Nacionalna ili gradjanska Srbija

Slozio bih se sa Aleksandrom. Ucimo se po primerima iz istorije - najveci procvat Srbija je dozivela kad je nacionalni ponos i moral bio na najvisem nivou. Kad je dosao pad Srbija je propadala. kao gradjanska Srbija ce se integrisati globalizacijom u svet kao skoro beznacajni deo poput Bugarske,Rumunije, u buducnosti Moldavije, Ukrajine, belorusije koje ce izgbiti nacionalni identitet. Srbija ima jednu od najduzih tradicija i imena na istorijskoj pozornici da bi postala lak zalogaj internacionalnoj i bezboznickoj globalizaciji. Globalizacija da ali uz postovanje svih tekovina nacionalne kulture i tradicije!
 
Sve drzave u neposrednom susedstvu su nacionalne ili snazno teze ka tome, kao i gotove sve drzave u Evropi. Ukoliko budemo naivni i trudili se da budemo izuzetak (a sve da bismo se vise dopali "medjunarosnoj zajednici") to ce spremno da docekaju svi faktori koji imaju apetite prema Srbiji: siptari, madjarski revizionisti, "bosnjacki" unitaristi i da ne nabrajam dalje, jer ce mi pripasti muka. Jos ako pomislite na sve one kreativne glave koje pokusavaju da izume neke nove nacije: vojvodjanska, sumadijska itd. a to rade pod parolom stvaranja gradjanskog drustva onda vam je jasno koliko je licemerje u pitanju.
Sve ove se vec uveliko desava, na zalost mimo moci zapazanja vecine Srba. Ideja gradjanskog drustva je lepo upakovan plan zapada da u sto sirem regionu stvori takozvani "melting pot", odnosno bezlicnu i homogenu potrosacku masu, bez identiteta i integriteta, a do guse u duznickom ropstvu.
I sto je najvaznije, kao sto rece Aleksandar 2, nacionalna drzava ne negira prave gradjanske vrednosti o kojima zapravo nemaju pojma ovi sto vole da mrse mooda o gradjanstvu ;)
 
Strela:
За националну државу, са јасно дефинисаним границама, химном, грбом, заставом и Уставом.

Ja sam za ! Nego, kada definisemo granice, sto ce se uskoro i desiti, kada donesemo
novi Ustav, sto je neminovnost, nakon definisanja granica, i kada , zacas, usvojimo himnu , grb i zastavu...Hoce li onda plata, napokon? :roll:
 
Nacionalna drzava je drzava jedog naroda u kojoj je svaki pripadnik tog naroda istovremeno i drzavljanin te drzave. U istom kontekstu mogu postojati nacionlne drzave sa dva naroda primer Makedonija (makedonci i albanci) i Hrvatska pre raspada (Hrvati i Srbi). Gradjanske drzave su drzave svih gradjana koji u njoj zive (BIH, Srbija, SAD). U sustini danas su gradjanske drzave vecinom one koje su nacionalne ciste i takve mogu da sole pamet heterogenijim drzavama tipa Srbija.
 
Ja sam za pametnu Srbiju , a to nije ni ovakva nacionalna, ni gradjanska, a ni seoska koja bi bila malo bolja od ove trenutno....čisto zbog kuke i motike....

Za gradjansku bi nam trebalo gradjansko društvo a toga nema u Srbiji, čak ni u selima .

Previše lake podrške ima u srbiji, podrške do prve bandere, podrške iz fotelje....
 
neboysha:
Slozio bih se sa Aleksandrom. Ucimo se po primerima iz istorije - najveci procvat Srbija je dozivela kad je nacionalni ponos i moral bio na najvisem nivou. Kad je dosao pad Srbija je propadala. kao gradjanska Srbija ce se integrisati globalizacijom u svet kao skoro beznacajni deo poput Bugarske,Rumunije, u buducnosti Moldavije, Ukrajine, belorusije koje ce izgbiti nacionalni identitet. Srbija ima jednu od najduzih tradicija i imena na istorijskoj pozornici da bi postala lak zalogaj internacionalnoj i bezboznickoj globalizaciji. Globalizacija da ali uz postovanje svih tekovina nacionalne kulture i tradicije!
a kad je to konkretno,tokom istorije srbija dozivela najveci procvat?ako se bavimo ovom temom,onda je to period gradjanske,liberalne demokratije za vreme kralja petra karadjordjevica.sta su nacionalni ponos i moral na visokom nivou?aj,posto sam malo gluplji,daj mi neki primer na koji se pozivash...
i kako ce se to rumunija i bugarska "integrisati kao beznachajni deo",i izgubiti nacionalni identitet?..sta kao,ako se ne integrishemo,ostaje nam identitet,u suprotnom ga gubimo?pa jes' vala,pokazalo se da nam dobro ide sa neintegracijom,a da su cesi,slovaci,poljaci budale,koje vishe ne znaju ni kako se zovu ni koje su vere;ma totalno su syebani,vidim bash..:confused:
"srbija ima jednu od najduzih tradicija i imena na istorijskoj sceni"-sta ti ovo znachi?
po kom kriterijumu i u odnosu na koga?..dajmo malo realnosti...
 
glupo je praviti striktnu podelu nacionalno-gradjansko,jer,i "nacionalna drzava" moze maximalno isposhtovati sve korpuse gradjanskih prava i sloboda..pravno-politicki dakle,radi se o garantovanju i poshtovanju principa gradjanstva i prava i sloboda i nema tu mnogo filozofije
pitanje je pre opste klime i etosa u drustvu da li je pretezno nacionalno ili gradjanski orijentisan,tradicionalan ili modernisticki...ima tu varijacija...
 
Petar_FPN:
glupo je praviti striktnu podelu nacionalno-gradjansko,jer,i "nacionalna drzava" moze maximalno isposhtovati sve korpuse gradjanskih prava i sloboda..pravno-politicki dakle,radi se o garantovanju i poshtovanju principa gradjanstva i prava i sloboda i nema tu mnogo filozofije
pitanje je pre opste klime i etosa u drustvu da li je pretezno nacionalno ili gradjanski orijentisan,tradicionalan ili modernisticki...ima tu varijacija...

Ја мислим да ван овог контекста не би требало разводњавати или злоупотребљавати израз "национална држава".
 

Back
Top