za vise korisnika, licenca malo skuplja od klasicne... opet usteda. U globalu, imas dosta nacina da neke stvari budu jeftinije... samo se treba raspitati.
Mada... znam da si vise okrenut Linuxu (a da se ne pretvori u rat izmedju Linuxa i MS-a), ima i Linux svojih prednosti koje nisu samo cena softvera.
 
rede zmaje, mislim da ti unosis previse emocija u to...jeste, linux je nesto lepo, underground ili stajaznam...
ali gde je linux kada se dodje 3d modelovanja? photoshop na linuxu? autocad, flash...i da ne spominjemo najjaci adut windowsa, i ogromnu industriju a to je zabava....
mislim glupo je izjaviti 'robovi MS-u'...
 
Obersturmfuehrer:
rede zmaje, mislim da ti unosis previse emocija u to...jeste, linux je nesto lepo, underground ili stajaznam...
ali gde je linux kada se dodje 3d modelovanja? photoshop na linuxu? autocad, flash...i da ne spominjemo najjaci adut windowsa, i ogromnu industriju a to je zabava....
mislim glupo je izjaviti 'robovi MS-u'...
Postoji mnogo programa koji imaju i podrsku za Linux.
A i ako ti nesto zatreba sto mozes sa windowsom da pokrenes, uvek imas dobri stari WINE koji emulira Win.
 
Moze se do sutra rokati na temu Linux VS Microsoft... svako ima svoju prednost u nekim stvarima, neko manje a neko vise. Trebalo bi biti pameta i naci dobar kompromis, koji ce raditi dobro i koji nece mnogo kostati. dakle neka kombinacija... a legalizacija je valjda nesto sasvim normalno u celom svet pa tako i kod nas.
 
rede zmaje, mislim da ti unosis previse emocija u to...jeste, linux je nesto lepo, underground ili stajaznam...
ali gde je linux kada se dodje 3d modelovanja? photoshop na linuxu? autocad, flash...i da ne spominjemo najjaci adut windowsa, i ogromnu industriju a to je zabava....
mislim glupo je izjaviti 'robovi MS-u'...

A sta ce ovi da rade u foto sopu ili ce mozda 4000 kompova da pika counter u mrezi ili mozda WoW... zamisli ima i maya za linux a to ce ti biti dovoljno za to kako rece 3 d cuda...kosta al ******... a sto fotosop nije portovan na linux? svi se fataju tog fotosopa ko da im svima zivot zavisi od toga (rispekt ljudima koji ga stvarno koriste i kojima treba)...

2. rade dosta sporije nego sto rade na maticnom sistemu...

Kaze ko?

@ nikodim

Da slazem se za legalizaciju i to je oke...ali ipak mi nismo zemlja koja ne zna sta ce s novcima vec treba dobro razmisliti...a smem da dam desnu ruku da se o GNU/Linux-u nije ni razmisljalo kao o opciji...al ajd 1 poen za Bogdanovica i njegov pametan potez al' ja to ne vidim tako...
A sto se tice posla s jednog mesta ocigledno je da nikad nisi probao tako nesto na linuxu da odradis..
 
Prvi problem je u tome sto uopste nije bitno da li ima PS za Linux ili ne. Radi se o standardima i interoperabilnosti na prvom mestu. Dakle, Microsof je firma kojoj se sudi za monopol i ko zna sta sve. Da li ste znali na primer, da USA ima troskove od blizu 19 milijardi dolara usled interoperabilnosti. TYo u prevodu znaci da koriscenjem standarda koji su vlasnistvo odredjene kompanije drzava prakticno zavisi od nje. nema razvoj u svojim rukama, vec je razvij informatickog sistema u rukama te kompanije. Zato sve razvijene zemlje usvajaju otvorene standarde i slobodan softver. Njih boli uvo sta je underground a sta ne. Nemacka prednjaci, mada Francuska takodje investira u Linux, jer se on pokazao kao najbolji "primerak" slobodnig softvera.
Prevedeno na nase uslove to izgleda ovako. Grad ce dati novac poreskih obveznika za licence koje imaju odredjeno trajanje. Polse tri godine moraju ponovo da licenciraju softver i tako u krug. Dalje, da biste, kako se ovde prica, odrzavali WIndows na primer, morate biti sertifikovani MS inzenjer, cije licence moraju platiti opet gradjani preko poreza. Ukoliko bi se koristio softevr otvorenog koda, ne bi bilo potrebe za placanjem licenci, a PMF, ETF pa i FON imaju odovljno strucnih ljudi za posao odrzavanja ovih sistema. Tako bi posao dobijali nasi ljudi, sa znanjem koje su stekli u skoli, jer ne zaboravite, sta god zavrsili, morate Microsoftu na pecat, da biste mogli da odrzavate sve to., A to takodje kosta.
Kada govorimo o interoperabilnosti, slobodan softver i Linux su sinonim za to. Na Linuxu se odavno koristi Unicode, dok M$ gura svoja kodiranja. OpenOffice na primer koristi cist XML zapakovan zajedno sa slikama, dok je doc binarni format. Nije proble kupiti nekoliko PS ukoliko je potrebno i staviti na te masine WIndowse, ali ono sto je globalna potreba su Office, i baze podataka. PostgreSQL je daleko otisao, do kje OpenOffice vrlo kvalitetan alat. To govorim iz iskustva jer sam svakodnevno u kontaktu sa Office alatima razlicitih namena i verjute mi, OpenOffice je zaista dobar alat. Ko ne veruje neka pogleda www.gnuzilla.info na primer. To je prelomljeno OO Wtriterom, dok MS Word o tome moze samo da masta. Naravno, to mu nije ni namena, ali cisto ilustracija sta OO moze.
Znaci otvoreni standardi znace slobodu razvoja, sto je slozicete se najbitnije. A cena? Pomnozite broj racunara u administraciji sa cenom Windows+Office. Linux varijanta je toliko jeftinija u startu. Ono sto je takodje prednost je da ljudi koji to treba da koriste svakako ne znaju nista pa ce biti lakse nauciti ih sta treba.
No, Srbija je x puta pokazala da je idiotska zemlja, i da uvek ide tezim putem. Za 10 godina ce se dogoditi to da ce standardi EU (gde se inace MS-u sudi na veliko) zahtevati interoperabilst i slobodne standarde pa cemo morati sve od pocetka, E, tada ce kostati mnoooogo vise.
 
Red_Zmaja:
@ nikodim

Da slazem se za legalizaciju i to je oke...ali ipak mi nismo zemlja koja ne zna sta ce s novcima vec treba dobro razmisliti...a smem da dam desnu ruku da se o GNU/Linux-u nije ni razmisljalo kao o opciji...al ajd 1 poen za Bogdanovica i njegov pametan potez al' ja to ne vidim tako...
A sto se tice posla s jednog mesta ocigledno je da nikad nisi probao tako nesto na linuxu da odradis..


Nisam jer na je pod linuxom samo firewall, softverski... a hardverski je cisko, naravno...
 
@attitude
mozda bi se Linux razmatrao kao iole ozbiljna opcija, kada bi postojala neka velika kuca ili neko ko moze da potvrdi i pokaze nadmoc linuxa u ovoj situaciji...MS se vec pokazao da moze da izvuce ono sto se trazi u ovoj situaciji od njega, tako da je to sasvim ok resenje...

kazes otvoreni standardi znaci slobodu razvoja...a kvalitet? slobodno ne znaci automatski dobro...
i da se razumemo, ni ja ne tvrdim da je linux los, cak naprotiv mogu da nadjem milion razloga i stvari u kojima sam imao bolja iskustva sa linuxom, ali kada su ovakve stvari u pitanju, bolje je uzeti vec vidjeno resenje, nego eksperimentisati, jer svaka greska bi se skupo platila...
 

Back
Top