Domen

borisjer

Zainteresovan član
Poruka
199
Koliko kosta domen co.yu i kako to da uradim ako imam sajt na nekom stranom hostingu sa vec postojecom adresom.Hocu da ne menjam hosting a da domen bude co.yu .Koliko to kosta?
 
CO.YU ces tesko dobiti ako nisi pravno lice.

Ako ipak dobijes CO.YU domen, taj domen ce ti prodati i naplatiti domaci provajder. Sad, ne znam kakvu oni to politiku vode, pa nisam siguran da li taj domen MORAS da vezujes bas za odredjenu IP adresu, ili ga mozes i sam "redirektovati" gde zelis. (to strani prodavci domena bez problema omogucuju)
Ali, i ako ne mozes da vezujes na IP adresu koju hoce (taj CO.YU domen dakle MORAs vezati za IP i sajt kod tog provajdera), mozes da na tom CO.YU hostingu napravis jednu bez veze stranu, koja ce se odmah po pozivu automatski "prebaciti na zadanu adresu", to jest na hosting koji si kao zvanicni sebi odabrao, gde drzis stvarne stranice i ostali sadrzaj.

Inace, cena domena tamo gde ih ja kupujem je 9 dolara na godisnjem nivou. Kod nas, za CO.YU ne znam.
 
.co.yu domeni su BESPLATNI ali ih samo pravna lica mogu registrovati i to po 1 domen za jedno pravno lice. http://www.nic.yu
Jos jedan od uslova da bi domen bio registrovan je taj da se pre registracije moraju obezbediti primarni i skeundarni DNS sa pratecim IP adresama. Znaci moras pre registracije vec da imas obezbedjen hosting i da u DNS-u tog hostinga vec bude upisan buduci .co.yu domen inace registracija nece proci.
 
Nikako da shvatim, zasto su tako paranoicni?
Ceo svet radi po principu - kupi domen pa ga kaci gde hoces, a kod nas jos malo pa ce trebati "oruzni list" za nabavku CO.YU domena?

Tu paranoju jos teze shvatam ako poredim sa mojom situacijom. Imam nekoliko IP adresa, dve koristim za servere. Na jednom serveru hostujem nekoliko sajtova, pod nazivima domena koje sam kupio kod stranih provajdera domena. Serveri i sajtovi neprekidno rade, saobracaj se dakle odvija nesmetano, a ovamo ako hoces CO.YU da hostujes i zakupis domen - e to je vec opasno? Niko me nikada nista nije pitao niti kontrolisao. Znaci da sam hteo CO.YU morao bih papire na sunce i ko zna sta jos (babin broj cipela i sta jedem petkom) a ako idem preko IP koji mi je wireless provajder dodelio - e to moze? Ili se nisu setili da stave sapu i na to, a kad gledam zadnja desavanja u RRA, ne bi me cudilo da mi zabrane koriscenje interneta nedeljno vise od 10 sati i sa ogranicenjem na odredjene destinacije itd...

U cemu je problem, bas bih voleo da znam, Ako neko ima neko objasnjenje, neka ga "baci" ovde, da mozda razjasnimo sta se tu desava. Mozda mi je promaklo nesto.
 
Pa sad kako se uzme. Ne bih rekao da je paranoja u pitanju. Kao sto rekoh domen je besplatan, ali ga samo pravna lica mogu registrovati. Kada se ove dve cinjenice povezu to je donkele i logicno jer u protivnom bi imali svakakvih registrovanih domena iz celog sveta , naravno bas zato jer su besplatni.
Na ljudima koji rade u nic.yu je veliki teret jer ceo proces registracije ide rucno ( od provere dokumentacije do DNS zapisa) a pored toga oni jos uvek ceo taj posao obavljaju volonterski.
Jednostavno nekad "davno" neko je procenio da samo pravna lica treba da imaju domene .co.yu i doneo takav propis. Ljudi koji rade u nic.yu ne mogu protiv toga i mora to da postuju. U toku je kampanja za promenu procedure - bice omoguceno svim licima - pravnim i fizickim koji su registrovani U SCG ili su drzavljani SCG da registruju .yu ( ne co.yu - vec samo .yu ili kako se vec bude zvao u buducnosti) domen, ali naravno uz izvesnu nadoknadu. Medjutim kako sve u ovoj drzavi ide sporo - nemamo jos ni ustav - a da ne pricamo o "manje vaznim" stvarima kao sto je nacionalini TLD.

Sto se tice IP adresa nije to nekakav bauk vec je jedan od uslova - sa sajta nic.yu:
Podnosilac zahteva za registraciju domena mora da obezbedi odgovarajuce tehnicke uslove pre podnosenja zahteva, koji obuhvataju:
* Najmanje 2 (dva) operativna servera naziva (DNS - Domain Name Server), konfigurisana za potrebe domena za koji se podnosi zahtev.
* Serveri naziva mogu da se nalaze bilo gde na Internetu, ali moraju da budu prikljuceni u mrezu stalnom vezom (7x24).
* Serveri naziva moraju da budu ispravno konfigurisani za potrebe domena za koji se podnosi zahtev.

Ovo znaci da domen pre nego sto se registruje mora da bude postavljen na hosting - tj da njegov dns zapis bude postavljen. Gde ce neko drzati DNS zapis to njih uopste ne interesuje.

Ovo je vrlo lako ispuniti jer ako je obezbedjen hosting samo zatrazite od provajdera da domen unese u svoj DNS pre registracije i to je to. Jedini problem nastaje onima koji su navikli na recimo registraciju .com domena gde u vecini slucajeva Registrant .com domena daje svoje nameservere na koriscenje i omogucava da se domen redirektuje. Ovde to nije moguce u stvari moguce je ali se moraju obezbediti dva nameservera pre registracije - sto se opet moze kupiti kao posebna usluga kod nekih provajdera ili se mogu koristi kompanije koje ovo daju FREE recimo http://soa.granitecanyon.com/

Uz obezbednjene nameserver i skeniranu dokumentaciju pravnog lica nije nikakav problem registrovati .co.yu domen jedino sto ume malo da potraje ali to je opet zbog preopterecenja ljudi koji tamo rade i to volonterski kao sto rekoh

Valjda sam malo razjasnio problematiku :)
 
Da, jasno je meni to sto si naveo.
Ono sto mi najvise smeta i nadam se da ce se sto skorije promeniti je da moze samo pravno lice da registuje .co.yu domen.
I naravno, slazem se da kad bude mogao kome treba, da se to radi uz naknadu.
Znam naravno da uz obezbedjenu dokumentaciju nije nikakav problem registrovati co.yu domen. reagovao sam zbog tog ogranicenja na pravna lica, jer i dalje nisam ubedjen da je to neki problem i da se dozvolom samo pravnini licima nseto postize.
Kad to nigde u svetu nije problem i nije deljivo, zasto mora kod nas.
 
A gde to pishe, da kad kupujes.com domen moras da imas vec spremljene dns podatke? Kad kupish domen, ti sa njime moze da radish sta hoces...Dal ces da ga redirektujesh na neki drugi, dal ce samo da bude parkiran tu gde jeste, dal ces za dva meseca da mu unesesh ns1 i ns2 podatke, to njih apsolutno nije briga. Oni su tebi prodali domen, to je sad tvoja "stvar" i radi sa njime sta god hoces...
A pazi sad: nic trazi 7x24 ( a verovatno 365 se podrazumeva) sto je vise nego smesno. Kome je palo na pamet to? Neka navedu makar jednu hosting kompaniju koja ti garantuje 24x7 da ti je server/host ili sta god vec, online..To niko ne garantuje...Svi tvrde da su 98%,99% online, sto znaci da uvek postoji koji % koji odpada na offline...I sta sad, ja uzmem co.yu domen, prsne mi server iz neznamnijakograzloga, i izgubicu domen? :lol:
Kupovina domena je sasvim trivijalna stvar svuda u svetu, od koje se ovde napravila takva zjbancija da je prosto neverovatno.
A sto se tice cena, kad co.yu ili yu domeni budu bili dostupni za siroke narodne mase, za to se vec unapred smejem, isto kao kad pitash nekog domaceg ISP-a, koji " vrshi prodaju kvalitetnih domena" za po 15,20 $ :lol: :lol:
Da nije tuzno bilo bi smesno
 
Ne bi se zacudio da kod nas "co.yu" domene pocnu da "diluju" po haustorima... (tri za 10 evra..)
E jedino bi "extra kvalitetmi i izdrzljivi domeni" bili ekskluzivitet" ISP-a
I jeste Agente, napravila se takva zajebamcija za tim domenima ovde da sam odavno prestao da o tome razmisljam. Imam utisak da je neka budala kao "nanjusio" da bi tu moglo i da se lepo zaradi, samo se malo preracunao, pa sad ne znaju kako da se izvuku iz odredbi koje su napisane kako su napisane.

Ni na pamet mi ne pada da uzimam co.yu kad mogu bilo koji drugi da uzmem za minut placanja, minut administratcije ida sacekam par sati dok mi se registruje i ti je to. Kakvi papiri, dozvole, potvrde, merenje krvnog pritiska i davanje garamtnog pisma kucnog saveta i PKS...

Nazalost, kad se stanje ovde promeni, ja cu vec odavno da surfujem negde visoko... i pljeskati tablic sa Sv.Petrom ili nekim iz drustva...
 
codemaker:
I jeste Agente, napravila se takva zajebamcija za tim domenima ovde da sam odavno prestao da o tome razmisljam.
Ma totalno imbecilno..Eeej, da bi kupio domen, moras da imash regovanu firmu... :lol: :lol: Pa to nema nigde na svetu. Kad sam jednom priliko na jednom stranom forumu to spomenuo, ljudi su se pokrivili od smeha i to na nekoliko strana :lol:
 
Pa ljudi, jel vam mnogo 2.800 din za .com domen sa hostingom za 1godinu i za produzenje hostinga 2.000 godisnje. Ja toliko placam i mogu svakome da registrujem po istoj ceni.
 
Meni treba samo da se produzi domen, imam hosting obezbedjen, i DA, mnogo mi je da dajem 1800 din. ako mogu da dam 5 eura. Ako ne moze bez posrednika, ici cu sa posrednikom, samo me nervira sto nemam karticu. Zato sam i pitala da li moze nekako bez posrednika. Jos jednom: ne treba mi hosting, samo domen. Ako neko zna mogucnost kako da se ovo obavi jeftinije i bez kartice, molila bih ga da mi kaze. Ako ne moze, nista, platicu 1800 din.
 
Ne sumnjam u to sto kazes, nego nisam mogao da nadjem. Ja sam kod ovih dobio besplatno (za prevod foruma), pa reko da olaksam ljudima koji hoce domen. Ti tvoju su vise nego povoljni.

Hteo sam samo da kazem da danas hosting i domen moze jeftino da se nadje i da to oko cena ne bi trebalo da se toliko raspravlja, nego da vidimo ko sta i koliko nudi za te pare.

A 10,20 ili 30 evrica za godinu dana - svejedno.

Pare nisu problem - para nema.
 
Zvezdica:
Meni treba samo da se produzi domen, imam hosting obezbedjen, i DA, mnogo mi je da dajem 1800 din. ako mogu da dam 5 eura. Ako ne moze bez posrednika, ici cu sa posrednikom, samo me nervira sto nemam karticu. Zato sam i pitala da li moze nekako bez posrednika. Jos jednom: ne treba mi hosting, samo domen. Ako neko zna mogucnost kako da se ovo obavi jeftinije i bez kartice, molila bih ga da mi kaze. Ako ne moze, nista, platicu 1800 din.

E, pa za*ebali su te! Ja kupujem .info za 4.48$, a uskoro ću nabaviti i .com domene za 5€. Kad bi ti tvoj vrli provajder dopustio da sam platiš produženje domena ja bih ti rado pomogao, ali ti, nažalost nisi vlasnik svog domena. To ti je Srbija brale! Javi se ako ikako mogu da pomognem

petar.heaven@gmail.com
 

Back
Top