Ukidanje ili stvaranje novih entiteta vratilo bi sukob u BiH

Krckic

Zainteresovan član
Poruka
234
A otcjepljenje RS bi bilo najbolje rjesenje.

http://www.oslobodjenje.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=48332&Itemid=44

EKSKLUZIVNO: Ričard Holbruk, bivši ambasador SAD u UN
Piše: Marina KAVAZ-SIRUČIĆ
20/04/06

Ričard Holbruk: suština politike je u kompromisu
Ukidanje ili stvaranje novih entiteta vratilo bi sukob u BiH

Ustavne reforme koje su sada predložene izvrstan su korak u pravom smjeru, kaže u ekskluzivnom intervjuu za Oslobođenje bivši američki ambasador u UN Ričard Holbruk, za koga se i veže epitet “arhitekt” Mirovnog sporazuma.

“Promjene Ustava koje se predlažu nisu savršene, ali suština politike u demokratiji je kompromis. Postoji izreka u Americi: Savršeno je neprijatelj onoga što je bolje”. Niko neće dobiti sve što želi od ovih reformi. Ukoliko jedna grupa dobije sve, a druge ništa, onda će se ljudi vratiti međusobnom sukobu. Hrvati su se složili sa sadašnjim aranžmanom prije Dejtona, kada je stvorena FBiH. I predsjednik Tuđman se s tim složio do u detalje. Možda mu se to nije dopadalo, ali je potpisao. Hrvatska Vlada se također složila, kao i lideri HDZ. Ako to sada žele promijeniti, to znači da ponovo žele otvoriti sporazum koji je držao mir u BiH, prekršiti svoju riječ i pokrenuti najveće faktore destabilizacije u regionu. Ukidanje entiteta također nije praktično jer oni reflektiraju političku realnost. Ukidanje entiteta ili stvaranje trećeg je put nazad ka sukobu”, dodaje Holbruk.

Opasne promjene

Ali entiteti će biti tema druge faze ustavnih promjena?

“Oni mogu o tome kasnije razgovarati, ali u ovom trenutku ne treba insistirati na tako opasnoj promjeni.”

Kad će onda biti vrijeme za eliminiranje entiteta?

“To će odlučiti građani BiH. Ja samo kažem da bi u zemlju bio ponovo rat ukoliko bi jedan od ova dva ekstrema sad zaživjeli.”

Sada kada ste svjesni manjkavosti Dejtonskog sporazuma, u čemu biste drugačije postupili 1995?

“Mislim da je bila greška što je Republici Srpskoj dozvoljeno da zadrži ime. To nije republika, već dio nezavisne i suverene države. SDS nije trebalo dozvoliti da ostane stranka, a tri vojske su trebale biti brže integrisane. Ali želim naglasiti da je Dejton bio uspješan jer je okončao rat. Dao je svim etničkim skupinama u BiH priliku da rade zajedno u miru na jedinstvenoj državi koja ide ka integraciji s ostatkom Evrope. Deset godina nakon Dejtona zemlja se, sporije nego što bih ja želio, ipak objedinjuje.”

Da li je zaista u Dejtonu bilo nemoguće uticati na pregovarače da izbjegnu bitne greške, kao što je naziv Republike Srpske?

“Sporazum o RS postigli su predsjednik Izetbegović i premijer Silajdžić. Ja sam trebao vršiti veći pritisak na Miloševića i biti agresivniji po tom pitanju. Međutim, to je samo ime. U RS znaju da nisu odvojena zemlja jer sve osim imena pokazuje da je RS dio zemlje koja se zove BiH. Srbijanska vlada, UN su to prihvatili. Ako je ime bilo greška, to nije greška koja utiče na činjenicu da je BiH jedna zemlja.”

Zašto Vi ne učestvujete u razgovorima o ustavnim reformama?

“Ja sam sada privatni građanin, a SAD imaju vrlo dobrog ambasadora u BiH, koji je moj prijatelj i s kojim sam često u kontaktu. Meklehejni je taj koji predstavlja Vladu SAD i ja mu u potpunosti vjerujem.”

Nema sporazuma s Karadžićem

Više puta ste upozorili da je najveći neuspjeh u provođenju Dejtona to što je Karadžić još na slobodi. Šta je konačna istina: jeste li imali dogovor sa Karadžićem da će ga SAD zaštititi od Haškog tribunala u zamjenu za njegovo povlačenje sa političke scene u RS?

“Naravno da nije bilo nikakvog dogovora i činjenica da se ovo pitanje iznova postavlja sugeriše da ste u vi u BiH postali žrtve masovne Karadžićeve kampanje u proteklih deset godina. Mnogi ratni zločinci su otišli u Hag, uključujući i Slobodana Miloševića. Zašto bi onda postojao sporazum sa Karadžićem? Komandant NATO-a američki admiral Lejton Smit je 1996. odbio da ga uhapsi i mi smo onda Karadžića prisilili da odstupi sa mjesta predsjednika RS, od kada je u bijegu. Da je bilo dogovora, on se ne bi krio. Očekujem da je u nekom manastiru u istočnoj Bosni, Crnoj Gori ili Srbiji. Vjerovatno je ošišao kosu, pustio bradu, mafija i kriminalci ga štite. Prošle sedmice je na Siciliji uhapšen šef mafije nakon 43 godine skrivanja u sobi bez struje. To je patetično, baš kao i sam Karadžić.”

“I dalje čvrsto vjerujem da SDS treba zabraniti”

Zašto zabrana djelovanja SDS nikada nije realizovana?

“Ja sam za to. Posljednoj trojici visokih predstavnika sam to rekao, a niko od njih nije poduzeo takve aktivnosti, kao ni moje kolege u američkoj Vladi. I dalje čvrsto vjerujem da SDS treba zabraniti zbog toga što ne ispunjava Dejtonski sporazum.”

Hoće li uticaj SAD biti još veći u drugoj fazi ustavnih reformi nakon ovogodišnjih izbora?

“Mislim da će se međunarodni uticaj, uključujući i SAD, smanjiti jer želimo da BiH sama donosi odluke o sopstvenoj budućnosti. Bosanski narod i vanjske sile su tražili od međunarodne zajednice da odigraju ulogu u budućnosti BiH dok ne dođe vrijeme kada to više neće biti neophodno. Sada su se američke trupe sa 20.000 vojnika smanjile na 150, slično će se smanjivati i američki politički angažman.”
 
Hehehehe.. Sukob.. Ostaju jos nozevi i motke, svo oruzje kupili su:
Prvo IFOR, zatim SFOR i sad EUFOR.. Pronalaze i sakriveno i zatrpano.. A i fukari vise nije do sukoba, da ne kazem rata..

No ostaje jos pusti jezik naroda koji ne moze da cuti...
Srbi su glasni sa REPUBLIKOM SRPSKOM, hrvati su glasni jer nemaju ENTITET I SVOJ MEDIJ, a muslimani/bosnjaci su opet glasni sto ne mogu da UKINU REPUBLIKU SRPSKU..

Ali uvijek je bilo, ma o kojoj strani se govorilo:

"Ne boj se psa koji laje, cuvaj se psa koji rezi"

Pozdrav.
 
Pokusaj otcjepljenja RS-a zasigurno bi dovelo do sukoba, isto kao i stvaranje jos jednog entiteta a sve ostalo ne.
Opstanak RS-a zavisi od presude Srbiji za agresiju i genocid,
Ukoliko Bih dobije tu tuzbu ta paratvorevina ce se urusiti iznutra ali za to ce trebati odredjeno vrijeme.

Ukoliko BiH ne dobije tu tuzbu RS- ce opstati i vegetacija iste ce biti samo na papiru i nece imati sustinskog znacaja, jer ce drzava unutra vise jacati, a sve ingerencije prema svijetu ce takodje biti u ovlasti iste, a entiteti ce biti mrtbvo slovo na papiru.
 
siticentar:
Pokusaj otcjepljenja RS-a zasigurno bi dovelo do sukoba, isto kao i stvaranje jos jednog entiteta a sve ostalo ne.
Opstanak RS-a zavisi od presude Srbiji za agresiju i genocid,
Ukoliko Bih dobije tu tuzbu ta paratvorevina ce se urusiti iznutra ali za to ce trebati odredjeno vrijeme.

Ukoliko BiH ne dobije tu tuzbu RS- ce opstati i vegetacija iste ce biti samo na papiru i nece imati sustinskog znacaja, jer ce drzava unutra vise jacati, a sve ingerencije prema svijetu ce takodje biti u ovlasti iste, a entiteti ce biti mrtbvo slovo na papiru.


Evo ga novi Nostradamus ebote...
 
siticentar:
Pokusaj otcjepljenja RS-a zasigurno bi dovelo do sukoba, isto kao i stvaranje jos jednog entiteta a sve ostalo ne.
Opstanak RS-a zavisi od presude Srbiji za agresiju i genocid,
Ukoliko Bih dobije tu tuzbu ta paratvorevina ce se urusiti iznutra ali za to ce trebati odredjeno vrijeme.

Ukoliko BiH ne dobije tu tuzbu RS- ce opstati i vegetacija iste ce biti samo na papiru i nece imati sustinskog znacaja, jer ce drzava unutra vise jacati, a sve ingerencije prema svijetu ce takodje biti u ovlasti iste, a entiteti ce biti mrtbvo slovo na papiru.
Sta ti to znaci urusiti od sebe ? Sta mislis da su ti Srbi toliko krvi prolili i svoje i jos vise vase da bi se sada sami od sebe urusili i da im 100 godina pole odlaska turaka sa ovih prostora neki musliman ponovo kroji sudbinu .Mnogo si ti naivan nisu ludi ljudi da im se vahabije i bule setaju po Banja Luci ko po Teheranu ili Sarajevu .
 
Ovde ima krajnje smesnih komentara,posebno onih korisnika koji nemaju pojma gde se RS nalazi,a o njoj lamentiraju kao o Marsu.Sta ce kako ce kada ce i da li ce se nesto desavati sa RS,je iskljucivo problem i pitanje za njene gradjane.Ako neko misli da ce se RS paliti
na beogradske budalastine,grdno se vara.Isto kao sta je Beograd u velikoj zabludi da bi se RS otcepila i pripojila Srbiji.Prema tome politicka utakmica u BiH odigrava se bez ikakovog
uticaja Beograda i tako treba da ostane.Srbi iz RS nekoliko puta su svoju sudbinu prepustali u ruke beogradskih "vlastodrzaca" i u principu uvek su nayebali.Sad ako treba da nayebu,onda ce to uciniti sami.
 
Uopste nije upitno da li ce se ukinuti RS, jer se nece i ne moze ukinuti. Pitanje je, da li ce biti u sastavu BiH, ili u sastavu Srbije.

http://www.nezavisne.com/dnevne/dogadjaji/dog04212006-03.php

Datum: 21.04.2006
Rozemari di Karlo, visoki zvaničnik američke administracije

Mirza Čubro

Neće biti pritisaka za ukidanje RS
SARAJEVO - Vlada SAD neće vršiti pritisak na predstavnike RS da u narednoj fazi ustavnih promjena razgovaraju o ukidanju ovog entiteta, kazala je juče Rozemari di Karlo, zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD u Uredu za evroaziju.

"Građani BiH i njihovi politički predstavnici moraju odlučiti o čemu će razgovarati u drugoj, trećoj ili nekoj narednoj fazi ustavnih reformi. Činjenica je da smo potpisanim sporazumom o izmjenama Ustava dobili efikasniju vlast koja će bolje štititi interese građana. Upravo građani i politički predstavnici trebaju odlučiti šta će biti fokus njihovih narednih razgovora. Mi nikoga nećemo pritiskati da nešto uradi, ili da o nečemu razgovara", kazala je Di Karlo. Pojasnila je da je cilj prve faze ustavnih promjena bio da državna administracija bude efikasnija, kako bi se olakšao put BiH ka EU i NATO-u
 

Back
Top