Zakon o verskim zajednicama

pilgrim_kg

Aktivan član
Poruka
1.275
Prvi zakon koji je, sad vec pokojni, Slobodan Milosevic odbio da potpise bio je Zakon o verskim slobodama, donet 1993. godine.Sada posle 13 godina donet je Zakon o verskim zajednicama, koji je krajnje problematican zbog nekih svojih clanova. Da, tacno je da je crkva bila potiskivana decenijama unazad za vreme komunizma, i da je dolazilo do raznih zloupotreba, ubijanja, progona...Ali ovakav povratak, koji je totalna negacija laicke drzave (kako je u Ustavu nasa definisana) je zaista veliki problem koji moze ostaviti velike posledice.Zakon koji je dosao pred skupstinu, posle (uglavnom radikalskih) amandmana, izasao je iz Skupstne totalno drugaciji.
Dakle veliki problemi oko kriterijuma za odredjivanje tradicionalnih crkava, oko svestenickog imuniteta, prava da udju gde hoce, do toga da odluke koje donese Crkveni sud imaju snagu izvrsne presude, pa onda registracija ovih starih (sa 6500 potpisa), pa deo o njihovim skolama...
Ja iskreno mislim da nece proci tako lako.
Cilj zakona je bio da es obezbedi jednak pravni status svim verskim zajednicama, ali je SPC veoma privilegovana.
Zanima me sta vi mislite? A pre svega zanima me ovaj deo oko imuniteta?Sta ce svestenicima imunitet?
 
Ma, to je obican, populisticki zakon, sracunato tajmiran, da bi se opet raji zamazale oci, uoci frke oko Kosova, Mladica, Crne Gore........

Kao , sad racunaju na to da ce ljudi da se bave najvise pitanjima vere, a zaboravice ostalo......
I lici na ovu vladu...

Crkva i drzava su vekovima odvojene institucije, u svim civilizovanim drzavama. I ova politizacija pitanja vere je stvarno na bruku ove vlade. Nije dobro ni za crkvu ,ni za drzavu.
 
Ok, vazi.......ajde mi objasni, kako , na koji nacin bi se manifestovalo ucesce SPC u vlasti?

Da li bi bila deo vlade?
Kako bi se delegirala svestena lica u vladi?
Da li bi bili deo svih ministarstava?


Kako zamisljas ucesce SPC u vlasti???
 
Ja se ne bih slozila sa konstatacijom da crkva treba da bude deo vlasti.
A i uostalom u Ustavu ove zemlje pise da su to dve odvojene institucije.
Tako da ce ovaj zakon pasti na ustavnom sudu.

A ima mnogo primera uspesnih zemalja u kojima crkva nije deo vlasti.
 
ja sam nesto chituckao o tom zakonu,i on uopste nije toliko losh...nije idealan,ali se sve vaznije zajednice slazu da je vrlo pristojan.mislim da se nekad zaista preteruje u reakcijama oko vere kod nas..nije to bash tako,aj' da ne paranoishemo
...a o predlozima o ucescu spc u vlasti-pa,mislim da bi se i vladike smejale...
 
Па наравно да би се смејали, шта друго. Петре, фора је у томе да Пилгрим има намеру да нас убеди како Срби опет неког малтретирају. Најчудније је у читавој причи то што неко кога религија и Бог ни мало не интересују диже највећу џеву а да при томе нема појма о чему прича.

Пилгриме!
СПЦ фаворизована, пази матере ти. Да ми лепо напишемо писмо Савету ЕУ и да захтевамо да смире мало Папу јер се опасно шири по Италији, Ватикан да ни не спомињемо.
Данас се буниш против закона, и ти и теби слични, сутра ћете у име људских права и слобода тражити топлес барове и геј бракове на Светој Гори.
То се дешава кад неко нема ни памети а ни плана а има неограничену жељу да учествује у јавном животу.
 
Pac-pac hvala ti sto si me prosvetlio i ukazao kojim putem da idem.
Ova ideja za Svetu Goru ti nije losa...
A sta ti zanas kakav ja stav imam prema Bogu i religiji?

Ovo "pazi, matere ti" da izostavis, jer nemas prravo da pominjes tu osobu...
 
Petar_FPN:
ja sam nesto chituckao o tom zakonu,i on uopste nije toliko losh...nije idealan,ali se sve vaznije zajednice slazu da je vrlo pristojan.mislim da se nekad zaista preteruje u reakcijama oko vere kod nas..nije to bash tako,aj' da ne paranoishemo
...a o predlozima o ucescu spc u vlasti-pa,mislim da bi se i vladike smejale...

A sta su to vaznije zajednice?
Kako to imamo vazne i manje vazne?
Objasni.
 
Него, мимо матере, то је једино што имаш да ми одговориш?
Као што рекох, јадно, да те којим случајем ставе на кладионицу био класифициран као тежак хендикеп.
 
pilgrim_kg:
A sta su to vaznije zajednice?
Kako to imamo vazne i manje vazne?
Objasni.
zakon definise kao "tradicionalne"-spc,rimokatolici,slovacka evangelisticka,hriscanska reformatorska,evangelisticka hriscanska,muslimani i jevreji(pogledao tacne podatke)
mozemo mi da se igramo svega i svacega,ali se realno zna sta su tradicionalne i vaznije,a sta verovanja u dolazak ere vodolije naprimer.zakon ne pravi neke vece diskriminacije i svima su identicna prava i duznosti,koliko je meni poznato,i ne brani ti da verujes u sta god zelish( ni registraciju).
pazi,da se razumemo,ja sam za onu,moju omiljenu dzefersonovu da mu se ne chini nikakvo zlo to ako njegov sused tvrdi da postoji dvadeset bogova,ili da nema nijednog;dakle garantovano ti je da verujesh i delash kako zelish,ali nemam nista protiv da zakon definishe neke,zaista znachajnije religije na drugachiji nachin od manje bitnih(zastupljenih),ili od nekih,zaista bizarnih
 
Normalno je da su tradicionalne crkve u prednosti, to je cak i kompromis, jer zvanicno u srbiji postoji samo Pravoslavna crkva jer su Srbo Pravoslavni, ali iz postovanja tu su Katolicka, Muslimani (nazalost) zatim tu su Jevreji i zbog Vojvodine protestanti, a ostali su samo lepo uvijene sekte.
 
Petar_FPN:
zakon definise kao "tradicionalne"-spc,rimokatolici,slovacka evangelisticka,hriscanska reformatorska,evangelisticka hriscanska,muslimani i jevreji(pogledao tacne podatke)
mozemo mi da se igramo svega i svacega,ali se realno zna sta su tradicionalne i vaznije,a sta verovanja u dolazak ere vodolije naprimer.zakon ne pravi neke vece diskriminacije i svima su identicna prava i duznosti,koliko je meni poznato,i ne brani ti da verujes u sta god zelish( ni registraciju).
pazi,da se razumemo,ja sam za onu,moju omiljenu dzefersonovu da mu se ne chini nikakvo zlo to ako njegov sused tvrdi da postoji dvadeset bogova,ili da nema nijednog;dakle garantovano ti je da verujesh i delash kako zelish,ali nemam nista protiv da zakon definishe neke,zaista znachajnije religije na drugachiji nachin od manje bitnih(zastupljenih),ili od nekih,zaista bizarnih


Da li znas koliko pripadnika ima evangelisticka? (15)-toliko o tradicionalnim crkvama...
A sto se tice registracije, nisi u prau.
Moraju da se registuju i one koje su vec registrovane.Znaci imas anglikansku crkvu koja je ovde registrovana `21 godine (to potvrdjeno kada su doneseni zakoni `55 i `71-cini mi se), a sad moraju da sakupe 6500 glasova i da se ponovo registruju.(ima ih 3000 vernika)...
 

Back
Top