Koju knjigu za C da uzmem???

Komentar je u skladu sa trenutnom potraznjom C programera na trzistu.
Covek i sam ocigledno zna da postoje razne knjige i verovatno ih je video u knjizari, ali njegovo pitanje je : koja je prava?
E ja mu kazem, ne gubi vreme sa C, idi odmah na C++. U nasoj oblasti tehnologije, alati i trendovi relativno brzo zastarevaju, uci ono od cega se zivi.
 
ako cemo tako onda moze odmah da krene sa c#...
uostalom, da bi shvatio principe programiranja sta mu fali da radi c, ako to savlada kako treba, za svaki naredni jezik ce mu trebati 1 dan da ga savlada...sem toga sem toga, mislim da je c++ malo velik zalogaj za pocetnika - treba njima objasniti sta su klase, objekti kako i zasto se koriste...
 
pa ako cemo na tako onda prvo basic, pa pascal ,pa C, pa... :) pa dok on nauci kako valja, to ce da zastari.
OO princip je logican, i nije toliko tezak. A i ne treba covek sebe da potcenjuje, kao ma ne znam ja nista, da uzmem nesto sto je lakse za pocetak...I tako pocne da zaostaje za ostalima koji odmah prelaze na stvar.
To ti je ko da se plasis voznje, pa vozis yuga par godina, a posle kad nabavis bolja kola, shvatis da je mnogo udobnije i da si ih trebao uzeti odmah.
Jedan dan kako da ne, pa jos uvek nece znati OO, pa ce opet da ga uci, pa klase pa tehnologije...na to ti ode najvise vremena, i nikad niko ne zna sve, jer stalno izlaze nove.
Taj postepeni metod je dobar ali spor, dok ti naucis prodje puno vremena, to je glavna mana.
Uzmi odmah pravu stvar pa radi, to je najbolje.
 
pa dobro, u principu se slazem sa tobom, medjutim, moze da se desi da iz automatika sednes u kola za manuelnim menjacem i da zapnes :). To ce se verovatno retko desavati, ali zamisli nekakav bug u programu, i priucenog programera, koji veze nema to da resi...ili jos gore, prelazak na drugu platformu, i grdne muke naseg programera da isprati sve to, zato sto je 'na brzaka' ucio nesto....
 
Morao bi stvarno biti talentovan da zapnes sa menjanjem brzina :)
Ali recimo i da postanes strucnjak za yuga, novi auto ce imati gomilu novih stvari koje ne poznajes, i kompjuter koji ti sve kontrolise, i ti osim par osnovnih dugmica ne umes nista da pokrenes, tvoje znanje nije upotrebljivo, to je to.
Sve je to stvar vremena, da bi dosao do nekog visokog nivoa znanja u nakoj oblasti, treba jako mnogo vremena. I onda treba da se prebacujes na neki drugi jezik, ti hoces brze da se prebacis od nekog ko nije programirao pre toga, ali mislim da ces na kraju zaostajati u odnosu na onoga ko je radio taj drugi jezik svo vreme. A kad trazis posao, pitaju te jel znas C#, ti kazes : ne ali sam radio C nekoliko godina, znam sve principe programiranja, mogao bih da se prebacim. Odgovor je : Mozes da radis ali za 300E. I to potraje.
A da si rekao recimo radio sam AJAX i ASP.NET godinu ipo, onda ti diktiras cenu, jer nema puno ljudi koji to znaju.
Uglavnom firme traze ljude koji poznaju odredjene tehnologije, to je najvaznije.
 
Ne slazem se , mislim da je c koristan i da sa njim, na pravom mestu moze sasvim fino da se zaradjuje ( u linux-u se stosta radi u c-u a retko kad se javlja potreba ( u smislu da je neophodan ) za c++ -om) , uz to znanje c-a je najbolja moguca osnova za ucenje c++ a .
Uostalom, zgodno je poznavati standardne c biblioteke, cesto trebaju i pri koriscenju c++-a.
Sasvim logican redosled: c -> c++

p.s. c# je sranje, nemoj da dzabe trosis vreme
 
zato sto je kopija jave, a tako je i nastao ( kao odgovor microsoft-a na javu) (uz svoje prirodno .net okruzenje)

u stvari , povlacim rec , c# je jos i najbolji od svih microsoft izmisljotina, idijotizam je koristiti visual c++ , koji btw nije c++ vec neka nakaradna budzevina.
ako hoces u .net frameworku da koristis c++ , onda moras da kucas __gc new i ostale gluposti , pa opet sve sljaka sa sakupljacem smeca , pa nije nista bolji ni brzi od jave .

Podjednako je komplikovano koristiti c++ u .net - u kao jni u javi.


wxwidgets rulezz

www.wxwidgets.org strejt c++ framework ( ima samo virtualni destruktor u baznoj klasi wxObject ) a ostalo je cistokrvni c++.


znam da sam mozda pomesao 2 pojma : framework i jezik, ali u slucaju microsoft-a , oni su itekako povezani.
 
opi:
zato sto je kopija jave, a tako je i nastao ( kao odgovor microsoft-a na javu) (uz svoje prirodno .net okruzenje)

u stvari , povlacim rec , c# je jos i najbolji od svih microsoft izmisljotina, idijotizam je koristiti visual c++ , koji btw nije c++ vec neka nakaradna budzevina.
ako hoces u .net frameworku da koristis c++ , onda moras da kucas __gc new i ostale gluposti , pa opet sve sljaka sa sakupljacem smeca , pa nije nista bolji ni brzi od jave .

Podjednako je komplikovano koristiti c++ u .net - u kao jni u javi.


wxwidgets rulezz

www.wxwidgets.org strejt c++ framework ( ima samo virtualni destruktor u baznoj klasi wxObject ) a ostalo je cistokrvni c++.


znam da sam mozda pomesao 2 pojma : framework i jezik, ali u slucaju microsoft-a , oni su itekako povezani.

prvo, c# nije kopija jave, ali jest odgovor na javu
drugo, visual c++ je daleko od toga da je 'nakaradna budzevina' i trece, .net je nastao dosta posle c++ -a tako da je normalno da moras malo da izvodis besne gliste, ali ja to ne vidim kao problem...meni je na primer mfc mnogo rogobatniji od .neta...
sto se mene tice .net je odlicna stvar, i nameravan da ga koristim u buducnosti...
 
ako bas budem morao da ga koristim , koristicu ga i ja , ali prednost dajem c++ i javi , t.j. nekom skroz c++ framework-u , kao npr vec navedeni.
Da su implementirali c++ bez tih komplikacija, mozda bi mi bio simpaticniji , ovako me nervira sto su morali da smisle novi jezik reda radi , prosto ne znam sta je to sto c++ ne moze a moze da zatreba u tom framework-u pa su napravili c# ?
 
toxi:
sta bre???
Svadjate se uvek na istu temu.UVEK
Zahvaljujem na linku,ali tamo ima samo 2 knjige za C i "nivo" je pocetni/srednji (po sadrzaju vidim da 90% onog sto se tamo nalazi "znam" pa jel ima neka knjiga za "visi nivo").

nisam te dobro razumeo.
ako trazis c visi nivo , onda pocni da ucis c++, ne znam sta drugo da ti kazem.

c-> c++
http://www.icce.rug.nl/documents/cplusplus/

ako trazis c++ visi nivo, onda potrazi ovde:

http://anatolix.naumen.ru/cppbooks.htm
 
prosto ne znam sta je to sto c++ ne moze a moze da zatreba u tom framework-u pa su napravili c# ?

I dalje ove smeshne "diskusije"... Zashto prichash i kritikujesh neshto, a hvalish drugo, kad ochigledno ne poznajesh stvari? Niti poznajesh C#, a sudeci po ovome ne poznajesh ni C++.

A sve shto je chovek trazhio je knjiga za C... a dobio odgovor da se mane C-a i predje na C++... komedija.
Da ne bude da je sve off-topic - jedina prava knjiga za C je knjiga samih autora, Kernigena i Richija, "Programski jezik C".
 
Lord British:
Zashto prichash i kritikujesh neshto, a hvalish drugo, kad ochigledno ne poznajesh stvari? Niti poznajesh C#, a sudeci po ovome ne poznajesh ni C++.

prosvetli me, sta je to sto si ti procenio da ja ne znam , a ti znas?
zanimljivo koliko mozes da vidis iz par recenica.
c# ne poznajem, a i ne zelim da ga upoznajem , a sto se c++ tice, mislim da ga poznajem solidno , i dalje ga ucim i intenzivno radim u njemu.

ako mislis na to da je glavna razlika nepostojanje pokazivaca i sakuljanje smeca , to znam, ali za to postoji java, a kome smetaju pokazivaci , pa neka uzme visual basic , snaci ce se i zavrsiti posao.

stvarno mislim da je c# uzaludan jezik.
 
Ovo ce da se pretvori u tucu. Odnos snaga je malo u korist Lorda ( 592:554) ali je Opi malo motivisaniji :) . Sanse su podjednake :)

@toxi: bolje ti reci jel bas imas zelju da budes C guru, ili nisi siguran, ili samo hoces da programiras u slobodno vreme, ili hoces nesto gde ces lako naci posao, ili..., verovatno ces tako dobiti precizniji savet.
 
Lord British:
Nije ovo nikakva tucha.
Samo je interesantno da ljudi shto manje znaju o nechemu to jache vrishte za ili protiv.
Nemam vremena da se uzalud raspravljam, ali bi ljudi trebalo da tudje savete na ovom forumu uzimaju sa velikom dozom rezerve.

po cemu si ti kvalifikovaniji da govoris ili tumacis nesto odavde od bilo kog drugog?
ako das neko razlozno objasnjenje prihvaticemo ga, u suprotnom si jednak svima ovde prisutnima.


ja imam dobar razlog kad kazem:

visual studio .net 2005 = 1800 eura

wxwidgets 2.6.3 = 0 eura

sto znaci , em c++ em legalno i za dz.

meni ne treba nista vise, pa neka prica ko sta hoce
 

Back
Top