potreban mi je prirucnik za skolu saha

imao je fischer neke ideje da se slucajno generise raspored figura pre partije.
bobi, bobi, uvek je imao neke fiks ideje.

da, sah moze da postane dosadan ako nisi spreman da radis jako. Osim ako ga ne shvatis kao igru i bacis se na cuger, atomac i jedi jedi, onda je dobra zabava.

@tasa kupi neku knjigu, ne znam na kom si nivou sad, ja sam kretao od 'Sahovskog bukvara', mislim da se jos prodaje, pa 'Sahovska citanka' :), pa pregledaj partije starih majstora, u pocetku vezbaj taktiku, a posle par godina uzmi Nimcovica ( Moj sistem i Blokada) za strategiju, i Fajna ( mislim da je za zavrsnice, znam da stariji igraci nisu rado davali te knjige).
I uzmi neki program za racunar, ali nemoj previse da buljis u racunar, bolje ako imas zivog protivnika.
 
jes' ti cuo za sahovsku olimpijadu, svetsko prvenstvo u sahu?

Inace, sah ima elemente sporta, nauke i umetnosti, i svako ga shvata na svoj nacin.

@tasa opet kazem, ja sam protivnik buljenja u racunar, nezdravo, bolje knjiga, i to stara, one i vrede nesto,pa jos ako je na ruskom...milina jedna. Zar je problem otici do knjizare?
 
Garwor:
jes' ti cuo za sahovsku olimpijadu, svetsko prvenstvo u sahu?

Inace, sah ima elemente sporta, nauke i umetnosti, i svako ga shvata na svoj nacin.

@tasa opet kazem, ja sam protivnik buljenja u racunar, nezdravo, bolje knjiga, i to stara, one i vrede nesto,pa jos ako je na ruskom...milina jedna. Zar je problem otici do knjizare?

nije problem...al kad kupis deset informatora pa kalsicne uzbenike malo ti ponestane mesta na polici
idi ti tasa lepo na neko amtersko takmicenje,to ti je iskustvo.posle to malo analiziraj,gledaj sta drugi igraju i sl.nemoj kupovati sve jer ti sve i ne treba
 
meda_bica:
nije problem...al kad kupis deset informatora pa kalsicne uzbenike malo ti ponestane mesta na polici
idi ti tasa lepo na neko amtersko takmicenje,to ti je iskustvo.posle to malo analiziraj,gledaj sta drugi igraju i sl.nemoj kupovati sve jer ti sve i ne treba

Onaj ko ima 10 informatora je bar fide majstor ili jaci kandidat i njemu prostor na polici ne predstavlja problem, za 50 poena ce kupiti jos 10 informatora i policu ako treba :).
Tasi treba neka pocetnicka knjiga, i sto vise partija, i turnirskih i slobodnih.
 
Mogu ja da ti posaljem sve sto sam skinuo sa neta, ali na engleskom je i nisam siguran koliko moze da ti pomogne. Najbolje je da nadjes literaturu koja ce te postepeno uvoditi u svet saha sto danas ni malo nije jednostavno. Idi na
HTML:
http://vbs.nbs.bg.ac.yu/scripts/cobiss?id=0005337679117888&ukaz=BASE&bno=70000
i u polju naslov ukucaj sah. Dobices spisak svih izdanja, koji se nalaze u Narodnoj biblioteci Srbije i videces da uopste nije kratak. Medjutim to nije pozajmna biblioteka, mozes da kopiras tamo, ali je preskupo (5-6 din. po listu), a ta izdanja se odavno ne prodaju, tako da je jako nezgodna situacija. Za uvezbavanje naravno da je potrebno sto vise igre i ako imas kablovski internet, najbolje je da se registrujes na
HTML:
http://www.freechess.org/
i da igras sa ljudima sirom sveta, a mozes i samnom da odigras koju :D
 
Probaj da nadjes knjigu "Sah igra miliona" od Dragoslava Andrica (izdanje od 1980). Knjiga je namenjena i onima koji jos ne znaju kako se micu figure, ali i onima koji su to vec odavno naucili i cak znaju -recimo- sta je varijanta Mek-Kecn.
Knjiga nema karakter suvog udzbenika, vec vise lici na razgovor pisca sa citaocem(imas tu i anegdota, skretanje sa teme).
 

Back
Top