sta uciti o kompjuterima?

патриота

Obećava
Poruka
77
Cao svima,

1 Trebalo bi malo ozbiljnije da pocnem da ucim,a posto ima toliko oblasti,resio sam da jednu ili dve savladam kako treba.Najvise mi se svidja Web Design i Web programiranje,ali problem je u tome sto ne znam odakle da pocnem,ni koje knjige da koristim.Naucio sam osnovni HTML i CSS, Photoshop.Jos planiram da savladam Dreamweaver i Flash,a vi mi recite na sta jos da se skoncetrisem.Na koje oblasti bi jos trebalo da obratim paznju i koje su najkorisnije?

2 Sada se za skoro svaki posao trazi rad na racunaru,a meni nije jasno sta se pod tim podrazumeva,jer niko ti ne kaze sta se tacno trazi,vec kad trazis posao moras da nagadjas sta bi to moglo da bude.Znam da to sve zavisi od prirode posla,ali ipak mora da postoji nesto zajednicko,nesto sto bi svako morao da zna da bi se zaposlio.Mislim na nekog ko zavrsi,recimo,ekonomiju,poslovne studije ili nesto slicno.

3 Ako neko ne zeli da bude strucnjak za kompjutere,vec bi samo da se upozna sa radom,ali da se ne ogranici samo na najosnovnije stvari,sta bi bilo najpametnije da nauci pored Windows-a i Office-a? Da li je u tom slucaju pametno uciti samo bibliju i ne traziti druge knjige bez obzira na to koja oblast je u pitanju?
 
патриота:
2 Sada se za skoro svaki posao trazi rad na racunaru,a meni nije jasno sta se pod tim podrazumeva,jer niko ti ne kaze sta se tacno trazi,vec kad trazis posao moras da nagadjas sta bi to moglo da bude.Znam da to sve zavisi od prirode posla,ali ipak mora da postoji nesto zajednicko,nesto sto bi svako morao da zna da bi se zaposlio.Mislim na nekog ko zavrsi,recimo,ekonomiju,poslovne studije ili nesto slicno.


Sto se ovog tice, kod nas bar u Bosni za ovo sto si naveo podrazumijeva se da umijes da koristis racunar u toj mjeri da budes dakle sasvim obican korisnik, da bar osnovno vladas racunarom i naravno Office programima (najvise se misli na Office Word), jer to u vecini office-a traze.. Neka posebna znanja iz ove oblasti se u nekom konkursu/oglasu navode kao posebna a u tim slucajevima se desava da se trazi osoba za AOP (administrativno-operativni poslovi)...

Dakle, ono sto se moze da vidi po oglasima, uglavnom je rijec i skromnim znanjima racunara i ne treba biti neki napredni korisnik, s tim da se kako sam vec napomenuo za takve navodi sta se trazi..

Poz.
 
патриота:
Sta mislite da li da kupim onda knjigu Office Biblija? Znaci Word,Excel i Access na jednom mestu.Da li je to dovoljno?

Ah, ni jedna knjiga, bar po mom misljenju nije viska i iz svake knjige se moze nesto korisno saznati i nauciti..

Ako si eto neki pocetnik, vjerujem da ce ti biblija pribliziti mnoge stvari i da ces uz tako nesto mnogo nauciti da se izrazim "trikkova" u odredjenim programima..

U svakom slucaju viska nije..

Poz.
 
Zavisi koliko znas o racunarima.
Ali ako znas malo vise no sto se uci na sedmodnevnim kursevima, onda slobodno preskoci prvih 200-300 strana biblije. Jer ona govori od pocetka o zivotu i stradanju windowsa (ugavnom svaka), pa joj otuda i ime.
U sledecih 1500 strana (odoka) ces naci sve sto te zanima, pa cak i vise od toga. Ali racunaj da jednim citanjem neces zapamtiti ni 10%. Tj. znaces u pocetku ali ces vremenom zaboraviti.

U svakom slucaju biblije pisu oni ljudi koji su medju najboljima u svetu za koriscenje onoga o cemu pisu i obavezno pise grupa autora od bar 6-7 ljudi. S toga se u njima nalazi sve sto ti treba za ono sto uzmes.
A nisam bas siguran da sam vidjao Office bibliju. Vidjao sam posebno Word, Excel, Access, Power Point i sve po 1500-2000 strana.

Kako ces ti uciti ne znam, ali ti predlazem da ih koristis najvise kao prirucnik, i kao udzbenik za ono sto te zanima, jer da bi naucio sve trebace ti mnogo, mnogo vremena, a to znanje ce ti biti kratkotrajno jer neces imati neke velike koristi od njega sem da se hvalis komsijama.
 
Moje iskustvo je da svakun takvu "bibliju" treba sto vise upoznati u "nacelu" (sto kazu nasi vrli poslanici u skupstini).m Tako ces znati da za neki problem koji zelis da resis, psotoji i nesto o tome napisano, pa ces tada i potraziti.
Verujes li mi da i dan danas ne znam sve funkcije i komande nijednog kompjuterskog jezika koji "govorim"? Znam tacno da to sto mi treba - ima, a znam i u kom segmentu funkcija se nalazi. Ako bas ne znam sve parametre, barem znam da "ubodem" u prvo poglavlje manuala i proverim.
Dakle, stvarno ni jedna knjiga nije na odmet imati je. U kuci imam pravu bibliotelu IT knjiga, mogu da otvorim knjizaru, ali svakako nijednu nisam naucio "napamet". Zato, uvek mogu da lako nadjem informaciju kad zatreba.

A ni ja nisam cuo za "Office bibliju"?
 
Eh, lepo je imati IT knjizaru kuci.
Ali naravno ne uzimati na metar niti na kilo (i to jos nebazdarenim kantarom) vec ono sto znas da ce ti trebati ili planiras malo dublje da udjes u taj segment.
Pri izboru knjiga uvek procitam detaljno sadrzaj i predgovor i prelistam ostatak knjige kratkotrajno se zadrzavajuci na nekim delovima da vidim kako je napisano.

Uvek mi je najsladje bilo u Platou, da sednem u onaj kafic, pa uz kaficu da stavim kamaru knjiga ispred sebe i jednu po jednu da listam u potrazi za onom pravom. Jes da me posle oderu (naplacuju mi i lezarinu za stolom) ali uvek izadjem zadovoljan.
 
:)
Verovao ili ne, SVAKU knjigu koju imam (a imam ih bas dosta), sam procitao od korice do korice :)
To zbog toga sto sam stvarno kupovao samo ono sto nameravam i da upotrebljavam. Ali, godinama se nakupilo. Imam i neke knjige koje su za danasnje uslove smesne, ali tada su bile "zadnji vrisak IT nauke" Poneki puta se zabavljam citajuci ih nakon tolikih godina...
 
Ako vec ne postoji Office Biblija,ima li neka knjiga u kojoj moze da se nadje Word,Excel,Access...zajedno,i koliko takva knjiga moze da bude korisna? Mislim da je previse o Wordu uciti citavih hiljadu strana,sve to verovatno moze da se skrati.
Mozete li jos da mi proporucite najbolju knjigu o Dreamweaver-u koja obuhvata sve nivoe?
 

Back
Top