ZAŠTO ŽELITE DECU?

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Pitanje je prosto, ali čini mi se da zahteva komplikovan odgovor.
Čula sam ih milion, sama baš i ne umem da odgovorim.
Koji su vaši razlozi, zašto ste rodile svoju decu, zašto ih želite, ako još niste? Isto pitanje za tate, i buduće tate... :-)
 
....da bi iz dvoje nastalo jedno; da bi stvorili nov poseban zivot; da bi ih volela, ljubila, mazila, davala, gledala ih kako se smeju prvi put, zbog prvog zuba, zbog onog prvog uspravljanja na svoje noge i ponosa zbog toga, zbog ljubljenja odranih kolena, zbog uvlacenja u krevet nedeljom ujutro, zbog prvih zaljubljivanja, zbog prve petice (i jedinice!), zbog toga sto su posebna divna jedinstvena SVOJA ljudska bica koja su trag u postojanju, trag na Zemlji, trag u svemiru, zbog toga sto cu do kraja covecanstva i ja biti deo covecanstva i ostaviti covecanstvu i deo sebe posle sopstvene smrti - najbolji deo sebe! - zbog prvog istrcanog maratona, zbog prvih poljubaca, zbog prve devojke ili momka koje ce stidljivo dovesti u kucu na upoznavanje, zbog toga sto ti je time dozvoljeno da na tren dodirnes Sveti Gral - da ucestvujes u stvaranju Zivota, i u njihovom zivotu, da gledas Zivot kako se desava kroz njihov zivot, a da i malo tebe u svemu tome ima, zbog toga sto je vrhunska privilegija - biti deo njihovog zivota, zbog toga sto su jedino zbog cega sve vredi, zbog cega se sve zrtvuje, zbog cega se svega mozes odreci ukoliko je potrebno, zbog toga da ih naucis sve 'bolje nego tebe tvoja mama' :), zbog toga da budu u svakom pogledu bolji od tebe, zbog toga sto kad ih pogledas u njima vidis kao u ogledalu (samo ako si ih znao voleti) da sve sto jesi, i sto si ikad uradio ima smisla.....
...eto zbog svega toga, i zbog jos milion drugih stvari.
 
WithdrawnWater:
....da bi iz dvoje nastalo jedno; da bi stvorili nov poseban zivot; da bi ih volela, ljubila, mazila, davala, gledala ih kako se smeju prvi put, zbog prvog zuba, zbog onog prvog uspravljanja na svoje noge i ponosa zbog toga, zbog ljubljenja odranih kolena, zbog uvlacenja u krevet nedeljom ujutro, zbog prvih zaljubljivanja, zbog prve petice (i jedinice!), zbog toga sto su posebna divna jedinstvena SVOJA ljudska bica koja su trag u postojanju, trag na Zemlji, trag u svemiru, zbog toga sto cu do kraja covecanstva i ja biti deo covecanstva i ostaviti covecanstvu i deo sebe posle sopstvene smrti - najbolji deo sebe! - zbog prvog istrcanog maratona, zbog prvih poljubaca, zbog prve devojke ili momka koje ce stidljivo dovesti u kucu na upoznavanje, zbog toga sto ti je time dozvoljeno da na tren dodirnes Sveti Gral - da ucestvujes u stvaranju Zivota, i u njihovom zivotu, da gledas Zivot kako se desava kroz njihov zivot, a da i malo tebe u svemu tome ima, zbog toga sto je vrhunska privilegija - biti deo njihovog zivota, zbog toga sto su jedino zbog cega sve vredi, zbog cega se sve zrtvuje, zbog cega se svega mozes odreci ukoliko je potrebno, zbog toga da ih naucis sve 'bolje nego tebe tvoja mama' :), zbog toga da budu u svakom pogledu bolji od tebe, zbog toga sto kad ih pogledas u njima vidis kao u ogledalu (samo ako si ih znao voleti) da sve sto jesi, i sto si ikad uradio ima smisla.....
...eto zbog svega toga, i zbog jos milion drugih stvari.


Da, bas zbog toga. :grin:
 
i zbog onih čokoladno musavih ustašca i ručica koje nas grle kada dođemo sa posla:p
i tih istih poljubčića, i što smo baš mi njihovi mama i tata!
i zbog našeg zagrljaja,dok ih gledamo kako spavaju, kada ih obiđemo, pre spavanja.
ljubav je uvek prisutna kada su tu deca.
 
Ko kaze da zelim decu?
Ja ne zelim i ne znam tacno da objasnim zasto - mozda zbog ratova, gladi, klimatskih promena i opcenito pasjeg zivota na planeti... Al' sigurno ce sada da se javi neko mudar i da mi kaze da ih ne zelim zato sto sam sebicna. Ili bolesna. Pozdrav.
 
Pitanje je upućeno onima koji ih žele, naravno...
Sa druge strane, zašto ih ne želite? Muvalo, ne verujem da ne želiš dete zbog onoga što si navela, to bi bilo isto kao kada bi neko dao odgovor: "Želim decu da bih zaustavila belu kugu, ili da bi ljudska rasa napredovala", ja polazim od toga da razlozi i za jedno i za drugo jesu, teoretski, sebični.
Tj. zbog sebe, na neki način.
 
WithdrawnWater:
:):) Prepoznajes li bar deo svog odgovora na pitanje?
Hehe, prepoznajem deo :P
Nego, da pokušam da dam odgovor...
Nedavno sam shvatila da bi podizanje deteta bilo neverovatno uzbudljivo :shock:
Najvažnije od svega - bila bih u prilici da ponovo sagledam odrastanje, koje sam toliko volela, ali iz drugog ugla, drugim očima, starijim, "mudrijim", deluje kao da ništa loše ne može da se dogodi.
Vaša priča o ljubavi koju dajem, ili primam, je nešto u šta želim da verujem, ali ne shvatam potpuno, još... Pretpostavljam da će to doći na "svoje mesto" ako i kada dobijem dete.
Ne može čovek da ne prizna da bi u detetu stalno gledao malu(malog) sebe, ili da uživa upravo u tome što je to dete NJENO(NJEGOVO), što je baš taj čovek odgovoran za njega, a što mu je svse to dozvoljeno i poželjno upravo od tog sdeteta...
Kasnije sledi divljenje nečemu čega ne bi bilo da nije bilo vas, odrasla osoba sa razumom :shock: , sve što čovek može napraviti i izumeti u poređenju sa time je sitno...
Ne znam, smisliću još neki odgovor... :)
 
lexo, ne mozes povuci tako precizan rez izmedju zelja niti mozes u mikron da proracunas koliko od koje zelje ima kad se pojavi zelja za detetom...
zasto stalno insistiras da ljudi radjaju decu iskljucivo zbog sebe i tu se prica zavrsava? i smatras da je tragicno ako se dete "desi", ako to nije savrseno isplanirano, ako se zacece nije desilo prve bracne noci (nikako dva dana pre jer bi to moglo da znaci da su se vencali zbog bebe)...
mislim, ne kapiram toliko insistiranje na tome..
jeste, ima idiota koji radjaju decu iz pogresnih pobuda...to je fakt..
ali ako se roditelj raduje sto u svom detetu vidi deo sebe, da li to automatski znaci da je rodio dete iz pogresnih pobuda?
postoji materinski instinkt i postoji ljubav i to je sve sto je meni dovoljno da znam...
 
muvalo:
Ko kaze da zelim decu?
Ja ne zelim i ne znam tacno da objasnim zasto - mozda zbog ratova, gladi, klimatskih promena i opcenito pasjeg zivota na planeti... Al' sigurno ce sada da se javi neko mudar i da mi kaze da ih ne zelim zato sto sam sebicna. Ili bolesna. Pozdrav.

Па и ТИ живиш у том свету....:roll:..мислим, ако си ти опстала, опстало би и то неко будуће биће....
 
Zelela sam ih iz raznoraznih gorepomenutih razloga.
Kada sam ih rodila, shvatila sam da mi je najuzvisenije i najlepse osecanje jednostavno darivanje zivota jednom drugom, malom bicu.
I tako bih mogla jos sto puta, samo iz tog razloga cu se jednog dana mozda i odluciti na trece dete. 8-)
 
Hellen, nisam bas tako mislila, tj. ne bojim se sta ce biti sa decom kada se rode u tom smislu ("Kud svi Turci tu i mali Mujo"). I sigurna sam da bih bila preserecna kada bih rodila. Samo uopste ne osecam potrebu da ih imam, a ne znam zasto. Verovatno mi nije proradio taj instinkt, pa pokusavam da dokucim zasto... Inace volim tudju decu i nisam namcor u tom smislu :)
 
Аааа....а ја мислила стварно због ратова, озонских рупа, или шта си већ навела....:lol:

Ово ''нисам спремна'' је сасвим ок разлог...и не треба форсирати ако нешто не осећаш...

Мада, неко рече на некој теми давно:''Родитељ се рађа са дететом!'' :wink: :)
 
A sad ozbiljno. Sto sve cesce razmisljam o prosirenu porodice sve vise me ta misao plasi- Sta ce biti sa mojim detetom kada malo odraste?
Ovi danasnji klinci su skroz otkaceni da to pocinje malo da me plasi...ne znam kako bi se izborila sa time. Kao Hellen rece kako sam ja prosla kroz sve to valjda ce i oni.
U poslednje vreme sve cesce razmisljam o prosirenju porodice, o jednoj slatkoj maloj bebici o kojoj cu da se brinem, da joj pricam, da je vodim u setnju....sva sam se raznezila...
 
muvalo:
Hellen, nisam bas tako mislila, tj. ne bojim se sta ce biti sa decom kada se rode u tom smislu ("Kud svi Turci tu i mali Mujo"). I sigurna sam da bih bila preserecna kada bih rodila. Samo uopste ne osecam potrebu da ih imam, a ne znam zasto. Verovatno mi nije proradio taj instinkt, pa pokusavam da dokucim zasto... Inace volim tudju decu i nisam namcor u tom smislu :)
Pa ni ja ne osećam tu potrebu, trenutno, daleko od toga.
Ali znam da ih želim, tj. verujem da "ima vremena" za razmišljanje o deci i da će ona jednog dana, neminovno, biti deo mog života.
Što više vremena provodim sa tuđom decom, što više mojih vršnjaka, sestara i braće dobijaju decu, to mi sve nekako dolazi prirodnije.
Ali taman posla kada bih sada zatrudnela :shock:
Nikako mi se to ne bi sviđalo...
Što ne znači da ne bih volela dete, makar se i "omaklo" :?.....
 

Back
Top