EVRO DIZEL - prevara!!!

Nedostizni

Zainteresovan član
Poruka
270
VECERNJE NOVOSTI

S. KR­STA­JIĆ, 17. april 2006

BE­O­GRAD - Do­ma­ći "evro­di­zel" ko­ji vo­za­či ku­pu­ju na pum­pa­ma, mo­ra da pro­me­ni ime u "eko 3 di­zel". Sa­mo pra­vi "evro­di­zel", ko­ji od­go­va­ra po­tre­ba­ma mo­to­ra evro-4, na pum­pa­ma u Sr­bi­ji mo­ći će da se ozna­či kao - evro­di­zel. "Ju­go­pe­trol" i dru­gi pro­dav­ci go­ri­va du­žni su da se pri­dr­ža­va­ju pro­pi­sa ko­ji je na sna­zi kod nas još od 1. ja­nu­a­ra ove go­di­ne. U su­prot­nom, pre­te im ka­zne za ob­ma­nji­va­nje ku­pa­ca.
Da bi is­pu­ni­la ovu oba­ve­zu i Naft­na in­du­stri­ja Sr­bi­je po­če­la je, za po­tre­be svo­jih pum­pi, da uvo­zi evro­di­zel, jer nje­ne ra­fi­ne­ri­je, bez mo­der­ni­za­ci­je, ne mo­gu da da pra­ve go­ri­vo ko­je od­go­va­ra evrop­skom stan­dar­du EN 590/04. Po ovom nor­ma­ti­vu, sa­dr­žaj sum­po­ra u di­zel go­ri­vu ne sme da bu­de iz­nad 50 mi­li­gra­ma po ki­lo­gra­mu. Ono što pro­iz­vo­de do­ma­će ra­fi­ne­ri­je od­go­va­ra evrop­skom nor­ma­ti­vu EN 590/99, i po nje­mu, u di­ze­lu mo­že da bu­de po 350 mi­li­gra­ma sum­po­ra. Ta­kvo go­ri­vo od­go­va­ra mo­to­ri­ma pra­vlje­nim po stan­dar­du evro 3.
"Ju­go­pe­trol" je evro­di­zel ("če­tvor­ku") po­čeo da pro­da­je, za sa­da, u Be­o­gra­du, na pum­pa­ma "Zmaj 1", "No­vi Be­o­grad" "BIP" i "Ve­li­ki Mo­kri Lug", u Ni­šu na pum­pa­ma "Fon­ta­na" i "Na­is", pri­pre­ma­ju se i re­zer­vo­a­ri ben­zin­skih sta­ni­ca u Čač­ku i Gor­njem Mi­la­nov­cu.
- Do ju­na, naj­ka­sni­je, pro­da­va­će­mo evro­di­zel po stan­dar­di­ma evro-če­ti­ri, i po­kri­ti sve glav­ne put­ne prav­ce i ve­će gra­do­ve u Sr­bi­ji - na­ja­vlju­ju u "Ju­go­pe­tro­lu".
Pum­pe OMV, Lu­ko­i­la, Pe­tro­bart-Avie, EKO-Ju, MOL i dru­gih pri­vat­nih kom­pa­ni­ja uvo­znim evro­di­ze­lom snab­de­va­ju se od po­čet­ka ove go­di­ne. Evro­di­zel svi pro­da­ju po ce­ni ko­ju je od­re­di­la Vla­da, 78,80 di­na­ra za li­tar. Po is­toj ce­ni, a za­sad i pod istim ime­nom, pro­da­je se i "eko 3 di­zel", a vo­za­či­ma ko­ji­ma je do­vo­ljan i di­zel troj­ka ni­je po­tre­ban po­se­ban oprez, jer za istu ce­nu do­bi­ja­ju znat­no či­sti­je i kva­li­tet­ni­je go­ri­vo, na­me­nje­no mo­to­ri­ma "evro če­ti­ri".
 
Covek je potpuno pravilno zakljucio .
Pod imenom evro dizel ako ste primetili na aparatima su stavili 2 nalepnice.
Iznad automata na otprilike 4 metra su olovkom ????na papiru napisali EVRO DIZEL 4
sto znaci da onaj na aparatu broj 3 nije evro dizel.
 
Ovakve sugestije su uvek dobrodosle posto se vecina potrosaca ne obazire na
naizgled sitne detalje iza kojih se krije prevara.
Zato mislim da je neumesno od nekih ( slika sve govori ) da ismevaju jedno zaista
bitno zapazanje .
 
5 komentara jedan za drugim. Tebi mora da je bas dosadno veceras pa pricas sam sa sobom.
icon10.gif
 

Back
Top